tugasan sains part b
DESCRIPTION
jkyTRANSCRIPT
RIS
SEMESTER 1 SESI 2010/2011
KOD & NAMA KURSUS
PPGPJJ SEMESTER 2 SESI 2013/2014
KAK 3023 : SCIENCE FOR YOUNG CHILDREN
GROUP
UPSI 02 (A131PJJ)
PREPARED BY
NAME ID NO. TELEPHONE NO.
NAME OF E-LEARNING TUTOR : DR. NIK AZMAH BINTI NIK YUSUFF
DATE OF DELIVERY : 12 NOVEMBER 2013
1
PEMARKAHAN
ISI KANDUNGAN HALAMAN
Assignment Question 3
Pengenalan Unit Pengajaran 4
Tajuk 1 : Sains Awal 5-7
Rancangan Pengajaran Harian 8-11
Hasil Pembelajaran 12
Refleksi Pengajaran 13
Penutup 14
Borang Pemerhatian 15-24
Ringkasan Borang Pemerhatian (Seksyen Pemarkahan) 25
Lampiran
- Gambar pemerhatian 26-27
- Borang Rekod Hasil Pemerhatian Murid 28-37
- CD Rakaman Video Pengajaran 38
Rujukan 39
2
ASSIGNMENT QUESTION
PART B
This is an individul work
CREATIVITY THROUGH SCIENCE ACTIVITIES / PROJECT AND ASSESSMENT
Carry out the processes of inquiry : asking guestion; making; observatons;
and gathering, organizing, and analyzing data using creative activities.
You will plan and carry out the above process with a group of children at a
Science Centre / Discovery Centre or outside of classroom or outdoor.
Plan a Lesson Plan with a duration time of at least 30 minutes. (You are
encouraged to implement a project that lasts longer than 30 minutes, it may
take a week). Beside writing a proper Lesson Plan using 4 – phase or 5 –
phase that you have learnt in KPD 3016, you are reguired to include in the
Lesson Plan questions you plan to ask the children to scffold their learning.
Using a proper Observation Sheet, that is suitable for your selected activities.
Compete your assessmet on at least 10 children, (one observation sheet per
child) then,
Transfer the data from your Observation Sheets onto The Activity Summary
Sheet (Scoring Secction). (Refer your module)
Record the children’s learning science in a video with you observing and
asking children to scaffold their learning. If it takes longer than 30 minutes,
you can take specific moments and extend the video time to 60 minutes.
3
PENGENALAN UNIT PENGAJARAN
Seorang guru yang menitikberatkan kejayaan pencapaian hasil pembelajaran muridnya
perlu mempunyai sekurang-kurangnya dua jenis perancangan iaitu perancangan jangka
pendek dan jangka panjang. Perancangan pengajaran juga mempunyai dua jenis iaitu
perancangan mengikut tema atau tajuk utama dan perancangan pengajaran harian. Pelan
pengajaran mengikut tema atau tajuk dipanggil Unit Pengajaran manakala perancangan
harian dipanggil Rancangan Pengajaran Harian.
Rancangan pengajaran harian merupakan pelan pengajaran yang tersusun dan terperinci
yang mengandungi elemen-elemen berikut:
1. Tema / tajuk
2. Bidang pembelajaran
3. Kumpulan sasar
4. Tarikh dan masa
5. Tujuan
6. Hasil pembelajaran
7. Konsep utama
8. Bahan, peralatan dan bahan sumber
9. Langkah berjaga-jaga
10. Aktiviti pembelajaran dan pengajaran
11. Penaksiran dan penilaian hasil pembelajaran
Unit Pengajaran juga boleh dibina berdasarkan tempoh masa misalnya rancangan satu
semester atau minggu. Perlu diingat bagi melahirkan seorang modal insan yang seimbang
seperti yang terkandung dalam Falsafah Pendidikan Kebangsaan, murid perlu dididik untuk
mencapai hasil pembelajaran dalam tiga domain iaitu kognitif, psikomotor dan afektif.
Terbaru, transformasi kurikulum sekolah rendah menghasilkan Kurikulum
Berasaskan Standard yang memasukkan beberapa elemen nilai tambah iaitu kreativiti dan
inovasi, keusahawanan dan teknologi maklumat dan komunikasi. Walau bagaimanapun,
ketiga-tiga nilai tambah ini sebenarnya boleh diletakkan di bawah domain psikomotor atau
kemahiran walaupun ada pertindanan dengan domain afektif.
Kesimpulannya, rancangan pengajaran memandu tindakan dan oleh itu ia perlu
fleksibel dan boleh ubah mengikut keperluan.
4
Tajuk 1 : Sains Awal
PELAJARAN
TAJUK : Keperluan Biji Benih
SUBTAJUK : 1. Apa yang membuat biji benih bercambah
TUJUAN UNIT : Memerhati dan merekod pemerhatian
Membuat perbandingan dan membezakan hasil pemerhatian
Menerangkan pemerhatian yang dilakukan
KEPENTINGAN TEMA/TAJUK : Membolehkan murid mengetahui perkara-
perkara yang diperlukan untuk mencambahkan
biji benih.
Pengetahuan sedia ada murid:
1. Murid pernah melihat kacang hijau.
2. Murid pernah makan bubur kacang hijau.
Pelan mencungkil idea:
1. Teknik penyoalan seluruh kelas
Idea/Objektif utama yang mungkin sukar dicapai
Mencambahkan biji benih dalam masa satu hari
Miskonsepsi yang mungkin wujud dan konsep tepatnya.
Mencambahkan biji benih sendiri
Hasil pembelajaran : Pada akhir pelajaran ini murid akan dapat:
5
A : Menguasai Isi Kandungan
1. Keperluan mencambahkan biji benih memerlukan cahaya matahari
2. Keperluan mencambahkan biji benih memerlukan air
3. Ketiada air tidak akan berlaku proses percambahan
B : Membinan Kemahiran Saintifik, Berfikir, dan Strategi Berfikir
1. Proses percambahan biji benih memerlukan air dan cahaya matahari
2. Menjana hipotesis tentang biji benih yang bercambah
C : Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni
1. Penglibatan aktif, mendengar arahan, sabar dan bekerjasama
Idea utama menggunakan bahasa yang sesuai dengan kebolehan dan umur
murid
1. Untuk menghidupkan tumbuh-tumbuhan memerlukan cahaya matahari
dan air yang mencukupi.
