Итоговый открытый уроꈦ  · web view1. revise the words and word...

13
Методическая разработка урока «Music festivals» с применением технологии сотрудничества по дисциплине «Английский язык» Капитонова Юлия Юрьевна, преподаватель иностранного языка ГБПОУ «Новгородский областной колледж искусств им. С.В. Рахманинова» Аннотация Методическая разработка открытого урока на тему «Музыкальные фестивали» подготовлена для студентов третьего курса НОКИ им. С.В. Рахманинова, обучающихся по специальностям: 53.02.03 «Инструментальное исполнительство»; 53.02.04 «Вокальное искусство»; 53.02.06 «Хоровое дирижирование»; 53.02.07 «Вокальное искусство». Предлагаемое занятие нацелено на формирование у студентов навыков практического владения английским языком по вышеуказанной теме и составлено в соответствии с рабочей программой по дисциплине. В ходе урока используются различные методы обучения: репродуктивный, коммуникативный. Эти методы позволяют реализовать поставленные цели и задачи урока. По ходу урока осуществляются повторение и закрепление знания лексических единиц по вышеуказанной теме, развитие навыков чтения, диалогической и монологической речи. Также осуществляются междисциплинарные связи с целью формирования профессиональных компетенций. Для реализации принципа наглядности, доступности и системности изложения материала на уроке используется презентация, выполненная в Power Point. Привлечение наглядного материала стимулирует развитие мыслительной и творческой активности учащихся и обеспечивает повышение эффективности усвоения материала по теме. Подобранный учебный материал позволяет расширить общий кругозор обучающихся. Для организации данного учебного занятия необходимы технические ресурсы: ноутбук, мультимедийный проектор, экран, мультимедийная презентация и раздаточный материал. Цели урока: расширение знаний по теме «Musical life in Great Britain»; совершенствование умений поискового чтения и говорения в диалогической и монологической форме. Задачи урока:

Upload: others

Post on 23-Aug-2020

2 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Итоговый открытый уроꈦ  · Web view1. revise the words and word combinations concerned to our today’s topic; 2. get acquainted with new words and expressions

Методическая разработка урока «Music festivals» с применением технологии сотрудничества по дисциплине «Английский язык»

Капитонова Юлия Юрьевна, преподаватель иностранного языкаГБПОУ «Новгородский областной колледж искусств им. С.В. Рахманинова»

Аннотация

Методическая разработка открытого урока на тему «Музыкальные фестивали» подготовлена для студентов третьего курса НОКИ им. С.В. Рахманинова, обучающихся по специальностям:

53.02.03 «Инструментальное исполнительство»;53.02.04 «Вокальное искусство»;53.02.06 «Хоровое дирижирование»;53.02.07 «Вокальное искусство».Предлагаемое занятие нацелено на формирование у студентов навыков

практического владения английским языком по вышеуказанной теме и составлено в соответствии с рабочей программой по дисциплине.

В ходе урока используются различные методы обучения: репродуктивный, коммуникативный. Эти методы позволяют реализовать поставленные цели и задачи урока. По ходу урока осуществляются повторение и закрепление знания лексических единиц по вышеуказанной теме, развитие навыков чтения, диалогической и монологической речи. Также осуществляются междисциплинарные связи с целью формирования профессиональных компетенций.

Для реализации принципа наглядности, доступности и системности изложения материала на уроке используется презентация, выполненная в Power Point. Привлечение наглядного материала стимулирует развитие мыслительной и творческой активности учащихся и обеспечивает повышение эффективности усвоения материала по теме.

Подобранный учебный материал позволяет расширить общий кругозор обучающихся.

Для организации данного учебного занятия необходимы технические ресурсы: ноутбук, мультимедийный проектор, экран, мультимедийная презентация и раздаточный материал.

Цели урока: расширение знаний по теме «Musical life in Great Britain»; совершенствование умений поискового чтения и говорения в диалогической и

монологической форме.Задачи урока: развивать коммуникативные навыки студентов при работе в группах; развивать познавательный интерес учащихся к стране изучаемого языка; развивать внимание, память, мышление студентов в ходе работы над лексикой,

при осуществлении поискового чтения и говорения.

