solution merger & acquisition, ca-final-sfm by ca pravinn mahajan
DESCRIPTION
CA - FINAL - SFM AssignmentTRANSCRIPT
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
MERGER AND ACQUISITION
Q1 Sunny Rainy
PAT 3,00,000 75,000
No. of shares 50,000 10,000
PE Ratio 3 times 2 times
EPS 6 7.5
MP (PE x EPS) 18 15
Market capitalization
(MP x No. of shares) 9,00,000 1,50,000
a. Exchange ration, if merger is on the basis of MPS =
=
= 0.833 : 1
= i.e 0.833 share in Sunny for every 1 share in rainy
b. Statement of impact on EPS
Sunny Rainy
EPS before acquisition 6 7.5
EPS after acquisition
( ) 6.428 6.428 x 0.833 = 5.356
Thus after acquisition EPS of sunny Ltd increases and EPS of Rainy Ltd. decreases.
Q2 A B
No. of shares 80,000 20,000
Value of firm 8,00,000 1,00,000
MP per share 10 5
PE ratio 5 4
EPS 2 1.25
a. Exchange ratio if merger is on base of EPS =
= = 0.625 : 1
i.e 0.625 share in B for every 1 share in A
b. Impact on MP A B
MP before acquisition 10 5
MP after acquisition 9.72 9.72 x 0.625 = 6.08108
After merger MP of share of A ltd will decrease and wealth of shareholder of B ltd will increase
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Statement of wealth of shareholder of B
Wealth before acquisition 1,00,000
Wealth after acquisition 12,500 x 9.72 1,21,500
Or 20,000 x 6.08
Q3 Pick Dick
No. of shares 1,00,000 50,000
EPS 6 4
Market Price 54 20
PE ratio 9 5
a. i. If market price before merger and after merger is to remain same then, Exchange
ratio should be on basis of MP
= = = 0.37037 : 1
ii. EPS of new firm =
=
= 6.75
PE ratio of new firm =
=
= = 8 times
iii. Statement of impact on EPS
Pick Dick
EPS before acquisition 6 4
EPS after acquisition 6.75 6.75 x 0.37037 = 2.49
Due to merger EPS of Pick ltd increases and EPS of dick ltd decreases.
Statement of Impact on wealth
Pick Dick
MP before merger 54 20
MP after merger 54 20
MP of share of Pick ltd and dick Ltd remain same after merger. So there is no impact on
wealth of shareholder
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
b. i. Exchange ratio for post merger price of Pick ltd to be Rs 60
MP after merger =
60 =
Shares to Dick ltd = - 1,00,000
= 6,667 shares
Ratio = = 0.1333 : 1
i.e 0.1333 share in Pick ltd for every 1 share in Dick ltd
ii. EPS of new firm =
=
= 7.50
PE ratio of new firm =
=
= = 8 times
iii. Statement of impact on EPS
Pick Dick
EPS before acquisition 6 4
EPS after acquisition 7.5 7.5 x 0.1333 = 0.99975
or 1
Due to merger EPS of Pick ltd increases and EPS of Dick ltd decreases.
Statement of Impact on wealth
Pick Dick
MP before merger 54 20
MP after merger 60 60 x 0.1333 = 7.9998
MP of share of Pick ltd increases and dick Ltd to decrease after merger. So after
merger wealth of shareholders of dick ltd decreased.
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
c. i. If EPS of Pick ltd and Dick ltd is to remain same after merger, Exchange ratio
should be on the basis of EPS.
Exchange Ratio =
=
= 0.67 : 1 i.e 0.67 share in Pick Ltd for every 1
share in Dick Ltd
ii. MPS of new firm =
=
= Rs 48
PE ratio of new firm =
=
= = 8 times
iii. Statement of impact on EPS
Pick Dick
EPS before acquisition 6 4
EPS after acquisition 6 6 x 0.67 = 4.02
Due to merger EPS of Pick ltd and EPS of dick ltd remain same.
