star wars masters. is the force with...

18
1 STAR WARS MASTERS. IS THE FORCE WITH YOU? Autor scenariusza: Łukasz Sawicki, nauczyciel języka angielskiego Cele lekcji: Uczeń: rozwija umiejętność rozumienia tekstów pisanych, rozwija umiejętność rozumienia ze słuchu, na podstawie informacji z tekstu określa zdania jako zgodne lub niezgodne z prawdą, • łączy informacje i przyporządkowuje fragmenty tekstu do nagłówków, buduje zdania z podanych wyrazów, • wskazuje przymiotniki określające pozytywne i negatywne cechy, opisuje nimi postacie, • prowadzi rozmowę sterowaną, • korzysta ze słownika, korzysta z aplikacji internetowej, tworząc w języku angielskim tekst czołówki filmowej. Metody nauczania: • metody aktywizujące, • analiza filmu, • praca z tekstem, • rozmowa sterowana. Formy pracy: Indywidualna, w parach, w grupach, zbiorowa. Środki dydaktyczne: • karty pracy: ൫–൮, • arkusze papieru, • słowniki angielsko-polskie, zwiastun filmu „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocyˮ, • strona internetowa www.starwars.com. Zwiastun jest dostępny na stronie internetowej: www.nowaera.pl/gwiezdne-wojny, w pliku: Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy – zwiastun finalny (ang.) Przygotowanie do lekcji: Uczniowie otrzymują przed lekcją jako pracę domową kartę pracy ൫. Czytają tekst i wykonują ćwiczenia. Dzięki temu zys- kują wiedzę o fabule sagi filmowej „Gwiezdne wojnyˮ. Prze- czytanie tekstu pozwoli uczniom zdobyć lub utrwalić wiedzę niezbędną do aktywnego uczestnictwa w lekcji. Przebieg lekcji: Faza wprowadzająca ൫. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji. ൬. Nauczyciel przedstawia cel zajęć: zapoznanie się z fa- bułą sagi filmowej „Gwiezdne wojnyˮ, charakterystyka głównych postaci. ൭. Nauczyciel rozdaje kartę pracy ൫ uczniom, którzy byli nieobecni na poprzednich zajęciach. Pozostałych prosi o przygotowanie pracy domowej do sprawdzenia. Czy- ta na głos zdania z ćwiczenia ൫. Uczniowie odpowiadają True lub False. Nauczyciel podaje liczby z ćwiczenia ൬. Uczniowie wymieniają osoby z drzewa genealogiczne- go. Klucz odpowiedzi znajduje się w Materiałach dla nauczyciela. ൮. Nauczyciel upewnia się, czy uczniowie wiedzą, dlacze- go Anakin Skywalker i Darth Vader to ta sama osoba. (Wskutek wewnętrznych przemian przeszedł z jasnej na ciemną stronę Mocy.) T: Who is Darth Vader? Faza realizacyjna ൫. Nauczyciel systematyzuje wiedzę na temat fabuły sagi. Rozdaje uczniom karty pracy ൬. Uczniowie wykonują w parach ćwiczenie ൫. T: The Star Wars saga consists of six episodes. Some important things happen in each. Do you remember what happened? Look at worksheet and match the events with the parts. You can look at the text from worksheet . 45 min JĘZYK ANGIELSKI GIMNAZJUM

Upload: lamtuong

Post on 05-Feb-2018

213 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: STAR WARS MASTERS. IS THE FORCE WITH YOU?wolowpce.pl/pliki/upload/Star_Wars_scenariusze_EN_G_v14.pdf · The good, or the Light Side, are the Jedi knights who served the Republic,

1

STAR WARS MASTERS.IS THE FORCE WITH YOU?

Autor scenariusza: Łukasz Sawicki, nauczyciel języka angielskiego

Cele lekcji:

Uczeń:• rozwija umiejętność rozumienia tekstów pisanych,• rozwija umiejętność rozumienia ze słuchu,• na podstawie informacji z tekstu określa zdania

jako zgodne lub niezgodne z prawdą, • łączy informacje i przyporządkowuje

fragmenty tekstu do nagłówków,• buduje zdania z podanych wyrazów,• wskazuje przymiotniki określające pozytywne

i negatywne cechy, opisuje nimi postacie,• prowadzi rozmowę sterowaną,• korzysta ze słownika,• korzysta z aplikacji internetowej, tworząc w języku

angielskim tekst czołówki fi lmowej.

Metody nauczania:

• metody aktywizujące,• analiza fi lmu,• praca z tekstem,• rozmowa sterowana.

Formy pracy:

Indywidualna, w parach, w grupach, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

• karty pracy: – ,• arkusze papieru,• słowniki angielsko-polskie,• zwiastun fi lmu „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocyˮ,• strona internetowa www.starwars.com. Zwiastun jest dostępny na stronie internetowej: www.nowaera.pl/gwiezdne-wojny, w pliku: Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy – zwiastun fi nalny (ang.)

Przygotowanie do lekcji:

Uczniowie otrzymują przed lekcją jako pracę domową kartę pracy . Czytają tekst i wykonują ćwiczenia. Dzięki temu zys-kują wiedzę o fabule sagi fi lmowej „Gwiezdne wojnyˮ. Prze-czytanie tekstu pozwoli uczniom zdobyć lub utrwalić wiedzę niezbędną do aktywnego uczestnictwa w lekcji.

Przebieg lekcji:Faza wprowadzająca

. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.

. Nauczyciel przedstawia cel zajęć: zapoznanie się z fa-bułą sagi fi lmowej „Gwiezdne wojnyˮ, charakterystyka głównych postaci.