Page 2: Итоговый открытый уроꈦ  · Web view1. revise the words and word combinations concerned to our today’s topic; 2. get acquainted with new words and expressions

СОДЕРЖАНИE ЗАНЯТИЯ

Деятельность преподавателя Деятельность студента

1. ОРГАНИЗАЦИОННЫЙ МОМЕНТGood morning, dear students! I am glad to see you. Today at the lesson we have some guests and I hope we will enjoy the way you can speak about musical life in Great Britain. Let’s start our lesson. Open your copybooks, write down the date. What date is it today?

Обучающиеся отвечают на вопросы, записывают дату в рабочую тетрадь

2. ВВЕДЕНИЕ В ТЕМУ2.1 Подведение обучающихся к теме урока.Look at these photos. Can you tell me where these photographs were taken? Try to guess the theme of our lesson.

You are quite right. The theme of our lesson is «Music festivals of Great Britain» I hope it will be very interesting to speak about some places in the UK where different kinds of music festivals are held and about different possibilities to spend free time there.

Просмотр фотографий; обучающиеся определяют тему урока.

2.2 Постановка цели и формирование рабочих группThe aim of our lesson is to get acquainted with some well-known British art festivals and discuss music tastes and trends.At our lesson we will:1. revise the words and word combinations concerned to our today’s topic;2. get acquainted with new words and expressions ;3. read some texts about British music festivals;

Учащиеся слушают учителя и настраиваются на работу.

Page 3: Итоговый открытый уроꈦ  · Web view1. revise the words and word combinations concerned to our today’s topic; 2. get acquainted with new words and expressions

Деятельность преподавателя Деятельность студента

4. talk about these festivals and your music tastes. You will work in groups today. Учитель формирует рабочие группы из 3-4 человек так, чтобы в каждую группу вошли учащиеся с разным уровнем языковой подготовки.2.3. Речевая разминка:Let’s begin working! Look at the screen and do some tasks. At first you should find the odd word out. Explain your choice, please.Work in groups. I give you a few minutes to get ready. 1 entertainer, performer, actor, organizer2 event, stage, show, festival, performance3 audience, spectators, participants, crowd, attendees4 cabaret show, circus act, religious tradition, play, 5 costumes, hats, T-shirts, tents6 band, musician, acrobat, artistУчитель контролирует выполнение задания, спрашивая по очереди по одному человеку из каждой группы.

Now match the beginnings of some sentences (1–5) with the endings (a–e).Translate the sentences.1 The band played so badly …2 They were in the middle of the performance …3 I enjoyed the concert so much …4 The crowd in the street cheered …5 When the main singer came on stage …6 The band tried to get the people who were watching them …

a … that I clapped until my hands were red.b … the girls in the audience started to scream.c … as the parade passed byd … to join in the singing.e … when the lights went off.f … that the crowd started to boo.

Учащиеся, работая в группах, осуществляют выбор лишнего слова и формулируют пояснения к своему выбору.

Учащиеся составляют предложения, прочитывают их и переводят на русский язык.

3. ОСНОВНАЯ ЧАСТЬ УРОКА

3.1 We continue our lesson. Before we start working with texts, let’s get acquainted with some words and expressions from the texts. Look at the screen. Match the words and the word combinations with the definitions. Учитель контролирует работу учащихся, в случае необходимости поправляет их и помогает справиться с затруднениями.

