rphkkb

Post on 27-Sep-2015

215 Views

Category:

Documents

0 Downloads

Preview:

Click to see full reader

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran:Bahasa Malaysia

Tarikh/Hari: 27 Feb 2015/Jumaat

Tahun:2 UTM

Bil Murid:15 orang

Masa:8.30-9.30 pagi

Tema:KEBUDAYAAN

Tajuk:Makanan Kita

Standard Kandungan

Standard Pembelajaran

1.4 Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila.

1.4.4 Bertutur dan menyatakan permintaan dengan intonasi yang betul tentang sesuatu perkara dalam situasi tidak formal secara bertatasusila.

Objektif: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid-murid dapat:

i. Bertutur dan menyatakan permintaan dengan intonasi yang betul dalam situasi tidak formal secara bertatasusila.

ii. Membina dan menulis ayat tunggal dengan betul.

Pengetahuan sedia ada: Murid pernah mendengar atau menonton cerita haiwan.

Sistem bahasa:

tatabahasa:ayat permintaan

kosa kata:karipap, keria, bingka, tepung bungkus

Pengisian kurikulum/ Elemen merentas kurikulum

Ilmu: Keusahawanan.

Ilmu:Dunia Muzik, Pendidikan Moral, Pendidikan Seni Visual

Nilai murni:Bertatasusila dan bertanggungjawab

KBT: Keusahawanan (sikap dan pemikiran keusahawanan)

Teknologi maklumat dan komunikasi :Microsoft Powerpoint

Patriotisme dan kewarganegaraan :Cintakan kedamaian

Peraturan sosiobudaya:cara pertuturan bertatasusila

mengikut situasi

Kreativiti dan inovasi:Penghasilan dialog mengikut situasi

Keusahawanan:Penawaran khidmat nasihat, berani

mencuba

Kepelbagaian kaedah dan teknik:

Kemahiran berfikir :Idea untuk menghasilkan dialog

Kecerdasan pelbagai :Verbal linguistik

Kemahiran belajar cara belajar :Mencari bahan

Pembelajaran kontekstual :Hubung kait situasi jual beli di pasar malam dengan pengalaman sendiri

Bahan Bantu Belajar:

Bil

Jenis

Jumlah

1

Komputer riba

1

2

LCD

1

3

Dialog

15

4

Gambar tunggal

1

5

Video upin dan ipin

4

6

Kad arahan

5

7

Lembaran kerja

6

Pengetahuan sedia ada: Murid pernah mendengar atau menonton cerita haiwan.

Langkah dan Masa

Isi pelajaran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Set induksi

( 5 minit)

Tayangan video proses jual beli di pasar.

Guru bersoal jawab darihal video

BBB

Tayangan video

Langkah 1

( 10 minit)

Dialog yang di rakamkan /dilakonkan

(Lampiran 1)

Soalan

1. Apakah yang di lakukan oleh kedua dua orang lelaki di dalam dialog tersebut.

2. Nyatakan cara pelanggan memesan barang dari penjual.

3. Apakah cara yang betul kita memesan /meminta barang yang ingin dibeli dari penjual?

1. Guru memperdengarkan dialog pelanggan dan penjual berinteraksi dalam situasi jual beli di gerai atau di kedai makanan.

2. 2. Guru bersoal jawab cara penjual dan pelanggan membuat urusan jual beli dan meminta murid memberi contoh dialog yang biasa didengar oleh mereka semasa pelanggan menyatakan permintaan ketika membeli barangan.

3. 3. Guru meminta salah seorang murid mencatat pada papan tulis dialog pelanggan menyatakan permintaan untuk memesan barang.

4. 4. Guru meminta murid membaca dialog yang telah dicatat pada papan tulis.

5. 5. Guru membimbing murid cara membuat permintaan yang betul ketika berurusan dengan orang lain dengan memberi contoh pembeli berurusan dengan penjual semasa meminta barang yang dibeli. Penekanan diberi pada aspek keusahawanan iaitu cara yang betul membuat permintaan.

6. - Bertatasusila

7. - Menggunakan intonasi yang betul.

BBB:

Lampiran dialog

Ilmu:

Kajian Tempatan

Nilai:

Bertanggungjawab

KBT: Keusahawanan

Ciri-ciri usahawan

Langkah 2

( 15 minit)

Kad situasi jual dan beli

Main peranan proses jual beli

1. Guru memilih beberapa orang murid untuk menjalankan aktiviti main peranan berjual beli di kantin sekolah.

2. Guru memberi kad situasi kepada murid yang telah dipilih:

Kad A Peniaga melayan

pelanggan

Kad B Pelanggan membuat

pesanan

3. Guru meminta murid yang dipilih memainkan peranan seperti yang terdapat pada kad situasi dengan menggunakan dialog yang sesuai dan bertatasusila.

4. Guru dan murid berbincang tentang kesesuaian dialog yang digunakan dalam aktiviti main peranan dan makanan yang biasa digemari oleh murid sekolah.

BBB: kad situasi

Teknik:

Main peranan

Ilmu:

Kajian Tempatan

Nilai:

Kerajinan

KBT: Keusahawanan

Berjual beli secara bertatasusila

Langkah 3

( 15 minit)

Dialog situasi d kantin

1. Guru memperdengarkan beberapa dialog cara murid membuat permintaan untuk membeli barang daripada penjual di kantin sekolah.

2. Guru meminta murid mengecam dialog-dialog yang mengandungi permintaan yang bertatasusila.

3. Murid diminta menulis dialog yang bertatasusila dan membetulkan dialog yang kurang sesuai berdasarkan latihan yang diberi pada lampiran 3.

Perbincangan kumpulan

Penilaian : Isi markah ikut rubrik yang disediakan.

EMK: Keusahawanan

Langkah 4

(10 minit)

Gambar situasi di sebuah gerai.

1. Guru memaparkan gambar pembeli dan penjual di sebuah gerai.

2. Murid diminta membina dialog-dialog yang sesuai dan bertatasusila.

3. Guru menilai ketepatan dialog yang dibina secara lisan.

Pemulihan :

Guru membimbing murid menuturkan ayat bertatasusila yang disediakan.

Pengayaan

1. Murid membina, menuturkan dan menulis ayat bertatasusila berdasarkan gambar yang diberi.

Lampiran 6

BBB:

Lampiran 5 dan 6

Penutup

(5 minit)

Kognitif:

Rumusan isi pelajaran

Sosial:

Membaca dialog yang telah disusun mengikut urutan

1. 1. Murid dan guru merumuskan isi pelajaran pada hari ini.

2. Murid membaca dialog rakan yang telah disusun dengan betul.

13

top related