. Nauczyciel rozdaje kartę pracy uczniom, którzy byli nieobecni na poprzednich zajęciach. Pozostałych prosi o przygotowanie pracy domowej do sprawdzenia. Czy-ta na głos zdania z ćwiczenia . Uczniowie odpowiadają True lub False. Nauczyciel podaje liczby z ćwiczenia . Uczniowie wymieniają osoby z drzewa genealogiczne-go. Klucz odpowiedzi znajduje się w Materiałach dla nauczyciela.

. Nauczyciel upewnia się, czy uczniowie wiedzą, dlacze-go Anakin Skywalker i Darth Vader to ta sama osoba. (Wskutek wewnętrznych przemian przeszedł z jasnej na ciemną stronę Mocy.)

T: Who is Darth Vader?

Faza realizacyjna

. Nauczyciel systematyzuje wiedzę na temat fabuły sagi. Rozdaje uczniom karty pracy . Uczniowie wykonują w parach ćwiczenie .

T: The Star Wars saga consists of six episodes. Some important things happen in each. Do you remember what happened? Look at worksheet and match the events with the parts. You can look at the text from worksheet .

45 min

JĘZYK ANGIELSKI GIMNAZJUM

Page 2: STAR WARS MASTERS. IS THE FORCE WITH YOU?wolowpce.pl/pliki/upload/Star_Wars_scenariusze_EN_G_v14.pdf · The good, or the Light Side, are the Jedi knights who served the Republic,

2

. Nauczyciel wprowadza tematykę cz. VII: „Gwiezdnych wojenˮ. Uczniowie w parach wykonują ćwiczenie . Oglądają zwiastun fi lmowy i poprawiają wskazane, błędnie podane treści.

T: Did you know we can watch part VII of Star Wars soon? Do you know the title? (Star Wars: The Force Awakens.) Look at activity . The underlined parts are wrong. Watch the trailer and correct them.

Zwiastun jest dostępny na stronie internetowej: www.nowaera.pl/gwiezdne-wojny, w pliku: Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy – zwiastun fi nalny (ang.)

. Nauczyciel zwraca uwagę na to, że w zwiastunie widać walkę dobra ze złem. Pyta uczniów, czy potrafi ą pogru-pować dobre i złe postacie z cz. I–VI sagi. Uczniowie indywidualnie wykonują ćwiczenie .

T: Star Wars is about the fi ght between good and evil. You can see it in the trailer, too. Do you remember who was good and who was evil in the saga? Look at activity .

. Nauczyciel zwraca uwagę na relacje między mistrzami a padawanami. Uczniowie samodzielnie tworzą defi ni-cje (karta pracy , ćwiczenie ).

T: You know that there are masters and padawans in the Star Wars saga. Who is a master? Who is a padawan? Look at activity .

. Nauczyciel ponownie odnosi się do fabuły pierwszych sześciu części sagi. Zadaniem uczniów jest wskazać przykłady mistrzów i ich padawanów oraz lordów i ich uczniów w tekście z karty pracy oraz uzupełnić graf ich imionami. Uczniowie pracują w parach.

T: Do you remember any masters and their padawans or lords and their apprentices? Underline their names in the text from worksheet . Look at activity in work-sheet . Complete the chart with the names.

. Nauczyciel zwraca uwagę na przynależność postaci do jasnej lub ciemnej strony Mocy. Rozdaje uczniom kar-ty pracy i słowniki. Uczniowie indywidualnie wyko-nują ćwiczenie , sprawdzają w słownikach znaczenie

wyrazów z tabelki i decydują, czy określają one postać z jasnej, czy z ciemnej strony Mocy.

T: You can watch good and bad characters in Star Wars. Look at Yoda and Vader in worksheet , activity . What are they like? Put the words from the box in the correct columns. Check the meaning of the new words in the dictionaries.

. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każdej grupie daje arkusz papieru. Prosi uczniów o wybranie jednego wzorca z ćwiczenia i opisanie go.

T: Now work in groups. Choose the Light Side model character (Yoda) or the Dark Side model character (Vader) and describe it.

Faza podsumowująca

. Przedstawiciele grup prezentują opisy na forum klasy. . Nauczyciel nawiązuje do poprzedniego ćwiczenia.

Pyta, jakiego padawana chciałby mieć Yoda. Wpro-wadza ćwiczenie , w którym uczniowie odgrywają na przemian role mistrzów i kandydatów na padawanów. Zadaniem kandydatów jest zapisanie się na nauki i tre-ning do mistrzów. Mistrzowie egzaminują ich i przyj-mują lub odrzucają kandydatów. Odgrywając role, uczniowie mogą wykorzystywać podane w ramkach zwroty.

. Zadanie domowe: Karta pracy zawiera ćwiczenie, które uczniowie mogą wykonać w parach w szkolnej pracowni kompu-terowej lub w domu, w ramach pracy domowej. Zada-nie polega na stworzeniu czołówki cz. VII sagi (crawl). Uczniowie postępują zgodnie ze wskazówkami poda-nymi na karcie pracy.

GIMNAZJUM JĘZYK ANGIELSKI

Ilustracje: © 2015 & TM Lucasfi lm Ltd. All Rights Reserved. s. 6, 10, 14, 18; Indigo/The Kobal Collection/Lucasfi lm/20th Century Fox s. 5 (Han Solo, Padmé i Anakin), 8, 13 (Han Solo, Padmé i Anakin), 16; Indigo/The Kobal Collection/Lucasfi lm s. 5 (Shmi Skywalker), 13 (Shmi Skywalker); Shutterstock s. 3, 9, 11, 17

Page 3: STAR WARS MASTERS. IS THE FORCE WITH YOU?wolowpce.pl/pliki/upload/Star_Wars_scenariusze_EN_G_v14.pdf · The good, or the Light Side, are the Jedi knights who served the Republic,

3

STAR WARS MASTERS.IS THE FORCE WITH YOU? Wskazówki dla nauczyciela: Karta pracy 1 to praca domowa.Podkreślenia w tekście odnoszą się do ćwiczenia 5 z karty pracy 2.