Objek, sistem, atau kejadian sebenar yang berkaitan
1. Murid mebantu ibu atau guru menyiram pokok bunga di rumah atau di
sekolah
Senarai istilah/konsep/prinsip/hukum/teori
1. Cahaya matahari
2. Air
Persoalan utama dengan jawapan (Jika pembelajaran inkuiri)
1. Bolehkan tumbuhan hidup di bawah cahaya lampu
2. Bolehkah tumbuhan hidup dalam gelap.
Bahan bantu mengajar dan belajar
1. Bekas tupperware, tuala kertas atau kapas, biji kacang hijau, dan air.
6
Kaedah dan Aktviti P&P
Fasa 1: Mencungkil idea melalui aktiviti penyoalan seluruh kelas
Fasa 2: Kaedah Inkuri Terbimbing dengan tunjuk cara eksperimen
percambahan biji benih.
Kaedah Inkuiri Diduktif iaitu menerangkan kepada murid bahan utama
untuk proses percambahan beji benih iaitu kacang hijau.
Fasa 3: Aktiviti individu – perlaksanaan aktiviti oleh murid-murid
Fasa 4: Menyatakan perasaan menjalankan aktiviti eksperimen.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Awal Sains (Sains dan Teknologi)
7
Nama Kelas : Prasekolah Dahlia
Tarikh : 24 Oktober 2013
Hari : Khamis
Masa : 9.00 pagi – 9.30 pagi (30 minit) .
Bilangan murid : 10 orang
Umur : 5 tahun
Tunjang utama : Sains dan Teknologi
Bidang Pelajaran : Air
Objektif Pembelajaran : Meihaat hasil proses percambahan biji benih.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:
A. Menguasai Isi Kandungan
1. Keperluan mencambahkan biji benih memerlukan cahaya matahari
2. Keperluan mencambahkan biji benih memerlukan air
3. Ketiada air tidak akan berlaku proses percambahan
B : Membinan Kemahiran Saintifik, Berfikir, dan Strategi Berfikir
1. Proses percambahan biji benih memerlukan air dan cahaya matahari
2. Menjana hipotesis tentang biji benih yang bercambah
C : Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni
1. Penglibatan aktif, mendengar arahan, sabar dan bekerjasama
Konsep/Prinsip/Hukum/Teori
1. Percambahan biji benih
8
2. Memerlukan cahaya matahari dan air
Bahan, peralatan dan bahan sumber
1. Bekas Tupperware
2. Tuala kertas / kapas
3. Biji kacag hijau
4. Air
Langkah Berjaga-jaga
Elakkan murid bermain dengan biji kacang hijau kerana bimbang murid
memasukkannya ke dalam hidung atau telinga yang boleh mnyebabkan kecederaan.
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Murid pernah melihat kacang hijau.
2. Murid pernah makan bubur kacang hijau
Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan/
Mencungkil
idea
(5 minit)
Memperkenalkan
bahan utama
iaitu kacang
hijau
Buat kaitan dengan
pengetahuan sedia
ada murid dengan
teknik penyoalan
(kacang hijau sebagai
biji benih – kegunaan
kacang hijau)
Murid memberi respon
terhadap penyoalan
yang diberi.
Strategi/Teknik
Penyoalan
seluruh kelas.
9
Menstruktur /
menstruktur
semula
(10 minit)
Penerangan
mengenai bahan
/ benda dalam
proses
percambahan biji
benih
Mengutara satu
persoalan utama :
Kacang hijau sebagai
biji benih – untuk
proses percambahan
apakah keperluan biji
benih
Demonstrasi atau
tunjuk cara eksperimen
keperluan biji benih
Murid mengenal bahan
/ benda iaitu kacang
hijau sebagai biji benih
yang ditunjukkan oeh
guru
Murid boleh menyebut
bahan / benda yang
digunakan dalam
eksperimen prose
percambahan biji
benih
Strategi/Teknik
Aktiviti inkuiri
terbimbing dan
inkuiri deduktif.
Sikap Saintifik
dan nilai murni:
Yakin pada diri
sendiri
Aplikasi idea
(10 minit)
Aktiviti Individu –
perlaksanaan
aktiviti dan
merekod
pemerhatian.
Guru meminta murid
menyusun 3 bekas
tupperware di atas
meja.
Guru meminta murid
melabelkan bekas
dengan nombor 1, 2, 3.
Guru meminta murid
meletakkan tuala
kertas / kapas di dalam
ketiga-tiga bekas.
Taburkan kacang ke
dalam ketiga-tiga
bekas.
Bekas 1 – tuangkan
sedikit air agar tuala
kertas / kapas sentiasa
lembap/
Bekas 2 – penuhkan
bekas dengan air dan
biarkan kacang
ditenggelami air.
Bekas 3 – dibiarkan
kering
Murid bertindak
mengikut arahan
menyusun 3 bekas
tupperware dan
memulakan aktiviti
eksperimen.
Murid meletakkan
tuala kertas / kapas di
dalam ketiga-tiga
bekas.
Murid taburkan kacang
ke dalam ketiga-tiga
bekas.
Bekas 1 – murid tuang
sedikit air agar tuala
kertas / kapas sentiasa
lembap/
Bekas 2 – murid
penuhkan bekas
dengan air dan biarkan
kacang ditenggelami
air.
Bekas 3 – murid
Strategi/Teknik
Aktiviti kelas
secara individu
Sikap Saintifik
dan nilai murni:
Penglibatan aktif
Mendengar
arahan
Sabar
Bekerjasama
10
Letakkan ketiga-tiga
bekas di tempat yang
ada cahaya matahari
selama 5 hari
biarkan kering
Murid meletakkan
ketiga-tiga bekas di
tempat yang ada
cahaya matahari
selama 5 hari
Refleksi /
Penutup
(5 minit)
Menyatakan
perasaan
menjalankan
aktiviti
eksperimen
Taksir kefahaman
murid dengan
beberapa soalan.
