plan de lectie fluctuații cls a 11a
TRANSCRIPT
-
8/16/2019 Plan de Lectie Fluctuații Cls a 11a
1/8
Proiect de lecție Tema: Fluctuațiile activității economice
Toporaș Elena-CristinaMaster EDA, Anul 2, FEAA
-
8/16/2019 Plan de Lectie Fluctuații Cls a 11a
2/8
2
Proiect didactic
Colegiul Național Iași
Clasa: a XI-a
Tema: Fluctuațiile activității economice
Tipul lecției: Predare-învățare
Competențe generale:
Utilizarea corectă a conceptelor specifice științelor sociale pentru organizarea
demersurilor de cunoaștere si explicare a unor fapte, evenimente, procese din viața
reală;
Competențe specifice
La sfârșitul lecției elevii vor ști că:
1. Ce înseamnă ciclul economic.
2. Să explice fazele ciclului economic.
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevii vor:
1. Ști ce reprezintă nivelul maxim și minim de dezvoltare.
2. Ști ce reprezintă recesiunea și depresiunea.
3.
Face diferența între recesiune și depresiune.
4. Ști ce reprezintă expansiunea economiei.
Strategia didactică
1. Metode didactice: : conversația euristică, observația didactică, problematizarea.
2. Mijloace de învățămant: manual, documentație de specialitate, tabla, etc
3. Modul de organizare a activitații
a. Lucrul individual: elevii vor rezolva fișa ce cuprinde activitățile.
b.
Lucrul frontal: va fi utilizată conversația euristică pentr u formularea unor concluzii.Locul de desfășurare: sala de clasă
Timp de desfășurare: 50 de minute
-
8/16/2019 Plan de Lectie Fluctuații Cls a 11a
3/8
3
Desfășurarea lecției
Evenimentele lecției Activitatea profesorului Activitatea
elevului
Timpul Metode
1. Momentul
organizatoric
Consemnează absențele
Face o mică introducere a lecției
Răspunde
solicitărilor
formulate de profesor
2 minute Lucrul frontal, conversația
2.
Sensibilizarea
elevilor
Începe lecția prin a prezenta titlul lecției.
Scrie pe tablă teme lecției ”Fluctuațiile activității
economice”
Reflectă
asupra
întrebării
formulate de
profesor și
r ăspund
solicitărilor
acestuia
3 minute Lucrul frontal, conversația
-
8/16/2019 Plan de Lectie Fluctuații Cls a 11a
4/8
4
3. Prezentarea
noului conținut de
cunoștințe
De-a lungul timpului dezvoltarea economică a fost
întreruptă de perioade de instabilitate și declin.
Activitatea economică are o evoluție ciclică,
înregistrează creșteri și căderi periodice.
Fluctuațiile activității economice reprezintă variații
sezoniere ale activității desfășurate, dar acesta mai pot fi și
periodice fiind legate de evoluția ciclică a economiei.
Ciclul economic reprezintă intervalul dintre două perioade succesive de creștere economică.
Fazele ciclului economic:
Nivelul maxim de dezvoltare la care poate ajunge
economia la un moment dat reprezintă punctul de început
al unui ciclu economic. Este caracteristic ocuparea deplină
a forței de muncă și volum al producției apropiat de
capacitatea maximă, se înregistrează un nivel al prețurilor
ridicat.
Recesiunea reprezintă faza de declin a producției, a
venitului, a gradului de ocupare și a tranzacțiilor de pe
piață. Afacerile se restrâng și numărul firmelor care seînchid este în creștere.
În cazul în care declinul este puternic și se întinde pe o
durată mai mare recesiunea se transformă în depresiune.
Nivelului minim îi corespunde un volum al producției
situat la limita de jos cu un grad de ocupare a forței de
Sunt atenți la
explicațiile
profesorului
Elevii își iau
notițe pentru
25 minute Explicația didactică, conversația
euristică.
-
8/16/2019 Plan de Lectie Fluctuații Cls a 11a
5/8
5
muncă scăzut.
Expansiunea economiei reprezintă creșterea volumului
producției și gradului de ocupare.
Ciclurile economice se succed în timp, se ajunge la faze
de creștere și descreștere. perioada medie a unui ciclu
economic este de 8-10 ani.
Ciclurile economice se succed în timp, se ajunge la
faze de creștere și descreștere. perioada medie a unui ciclueconomic este de 8-10 ani.
