close up im (unit 10)

23
КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ (оперативен план за час) Наставен предмет: англиски јазик Наставник: Наставна содржина: That’s Entertainment Страница од учебникот: 122 и 123 Клас: Датум: Место на реализација: Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (Music to my Ears) Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања. Корелација: музичка уметност, македонски јазик Методи: 1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална 2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање 3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way) 4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит) 5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго Форми: 1. Фронтална 3. Индивидуална

Upload: ivana-nikolovska

Post on 16-Jan-2017

152 views

Category:

Education


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: Close up im (unit 10)

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: That’s Entertainment

Страница од учебникот: 122 и 123

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот: обработка и лингвистичка анализа на текст (Music to my Ears) Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, чита без попречување,

препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови со позната и помалку позната содржина, и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања.

Корелација: музичка уметност, македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

Page 2: Close up im (unit 10)

ТЕК НА ЧАСОТ

ZABELE[KA:

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

УЧЕНИК НАСТАВНИК

ВО

ВЕД

ЕН Д

ЕЛ10

MIN

Индивидуално даваат свои предлози

Индивидуално опишуваат слики кои за нив претставуваат забава

Поттикнување на учениците да коментираат за значењето на сликата (девојка што игра) а потоа да дадат свои предлози за слика која би претставувала вид забава

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Ги анализираат понудените опции и поврзуваат

Го читаат текстот набрзина и ги обележуваат исказите

Индивидуално го читаат текстот и ги пополнуваат фразите

Читаат и ги анализираат објаснувањата за дадените зборови во парови

Надоврзување на вежба А и поврзување инструменти со земји на потекло

Насочување на фокусот на текстот и давање упатства за вежба С и D со напомена за употреба на техниката scanning и според инструкции во Close up

Насочување на фокусот на Wordwise – инструкции за разбирање на зборови во контекст

Поттикнување на учениците да додадат уште нови зборови и истите да се објаснат според контекстот

ЗАВ

РШЕН

Д

ЕЛ

Разговараат по дадени упатства Davawe инструкции за групна дискусија по дадени прашања

Page 3: Close up im (unit 10)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина That’s Entertainment

Страница од учебникот: 124 и 128

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на вокабулар (забава,фразални глаголи, зборообразување)Очекувани исходи: дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со забава, музика, драмаКорелација: музичка уметност, македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

Page 4: Close up im (unit 10)

УЧЕНИК НАСТАВНИКВ

ОВ

ЕДЕН

Д

ЕЛ

Индивидуално набројуваат Поттикнување на учениците да набројат неколку зборови поврзани со музика/забава од претходниот текст

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

35

МИ

Н.

Дополнуваат зборовни групи

Пополнуваат реченици со дадени зборови

Одбираат точен одговор во реченици со повеќечлен избор

Препишуваат реченици со користење понудени фразални глаголи

Поврзуваат фразални глаголи со понудени значења

Пополнуваат реченици со дав од понудените зборови

Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се обновува вокабуларот

Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

2 М

ИН

.

Разговараат според дадените упатства

Упатства за групна дискусија по дадени прашања

ZABELE[KA:

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

Page 5: Close up im (unit 10)

(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: That’s Entertainment

Страница од работната тетратка: 57 и 58

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Увежбување на вокабуларот Очекувани исходи: ученикот разбира главна мисла во голем текст, препознава конкретни информации во параграфи и куси текстови и истите умее да ги поврзе со конкретни прашања, дефинира и опишува со синоними, разбира, изведува значење од контекст, соодветно и правилно применува зборови и изрази поврзани со забава, музика, драма, филм, фразални глаголи, зборообразување

Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

Page 6: Close up im (unit 10)

УЧЕНИК НАСТАВНИКВ

ОВ

ЕДЕН

Д

ЕЛ5

MIN

Индивидуално даваат предлози кои ги научиле од претходните часови

Запишување на зборот забава/филм на табла и поттикнување на учениците да додадат зборови што се поврзани/асоцираат на истиот

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

25 М

ИН

.

Внимателно го читаат текстот и соодвтено ги обележуваат параграфите во исказите

Ги пополнуваат празнините со точниот збор според дадените инструкции

Ги поправаат грешните зборови

Допишуваат соодветни зборови

Пополнуваат реченици со соодветна форма од понудените зборови

Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се повторува употребата на вокабуларот поврзан со забава во работната тетратка

Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

5 М

ИН

.