Apakah langkah yang
telah dilaksanakan
untuk melihat
percambahan biji
benih?
Adakah kamu seronok
/ gembira
melaksanakan aktiviti
ini?
Bolehkan
percambahan biji benih
berlaku dalam masa
satu hari?
Beberapa orang murid
tampil untuk
menerangkan langkah-
langkah perlaksanaan
aktiviti eksperimen.
Murid juga
menyatakan apa yang
mereka rasa atau
alami ketika
melaksanakan aktiviti
ini.
Strategi/Teknik
Penyoalan secara
kelas
*Guru membuat
rumusan bahawa,
murid-murid perlu
melihat hasil
keperluan biji
benih ini dalam
masa 5 hari dan
mencatatkan
keputusannya.
HASIL PEMBELAJARAN
11
Pada akhir sesi pembelajaran, murid diharap dapat menguasai isi kandungan, membina
kemahiran saintifik, berfikir dan mempunyai strategi berfikir serta mengamalkan sikap
saintifik dan nilai murni.
Dalam aspek menguasai isi kandungan, murid dapat mengenal bahan / benda yang
boleh digunakan dalam proses percambahan biji benih bagi melihat apakah keperluan biji
benih. Dalam aspek membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir, murid dapat
menjana hipotensis tentang bahan/ benda yang boleh digunakan dalam proses
percambahan biji benih iaitu kacang hijau. Dalam aspek mengamalkan sikap saintifik dan
nilai murni, murid dapat melibatkan diri secara aktif dengan menjalankan aktiviti secara
individu dalam kumpulan dengan menunggu arahan guru serta sabar menunggu giliran serta
dapat bekerjasama dengan baik.
Bagi mencapai hasil pembelajaran tersebut, guru telah mengatur langkah-langkah
P&P mengikut urutan bermula dengan fasa mencungkil idea, menstruktur semula,
mengaplikasi idea dan fasa penutup. Pelbagai pendekatan, strategi, kaedah dan teknik
displikasikan bagi menghasilkan P&P yang bermakna dan berkesan. Dalam fasa mencungkil
idea, guru memulakan dengan aktiviti penyoalan Murid memberi maklum balas dan cuba
menjawab penyoalan guru.
Dalam fasa menstruktur semula, guru mengutarakan satu persoalan utama iaitu
Kacang hijau sebagai biji benih – untuk proses percambahan apakah keperluan biji benih
dan seterusnya melaksanakan demonstrasi atau tunjuk cara eksperimen keperluan biji benih
Di sini juga guru menggunakan strategi inkuiri terbimbing induktif deduktif di mana guru
memberi bimbingan atau tunjuk cara ekperimen percambahan biji benih.
Dalam fasa mengaplikasi idea, guru mengadakan aktiviti secara individu tetapi dalam
kumpulan.. Dalam fasa ini guru memberi arahan perlaksanaan aktiviti. Murid bertindak
mengikut arahan iaitu; menyusun 3 bekas tupperware dan memulakan aktiviti eksperimen.
Murid meletakkan tuala kertas / kapas di dalam ketiga-tiga bekas.
Murid taburkan kacang ke dalam ketiga-tiga bekas.
Bekas 1 – murid tuang sedikit air agar tuala kertas / kapas sentiasa lembap/
Bekas 2 – murid penuhkan bekas dengan air dan biarkan kacang ditenggelami air.
Bekas 3 – murid biarkan kering
Murid meletakkan ketiga-tiga bekas di tempat yang ada cahaya matahari selama 5 hari
Dalam fasa keempat iaitu penutup, guru telah membuat rumusan bahawa murid-
murid perlu melihat hasil keperluan biji benih ini dalam masa 5 hari dan mencatatkan
keputusannya..
12
REFLEKSI PELAJARAN
Pembelajaran dan pengajaran hari ini berjalan dalam suasana yang baik dan lancar.
Dalam sesi P&P pada hari ini, saya telah melaksanakan beberapa aktiviti seperti aktiviti
secara kelas dan individu. Saya gembira dan berpuas hati kerana aktiviti yang dirancang
dapat dilaksanakan dengan berkesan. Semua murid seronok, menunjukkan minat dan
melibatkan diri secara aktif. Arahan yang diberikan dipatuhi dengan baik dan terdapat murid
menyumbang idea dan pendapat yang bernas.
Saya memulakan P&P dengan beberapa penyoalan bagi mencungkil idea murid.
Mereka memberi respon yang positif. Selepas itu, bagi peringkat menstruktur idea, murid
dapat mengenal bahan / benda yang ditunjukkan dan boleh menyebut bahan / benda yang
digunakan untuk eksperimen proses percambahan biji benih. Bagi murid yang lemah, saya
cuba membimbingnya.
Seterusnya sebelum perlaksanaan aktiviti, saya telah melaksanakan aktiviti
demonstrasi atau tunjuk cara dan kemudiannya murid menjalankan eksperimen tersebut..
Sebelum itu, saya telah memberi arahan dan menjelasakan langkah-langkah dan peraturan
yang perlu difahami. Saya rasa saya telah bertindak sebagai fasilitator yang berkesan.
Sementara murid pula menunjukkan sikap kerjasama yang tinggi dalam menyiapkan aktiviti
yang diberikan. Mereka dikehendaki menjalankan eksperimen percambahan biji benih bagi
melihat hasil apakah keperluan biji benih. Hasil keputusan eksperimen ini perlu dilihat dalam
tempoh 5 hari.
Saya menyedari kini semua murid mempunyai potensi dan guru harus menggilap
potensi mereka. Untuk pembelajaran dan pengajaran pada masa hadapan, saya bercadang
melaksanakan aktiviti-aktiviti yang lebih mencabar, yang mampu merangsang pemikiran
mereka.