The story of Star Wars is about the fi ght between good and evil. The good, or the Light Side, are the Jedi knights who served the Republic, and the bad, or the Dark Side, are the Sith Lords who rule the Empire. They both have special powers – the Force. They use it when they fi ght.

The Phantom Menace

The story begins when the Planet of Naboo is fi ght-ing the Trade Federation. The Trade Federation at-tacks Naboo. The Queen of Naboo, Padmé Amidala, asks the Jedi knights for help. But the Trade Federation also has friends who can use the Force, the Sith. The war continues. One day, two Jedi knights, Obi-Wan Kenobi and Qui--Gon Jinn, fi nd a young boy, Anakin Skywalker. They dis-cover that he has a lot of the Force and they decide to train him. Anakin even helps them to win a battle. During the battle, a Sith Lord, Darth Maul, kills Qui-Gon. Obi--Wan starts training Anakin.

Attack of the Clones

The fi ght continues. The Trade Federation sends an assassin to kill Queen Amida-la. Obi-Wan and Anakin protect her. Anakin and Queen Amidala fall in love. This is a problem, because Jedi kni-ghts can't engage. They must control their emotions and be strong. Anakin has problems with controlling his emo-tions and starts to change.

Revenge of the Sith

The Chancellor of Naboo, Palpatine, asks Anakin to be his Jedi bodyguard, and Anakin agrees. He doesn’t know that Palpatine can use the Dark Force. Anakin also learns that Padmé is pregnant. But Palpatine tries to continue Anakin’s change. The Jedi discover the Chancellor’s bad

intentions and try to arrest him. Anakin defends the Chancellor and becomes his apprentice, Darth Vader. He kills the Jedi knights. Only Obi-Wan and Yoda, Qui--Gon’s master, escape. Pal-patine wants more power. He builds an empire and be-comes its Emperor. Obi-Wan can’t accept Anakin’s change. He fi nds him and they fi ght. Obi--Wan cuts off Anakin’s arm and legs. The Emperor saves Anakin, but he is not human any more. Darth Vader is now a cyborg dark lord. Amidala dies when she gives birth to twins. Obi-Wan wants to keep it secret to protect the twins. He thinks it will be easier if he separates them. The twins’ names are Leia and Luke.

A New Hope

Many years later the war continues. Darth Vader attacks one of the Republic’s spaceships. Leia, now a princess, is there and becomes Darth Vader’s prisoner. But two droids escape from the ship and get to the Planet of Tattooine. They fi nd Luke Skywalker there. He discovers that one

Imię i nazwisko

Data Klasa

WORKSHEET 1MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELA

Page 4: STAR WARS MASTERS. IS THE FORCE WITH YOU?wolowpce.pl/pliki/upload/Star_Wars_scenariusze_EN_G_v14.pdf · The good, or the Light Side, are the Jedi knights who served the Republic,

4

GLOSSARY

accept – akceptowaćapprentice – uczeńassassin – zabójcabattle – bitwabecome – stać siębodyguard – ochroniarzcelebrate – świętować change – zmieniać (się)cut off – odciąćdecide – podjąć decyzjędestroy – niszczyć discover – odkryć, dowiedzieć sięemperor – imperator, cesarzescape – uciekaćevil – złofi ght – walczyć(the) Force – Mocgive birth (to) – urodzić

hide – ukrywać (się)join – przyłączyć się (do)knight – rycerzmaster – mistrz, panpregnant – w ciążyprisoner – więzieńprotect – chronićrebel – buntownik, rebeliantrescue – ratowaćreturn – wracaćrevenge – zemstasave – ratować smuggler – przemytnikspace station – sta cja kosmicznaspaceship – statek kosmicznytwin – bliźniaczy, bliźniak

of the droids has information about the Empire’s space station, called the Death Star. The information is for Obi--Wan, and Luke decides to fi nd him. Then, together with a smuggler, Han Solo, they travel to the Planet of Alde-raan, Leia’s home. Obi-Wan also tells Luke that he has Jedi powers and starts to train him. Together they fi nd the Death Star and rescue Leia. They also destroy the Death Star, but Darth Vader kills Obi-Wan Kenobi. Han, Luke and Leia escape and join a group of rebels, called the Rebel Alliance.

The Empire Strikes Back

The Empire wants revenge. They want to find Han, Luke and Leia, who are hiding on a frozen planet, Hoth. One day, Luke has a vision of Obi-Wan, who tells him to find his old master Yoda. Luke travels to see Yoda and begins his Jedi training. But Darth Va-der catches Han and Leia, and Luke has to help them. Luke fights Darth Vader, but he loses. Vader cuts off

Luke’s hand and tells Luke the shocking news that he is his father. Luke escapes to the Rebel Alliance. They give him a new hand – a cyborg hand.

Return of the Jedi

Luke returns to Yoda to fi nish his training. Yoda tells him that to complete his Jedi training he has to fi ght Vader again. He also says Vader is Luke’s father and Leia is his twin sister. The Empire is building a new Death Star. Luke travels there to fi nd Vader after Yoda’s death. He fi nds him and they fi ght. The Emperor is also there. Luke wins, but he can’t kill his father. The Emperor attacks Luke and tries to kill him. When Vader sees this, he feels that he must save his son and he attacks the Emperor. Vader kills the Em-peror, but he is also hurt. He dies a happy man, because he is not evil any more. The Rebel Alliance destroys the Death Star again and everybody celebrates. The Dark Side is destroyed … or is it?