Statement of Impact on wealth
Pick Dick
MP before merger 54 20
MP after merger 48 48 x 0.67 = 32.16
MP of share of Pick ltd decreases and dick Ltd increases after merger. Wealth of
shareholder of Pick Ltd decreases and wealth of shareholder of Dick Ltd
increased after merger
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
d. i. Exchange ratio to maintain EPS Rs 4 per share after Merger
EPS of new firm =
6.4 =
No. of shares to Dick Ltd= - 1,00,000
= 25,000
Exchange ratio = = 1
ii. MP after Merger =
= = Rs 51.2
PE ratio of new firm =
=
= = 8 times
iii. Statement of Impact on EPS
Pick Dick
EPS before acquisition 6 4
EPS after acquisition = 6.4 6.4 x 0.5 = 3.2
EPS of Pick ltd is increasing and EPS of dick Ltd is decreasing
Statement of impact on wealth of Shareholder
Pick Dick
MP before acquisition 54 20
MP after acquisition = 51.2 51.2 x 0.5 = 25.6
Wealth of Shareholders of Pick ltd decreased and wealth of shareholder of
Dick ltd increased
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
e. i. If Exchange ratio is on the basis of PE ratio =
= = 0.555 : 1
Since exchange ratio is on the basis of PE ratio, so PE ratio after acquisition will
remain same i.e 9
ii. post merger EPS =
=
= 6.26
If PE ratio is given in question, then MP after acquisition is calculated as follows
MP after acquisition = PE ratio after acquisition x EPS after acquisition
= 9 x 6.26 = 56.34
Iii Statement of Impact on EPS
Pick Dick
EPS before acquisition 6 4
EPS after acquisition 6.26 6.26 x 0.555 = 3.4743
EPS of Pick ltd is increasing and EPS of dick Ltd is decreasing
Statement of impact on wealth of Shareholder
Pick Dick
MP before acquisition 54 20
MP after acquisition 56.34 56.34 x 0.555 = 31.268
Wealth of Shareholders of Pick ltd decreased and wealth of shareholder of
Dick ltd increased
f. i. If PE ratio of Dick ltd is 3., then MP of Dick Ltd is
MP = PE ratio x EPS
= 3 x 4
= Rs 12
ii. Exchange ratio = = = 0.222 : 1
post merger EPS =
=
= 7.2
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q4 MLtd N Ltd
EAT 80,00,000 24,00,000
No. of equity shares 16,00,000 4,00,000
MP per share 200 160
i. Exchange ratio on the basis of MP =
=
= 0.8 : 1
post merger EPS =
=
= Rs 5.416
ii. Present EPS of N Ltd =
= 6
Present EPS of M Ltd = = 5
If N Ltd desires that EPS should not be diminished, then exchange ratio should be on the
basis of EPS
Exchange ratio =
= = 1.2 : 1
Statement of Impact EPS
M Ltd N Ltd
EPS before acquisition 5 6
EPS after acquisition = 5 5 x 1.2 = 6
Thus EPS after merger remain same and not diminished
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q5 ABC Ltd. XYZ Ltd.
No. of shares 10,00,000 6,00,000
EAT 50,00,000 18,00,000
MP 42 28
i. Present EPS of ABC Ltd = = 5
XYZ Ltd = = 3
ii. Exchange ratio = = = 0.67 : 1
post merger EPS =
=
= 4.850
iii. If XYZ ltd desires that EPS after merger remain same, then exchange ratio should be on
the basis of EPS.
Exchange ratio = = = 0.6 : 1
Statement of Impact on EPS
ABC XYZ
EPS before acquisition 5 3
EPS after acquisition = 5 5 x 0.6 = 3
Q6 Mark Ltd Mask Ltd.
EAT 2000 lac 400 lac
Number of shares 200 lac 100 lac
P/E ratio 10 5
a. MP of Mark Ltd (PE x EPS) = 10 x = 100
MP of Mask Ltd = 5 x = 20
Exchange ratio based on MP =
= = 0.2 : 1
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
b. post merger EPS =
=
= Rs 10.91
c. If PE ratio of Mark Ltd remains unchanged i.e after merger PE ratio is 10, then post
merger MP is
Post merger MP = Post Merger PE ratio x Post merger EPS
= 10 x 10.91
= 109.10
d. Market value of merged firm = Post merger MP x No. of shares after merger
= 109.10 x 220 lac
= Rs 24002 lac
e. Gain / loss to shareholders of 2 companies.