Ги кажуваат и споредуваат одговорите иги поправаат грешките

Проверка на сработеното и давање дополнителни информации околу деловите каде учениците имале најголеми потешкотии

ZABELE[KA:Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:

http://www.eltbase.com/vtr_display.php?submit=search&search=music

http://www.eltbase.com/vtr_display.php?submit=search&search=film

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Page 7: Close up im (unit 10)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина That’s Entertainment

Страница од учебникот: 125 и 129

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на граматички структури (индиректен говор)

Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува структури на индиректен говор во потврдна форма, истите точно ги користи во контекст

Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

Page 8: Close up im (unit 10)

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

Даваат свои образложенија Давање пример на реченици со употреба на индиректен говор во потврдна форма и поттикнување на учениците да ја увидат промената во реченицата

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Во парови пополнуваат притоа дискутирајќи ја употребата на индиректниот говор во потврдна форма

Индивидуално ги пополнуваат речениците со точните одговори

Ги пополнуваат правилата со соодветниот одговор

Ги составуваат речениците едноподруго со соодветни фоми на индиректниот говор, внимателно ја следат проверката и поправаат каде е потребно

Насочување на фокусот на вежба А, В и С– анализирање на реченици и пополнување на соодветните правила

Давање упатства за наредната активност С и D – пополнување реченици со соодветен збор/зборови

Насочување на фокусот на страна 129- инструкции за вежба А,В и С - анализирање на реченици и пополнување на соодветните правила

Давање упатства за составување реченици во вежба D, а потоа се проверува сработеното со дополнителна помош ако е потребно

ЗАВ

РШЕН

Д

ЕЛ

Разговараат меѓусебно и посочуваат примери

Колективна дискусија за пасивната форма

ZABELE[KA:

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Page 9: Close up im (unit 10)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: That’s Entertainment

Страница од работната тетратка: 59 и 60

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот: увежбување на граматиката Очекувани исходи: препознава, разликува, анализира, разбира и правилно применува

структури на индиректен говор во сите форми (прашална, одречна и потврдна), набројува, споредува и прави разлика меѓу формите на индиректниот говор, истите точно ги користи во контекст

Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

Page 10: Close up im (unit 10)

УЧЕНИК НАСТАВНИКВ

ОВ

ЕДЕН

Д

ЕЛ 3

MIN

Индивидуално даваат примери Поттикнување на учениците да тансформираат неколку примери на директен во индиректен говор и да ја наведат разликата во нивната употреба

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

30

МИ

Н.

Заокружуваат точен збор

Поправаат реченици

Составуваат прашални реченици од понудени зборови

Дополнуваат реченици со соодветна форма од дадениот глагол

Одбираат точен збор во текст од понудени четири

Давање упатства за форматот и начинот на кој треба да се сработат активностите со кои се повторува употребата на индиректниот говор во работната тетратка

Патролирање низ училницата и давање дополнителни инструкции и/или помош

ЗАВ

РШЕН

Д

ЕЛ

Ги кажуваат и споредуваат одговорите и ги поправаат грешките

Проверка на сработеното и давање дополнителни информации околу деловите каде учениците имале најголеми потешкотии

ZABELE[KA:Часот може да се изведе со примена на ИКТ. Предлог интернет страници:

http://www.eltbase.com/vtr_display.php?submit=search&search=reported+speech

http://www.eltbase.com/vtr_display.php?submit=search&search=indirect+

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Page 11: Close up im (unit 10)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина That’s Entertainment

Страница од учебникот: 126 и 127

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на техники за слушање со разбирање и зборувањеОчекувани исходи: разбира куси и подолги дијалози и разговори, препознава,

резимира, помни, поврзува, дополнува информации поврзани со истите; презентира мислење, дискутира, прашува, предлага, објаснува, генерализира за забава, музика, драма

Корелација: музичка и драмска уметност, македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

УЧЕНИК НАСТАВНИК

Page 12: Close up im (unit 10)

ВО

ВЕД

ЕН

ДЕЛ

Работат според упаствата Објаснување на вежба А- анализа на зборови и слика и меѓусебно поврзување

ГЛА

ВЕН

ДEL

Индивидуално слушаат и обележуваат

Внимателно слушаат и соодветно одбираат од понудените одговори

Меѓусебно во парови се прашуваат и одговараат

Го одбираат точниот одговор и по анализа на фотографиите, водат меѓусебен разговор за истите притоа користејќи го помошниот вокабулар

Инструкции за вежба В- слушање кратки разговори со соодветно обележување на зборовите од претходната вежба

Објаснување на следната вежба- слушање на интервју и одбираат точен одговор во прашања со понудени три одговори

Насочување на фокусот на страна 127 и вежба А- кратко дискутирање по дадени прашања

Давање упатства за работа во парови- соодветно одбирање одговори и споредба на дадени фотографии

Патролирање низ училница и укажување помош кому е потребно

ЗАВ

РШЕН

Д

ЕЛ

Се изјаснуваат според дадените прашања

Инструкции за групна дискусија по дадени прашања

ZABELE[KA:

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(оперативен план за час)

Page 13: Close up im (unit 10)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: That’s Entertainment

Страница од учебникот: 130 и 131

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на формат и структура за пишување формално писмо (причинско-последични клаузи)

Очекувани исходи: ученикот парафразира, реконструира, пишува со свои зборови и ја подобрува правилната употреба на сврзувачките средства и причинско-последични клаузи при пишување формално писмо.