GIMNAZJUM JĘZYK ANGIELSKI

Page 5: STAR WARS MASTERS. IS THE FORCE WITH YOU?wolowpce.pl/pliki/upload/Star_Wars_scenariusze_EN_G_v14.pdf · The good, or the Light Side, are the Jedi knights who served the Republic,

5

JĘZYK ANGIELSKI GIMNAZJUM

ACTIVITY 1 Read the text. Are these sentences true (T) or false (F)?Przeczytaj tekst. Czy podane zdania są prawdziwe (T), czy fałszywe (F)?

1. The Jedi knights are the Trade Federation’s friends.

2. The Trade Federation sends an assassin to kill Queen Amidala and Anakin.

3. Anakin kills all the Jedi knights.

4. The droids fi nd Luke Skywalker on a planet called Tattooine.

5. Master Yoda trains Luke and Leia to be Jedi knights.

6. Darth Vader is Luke and Leia’s father.

ACTIVITY 2 Complete the family tree. Who is Darth Vader? Uzupełnij drzewo genealogiczne. Kim jest Darth Vader?

F (They are enemies.)

F (They send him to kill Queen Amidala only.)

F (Obi-Wan and Yoda escape.) T F (Yoda trains Luke only.) T

2 Anakin Skywalker

3 Luke Skywalker 4 Leia Organa 5 Han Solo

1 Darth Vader

+

+=

Shmi Skywalker

Padmé Amidala

Page 6: STAR WARS MASTERS. IS THE FORCE WITH YOU?wolowpce.pl/pliki/upload/Star_Wars_scenariusze_EN_G_v14.pdf · The good, or the Light Side, are the Jedi knights who served the Republic,

6

ACTIVITY 2 Read the sentences. Then watch the Star Wars: The Force Awakens offi cial trailer. Work in pairs. Correct the underlined phrases according to the trailer.

Przeczytajcie zdania. Obejrzyjcie ofi cjalny zwiastun fi lmu „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”. Pracujcie w parach. Poprawcie podkreślone zwroty zgodnie z treścią zwiastuna.

– I was raised to do one thing. I have nothing to lose … lose Z fi ght for

– Nothing will stand in our way ... I will start what you fi nished. I will start what you fi nished. Z We will fi nish what you started.

– There are stories about what happened. – It’s true. All of it. The Dark Side, the Jedi. They’re awesome. They're awesome. Z They're real.

– The Force, it’s calling to you. Just let it out. Just let it out. Z Just let it in.

STAR WARS MASTERS.IS THE FORCE WITH YOU?

ACTIVITY 1 Work in pairs. Match the events (A–F) with the Star Wars episodes (I–VI).Pracujcie w parach. Przyporządkujcie wydarzenia (A–F) do części „Gwiezdnych wojenˮ (I–VI).

I The Phantom Menace II Attack of the Clones III Revenge of the Sith IV A New Hope V The Empire Strikes Back VI Return of the Jedi

Imię i nazwisko

Data Klasa

A Obi-Wan discovers that Luke has Jedi powers and feels that he is their hope. Obi-Wan starts to train him.

B The Federation has a secret dark friend in their fi ght against Naboo, a real menace to the Jedi.

C Luke fi nishes his training and returns to his friends to help them fi ght the Empire.

D The Emperor has more and more power, and he wants re-venge, so he uses his new apprentice Anakin to fi ght the Jedi.

E The Empire fi nds Luke, Leia and Han on the Planet of Hoth and attacks again.

F The fi ght against the Trade Federation is diffi cult, but the Jedi get unexpected help in their fi ght – from an army of clones.

© 2015 & TM Lucasfi lm Ltd. All Rights Reserved.

© 2015 & TM Lucasfi lm Ltd. All Rights Reserved.

B F D A E C

WORKSHEET 2 MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELA

Page 7: STAR WARS MASTERS. IS THE FORCE WITH YOU?wolowpce.pl/pliki/upload/Star_Wars_scenariusze_EN_G_v14.pdf · The good, or the Light Side, are the Jedi knights who served the Republic,

7

JĘZYK ANGIELSKI GIMNAZJUM

ACTIVITY 3 Fill in the table. Read the descriptions and group the Star Wars characters into Dark Side or Light Side.

Uzupełnij tabelę. Przeczytaj opisy i przyporządkuj postacie ciemnej stronie Mocy bądź jasnej stronie Mocy.

Yoda: small, but intelligent and powerful. He trained Jedi for over 800 years.

Darth Vader: once a Jedi Knight, then an evil and cruel Dark Lord.

Obi-Wan Kenobi: Luke Skywalker’s teacher, a legendary Jedi Master.

Padmé Amidala: a brave and devoted leader, Queen and then Senator of Naboo.

Darth Maul: a deadly Sith Lord trained by the evil Darth Sidious.

Chancellor Palpatine: powerful and evil. He destroyed the Jedi Order.

Luke Skywalker: very good and brave. He became one of the greatest Jedi knights ever.

Leia Organa: one of the Rebel Alliance’s greatest leaders. Brave in battles and loyal to the Alliance.

Qui-Gon Jinn: a Jedi Master, a student of the Force, and Dooku's padawan.

ACTIVITY 4 Fill in the defi nitions. Use the words from the box. Uzupełnij defi nicje. Wykorzystaj słowa z ramki.

students • teachers • wise • young • old • learn how to use the Force • can use the Force

MASTERS are and . They .

PADAWANS are . They .