13
PENUTUP
Penguasaan sains awal adalah penting sebagai asas untuk membantu murid
mempelajari sains pada peringkat yang lebih tinggi. Konsep asas sains perlu diajar
bersesuaian dengan peringkat perkembangan murid dan merupakan tunjang penting dalam
pengajaran sains dan teknologi di peringkat prasekolah.
Terdapat pelbagai kaedah, strategi dan pendapat dalam pengajaran dan
pembelajaran Sains pada peringkat prasekolah. Asas perkembangan Sains bermula
daripada pengalaman berkaitan benda-benda atau objek dari senang ke susah serta abstrak
ke konkrit.
BORANG PEMERHATIAN
14
Borang Pemerhatian
Murid: Muhammad Aqil Umur : 5 tahun Pemerhati: Pn. Nur Ammalin Tarikh: 31.10.2013
Komponen PemerhatianPemerhatian Penutup:
1. Penggunaan deria yang berbeza2. Catatan perubahan objek dari
semasa ke semasa3. Rekod pemerhatian dalam pelbagai
cara
- Murid tahu menggunakan pelbagai deria seperti melihat dengan teliti, mendengar arahan, dan menggunakan pancaindera lain dalam perlaksanaan aktiviti.
- Murid juga merekod perubahan bijih benih pada hari ke-2 dan ke-4
- Murid hanya merekod pemerhatian dalam satu cara sahaja iaitu mencatat pada borang rekod yang telah disediakan
Penganalpastian Hubungan:
1. Membanding / membeza bahan-bahan, peristiwa atau kedua-duanya
2. Pengelasan objek berdasarkan pelbagai kriteria
- Murid dapat membuat perbandingan biji benih dala tiga bekas berbeza dan hari yang berbeza
- Murid dapat mengelaskan biji benih dalam tiga bekas berbeza (kering, basah dan dipenuhi air)
Pembentukan Hipotesis
1. Meramalkan berdasarkan pemerhatian
2. Mengutarakan persoalan – “apa itu”3. Penjelasan kaedah
- Murid boleh meramal dari pemerhatian misalnya, biji benih yang ada air akan tumbuh menjadi pokok
- Murid boleh mengemukan beberapa soalan berkaitan aktiviti
- Murid dapat menjelaskan kaedah yang telah dilaksanakan untuk aktiviti percambahan biji benih
Pengujikajian:
1. Penyediaan situasi eksperimen2. Memanipulasi bahan
- Murid boleh menyediakan situasi ekperimen mengikut arahan
- Murid dapat memanipulasikan bahan yang disediakan dengan cekap
Kepentingan dalam Aktiviti Natural:
1. Menunjukkan minat intrinsik yang kukuh dalam fenomena semulajadi
2. Mengutarakan soalan berkaitan dengan pemerhatian
3. Melaporkan pengalaman dengan alam semulajadi
- Murid menunjukkan minat yang tinggi terhadap perlaksanaan aktiviti
- Murid mengemukakan beberapa soalan dari pemerhatian
- Murid boleh menceritakan pengalaman dalam perlaksanaan aktiviti yang dijalankan
Pengetahuan tentang dunia sebenar:
1. Menunjukkan pengetahuan 2. Memberi maklumat dan menjawab
persoalan
- Murid boleh mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada
- Murid boleh menjawab soalan dalam bahasa mudah
Borang Pemerhatian
15
Murid: Muhammad Adam Umur : 5 tahun Pemerhati: Pn. Nur Ammalin Tarikh: 31.10.2013
Komponen PemerhatianPemerhatian Penutup:
1. Penggunaan deria yang berbeza2. Catatan perubahan objek dari
semasa ke semasa3. Rekod pemerhatian dalam pelbagai
cara
- Murid tahu menggunakan pelbagai deria seperti melihat dengan teliti, mendengar arahan, dan menggunakan pancaindera lain dalam perlaksanaan aktiviti.
- Murid juga merekod perubahan bijih benih pada hari ke-2 dan ke-4
- Murid hanya merekod pemerhatian dalam satu cara sahaja iaitu mencatat pada borang rekod yang telah disediakan
Pengenalpastian Hubungan:
1. Membanding / membeza bahan-bahan, peristiwa atau kedua-duanya
2. Pengelasan objek berdasarkan pelbagai kriteria
- Murid dapat membuat perbandingan biji benih dala tiga bekas berbeza dan hari yang berbeza
- Murid dapat mengelaskan biji benih dalam tiga bekas berbeza (kering, basah dan dipenuhi air)
Pembentukan Hipotesis
1. Meramalkan berdasarkan pemerhatian
2. Mengutarakan persoalan – “apa itu”3. Penjelasan kaedah
- Murid tidak boleh meramal dari pemerhatian misalnya, biji benih yang ada tiada air akan kekal seperti itu
- Murid langsung tidak mengemukan sebarang soalan
- Murid dapat menjelaskan kaedah yang telah dilaksanakan untuk aktiviti percambahan biji benih
Pengujikajian:
1. Penyediaan situasi eksperimen2. Memanipulasi bahan
- Murid boleh menyediakan situasi ekperimen mengikut arahan
- Murid kurang dapat memanipulasikan bahan yang disediakan dengan cekap
Kepentingan dalam Aktiviti Natural:
1. Menunjukkan minat intrinsik yang kukuh dalam fenomena semulajadi
2. Mengutarakan soalan berkaitan dengan pemerhatian
3. Melaporkan pengalaman dengan alam semulajadi
- Murid menunjukkan minat yang tinggi terhadap perlaksanaan aktiviti
- Murid tidak mengemukakan sebarang soalan dari pemerhatian
- Murid tidak dapat menceritakan pengalaman dalam perlaksanaan aktiviti yang dijalankan
Pengetahuan tentang dunia sebenar:
1. Menunjukkan pengetahuan 2. Memberi maklumat dan menjawab
persoalan
- Murid tidak dapat mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada
- Murid boleh menjawab soalan dalam bahasa mudah
16
Borang Pemerhatian
Murid: Muhammad Haiqal Umur : 5 tahun Pemerhati: Pn. Nur Ammalin Tarikh: 31.10.2013
Komponen PemerhatianPemerhatian Penutup:
1. Penggunaan deria yang berbeza2. Catatan perubahan objek dari
semasa ke semasa3. Rekod pemerhatian dalam pelbagai
cara
- Murid tahu menggunakan pelbagai deria seperti melihat dengan teliti, mendengar arahan, dan menggunakan pancaindera lain dalam perlaksanaan aktiviti.