Grafic: Ciclul economic
În secolul trecut economia a fost afectată de o serie de
evenimente. Vorbim de marea criză economică d in anul
1929-1933 ce a determinat scăderea producției, șomaj în
masă, falimente, sărăcie. În perioada postbelică cea mai
a putea
reveni asupra
conceptelor
dacă este
cazul.
Max
Nivelulactivitățiieconomice
Timp
Minim
Minim
Minim
Max
Max
-
8/16/2019 Plan de Lectie Fluctuații Cls a 11a
6/8
6
mare criză a fost criza petrolului din anii 1970.
Într -o economie de piață dacă nivelul consumului este
scăzut, întreprinderile sunt nevoite să-și reducă producția,
ce conduce în lanț la reducerea producției glbale, la
scăderea gradului de ocupare al forței de muncă și la
scăderea venitului.
De asemenea cantitatea de bai care există într -o
economie are influențe directe asupra nivelului producțieiși a gradului de ocupare a forței de muncă. În momentul în
care masa monetară este excedentară apare inflația, iar în
momentul în care în circulație există o cantitate de bani
mai mică decât necesitățile economiei producția se
contractă și șomajul începe să înregistreze valori mai
mari.
Fenomene sociale și politice majore, ca războiul
influențează activitatea economică. Războiul necesită o
susținere materială puternică materializată printr -o
creștere a nivelului producției și a gradului de ocupare a
forței de muncă.Declinul economiei afectează în special companiile
producătoare de bunuri de capital și de folosință
îndelungată. Firmele de construcții de mașini sau utilaje
sunt vulnerabile în astfel de perioade întrucât
consumatorii își pot amâna achiziționarea de astfel de
-
8/16/2019 Plan de Lectie Fluctuații Cls a 11a
7/8
7
bunuri, contrar perioadelor de expansiune în care utilajele
și bunurile sunt înlocuite.
În perioadele de recesiune scade consumul și nivelul
șomajului înregistrează creșteri.
Întreprinderile producătoare de bunuri necesare
folosinței curente sunt mai puțin afectate, întrucât
persoanele nu pot renunța sau amâna consumul acestora,
alimente, îmbrăcăminte ori alt gen de bun curent vacontinua să fie achiziționat. Totuși în astfel de perioade de
constrângere bugetară cantitatea și calitatea achizițiilor
este afectată, consumatorii se vor orienta către bunuri de o
calitate inferioară, care sunt mai ieftine.
4. Realizarea feed-
back-ului
Profesorul apreciază modul de lucru al elevilor
Intervine cu precizări suplimentare la cererea elevilor
Propune tema pentru acasă.
Finalizează
informațiile
Stabilesc
conexiuni cu
alte
informații
Notează tema
pentru acasă.
12 minute Pr oblematizarea, conversația
euristică
-
8/16/2019 Plan de Lectie Fluctuații Cls a 11a
8/8
8
Activitate
1. Sunt adevărate sau false următoarele afirmații. Motivați alegerea:
a) Activitatea economică înregistrează o evoluție uniformă, liniară.
b)
Într -o economie de piață dacă nivelul consumului este ridicat, întreprinderile suntnevoite să-și reducă producția.
c) Cantitatea de bani care există într -o economie are influențe directe asupra nivelului
producției.
d) În condiții de recesiune, în economie se restabilește echilibrul, chiar dacă unele
categorii sociale au de suferit.
e) Fenomene sociale, ca războiul influențează activitatea economică.
f)
Declinul economiei nu afectează companiile producătoare de bunuri de capital și defolosință îndelungată.
g) Ciclul economic reprezintă intervalul dintre două perioade succesive ce înregistrează
descreștere economică.
h) Recesiunea reprezintă faza de declin a producției, a venitului, a gradului de ocupare.i) Afacerile se restrâng și numărul firmelor care se închid este în creștere în cazul
expansiunii economice.
j) Ciclurile economice se succed în timp, se ajunge la faze de creștere și descreștere.
2. În condiții de recesiune întreprinderile care produc bunuri de folosință îndelungată sunt maiafectate decât cele care produc bunuri de folosință curentă.
Cum explicați analizând tabelul următor: 2007 2008 2009 2010 2011 2012
PIB 6.3 7.9 -6.8 -0.9 2.3 0.4
Consum final 141 167 132 132 143 132
3. Folosind valorile PIB din tabelul de mai sus reprezentați grafic evoluția acestuia în
perioada 2007-2012.
4. Identificați pe graficul realizat per ioadele de recesiune și expansiune și stabiliți pentrufiecare durata.
5. Ce tendință a avut evoluția economică în România în per ioada 2009-2012. Argumentațirăspunsul.