The Dark Side The Light Side

Darth Vader Yoda

Darth Maul Obi-Wan Kenobi

Chancellor Palpatine Padmé Amidala

Luke Skywalker

Leia Organa

Qui-Gon Jinn

old wise teachers can use the Force

young students learn how to use the Force

Page 8: STAR WARS MASTERS. IS THE FORCE WITH YOU?wolowpce.pl/pliki/upload/Star_Wars_scenariusze_EN_G_v14.pdf · The good, or the Light Side, are the Jedi knights who served the Republic,

8

ACTIVITY 5 Work in pairs. Read the text from worksheet 1 again. Underline the names of the masters and the padawans, the lords and the apprentices. Complete the diagrams with their names. Pracujcie w parach. Przeczytajcie ponownie tekst z karty pracy 1. Podkreślcie imiona mistrzów i padawanów, lordów i uczniów. Uzupełnijcie nimi drzewko.

MASTERS LORDS& PADAWANS & APPRENTICES

The Light Side The Dark Side

GIMNAZJUM JĘZYK ANGIELSKI

/

1 Yoda

2 Qui-Gon Jinn

3 Obi-Wan Kenobi

4 Luke Skywalker 5 Anakin Skywalker 7 Darth Vader

6 Palpatine

Page 9: STAR WARS MASTERS. IS THE FORCE WITH YOU?wolowpce.pl/pliki/upload/Star_Wars_scenariusze_EN_G_v14.pdf · The good, or the Light Side, are the Jedi knights who served the Republic,

9

STAR WARS MASTERS.IS THE FORCE WITH YOU?

ACTIVITY 1 Use a dictionary. Put the adjectives in the correct columns. Use them to describe the Light Side model character and the Dark Side model character.

Skorzystaj ze słownika. Wpisz przymiotniki w odpowiednie kolumny. Za ich pomocą opisz wzorzec jasnej strony Mocy i wzorzec ciemnej strony Mocy.

LIGHT SIDE MODEL CHARACTER DARK SIDE MODEL CHARACTER

brave • loyal • fair • helpful • calm • honest •

modest • sensible • understanding

cruel • evil • deadly • loyal • angry • aggressive •

selfi sh • arrogant • greedy

Both padawans and apprentices are loyal to their masters/lords.

ACTIVITY 2 Work in pairs. Student A is a Light Side master. Student B is a candidate for a padawan. Then change roles.

Pracujcie w parach. Uczeń A jest mistrzem jasnej strony Mocy. Uczeń B chce zostać jego padawanem. Następnie zamieńcie się rolami.

MASTER: ask the questions. Use the phrases from activity 1 and the Word Bank. Listen to the answers and decide if he/she is an appropriate candidate. Zadawaj pytania. Wykorzystaj zwroty z ćwiczenia 1 oraz ramki Word Bank. Wysłuchaj odpowiedzi i zdecyduj, czy to odpowiedni kandydat na padawana.

CANDIDATE: tell your master how much you want to be his/her padawan. Describe yourself. Answer the questions. Use the phrases from activity 1 and the Word Bank. Powiedz mistrzowi, jak bardzo chcesz zostać jego/jej padawanem. Opisz siebie. Odpowiadaj na pytania. Wykorzystaj zwroty z ćwiczenia 1 oraz ramki Word Bank.

Word Bank What are you like? Are you …? Can you …? What are you good at? What do you like? What do you hate?

Imię i nazwisko

Data Klasa

cruel • evil • deadly • brave • loyal • fair • angry

• aggressive • helpful • calm • honest • selfi sh

• modest • sensible • arrogant • greedy •

understanding

Word Bank I really want to be your padawan. I am … I can … / I can’t … I’m good at … I like … I hate …

WORKSHEET 4MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELA

WORKSHEET 3

Page 10: STAR WARS MASTERS. IS THE FORCE WITH YOU?wolowpce.pl/pliki/upload/Star_Wars_scenariusze_EN_G_v14.pdf · The good, or the Light Side, are the Jedi knights who served the Republic,

10

WORKSHEET 3 MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELAWORKSHEET 4

STAR WARS MASTERS.IS THE FORCE WITH YOU? Wskazówka dla nauczyciela:Karta pracy 4 to praca domowa.Może również zostać zrealizowana na lekcji, jeśli nauczyciel dysponuje stanowiskami komputerowymi.

ACTIVITY 1 Work in pairs. Follow the instructions to create a crawl for Star Wars: Episode VII. Pracujcie w parach. Przeczytajcie instrukcję. Stwórzcie czołówkę cz. VII sagi „Gwiezdne wojny”.

1 Write this web address into the browser:

http://www.starwars.com/games-apps/star-wars-crawl-creator.

Wpiszcie w przeglądarce internetowej adres strony:

http://www.starwars.com/games-apps/star-wars-crawl-creator.

2 Find Star Wars Crawl Creator and click the BEGIN button.

Odszukajcie Star Wars Crawl Creator i wybierzcie opcję BEGIN.

3 Scroll up until you see the EDITOR option. Click it.

Przewińcie do góry. Odszukajcie opcję EDITOR. Wybierzcie ją.

4 Scroll down and start editing the texts in the boxes.

Przejdźcie w dół do okienek z tekstem. Wpiszcie własne teksty.

4.1 Change the episode number to Episode VII.

Zmieńcie numerację na Episode VII.

4.2 Think of another title, e.g. Not Another Dark Lord!

Wymyślcie inny tytuł, np. Not Another Dark Lord!

4.3 Write the text, e.g. The war between the Jedi and the Empire is over.

Are the Jedi the winners? Not so fast … There is another Dark Lord …

Stwórzcie tekst, np. The war between the Jedi and the Empire is over.

Are the Jedi the winners? Not so fast ... There is another Dark Lord ...