- Murid juga merekod perubahan bijih benih pada hari ke-2 dan ke-4
- Murid hanya merekod pemerhatian dalam satu cara sahaja iaitu mencatat pada borang rekod yang telah disediakan
Pengenalpastian Hubungan:
1. Membanding / membeza bahan-bahan, peristiwa atau kedua-duanya
2. Pengelasan objek berdasarkan pelbagai kriteria
- Murid dapat membuat perbandingan biji benih dala tiga bekas berbeza dan hari yang berbeza
- Murid dapat mengelaskan biji benih dalam tiga bekas berbeza (kering, basah dan dipenuhi air)
Pembentukan Hipotesis
1. Meramalkan berdasarkan pemerhatian
2. Mengutarakan persoalan – “apa itu”3. Penjelasan kaedah
- Murid boleh meramal dari pemerhatian misalnya, biji benih yang ada air akan tumbuh menjadi pokok
- Murid boleh mengemukan beberapa soalan berkaitan aktiviti
- Murid dapat menjelaskan kaedah yang telah dilaksanakan untuk aktiviti percambahan biji benih
Pengujikajian:
1. Penyediaan situasi eksperimen2. Memanipulasi bahan
- Murid boleh menyediakan situasi ekperimen mengikut arahan
- Murid dapat memnipulasikan bahan yang disediakan dengan cekap
Kepentingan dalam Aktiviti Natural:
1. Menunjukkan minat intrinsik yang kukuh dalam fenomena semulajadi
2. Mengutarakan soalan berkaitan dengan pemerhatian
3. Melaporkan pengalaman dengan alam semulajadi
- Murid menunjukkan minat yang tinggi terhadap perlaksanaan aktiviti
- Murid mengemukakan beberapa soalan dari pmerhatian
- Murid boleh menceritakan pengalaman dalam perlaksanaan aktiviti yang dijalankan
Pengetahuan tentang dunia sebenar:
1. Menunjukkan pengetahuan 2. Memberi maklumat dan menjawab
persoalan
- Murid boleh mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada
- Murid boleh menjawab soalan dalam bahasa mudah
Borang Pemerhatian
17
Murid: Aisyah Syurfa Umur : 5 tahun Pemerhati: Pn. Nur Ammalin Tarikh: 31.10.2013
Komponen PemerhatianPemerhatian Penutup:
1. Penggunaan deria yang berbeza2. Catatan perubahan objek dari
semasa ke semasa3. Rekod pemerhatian dalam pelbagai
cara
- Murid tahu menggunakan pelbagai deria seperti melihat dengan teliti, mendengar arahan, dan menggunakan pancaindera lain dalam perlaksanaan aktiviti.
- Murid juga merekod perubahan bijih benih pada hari ke-2 dan ke-4
- Murid hanya merekod pemerhatian dalam satu cara sahaja iaitu mencatat pada boring rekod yang telah disediakan
Pengenalpastian Hubungan:
1. Membanding / membeza bahan-bahan, peristiwa atau kedua-duanya
2. Pengelasan objek berdasarkan pelbagai kriteria
- Murid dapat membuat perbandingan biji benih dala tiga bekas berbeza dan hari yang berbeza
- Murid dapat mengelaskan biji benih dalam tiga bekas berbeza (kering, basah dan dipenuhi air)
Pembentukan Hipotesis
1. Meramalkan berdasarkan pemerhatian
2. Mengutarakan persoalan – “apa itu”3. Penjelasan kaedah
- Murid boleh meramal dari pemerhatian misalnya, biji benih yang ada air akan tumbuh menjadi pokok
- Murid boleh mengemukan beberapa soalan berkaitan aktiviti
- Murid dapat menjelaskan kaedah yang telah dilaksanakan untuk aktiviti percambahan biji benih
Pengujikajian:
1. Penyediaan situasi eksperimen2. Memanipulasi bahan
- Murid boleh menyediakan situasi ekperimen mengikut arahan
- Murid dapat memnipulasikan bahan yang disediakan dengan cekap
Kepentingan dalam Aktiviti Natural:
1. Menunjukkan minat intrinsik yang kukuh dalam fenomena semulajadi
2. Mengutarakan soalan berkaitan dengan pemerhatian
3. Melaporkan pengalaman dengan alam semulajadi
- Murid menunjukkan minat yang tinggi terhadap perlaksanaan aktiviti
- Murid mengemukakan beberapa soalan dari pmerhatian
- Murid boleh menceritakan pengalaman dalam perlaksanaan aktiviti yang dijalankan
Pengetahuan tentang dunia sebenar:
1. Menunjukkan pengetahuan 2. Memberi maklumat dan menjawab
persoalan
- Murid boleh mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada
- Murid boleh menjawab soalan dalam bahasa mudah
Borang Pemerhatian
18
Murid: Ainul Farahin Umur : 5 tahun Pemerhati: Pn. Nur Ammalin Tarikh: 31.10.2013
Komponen PemerhatianPemerhatian Penutup:
1. Penggunaan deria yang berbeza2. Catatan perubahan objek dari
semasa ke semasa3. Rekod pemerhatian dalam pelbagai
cara
- Murid tahu menggunakan pelbagai deria seperti melihat dengan teliti, mendengar arahan, dan menggunakan pancaindera lain dalam perlaksanaan aktiviti.