Учащиеся соотносят слова и словосочетания с их дефинициями, тем самым снимая трудности при последующем чтении текстов и расширяя свой лексический запас

Page 4: Итоговый открытый уроꈦ  · Web view1. revise the words and word combinations concerned to our today’s topic; 2. get acquainted with new words and expressions

Деятельность преподавателя Деятельность студента

to pave the way for to change the location in a regularly fixed orderto span across to create a situation that makes it possible or easier for

something to happen or be doneto rotate to be different from somethingto queue to be the main performer in a show or at an event

where other people are also performingto headline to stay in a line of people that are waiting for

something.to feature to last for a particular period of timeto vary to be an interesting or important part or characteristic

of something

1. duration A. all the things that are present in a place and that form the experience of being there

2. surroundings B. someone who does something because they enjoy it instead of as a job

3. recital C. the place where an activity or event happens4. venue D. a person who lives somewhere permanently or on

a long-term basis5. resident E. the time during which something continues6. amateur F. the maximum amount that something can contain7. capacity G. a performance of a programme of music by a

soloist or small group

3.2. Совершенствование навыков чтения с поиском необходимой информации.Well, and now it’s high time to start working with texts. Each of you should read one text and complete a fact file after that. You have not more than 7 minutes to do the task.Text 1 Cambridge Folk Festival is one of the longest running festivals of its kind. Paul Simon, who played at the first one in 1964, paved the way for many more popular musicians, such as Nick Cave and Billy Bragg. The festival takes place at Cherry Hinton Hall to the south of the city each July and spans across four days. To stay for the whole duration would cost you around £120. It’s a family friendly festival, and other attractions include crafts workshops and food from around the world. Text 1.

Учащиеся работают в группах.

Члены группы распределяют тексты между собой.

Каждый читает свой текст и заполняет соответствующую таблицу.

Учащиеся из разных групп, работавшие с одинаковыми текстами объединяются в пары и проверяют результаты своей работы, задавая

Page 5: Итоговый открытый уроꈦ  · Web view1. revise the words and word combinations concerned to our today’s topic; 2. get acquainted with new words and expressions

Деятельность преподавателя Деятельность студента

Text 2The Glyndebourne Festival is held at Glyndebourne, an English country house, in East Sussex in England. The festival, which is run by the Christie family, began in 1934 and takes place annually over a few months in the summer. The festival’s focus is opera music. It includes performances of productions originating from the 17th to the 20th century. Famous opera singers who have performed at the festival include Melly Still and Michael Grandage. Visitors to the festival are encouraged to enjoy the beautiful surroundings in which the house is situated and soak up the wonderful atmosphere. Ticket prices vary depending on which performance you want to see and when.Text 2.

Text 3 Reading festival, which started out in the 70s in Berkshire, has become a major rock festival in Britain, and has been headlined by musical legends such as The Jam, The Who, Pink Floyd and Guns N’ Roses. Due to increasing demand, which exceeded the capacity of the Reading festival site, another venue in the north of England was opened in the 90s to accommodate the vast number of people wanting to attend. In recent years, the festival, now commonly referred to as the ‘Reading and Leeds festival’, has taken place each August in two locations – Bramham Park in Leeds and Richfield Avenue in Reading – each one with the same line-up performing at different times. The Alternative Stage offers comedy and other cabaret acts and provides high-class entertainment for visitors wanting something a bit different during the three-day event, which costs about £200.Text 3.

друг другу вопросы.Учащиеся возвращаются в свои первоначальные группы, обмениваются полученной информацией и заполняют таблицы до конца.Учащиеся отвечают на вопросы преподавателя.В случае затруднения они используют опорные карточки.

Page 6: Итоговый открытый уроꈦ  · Web view1. revise the words and word combinations concerned to our today’s topic; 2. get acquainted with new words and expressions

Деятельность преподавателя Деятельность студента

Text 4 The Bath Festival began in 1948. The roots go back still further: Queen Elizabeth I came to hear choirs sing at Bath Abbey in 1668. It is the longest running Festival held in the City. Previously known as The Bath International Music Festival, it was relaunched in 2017 as The Bath Festival. This was due to it being a new multi-arts festival for the city.It takes place annually over two weeks in late May to early June. It features a wide range of music events. From classical to jazz and folk supported with films, talks and dance projects. The programme takes place mainly in city venues and also includes free-to-the-public outdoor events. This festival has a ‘Pay as you go’ way of seeing the acts you would like to see. You simply pay for the things you want to see! Prices range depending on who the act is.