5 When you fi nish, select the DONE option. Your crawl is ready.

Kiedy skończycie, wybierzcie opcję DONE. Wasza czołówka jest gotowa.

ACTIVITY 2 Create a Facebook group and share your crawls. Watch them!Stwórzcie grupę na Facebooku i udostępnijcie swoje prace. Obejrzyjcie je!

ACTIVITY 3 Visit the website www.nowaera.pl/gwiezdne-wojny and read some interesting facts about the Star Wars saga. Odwiedźcie stronę www.nowaera.pl/gwiezdne-wojny i przeczytajcie ciekawostki o sadze fi lmowej „Gwiezdne wojny”.

© 2015 & TM Lucasfi lm Ltd. All Rights Reserved.

Page 11: STAR WARS MASTERS. IS THE FORCE WITH YOU?wolowpce.pl/pliki/upload/Star_Wars_scenariusze_EN_G_v14.pdf · The good, or the Light Side, are the Jedi knights who served the Republic,

11

WORKSHEET 4

WORKSHEET 1

STAR WARS MASTERS.IS THE FORCE WITH YOU?

The story of Star Wars is about the fi ght between good and evil. The good, or the Light Side, are the Jedi knights who served the Republic, and the bad, or the Dark Side, are the Sith Lords who rule the Empire. They both have special powers – the Force. They use it when they fi ght.

The Phantom Menace

The story begins when the Planet of Naboo is fi ght-ing the Trade Federation. The Trade Federation at-tacks Naboo. The Queen of Naboo, Padmé Amidala, asks the Jedi knights for help. But the Trade Federation also has friends who can use the Force, the Sith. The war continues. One day, two Jedi knights, Obi-Wan Kenobi and Qui--Gon Jinn, fi nd a young boy, Anakin Skywalker. They dis-cover that he has a lot of the Force and they decide to train him. Anakin even helps them to win a battle. During the battle, a Sith Lord, Darth Maul, kills Qui-Gon. Obi--Wan starts training Anakin.

Attack of the Clones

The fi ght continues. The Trade Federation sends an assassin to kill Queen Amida-la. Obi-Wan and Anakin protect her. Anakin and Queen Amidala fall in love. This is a problem, because Jedi kni-ghts can't engage. They must control their emotions and be strong. Anakin has problems with controlling his emo-tions and starts to change.

Revenge of the Sith

The Chancellor of Naboo, Palpatine, asks Anakin to be his Jedi bodyguard, and Anakin agrees. He doesn’t know that Palpatine can use the Dark Force. Anakin also learns that Padmé is pregnant. But Palpatine tries to continue Anakin’s change. The Jedi discover the Chancellor’s bad

intentions and try to arrest him. Anakin defends the Chancellor and becomes his apprentice, Darth Vader. He kills the Jedi knights. Only Obi-Wan and Yoda, Qui--Gon’s master, escape. Pal-patine wants more power. He builds an empire and be-comes its Emperor. Obi-Wan can’t accept Anakin’s change. He fi nds him and they fi ght. Obi--Wan cuts off Anakin’s arm and legs. The Emperor saves Anakin, but he is not human any more. Darth Vader is now a cyborg dark lord. Amidala dies when she gives birth to twins. Obi-Wan wants to keep it secret to protect the twins. He thinks it will be easier if he separates them. The twins’ names are Leia and Luke.

A New Hope

Many years later the war continues. Darth Vader attacks one of the Republic’s spaceships. Leia, now a princess, is there and becomes Darth Vader’s prisoner. But two droids escape from the ship and get to the Planet of Tattooine. They fi nd Luke Skywalker there. He discovers that one

Imię i nazwisko

Data Klasa

Page 12: STAR WARS MASTERS. IS THE FORCE WITH YOU?wolowpce.pl/pliki/upload/Star_Wars_scenariusze_EN_G_v14.pdf · The good, or the Light Side, are the Jedi knights who served the Republic,

12

of the droids has information about the Empire’s space station, called the Death Star. The information is for Obi--Wan, and Luke decides to fi nd him. Then, together with a smuggler, Han Solo, they travel to the Planet of Alde-raan, Leia’s home. Obi-Wan also tells Luke that he has Jedi powers and starts to train him. Together they fi nd the Death Star and rescue Leia. They also destroy the Death Star, but Darth Vader kills Obi-Wan Kenobi. Han, Luke and Leia escape and join a group of rebels, called the Rebel Alliance.

The Empire Strikes Back

The Empire wants revenge. They want to find Han, Luke and Leia, who are hiding on a frozen planet, Hoth. One day, Luke has a vision of Obi-Wan, who tells him to find his old master Yoda. Luke travels to see Yoda and begins his Jedi training. But Darth Va-der catches Han and Leia, and Luke has to help them. Luke fights Darth Vader, but he loses. Vader cuts off

Luke’s hand and tells Luke the shocking news that he is his father. Luke escapes to the Rebel Alliance. They give him a new hand – a cyborg hand.

Return of the Jedi

Luke returns to Yoda to fi nish his training. Yoda tells him that to complete his Jedi training he has to fi ght Vader again. He also says Vader is Luke’s father and Leia is his twin sister. The Empire is building a new Death Star. Luke travels there to fi nd Vader after Yoda’s death. He fi nds him and they fi ght. The Emperor is also there. Luke wins, but he can’t kill his father. The Emperor attacks Luke and tries to kill him. When Vader sees this, he feels that he must save his son and he attacks the Emperor. Vader kills the Em-peror, but he is also hurt. He dies a happy man, because he is not evil any more. The Rebel Alliance destroys the Death Star again and everybody celebrates. The Dark Side is destroyed … or is it?

