rphkkb
DESCRIPTION
rphTRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Harian
Mata pelajaran:Bahasa Malaysia
Tarikh/Hari: 27 Feb 2015/Jumaat
Tahun:2 UTM
Bil Murid:15 orang
Masa:8.30-9.30 pagi
Tema:KEBUDAYAAN
Tajuk:Makanan Kita
Standard Kandungan
Standard Pembelajaran
1.4 Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila.
1.4.4 Bertutur dan menyatakan permintaan dengan intonasi yang betul tentang sesuatu perkara dalam situasi tidak formal secara bertatasusila.
Objektif: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid-murid dapat:
i. Bertutur dan menyatakan permintaan dengan intonasi yang betul dalam situasi tidak formal secara bertatasusila.
ii. Membina dan menulis ayat tunggal dengan betul.
Pengetahuan sedia ada: Murid pernah mendengar atau menonton cerita haiwan.
Sistem bahasa:
tatabahasa:ayat permintaan
kosa kata:karipap, keria, bingka, tepung bungkus
Pengisian kurikulum/ Elemen merentas kurikulum
Ilmu: Keusahawanan.
Ilmu:Dunia Muzik, Pendidikan Moral, Pendidikan Seni Visual
Nilai murni:Bertatasusila dan bertanggungjawab
KBT: Keusahawanan (sikap dan pemikiran keusahawanan)
Teknologi maklumat dan komunikasi :Microsoft Powerpoint
Patriotisme dan kewarganegaraan :Cintakan kedamaian
Peraturan sosiobudaya:cara pertuturan bertatasusila
mengikut situasi
Kreativiti dan inovasi:Penghasilan dialog mengikut situasi
Keusahawanan:Penawaran khidmat nasihat, berani
mencuba
Kepelbagaian kaedah dan teknik:
Kemahiran berfikir :Idea untuk menghasilkan dialog
Kecerdasan pelbagai :Verbal linguistik
Kemahiran belajar cara belajar :Mencari bahan
Pembelajaran kontekstual :Hubung kait situasi jual beli di pasar malam dengan pengalaman sendiri
Bahan Bantu Belajar:
Bil
Jenis
Jumlah
1
Komputer riba
1
2
LCD
1
3
Dialog
15
4
Gambar tunggal
1
5
Video upin dan ipin
4
6
Kad arahan
5
7
Lembaran kerja
6
Pengetahuan sedia ada: Murid pernah mendengar atau menonton cerita haiwan.
Langkah dan Masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Set induksi
( 5 minit)
Tayangan video proses jual beli di pasar.
Guru bersoal jawab darihal video
BBB
Tayangan video
Langkah 1
( 10 minit)
Dialog yang di rakamkan /dilakonkan
(Lampiran 1)
Soalan
1. Apakah yang di lakukan oleh kedua dua orang lelaki di dalam dialog tersebut.
2. Nyatakan cara pelanggan memesan barang dari penjual.
3. Apakah cara yang betul kita memesan /meminta barang yang ingin dibeli dari penjual?
1. Guru memperdengarkan dialog pelanggan dan penjual berinteraksi dalam situasi jual beli di gerai atau di kedai makanan.
2. 2. Guru bersoal jawab cara penjual dan pelanggan membuat urusan jual beli dan meminta murid memberi contoh dialog yang biasa didengar oleh mereka semasa pelanggan menyatakan permintaan ketika membeli barangan.
3. 3. Guru meminta salah seorang murid mencatat pada papan tulis dialog pelanggan menyatakan permintaan untuk memesan barang.
4. 4. Guru meminta murid membaca dialog yang telah dicatat pada papan tulis.
5. 5. Guru membimbing murid cara membuat permintaan yang betul ketika berurusan dengan orang lain dengan memberi contoh pembeli berurusan dengan penjual semasa meminta barang yang dibeli. Penekanan diberi pada aspek keusahawanan iaitu cara yang betul membuat permintaan.
6. - Bertatasusila
7. - Menggunakan intonasi yang betul.
BBB:
Lampiran dialog
Ilmu:
Kajian Tempatan
Nilai:
Bertanggungjawab
KBT: Keusahawanan
Ciri-ciri usahawan
Langkah 2
( 15 minit)
Kad situasi jual dan beli
Main peranan proses jual beli
1. Guru memilih beberapa orang murid untuk menjalankan aktiviti main peranan berjual beli di kantin sekolah.
2. Guru memberi kad situasi kepada murid yang telah dipilih:
Kad A Peniaga melayan
pelanggan
Kad B Pelanggan membuat
pesanan
3. Guru meminta murid yang dipilih memainkan peranan seperti yang terdapat pada kad situasi dengan menggunakan dialog yang sesuai dan bertatasusila.
4. Guru dan murid berbincang tentang kesesuaian dialog yang digunakan dalam aktiviti main peranan dan makanan yang biasa digemari oleh murid sekolah.
BBB: kad situasi
Teknik:
Main peranan
Ilmu:
Kajian Tempatan
Nilai:
Kerajinan
KBT: Keusahawanan
Berjual beli secara bertatasusila
Langkah 3
( 15 minit)
Dialog situasi d kantin
1. Guru memperdengarkan beberapa dialog cara murid membuat permintaan untuk membeli barang daripada penjual di kantin sekolah.
2. Guru meminta murid mengecam dialog-dialog yang mengandungi permintaan yang bertatasusila.
3. Murid diminta menulis dialog yang bertatasusila dan membetulkan dialog yang kurang sesuai berdasarkan latihan yang diberi pada lampiran 3.
Perbincangan kumpulan
Penilaian : Isi markah ikut rubrik yang disediakan.
EMK: Keusahawanan
Langkah 4
(10 minit)
Gambar situasi di sebuah gerai.
1. Guru memaparkan gambar pembeli dan penjual di sebuah gerai.
2. Murid diminta membina dialog-dialog yang sesuai dan bertatasusila.
3. Guru menilai ketepatan dialog yang dibina secara lisan.
Pemulihan :
Guru membimbing murid menuturkan ayat bertatasusila yang disediakan.
Pengayaan
1. Murid membina, menuturkan dan menulis ayat bertatasusila berdasarkan gambar yang diberi.
Lampiran 6
BBB:
Lampiran 5 dan 6
Penutup
(5 minit)
Kognitif:
Rumusan isi pelajaran
Sosial:
Membaca dialog yang telah disusun mengikut urutan
1. 1. Murid dan guru merumuskan isi pelajaran pada hari ini.
2. Murid membaca dialog rakan yang telah disusun dengan betul.
13