Statement of Impact on MP
Mark Mask
MP before merger 100 20
MP after merger 109.1 109.1 x 0.2 = 21.82
Wealth of shareholders of Mark ltd before merger was 100 x 200 lac = 20,000 lac
And after merger shareholders have wealth of 109.10 x 200 lac = 21,820 lac
Thus post merger wealth of shareholders increased by 1,820 lac
Wealth of shareholders of Mask Ltd before merger was 20 x 100 lac = 2000lac
And after merger wealth of shareholders was 21.82 x 100 lac = 2182 lac
Thus post merger gain in wealth is 182 lac
Q7 XYZ ABC
MP 25 12.50
No. of shares 2,00,000 1,00,000
Earnings 4,00,000 1,00,000
XYZ ABC
a. Pre merger EPS = = 2 = 1
Pre merger PE ratio = 12.5 = 12.5
b. If ABC ltd PE ratio is 8, its MP will be
MP = PE x EPS
= 8 x 1 = Rs 8
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Exchange ratio of the basis of MP = = = 0.32 : 1
post merger EPS =
=
= Rs 2.16
c. for XYZ ltd’s pre merger and post merger EPS to be same, Exchange ratio should be on the
basis of EPS
Exchange ratio = = = 0.5 : 1
= i.e 0.5 share in XYZ for 1 share in ABC
Q8 i. Book value per share =
Efficient Ltd = = Rs 40
Healthy Ltd = = Rs 32
Exchange ratio on basis of BV = = 0.8 : 1
Market value per share =
Efficient Ltd = = Rs 50
Healthy Ltd = = Rs 100
Exchange ratio on the basis of MP = = 0.5 : 1
Earning per share =
Efficient ltd = = Rs 5 per share
Healthy Ltd = = Rs 20 per share
Exchange ratio on the basis of EPS = = 4:1
Swap ratio = 4 x 0.8 + 0.8 x 0.25 + 0.35 x 0.5 = 2.5 :1
= i.e 2.5 share in E ltd for every 1 share in H Ltd
Promoters holding = = 0.60 or 60%
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
ii. post merger EPS =
=
= Rs 6.956
iii. If PE ratio of E Ltd remain unchanged, i.e Post merger PE ratio is 10
Post Merger MP = Post merger EPS x Post merger PE ratio
= 10 x 6.956
= Rs 69.56
Market capitalization = Post merger MP x No. of shares
= 69.56 x 28.75 lac
= Rs 1,999.85 lac
iv. Free float market capitalization = 28,75,000 x 0.4 x 69.56
= Rs 799.4 lacs
Q9 X Y
No. of shares 3,00,000 2,00,000
MP 30 20
EPS 4 2.25
Exchange ratio on the basis of EPS =
= =0.5625 : 1
i. EPS after Merger =
- If exchange ratio is on basis of EPS =
= Rs 4
- If exchange ratio is 0.5 : 1 =
= Rs 4.125
ii. Statement of Impact on EPS
X Y
EPS before merger 4 2.25
EPS after merger 4 4 x 0.5625 =2.25
(If exchange ratio is on basis of EPS)
In this case Pre merger and post merger EPS will remain same
EPS after merger
(if exchange ratio is 0.5 : 1) 4.125 4.125 x 0.5 = 2.0625
In this case EPS of shareholder of X Ltd will increase and EPS of shareholder of
Y ltd will decrease
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q10 i. If exchange ratio is 0.5 : 1, then number of shares to be issued by A ltd for acquisition of
T ltd are 1,80,000 x 0.5 = 90,000 shares
ii. post merger EPS =
=
= Rs 3.13
iii. 0.5 share in A ltd is issued for every 1 share in T ltd
Equivalent EPS per share of T ltd = 0.5 x 3.13
= Rs 1.565
Iv If PE ratio of A ltd remain unchanged i.e Post merger PE ratio of A ltd is 10
Post merger MP = Post merger PE ratio x Post merger EPS
= 10 x 3.13
= Rs 31.30
iv. Market value of Merged firm = Post merger MP x No of shares after acquisition
= 31.30 x 6,90,000
= Rs 215,97,000
Q11 i. Exchange ratio on the basis of Mp = = = 0.8 : 1
post merger EPS of A Ltd =
=
= Rs 5.4166
ii. If Post merger EPS is not to be diminished, then exchange ratio should be based on EPS
Exchange ratio on the basis of EPS =
=
=
= = 1.2 : 1