GLOSSARY

accept – akceptowaćapprentice – uczeńassassin – zabójcabattle – bitwabecome – stać siębodyguard – ochroniarzcelebrate – świętować change – zmieniać (się)cut off – odciąćdecide – podjąć decyzjędestroy – niszczyć discover – odkryć, dowiedzieć sięemperor – imperator, cesarzescape – uciekaćevil – złofi ght – walczyć(the) Force – Mocgive birth (to) – urodzić

hide – ukrywać (się)join – przyłączyć się (do)knight – rycerzmaster – mistrz, panpregnant – w ciążyprisoner – więzieńprotect – chronićrebel – buntownik, rebeliantrescue – ratowaćreturn – wracaćrevenge – zemstasave – ratować smuggler – przemytnikspace station – sta cja kosmicznaspaceship – statek kosmicznytwin – bliźniaczy, bliźniak

GIMNAZJUM JĘZYK ANGIELSKI

Page 13: STAR WARS MASTERS. IS THE FORCE WITH YOU?wolowpce.pl/pliki/upload/Star_Wars_scenariusze_EN_G_v14.pdf · The good, or the Light Side, are the Jedi knights who served the Republic,

13

JĘZYK ANGIELSKI GIMNAZJUM

ACTIVITY 1 Read the text. Are these sentences true (T) or false (F)?Przeczytaj tekst. Czy podane zdania są prawdziwe (T), czy fałszywe (F)?

1. The Jedi knights are the Trade Federation’s friends.

2. The Trade Federation sends an assassin to kill Queen Amidala and Anakin.

3. Anakin kills all the Jedi knights.

4. The droids fi nd Luke Skywalker on a planet called Tattooine.

5. Master Yoda trains Luke and Leia to be Jedi knights.

6. Darth Vader is Luke and Leia’s father.

ACTIVITY 2 Complete the family tree. Who is Darth Vader? Uzupełnij drzewo genealogiczne. Kim jest Darth Vader?

2

3 4 5

1

+

+=

Shmi Skywalker

Padmé Amidala

Page 14: STAR WARS MASTERS. IS THE FORCE WITH YOU?wolowpce.pl/pliki/upload/Star_Wars_scenariusze_EN_G_v14.pdf · The good, or the Light Side, are the Jedi knights who served the Republic,

14

ACTIVITY 2 Read the sentences. Then watch the Star Wars: The Force Awakens offi cial trailer. Work in pairs. Correct the underlined phrases according to the trailer.

Przeczytajcie zdania. Obejrzyjcie ofi cjalny zwiastun fi lmu „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”. Pracujcie w parach. Poprawcie podkreślone zwroty zgodnie z treścią zwiastuna.

– I was raised to do one thing. I have nothing to lose …

– Nothing will stand in our way ... I will start what you fi nished.

– There are stories about what happened. – It’s true. All of it. The Dark Side, the Jedi. They’re awesome.

– The Force, it’s calling to you. Just let it out.

STAR WARS MASTERS.IS THE FORCE WITH YOU?

ACTIVITY 1 Work in pairs. Match the events (A–F) with the Star Wars episodes (I–VI).Pracujcie w parach. Przyporządkujcie wydarzenia (A–F) do części „Gwiezdnych wojen” (I–VI).

I The Phantom Menace II Attack of the Clones III Revenge of the Sith IV A New Hope V The Empire Strikes Back VI Return of the Jedi

Imię i nazwisko

Data Klasa

A Obi-Wan discovers that Luke has Jedi powers and feels that he is their hope. Obi-Wan starts to train him.

B The Federation has a secret dark friend in their fi ght against Naboo, a real menace to the Jedi.

C Luke fi nishes his training and returns to his friends to help them fi ght the Empire.

D The Emperor has more and more power, and he wants re-venge, so he uses his new apprentice Anakin to fi ght the Jedi.

E The Empire fi nds Luke, Leia and Han on the Planet of Hoth and attacks again.

F The fi ght against the Trade Federation is diffi cult, but the Jedi get unexpected help in their fi ght – from an army of clones.

© 2015 & TM Lucasfi lm Ltd. All Rights Reserved.

© 2015 & TM Lucasfi lm Ltd. All Rights Reserved.

WORKSHEET 2

Page 15: STAR WARS MASTERS. IS THE FORCE WITH YOU?wolowpce.pl/pliki/upload/Star_Wars_scenariusze_EN_G_v14.pdf · The good, or the Light Side, are the Jedi knights who served the Republic,

15

JĘZYK ANGIELSKI GIMNAZJUM

ACTIVITY 3 Fill in the table. Read the descriptions and group the Star Wars characters into Dark Side or Light Side.

Uzupełnij tabelę. Przeczytaj opisy i przyporządkuj postacie ciemnej stronie Mocy bądź jasnej stronie Mocy.

Yoda: small, but intelligent and powerful. He trained Jedi for over 800 years.

Darth Vader: once a Jedi Knight, then an evil and cruel Dark Lord.

Obi-Wan Kenobi: Luke Skywalker’s teacher, a legendary Jedi Master.

Padmé Amidala: a brave and devoted leader, Queen and then Senator of Naboo.

Darth Maul: a deadly Sith Lord trained by the evil Darth Sidious.

Chancellor Palpatine: powerful and evil. He destroyed the Jedi Order.

Luke Skywalker: very good and brave. He became one of the greatest Jedi knights ever.

Leia Organa: one of the Rebel Alliance’s greatest leaders. Brave in battles and loyal to the Alliance.

Qui-Gon Jinn: a Jedi Master, a student of the Force, and Dooku's padawan.

ACTIVITY 4 Fill in the defi nitions. Use the words from the box. Uzupełnij defi nicje. Wykorzystaj słowa z ramki.

students • teachers • wise • young • old • learn how to use the Force • can use the Force

MASTERS are and . They .