Корелација: македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

Page 14: Close up im (unit 10)

УЧЕНИК НАСТАВНИКВ

ОВ

ЕДЕН

Д

ЕЛ

Даваат свои предлози Поттикнување на учениците да дадат примери на причинско-последични клаузи при пишување формално писмо и да ја објаснат нивната употреба во секој дел

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Работат според дадените упатства

Ја читаат задачата и ги обележуваат исказите

Го читаат формалното писмо, ги вметнуваатт сврзниците, а потоа ги одговараат прашањата во своите тетратки

Индивидуално ги анализираат деловите и ги подредуваат

Работат според упатствата

Насочување на фокусот на првата вежба- одбирање точен одговор во реченица со понудени три

Читање на упатства за следната активност В- утврдување точност на искази според дадена задача

Насочување на фокусот на предлог-писмо од вежба С и D- давање инструкции за истите

Инструкции за вежба Е- подредување на делови од формално писмо

Обрнување внимание на понудените корисни изрази за следната вежба- пополнување реченици со дадени зборови

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

Индивидуално работат според претходно дадените упатства

Давање упатства за изработка на план за пишување формално писмо

ZABELE[KA:*Пишувањето есеј е домашна задача и наставникот ги прегледува вон наставата и им ги враќа на учениците со коментари и бодови според однапред утврдени критериуми

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

Page 15: Close up im (unit 10)

(оперативен план за час)

Наставен предмет: англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина That’s Entertainment

Страница од учебникот: 120

Клас:

Датум:

Место на реализација:

Цели на часот:Обработка на видеоОчекувани исходи: ученикот следи, разбира видео на англиски јазик, помни и препознава информации, поврзува, пополнува, дискутира на истата темаКорелација: музичка уметност, македонски јазик

Методи:1. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима (The Silent Way)4. Метод на пишување 9. Еклектичен (мешовит)5. Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR)

11. Друго

Форми:

1. Фронтална 3. Индивидуална2. Групни 4. Работа во парови

Средства и помагала:1. Слики/Флеш карти 5. Наставно ливче 9. Аудио ЦД2. Видео/ДВД 6. Графологија 10. Компјутер3. Креди во боја 7. Интерактивна табла4. Списанија/Весници 8. Мапи/Табели

ТЕК НА ЧАСОТ

Page 16: Close up im (unit 10)

УЧЕНИК НАСТАВНИКВ

ОВ

ЕДЕН

Д

ЕЛ

Зборуваат во врска со сликата и ги одговараат прашањата

Поттикнување дискусија за понудената слика преку понудените прашања

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Внимателно гледааат и ги заокружуваат зборовите што ги слушаат

Читаат и соодветно пополнуваат

Давање инструкции за гледање краток филм поврзан со темата за дискусија

Насочување на фокусот на вежба В со упатства за работа

Давање инструкции за следната вежба- пополнување текст во врска со видеото со понудени зборови

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

Искажуваат свои мислења Упатства за групна дискусија според дадени прашања

ZABELE[KA:Кратките филмови се достапни со секој учебник

КРАТКОРОЧНО ПЛАНИРАЊЕ

(Оперативен план за час)

Page 17: Close up im (unit 10)

Наставен предмет: Англиски јазик

Наставник:

Наставна содржина: That’s Entertainment

Страница од учебникот:

Клас:

Датум:

Место на реализација:

ТЕК НА ЧАСОТ

Цел(и) на часот: проверка на знаењата

Методи:1.. Демонстративна 6. Разговорна/Аудио-лингвална2. Кооперативно учење 7. Усмено излагање3. Работа на текст 8. Пантомима(The Silent Way)4.Метод на пишување 9.Еклектичен (мешовит)

5.Структурална метода 10. Физичко одговарање (TPR) 11. Друго

Форми:

1.Фронтална 3. Индивидуална 2.Групна 4. Работа во парови

Средства и помагала: 1.Слики / флеш карти 5. Наставно ливче 2.Видео касета / ДВД 6. Графологија 3.Играчки 7. Магнетна табла 4.Маски 8. Мапи/табели

9. Аудио ЦД

Page 18: Close up im (unit 10)

УЧЕНИК НАСТАВНИКВ

ОВ

ЕДЕН

Д

ЕЛ

Внимателно го следат наставникот и евентуално поставуваат прашања во врска со писмената задача

Давање упатства, детали и насоки заначинотна кој треба да се сработи секој дел од писмената работа/тест/наставно ливче и какви се очекувањата и критериумите за оценување

ГЛА

ВЕН

ДЕЛ

Внимателно ги следат инструкциите и индивидуално даваат одговори на задачите и доколку е потребно се консултираат со наставникот

Патролирање низ училницата,следење на работата на учениците, давање дополнителни насоки и упатства доколку е неопходно

На редовни интервали се потсетуваат учениците за тоа колку време е останато до крајот на часот

ЗАВ

РШЕН

ДЕЛ

Набрзина го проверуваат сработеното и го предаваат кај наставникот

Собирање на писмените работи/тестовите/наставните ливчиња на учениците

ЗАБЕЛЕШКА:*Предлог: утврдувањето може да се спроведе после секои 2 тематски целини преку деловите Review од учебникот и работната тетратка.