Statement of Impact on EPS
A B
EPS before Merger 5 6
EPS after merger = 5 5 x 1.2 = 6
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q12 i. If exchange takes place on the basis of market price
1 Ratio of exchange = = = 0.4 : 1
2. Post merger EPS =
=
= Rs 2.178
3 New shares to be issued 32,00,000 x 0.4 = 12,80,000
ii. If A Ltd plans to offer a premium of 22% over the market price of B Ltd
Offer price = 7.5 x 1.22 = 9.15
1. Ratio of exchange =
=
= 0.488 : 1
2. Post merger EPS =
=
= Rs 2.0678
3. New shares to be issued = 32,00,000 x 0.488 = 15,61,600
iii. If Exchange ratio takes place as per EPS
1. Ratio of exchange = = = 0.667
2. Post merger EPS =
=
= Rs 1.875
3. New shares to be issued = 32,00,000 x 0.667 = 21,33,333
iv If exchange takes place on the basis of P/E
1. Ratio of exchange = = = 0.6 : 1
2. Post merger EPS =
=
= Rs 1.943
3. New shares to be issued = 32,00,000 x 0.6 = 19,20,000
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q13 Exchange ratio is 1.6 share in XYZ for every 1 share of ABC. PE ratio of XYZ ltd is to be
maintained after merger
i. XYZ ABC
Pre merger EPS = 5 = 6
Pre merger PE ratio is = 7 = 6.67
ii. Post merger EPS =
=
= Rs 4.643
iii. Post Merger MP = Post Merger P.E x Post Merger EPS
= 7 x 4.643
= 32.501
iv IMPLIED exchange ratio on the basis of MP =
= = 1.231
v. Implied P/E ratio of ABC ( ) = = 7
Q14 ABC is acquiring XYZ Ltd. ABC holds 2% of XYZ Ltd. Exchange ratio is 1 share in ABC for every
6 share in XYZ
Chairman of ABC claims that due to this acquisition EPS will increase by 13%
EPS of ABC before merger =
= = Rs 195
EPS after acquisition =
=
= 221.70
% increase in Post merger EPS = x 100
= x 100
= 13.692%
Increase in post merger EPS is more than 13% as per the claim of chairman. So this takeover is
beneficial for shareholders of ABC ltd
Post Merger MP = Post merger P.E ratio x Post merger EPS
= x 221.70
= Rs 363.8153
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q15 i. Post merger EPS =
=
= Rs 2.833
ii. Statement Of Impact On EPS
Rama Krishna
EPS before merger 2.5 3.5
EPS after Merger 2.833 2.833
EPs of shareholders of Rama Ltd increases and EPS of shareholders of Krishna Ltd
decreases
iii. Post merger MP if PE ratio of Rama Ltd is to remain same
Post Merger MP = Post merger PE x Post merger EPS
= 14 x 2.833
= Rs 39.662
Iv Statement of Impact on MP
Rama Krishna
Pre merger MP 35 35
Post merger MP 39.662 39.662 x 1
= 39.662
Wealth of shareholders of Rama and Krishna Ltd increased
Q16 i. Exchange ratio based on net assets
Statement of Net Assets of Jupiter and Tally
Jupiter Tally
Fixed Assets 1,22,000 35,000
Net current Assets 51,000 26,000
Less Preference shares 20,000 -
10% debentures 15,000 5,000
Net assets 1,38,000 56,000
No. of shares 10,000 5,000
Net asset value 13.80 11.20
Exchange ratio = = = 0.8116
= 0.8116 share in Jupiter for 1 share in tally
= New shares to be issued 50,00,000 x 0.8116 = Rs 40,58,000
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
ii. Exchange ratio on the basis of EPS
Jupiter Tally
Premerger EPS = 2.4 = 3
Exchange ratio = = 1.25
= New shares to be issued by Jupiter 1.25 x 50,00,000 = 62,50,000
iv. Exchange ratio based on market price
= = = 1.125
New shares to be issued by Jupiter Ltd 50,00,000 x 1.125 = 56,25,000
The exchange ratio based on Net assets is best from acquirer (Jupiter) point of view, as on the
basis of net assets it will be required to issue minimum number of shares.