- Murid juga merekod perubahan bijih benih pada hari ke-2 dan ke-4
- Murid hanya merekod pemerhatian dalam satu cara sahaja iaitu mencatat pada borang rekod yang telah disediakan
Pengenalpastian Hubungan:
1. Membanding / membeza bahan-bahan, peristiwa atau kedua-duanya
2. Pengelasan objek berdasarkan pelbagai kriteria
- Murid dapat membuat perbandingan biji benih dala tiga bekas berbeza dan hari yang berbeza
- Murid dapat mengelaskan biji benih dalam tiga bekas berbeza (kering, basah dan dipenuhi air)
Pembentukan Hipotesis
4. Meramalkan berdasarkan pemerhatian
5. Mengutarakan persoalan – “apa itu”6. Penjelasan kaedah
- Murid tidak boleh meramal dari pemerhatian misalnya, biji benih yang ada tiada air akan kekal seperti itu
- Murid langsung tidak mengemukan sebarang soalan
- Murid dapat menjelaskan kaedah yang telah dilaksanakan untuk aktiviti percambahan biji benih
Pengujikajian:
3. Penyediaan situasi eksperimen4. Memanipulasi bahan
- Murid boleh menyediakan situasi ekperimen mengikut arahan
- Murid kurang dapat memanipulasikan bahan yang disediakan dengan cekap
Kepentingan dalam Aktiviti Natural:
4. Menunjukkan minat intrinsik yang kukuh dalam fenomena semulajadi
5. Mengutarakan soalan berkaitan dengan pemerhatian
6. Melaporkan pengalaman dengan alam semulajadi
- Murid menunjukkan minat yang tinggi terhadap perlaksanaan aktiviti
- Murid tidak mengemukakan sebarang soalan dari pemerhatian
- Murid tidak dapat menceritakan pengalaman dalam perlaksanaan aktiviti yang dijalankan
Pengetahuan tentang dunia sebenar:
3. Menunjukkan pengetahuan 4. Memberi maklumat dan menjawab
persoalan
- Murid tidak dapat mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada
- Murid boleh menjawab soalan dalam bahasa mudah
Borang Pemerhatian
19
Murid: Ikmal Zarif Umur : 5 tahun Pemerhati: Pn. Nur Ammalin Tarikh: 31.10.2013
Komponen PemerhatianPemerhatian Penutup:
1. Penggunaan deria yang berbeza2. Catatan perubahan objek dari
semasa ke semasa3. Rekod pemerhatian dalam pelbagai
cara
- Murid tahu menggunakan pelbagai deria seperti melihat dengan teliti, mendengar arahan, dan menggunakan pancaindera lain dalam perlaksanaan aktiviti.
- Murid juga merekod perubahan bijih benih pada hari ke-2 dan ke-4
- Murid hanya merekod pemerhatian dalam satu cara sahaja iaitu mencatat pada boring rekod yang telah disediakan
Pengenalpastian Hubungan:
1. Membanding / membeza bahan-bahan, peristiwa atau kedua-duanya
2. Pengelasan objek berdasarkan pelbagai kriteria
- Murid dapat membuat perbandingan biji benih dala tiga bekas berbeza dan hari yang berbeza
- Murid dapat mengelaskan biji benih dalam tiga bekas berbeza (kering, basah dan dipenuhi air)
Pembentukan Hipotesis
1. Meramalkan berdasarkan pemerhatian
2. Mengutarakan persoalan – “apa itu”3. Penjelasan kaedah
- Murid boleh meramal dari pemerhatian misalnya, biji benih yang ada air akan tumbuh menjadi pokok
- Murid boleh mengemukan beberapa soalan berkaitan aktiviti
- Murid dapat menjelaskan kaedah yang telah dilaksanakan untuk aktiviti percambahan biji benih
Pengujikajian:
1. Penyediaan situasi eksperimen2. Memanipulasi bahan
- Murid boleh menyediakan situasi ekperimen mengikut arahan
- Murid dapat memnipulasikan bahan yang disediakan dengan cekap
Kepentingan dalam Aktiviti Natural:
1. Menunjukkan minat intrinsik yang kukuh dalam fenomena semulajadi
2. Mengutarakan soalan berkaitan dengan pemerhatian
3. Melaporkan pengalaman dengan alam semulajadi
- Murid menunjukkan minat yang tinggi terhadap perlaksanaan aktiviti
- Murid mengemukakan beberapa soalan dari pmerhatian
- Murid boleh menceritakan pengalaman dalam perlaksanaan aktiviti yang dijalankan
Pengetahuan tentang dunia sebenar:
1. Menunjukkan pengetahuan 2. Memberi maklumat dan menjawab
persoalan
- Murid boleh mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada
- Murid boleh menjawab soalan dalam bahasa mudah
Borang Pemerhatian
20
Murid: Adam Mudaris Umur : 5 tahun Pemerhati: Pn. Nur Ammalin Tarikh: 31.10.2013
Komponen PemerhatianPemerhatian Penutup:
1. Penggunaan deria yang berbeza2. Catatan perubahan objek dari
semasa ke semasa3. Rekod pemerhatian dalam pelbagai
cara
- Murid tahu menggunakan pelbagai deria seperti melihat dengan teliti, mendengar arahan, dan menggunakan pancaindera lain dalam perlaksanaan aktiviti.