Throughout Bath Festival’s history their main purpose has been to involve all people. Featured musicians range from international stars to local artists, both professional and amateur. For more than half a century the greatest names in music, ballet and art have queued up to appear at the Bath International Music Festival. People like Yehudi Menuhin, Rudolf Nureyev, Vera Lynn and Francis Bacon have all been seen and heard in the halls, theatres and galleries of the honey-stoned Georgian city of Bath.

Text 4. Найти в тексте:

Text 5. The Three Choirs Festival is a week-long programme of choral and orchestral concerts, cathedral services, solo and chamber music recitals, masterclasses, talks, theatre, exhibitions and walks, rotating each summer between the beautiful English cathedral cities of Hereford, Gloucester and Worcester. It is the oldest non-competitive classical music festival in the world, which celebrated its 300th anniversary in 2015. Today the festival remains one of very few with the major choral repertoire at its heart, with a natural emphasis on composers with local links, headed by the remarkable cluster of Parry, Elgar, Holst, Vaughan

Page 7: Итоговый открытый уроꈦ  · Web view1. revise the words and word combinations concerned to our today’s topic; 2. get acquainted with new words and expressions

Деятельность преподавателя Деятельность студента

Williams and Howells. The festival large-scale choral repertoire is now performed by the Three Choirs Festival Chorus and the Philharmonia Orchestra, which has been resident at the festival since 2012. But the festival also features other major ensembles and international soloists. In 2010, the Three Choirs Festival Youth Choir was formed. Made up of singers aged 16–25, it has performed at every festival since then, under a variety of conductors. The main festival’s packed schedule of daytime events is augmented by a community programme which varies slightly in style in each city.Around 1000 people attend every year different parts of this week long festival. All events are ticketed; some require purchase and others are free. Thanks to the support of the CAVATINA Chamber Music Trust, 8-25 year olds can claim free tickets to some chamber music events.Text 5

3.3. Совершенствование навыков диалогической и монологической речи.The time is over. Now each of you should find a student from another group who has read the same text. Exchange the information to check up the results of your work.

Well, now return to your “home” groups and ask each other questions to fill in the remaining columns in your tables. Be ready to answer my questions after the texts.

You have just read texts about some major music festivals in the UK. 1. Have you learned some interesting facts about them?

2. Which of them would you like to go to? Why?

I would like to go to… because…

I am fond of… I am interested in … I enjoy… I`m crazy/ mad about…

This festival… is located in … is for people of all ages… gives an opportunity… offers the chance to learn …

Page 8: Итоговый открытый уроꈦ  · Web view1. revise the words and word combinations concerned to our today’s topic; 2. get acquainted with new words and expressions

Деятельность преподавателя Деятельность студента

offers a big choice of activities… offers an unusual form of relaxation

I could …

listen to/join in the singing/ dance … meet … spend time with … enjoy…

4. ИТОГИ ЗАНЯТИЯ, РЕФЛЕКСИЯ.Учитель благодарит учащихся за работу, оценивает работу групп и предлагает закончить занятие сочинением синквейна на тему «Музыкальный фестиваль».

Первая строка – существительное, тема синквейна. Вторая строка – два прилагательных, раскрывающих тему

синквейна. Третья строка – три глагола, описывающих действия,

характерные для данного предмета или явления. Четвертая строка – законченное высказывание, выражающее

отношение автора синквейна к теме. Пятая строка – резюме, вывод, выражающий личное

отношение автора синквейна к теме.Пример синквейна по теме «Музыка»:MUSICAppealInspiring, excitingEnriches, elevates, createsMakes me happyJoy

Учащиеся выполняют задание по сочинению синквейна

5. ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕWrite down your homework. 1. Organize your own summer festival! Tell about it.Use the questions below as a guide to help you plan your summer festival.

Where will your festival be held? What will you call your festival? How long will the festival be? What type of entertainment will be provided? What type of music will there be? Will there be a campsite at the festival? What will people eat and drink? What other facilities will there be? How much will the festival cost? How will you advertise the festival? Will you donate any of the profits to a charity?

2. Prepare a poster to advertise your festival. So, our today's lesson is over. You were very active today. And I would like to thank everyone. Good-bye.