Q17 i. Abhiman Ltd Abhshek Ltd
Book value per share = 500 = 60
Market price per share
Free float Market capitalization 400 lac 128 lac
Free float or Market holding 50% 40%
Total market capitalization = 800 lac = 320 lac
No. of shares 2 lac 10 lac
Mp per share Rs 400 Rs 32
Earning per share
PE ratio 10 4
EPS 40 8
Exchange ratio
on the basis of book value = = 0.12
On the basis of EPS = = 0.2
On the basis of MP = = 0.08
Weighted exchange ratio = 0.12 x 0.25 + 0.2 x 0.5 + 0.08 x 0.25
= 0.15 : 1
New shares to be issued = 0.15 x 10 lac = 1.5 lac
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
b. Post acquisition Book value per share = = Rs 457.14
Post Acquisition EPS = = Rs 45.71
Post acquisition MP (PE x EPS) = 45.71 x 10 = Rs 457.10
(PE ratio of Abhiman Ltd remain unchanged)
c. i. Promoters revised holding in Abhiman Ltd
Pre acquisition holding of promoters in Abhiman 2 lac x 50% = 1 lac
No of shares issued to promoters of Abhishek Ltd 10 lac x 60 % x 0.15 = 0.90 lac
Total promoters holding = = 54.29%
ii. Free float Market cap ( 3.5 lac – 1.9 lac ) 457.10 = Rs 731.36 lac
iii. No of bonus shares issued (ratio 1 : 2) = = 1.75 lac
No. of shares after Bonus issue = 1.75 lac + 3.5 lac = 5.25 lac of Rs 100 each
No of shares after Stock split
(Rs 100 per share into Rs 5 per share fully paid ) = x 5.25 lac = 105 lac
EPS after Bonus issue and tock split = = Rs 1.524
Book value per share after Bonus issue
and stock split = = Rs 15.2381
Q18 i. Pre merger MP = PE x EPS
Large co ltd = 12.5 x 5.6 = Rs 70
Small co Ltd = 7.5 x 2.5 = Rs 18.75
Ii. If EPS of Large Ltd is not to be diluted then exchange ratio should be on the basis of EPS
Pre merger EPS of Large Ltd = = = Rs 5.6
Pre- Merger of small ltd = = = Rs 2.5
Exchange ratio = = = 0.446429 : 1
New shares to be issued = 8,40,000 x 0.446429 = 3,75,000 shares
If MP of large Ltd is not to be diluted then exchange ratio should be on the basis of MP
Exchange ratio = = = 0.267857 : 1
New shares to be issued = 840,000 x 0.267857 = 2,25,000 shares
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q19 Allen Ltd is acquiring Ben Ltd and exchange ratio is determined on the basis of Market price of
shares
Exchange ratio = = = 0.5 : 1
i.e 0.5 share in Allen for every 1 share in Ben
New shares to be issued 10,000 x 0.5 = 5,000
- Statement of Impact on EPS
Allen Ben
Premerger EPS = 24 = 80
Post Merger EPS ( ) = 36.364 1 x 0.5 x 36.364
= 18.182
Thus after Merger EPS of shareholder of Allen ltd increases and EPS of shareholder of Ben Ltd
declines
Earnings of shareholder of Ben Ltd before merger = 8,00,000
Earnings of shareholder of Ben Ltd after merger = 10,000 x 0.5 x 36.364
1,81,120
Earnings of shareholder of Ben Ltd declines by ( 8,00,000 – 1,81,120) = Rs 6,18,180
- PE ratio before merger =
Allen Ltd = = 2.083
Ben Ltd = = 0.3125
PE ratio after merger =
( since Exch. Ratio is on the basis
of MP and nothing is mentioned about PE =
ratio, so Post merger PE ratio Weighted = 1.3748
avg PE ratio)
On the basis of Post merger PE ratio
and Post merger EPS, Post merger MP is = post Merger PE x Post Merger EPS
= 1.3748 x 36.364
= 49.993 or 50
Thus MP of share of Allen Ltd after merger is same as MP of Allen Ltd before merger, i.e wealth
of shareholders of Allen Ltd remain same.