- Murid juga merekod perubahan bijih benih pada hari ke-2 dan ke-4
- Murid hanya merekod pemerhatian dalam satu cara sahaja iaitu mencatat pada borong rekod yang telah disediakan
Pengenalpastian Hubungan:
1. Membanding / membeza bahan-bahan, peristiwa atau kedua-duanya
2. Pengelasan objek berdasarkan pelbagai kriteria
- Murid dapat membuat perbandingan biji benih dala tiga bekas berbeza dan hari yang berbeza
- Murid dapat mengelaskan biji benih dalam tiga bekas berbeza (kering, basah dan dipenuhi air)
Pembentukan Hipotesis
1. Meramalkan berdasarkan pemerhatian
2. Mengutarakan persoalan – “apa itu”3. Penjelasan kaedah
- Murid boleh meramal dari pemerhatian misalnya, biji benih yang ada air akan tumbuh menjadi pokok
- Murid boleh mengemukan beberapa soalan berkaitan aktiviti
- Murid dapat menjelaskan kaedah yang telah dilaksanakan untuk aktiviti percambahan biji benih
Pengujikajian:
1. Penyediaan situasi eksperimen2. Memanipulasi bahan
- Murid boleh menyediakan situasi ekperimen mengikut arahan
- Murid dapat memnipulasikan bahan yang disediakan dengan cekap
Kepentingan dalam Aktiviti Natural:
1. Menunjukkan minat intrinsik yang kukuh dalam fenomena semulajadi
2. Mengutarakan soalan berkaitan dengan pemerhatian
3. Melaporkan pengalaman dengan alam semulajadi
- Murid menunjukkan minat yang tinggi terhadap perlaksanaan aktiviti
- Murid mengemukakan beberapa soalan dari pmerhatian
- Murid boleh menceritakan pengalaman dalam perlaksanaan aktiviti yang dijalankan
Pengetahuan tentang dunia sebenar:
1. Menunjukkan pengetahuan 2. Memberi maklumat dan menjawab
persoalan
- Murid boleh mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada
- Murid boleh menjawab soalan dalam bahasa mudah
Borang Pemerhatian
21
Murid: Ahmad Afiq Zafran Umur : 5 tahun Pemerhati: Pn. Nur Ammalin Tarikh: 31.10.2013
Komponen PemerhatianPemerhatian Penutup:
1. Penggunaan deria yang berbeza2. Catatan perubahan objek dari
semasa ke semasa3. Rekod pemerhatian dalam pelbagai
cara
- Murid tahu menggunakan pelbagai deria seperti melihat dengan teliti, mendengar arahan, dan menggunakan pancaindera lain dalam perlaksanaan aktiviti.
- Murid juga merekod perubahan bijih benih pada hari ke-2 dan ke-4
- Murid hanya merekod pemerhatian dalam satu cara sahaja iaitu mencatat pada borang rekod yang telah disediakan
Pengenalpastian Hubungan:
1. Membanding / membeza bahan-bahan, peristiwa atau kedua-duanya
2. Pengelasan objek berdasarkan pelbagai kriteria
- Murid dapat membuat perbandingan biji benih dala tiga bekas berbeza dan hari yang berbeza
- Murid dapat mengelaskan biji benih dalam tiga bekas berbeza (kering, basah dan dipenuhi air)
Pembentukan Hipotesis
1. Meramalkan berdasarkan pemerhatian
2. Mengutarakan persoalan – “apa itu”3. Penjelasan kaedah
- Murid tidak boleh meramal dari pemerhatian misalnya, biji benih yang ada tiada air akan kekal seperti itu
- Murid langsung tidak mengemukan sebarang soalan
- Murid dapat menjelaskan kaedah yang telah dilaksanakan untuk aktiviti percambahan biji benih
Pengujikajian:
1. Penyediaan situasi eksperimen2. Memanipulasi bahan
- Murid boleh menyediakan situasi ekperimen mengikut arahan
- Murid kurang dapat memanipulasikan bahan yang disediakan dengan cekap
Kepentingan dalam Aktiviti Natural:
1. Menunjukkan minat intrinsik yang kukuh dalam fenomena semulajadi
2. Mengutarakan soalan berkaitan dengan pemerhatian
3. Melaporkan pengalaman dengan alam semulajadi
- Murid menunjukkan minat yang tinggi terhadap perlaksanaan aktiviti
- Murid tidak mengemukakan sebarang soalan dari pemerhatian
- Murid tidak dapat menceritakan pengalaman dalam perlaksanaan aktiviti yang dijalankan
Pengetahuan tentang dunia sebenar:
1. Menunjukkan pengetahuan 2. Memberi maklumat dan menjawab
persoalan
- Murid tidak dapat mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada
- Murid boleh menjawab soalan dalam bahasa mudah
Borang Pemerhatian
22
Murid: Farisha Hairanai : 5 tahun Pemerhati: Pn. Nur Ammalin Tarikh: 31.10.2013
Komponen PemerhatianPemerhatian Penutup:
1. Penggunaan deria yang berbeza2. Catatan perubahan objek dari
semasa ke semasa3. Rekod pemerhatian dalam pelbagai
cara
- Murid tahu menggunakan pelbagai deria seperti melihat dengan teliti, mendengar arahan, dan menggunakan pancaindera lain dalam perlaksanaan aktiviti.
- Murid juga merekod perubahan bijih benih pada hari ke-2 dan ke-4
- Murid hanya merekod pemerhatian dalam satu cara sahaja iaitu mencatat pada borang rekod yang telah disediakan
Pengenalpastian Hubungan:
1. Membanding / membeza bahan-bahan, peristiwa atau kedua-duanya
2. Pengelasan objek berdasarkan pelbagai kriteria
- Murid dapat membuat perbandingan biji benih dala tiga bekas berbeza dan hari yang berbeza
- Murid dapat mengelaskan biji benih dalam tiga bekas berbeza (kering, basah dan dipenuhi air)
Pembentukan Hipotesis
1. Meramalkan berdasarkan pemerhatian
2. Mengutarakan persoalan – “apa itu”3. Penjelasan kaedah
- Murid boleh meramal dari pemerhatian misalnya, biji benih yang ada air akan tumbuh menjadi pokok
- Murid boleh mengemukan beberapa soalan berkaitan aktiviti
- Murid dapat menjelaskan kaedah yang telah dilaksanakan untuk aktiviti percambahan biji benih
Pengujikajian:
1. Penyediaan situasi eksperimen2. Memanipulasi bahan
- Murid boleh menyediakan situasi ekperimen mengikut arahan
- Murid dapat memnipulasikan bahan yang disediakan dengan cekap
Kepentingan dalam Aktiviti Natural:
1. Menunjukkan minat intrinsik yang kukuh dalam fenomena semulajadi
2. Mengutarakan soalan berkaitan dengan pemerhatian
3. Melaporkan pengalaman dengan alam semulajadi
- Murid menunjukkan minat yang tinggi terhadap perlaksanaan aktiviti
- Murid mengemukakan beberapa soalan dari pmerhatian
- Murid boleh menceritakan pengalaman dalam perlaksanaan aktiviti yang dijalankan
Pengetahuan tentang dunia sebenar:
1. Menunjukkan pengetahuan 2. Memberi maklumat dan menjawab
persoalan
- Murid boleh mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada
- Murid boleh menjawab soalan dalam bahasa mudah
Borang Pemerhatian
23
Murid: Zizie Aisyah Umairah Umur : 5 tahun Pemerhati: Pn. Nur Ammalin Tarikh: 31.10.2013
Komponen PemerhatianPemerhatian Penutup:
1. Penggunaan deria yang berbeza2. Catatan perubahan objek dari
semasa ke semasa3. Rekod pemerhatian dalam pelbagai
cara
- Murid tahu menggunakan pelbagai deria seperti melihat dengan teliti, mendengar arahan, dan menggunakan pancaindera lain dalam perlaksanaan aktiviti.