PADAWANS are . They .

The Dark Side The Light Side

Page 16: STAR WARS MASTERS. IS THE FORCE WITH YOU?wolowpce.pl/pliki/upload/Star_Wars_scenariusze_EN_G_v14.pdf · The good, or the Light Side, are the Jedi knights who served the Republic,

16

GIMNAZJUM JĘZYK ANGIELSKI

ACTIVITY 5 Work in pairs. Read the text from worksheet 1 again. Underline the names of the masters and the padawans, the lords and the apprentices. Complete the diagrams with their names. Pracujcie w parach. Przeczytajcie ponownie tekst z karty pracy 1. Podkreślcie imiona mistrzów i padawanów, lordów i uczniów. Uzupełnijcie nimi drzewko.

MASTERS LORDS& PADAWANS & APPRENTICES

The Light Side The Dark Side

/

1

2

3

4 5 7

6

Page 17: STAR WARS MASTERS. IS THE FORCE WITH YOU?wolowpce.pl/pliki/upload/Star_Wars_scenariusze_EN_G_v14.pdf · The good, or the Light Side, are the Jedi knights who served the Republic,

17

WORKSHEET 4

WORKSHEET 3

STAR WARS MASTERS.IS THE FORCE WITH YOU?

ACTIVITY 1 Use a dictionary. Put the adjectives in the correct columns. Use them to describe the Light Side model character and the Dark Side model character.

Skorzystaj ze słownika. Wpisz przymiotniki w odpowiednie kolumny. Za ich pomocą opisz wzorzec jasnej strony Mocy i wzorzec ciemnej strony Mocy.

LIGHT SIDE MODEL CHARACTER DARK SIDE MODEL CHARACTER

ACTIVITY 2 Work in pairs. Student A is a Light Side master. Student B is a candidate for a padawan. Then change roles.

Pracujcie w parach. Uczeń A jest mistrzem jasnej strony Mocy. Uczeń B chce zostać jego padawanem. Następnie zamieńcie się rolami.

MASTER: ask the questions. Use the phrases from activity 1 and the Word Bank. Listen to the answers and decide if he/she is an appropriate candidate. Zadawaj pytania. Wykorzystaj zwroty z ćwiczenia 1 oraz ramki Word Bank. Wysłuchaj odpowiedzi i zdecyduj, czy to odpowiedni kandydat na padawana.

CANDIDATE: tell your master how much you want to be his/her padawan. Describe yourself. Answer the questions. Use the phrases from activity 1 and the Word Bank. Powiedz mistrzowi, jak bardzo chcesz zostać jego/jej padawanem. Opisz siebie. Odpowiadaj na pytania. Wykorzystaj zwroty z ćwiczenia 1 oraz ramki Word Bank.

Word Bank What are you like? Are you …? Can you …? What are you good at? What do you like? What do you hate?

Imię i nazwisko

Data Klasa

cruel • evil • deadly • brave • loyal • fair • angry

• aggressive • helpful • calm • honest • selfi sh

• modest • sensible • arrogant • greedy •

understanding

Word Bank I really want to be your padawan. I am … I can … / I can’t … I’m good at … I like … I hate …

Page 18: STAR WARS MASTERS. IS THE FORCE WITH YOU?wolowpce.pl/pliki/upload/Star_Wars_scenariusze_EN_G_v14.pdf · The good, or the Light Side, are the Jedi knights who served the Republic,

18

WORKSHEET 4

STAR WARS MASTERS.IS THE FORCE WITH YOU?

ACTIVITY 1 Work in pairs. Follow the instructions to create a crawl for Star Wars: Episode VII. Pracujcie w parach. Przeczytajcie instrukcję. Stwórzcie czołówkę cz. VII sagi „Gwiezdne wojny”.

1 Write this web address into the browser:

http://www.starwars.com/games-apps/star-wars-crawl-creator.

Wpiszcie w przeglądarce internetowej adres strony:

http://www.starwars.com/games-apps/star-wars-crawl-creator.

2 Find Star Wars Crawl Creator and click the BEGIN button.

Odszukajcie Star Wars Crawl Creator i wybierzcie opcję BEGIN.

3 Scroll up until you see the EDITOR option. Click it.

Przewińcie do góry. Odszukajcie opcję EDITOR. Wybierzcie ją.

4 Scroll down and start editing the texts in the boxes.

Przejdźcie w dół do okienek z tekstem. Wpiszcie własne teksty.

4.1 Change the episode number to Episode VII.

Zmieńcie numerację na Episode VII.

4.2 Think of another title, e.g. Not Another Dark Lord!

Wymyślcie inny tytuł, np. Not Another Dark Lord!

4.3 Write the text, e.g. The war between the Jedi and the Empire is over.

Are the Jedi the winners? Not so fast … There is another Dark Lord …

Stwórzcie tekst, np. The war between the Jedi and the Empire is over.

Are the Jedi the winners? Not so fast ... There is another Dark Lord ...

5 When you fi nish, select the DONE option. Your crawl is ready.

Kiedy skończycie, wybierzcie opcję DONE. Wasza czołówka jest gotowa.

ACTIVITY 2 Create a Facebook group and share your crawls. Watch them!Stwórzcie grupę na Facebooku i udostępnijcie swoje prace. Obejrzyjcie je!

ACTIVITY 3 Visit the website www.nowaera.pl/gwiezdne-wojny and read some interesting facts about the Star Wars saga. Odwiedźcie stronę www.nowaera.pl/gwiezdne-wojny i przeczytajcie ciekawostki o sadze fi lmowej „Gwiezdne wojny”.

© 2015 & TM Lucasfi lm Ltd. All Rights Reserved.