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q20 If Exchange ratio is Maximum, then from combined value of merger, Purchasing company will
retain its Premerger value and balance value is Given to share holders of Vendor Company. Thus
all gains from merger are given to shareholders of vendor company
Pre merger PE ratio of Arjun ltd = 10
(to be maintained after merger)
Post Merger Market value = Post Merger PE x Post Merger Earnings
= 10 x ( 1,40,000 + 37,500)
= 17,75,000
From post merger MV, value retained
by A ( equal to its Pre merger value) = 20,000 x 70 = 14,00,000
Thus MP of share of Arjun Ltd will be same = 70
Value given to shareholders of Karan Ltd = 17,75,000 – 14,00,000
= 3,75,000
No of shares given to shareholder of vendor co. = = 5,357
Exchange ratio = = 0.71427 : 1
If Exchange ratio is Minimum, then from combined value of merger, Purchasing company will give
to Vendor co that part of combined value which is equal to premerger value of vendor company
and balance value will be retained by Purchasing company. Thus all gains from merger are
retained by purchasing company
Post Merger value of Arjun Ltd = 17,75,000
Value give to shareholders of Karan Ltd
( equal to Pre merger value of Karan Ltd) = 7500 x 40
= 3,00,000
Thus value retained by Arjun Ltd = 17,75,000 – 3,00,000
= 14,75,000
Post Merger MP of Arjun Ltd = = Rs 73.75
No. of shares issued to Karan Ltd = = 4068 shares
Exchange ratio =
= 0.5424 : 1
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q21 If Exchange ratio is Maximum, then from combined value of merger, Purchasing company will
retain its Premerger value and balance value is given to share holders of Vendor Company. Thus
all gains from merger are given to shareholders of vendor company
Post merger PE ratio of A ltd = 7
Post Merger Market value = Post Merger PE x Post Merger Earnings
= 7 x ( 48 mil + 15 mil)
= Rs 441 mil
From post merger MV, value retained
by A ( equal to its Pre merger value) = 10 x 38.4 mil = Rs 384 mil
Thus Post merger MP of A Ltd = = 38.4
Value given to shareholders of B Ltd = 441 mil – 384 mil
= 57 mil
No of shares given to shareholder of B Ltd. = = 1.4843 mil shares
Exchange ratio = = 0.2120 : 1
If Exchange ratio is Minimum, then from combined value of merger, Purchasing company will give
to Vendor co that part of combined value which is equal to premerger value of vendor company
and balance value will be retained by Purchasing company. Thus all gains from merger are
retained by purchasing company
Post merger PE ratio of A ltd = 9
Post Merger value of A Ltd = 9 x ( 48 + 15)
= 567 mil
Value give to shareholders of B Ltd
( equal to Pre merger value of B Ltd) = 7 x 15 mil
= 105 mil
Thus value retained by A Ltd = 567 mil – 105 mil
= 462 mil
Post Merger MP of A Ltd = = Rs 46.2
No. of shares issued to B Ltd = = 2.2727 mil
Exchange ratio =
= 0.3246 : 1
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q22 Bugs Ltd is acquiring reptiles Ltd
a. Earnings before Merger
Bugs Ltd 25,00,000 x 9 = 225 lac
Reptiles Ltd 15,00,000 x 5 = 75 lac
Earnings after Merger of bugs Ltd = (225 lac + 75 lac) 1.32
= 396 lac
Exchange ratio to keep Post merger EPS at Rs 12
Post merger EPS =
12 =
x = - 25 lac
= 8 lac shares
Exchange ratio = = 0.533 : 1
Impact on EPS
Bugs Reptiles
Pre Merger EPS 9 5
Post merger EPS 12 (given) 1 x 0.533 x 12
= 6.4
Earnings of shareholders of Bugs Ltd and reptiles Ltd increased after merger. Earnings of
Bugs Ltd increased by rs 3 per share and of reptiles Ltd by Rs 1.396 per share.