- Murid juga merekod perubahan bijih benih pada hari ke-2 dan ke-4
- Murid hanya merekod pemerhatian dalam satu cara sahaja iaitu mencatat pada borang rekod yang telah disediakan
Penganalpastian Hubungan:
1. Membanding / membeza bahan-bahan, peristiwa atau kedua-duanya
2. Pengelasan objek berdasarkan pelbagai kriteria
- Murid dapat membuat perbandingan biji benih dala tiga bekas berbeza dan hari yang berbeza
- Murid dapat mengelaskan biji benih dalam tiga bekas berbeza (kering, basah dan dipenuhi air)
Pembentukan Hipotesis
1. Meramalkan berdasarkan pemerhatian
2. Mengutarakan persoalan – “apa itu”3. Penjelasan kaedah
- Murid boleh meramal dari pemerhatian misalnya, biji benih yang ada air akan tumbuh menjadi pokok
- Murid boleh mengemukan beberapa soalan berkaitan aktiviti
- Murid dapat menjelaskan kaedah yang telah dilaksanakan untuk aktiviti percambahan biji benih
Pengujikajian:
1. Penyediaan situasi eksperimen2. Memanipulasi bahan
- Murid boleh menyediakan situasi ekperimen mengikut arahan
- Murid dapat memnipulasikan bahan yang disediakan dengan cekap
Kepentingan dalam Aktiviti Natural:
1. Menunjukkan minat intrinsik yang kukuh dalam fenomena semulajadi
2. Mengutarakan soalan berkaitan dengan pemerhatian
3. Melaporkan pengalaman dengan alam semulajadi
- Murid menunjukkan minat yang tinggi terhadap perlaksanaan aktiviti
- Murid mengemukakan beberapa soalan dari pmerhatian
- Murid boleh menceritakan pengalaman dalam perlaksanaan aktiviti yang dijalankan
Pengetahuan tentang dunia sebenar:
1. Menunjukkan pengetahuan 2. Memberi maklumat dan menjawab
persoalan
- Murid boleh mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada
- Murid boleh menjawab soalan dalam bahasa mudah
Ringkasan Borang Pemerhatian (Seksyen Pemarkahan)
24
Murid(Umur)
Pemerhatian Penutup
= 3 markah
Pengenalpastian Hubungan
= 2 markah
Pembentukan Hipotesis
= 3 markah
Pengujikajian
= 2 markah
Kepentingan dalam Aktiviti Natural
= 3 markah
Pengetahuan tentang dunia sebenar
= 2 markah
Jumlah
Agil(5 thn)
3 2 3 2 3 2 15
Adam(5 thn)
3 2 1 1 1 1 9
Haiqal(5 thn)
3 2 3 2 3 2 15
Syurfa(5 thn)
3 2 3 2 3 2 15
Ainul(5 thn)
3 2 1 1 1 1 9
Zarif(5 thn)
3 2 3 2 3 2 15
Mudaris(5 thn)
3 2 3 2 3 2 15
Zafran(5 thn)
3 2 1 1 1 1 9
Hairani(5 thn)
3 2 3 2 3 2 15
Zizie(5 thn)
3 2 3 2 3 2 15
25
Lampiran
Pemerhatian Hari Ke-2
Pemerhatian Hari Ke 4
26
Lampiran
Selepas Hari ke-7
Bekas 1 : Kacang hijau tumbuh dengan baik.
Bekas 2 : Kacang hijau tetap terapung-apung di dalam air tanpa sebarang perubahan dan
air menjadi busuk.
Bekas 3 : Kacang hijau telah mengecut dan bertukar ke warna hitam.
Dalam ekperimen ini, murid-murid membuat permerhatian dan merekodkannya pada hari
kedua dan keempat sahaja kerana minggu persekolahan semasa P&P ini dilaksanakan
hanya selama empat hari sahaja. Hasil pemerhatian selepas hari ketujuh adalah hasil
eksperimen dan pemerhatian guru untuk ditunjukkan kepada murid-murid.
27
Lampiran
BORANG REKOD HASIL PEMERHATIAN MURID
28
29
30
31
32
33
34
35
36
Lampiran
CD RAKAMAN VIDEO PENGAJARAN
37
RUJUKAN
Kementerian Pelajaran Malaysia. (2003). Huraian Kurikulum Prasekolah Kebangsaan.
Selangor: Dawama Sdn. Bhd.
Kementerian Pelajaran Malaysia. (2008). Pelaksanaan Kurikulum Prasekolah Kebangsaan.
Pembelajaran Yang Menyeronokkan dan Bermakna. Kuala Lumpur: Pusat
Perkembangan Kurikulum.
Ragbir Kaur A/P Joginder Singh. (2006). Panduan Ulangkaji Ilmu Pendidikan untuk Kursus
Perguruan Lepasan Ijazah (KPLI) Sekolah Rendah dan Menengah. Kuala Lumpur:
Kumpulan Budiman Sdn. Bhd.
Saayah Abu dan Sezali Mohd Kamal. (2010). Manual Pengajaran Prasekolah Perancangan
Mingguan & Harian. Selangor: PTS Propesional Publishing Sdn. Bhd.
Kementerian Pelajaran Malaysia (2011) Perlaksanaan Kurikulum Standard Prasekolah
Kebangsaan. Pembelajaran Yang Menyeronokkan dan Bermakna. Bahagian
Pembangunan Kurikulum.
38