Total increase in earnings Bugs = 3 x 25lac = 75 lac
Reptiles = 1.4 x 15 lac = 21 lac
b. Earnings before Merger
Bugs Ltd 25,00,000 x 9 = 225 lac
Reptiles Ltd 15,00,000 x 5 = 75 lac
Earnings after Merger of bugs Ltd = (225 lac + 75 lac) 1.05
= 315 lac
Exchange ratio to keep Post merger EPS at Rs 9
Post merger EPS =
9 =
x = - 25 lac
= 10 lac shares
Exchange ratio = = 0.667 : 1
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
c. Present value of all synergy gains = 275 lac
Combined value after merger =value of bugs + value of reptiles + Value of synergy
= 1000 lacs + 225 lac + 275 lac
= 1500 lacs
Post merger MP =
50 =
x = - 25 lac
= 5 lac
Exchange ratio = = 0.333 : 1
Q23 a. MP before merger = PE x EPS
RIL = 10 x 2 = Rs 20
SIL = 1 x 5 = Rs 5
b. Exchange ratio 1 : 4 i.e 1 share in RIL for 4 shares in SIL
i. No of shares to be issued = = 2,50,000 shares
ii. MP after acquisition
(PE ratio of RIL is same) = Post merger EPS x Post Merger PE
= x 10
= x 10
= Rs 24
Statement of Impact on MP
RIL SIL
Pre merger MP 20 5
Post merger MP 24 24 x 0.25 x 1 = 6
Market price of share of RIL increased after merger, Thus after merger wealth of
shareholder Of RIL Increased
Pre merger wealth of shareholder of RIL = 10 lac x 20 = 200 lac
Post merger wealth of existing shareholder of RIL = 10 lac x 24 = 240 lac
c. Due to synergy earnings will increase by 10%
Post merger earnings = (20 lac + 10 lac) 1.1
= 33 lac
Post merger EPS =
= = Rs 2.64
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Post merger Price
( if PE of RIL remain same) = Post merger PE x Post merger EPS
= 10 x 2.64
= Rs 26.4
Statement of Impact on MP
RIL SIL
Pre merger MP 20 5
Post merger MP 26.4 26.4 x 0.25 = 6.6
MP of shares of Both companies increase after merger. Thus wealth of shareholders of
RIL and SIL increased after merger
Pre merger wealth of shareholder of RIL = 10 lac x 20 = 200 lac
Post merger wealth of existing shareholder of RIL = 10 lac x 26.4 = 264 lac
Q24 .a. Maximum price is current value of vendor company + synergy gains
Pre Merger value of XYZ = No of shares x MP per share
= 10 lac x 24
= Rs 240 lac
Value of synergy gains = 80 loac + 30 lac
= 110 lac
Thus maximum value offered = 240 lac + 110 lac
For 10 lac share is = 350 lac
Value per share offered = = Rs 35 per share
Value offered to top management= 10 lac x 0.4 x 35 = Rs 140 lac
Value offered to public = 10 lac x 0.6 x 35 = 210 lac
b. Minimum price at which Mgt is willing to give up its controlling interest is the existing
value of shares of the company i.e the full value of synergy gains is given to PQR ltd
Thus controlling interest will be transferred @ Rs 24 per share.
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q25 Co 1 Co. 2
PAT 80 lac 15.75 lac
EPS 4 10.5
MP 42 85
Co. 1 is acquiring Company 2 by paying cash in such a way that its post merger EPS is
same i.e 4
Post merger EPS =
4 =
Combined after tax earnings required = 80 lac
For EPS to be Rs 4
Tax rate is 52%. Co 1 will pay cash by borrowing at 15%. And interest is a deductible
expense
Combined PAT = 80 lac + 15.75 lac
= 95.75 lac
PBT = = 199.48
Less interest = - 0.15 x
Taxable profit = 199.48 – 0.15 x
PAT = (199.48 – 0.15x) 0.48
80 = (199.48 – 0.15x) 0.48
80 = (95.7504 – 0.072x)
x = 218.755
Thus amount borrowed for payment of cash to Co. 2 is Rs 218.755 lac
Amount paid per share = = Rs 145.833 per share
Q26 Value of firm before Merger = 108 lac
Value of firm after merger = 140 lac
Cost of merger = value of firm after merger - value of firm before merger
= 140 lac - 118 lac
= Rs 32 lac
Q27 i. Value of combined firm = Value of A + Value of B + synergy gain
= 200 + 50 + 25
= 275 lac
ii. Cost of merger = value of firm after merger – value of firm before merger
= 65 lac - 50 lac
= 15 lac
iii. NPV to A’s shareholder’s = Synergy gain – true cost
= 25 lac – 15 lac
= 10 lac
iv. NPV to B’s shareholder = True cost of Merger
= RS 15 lac
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q28 a True cost of Merger = Value given to vendor company - value of vendor co. before
In consideration of acquisition acquisition
Value of Firm B before acquisition = 5 lac x 30
= 150 lac
Combined value of firm after acquisition = Value of A + value of B + synergy gains
= 750 lac + 150 lac + 150 lac
= 1050 lac
Combined value given to firm B = x 1050 lac
(No of shares after acq = 12,50,000 = 210 lac
Shares given to B = 2,50,000)
True cost of merger = 210 lac - 150 lac
= 60 lac
b. Synergy gain form merger = Value of purchasing co. - Value of purchasing co.
after acq before acq
= 1050 lac - 900 lac
= 150 lac
NPV of merger to B = true cost of merger
= 60 lac
NPV of merger to A = total synergy gain – true cost of merger
= 150 lac - 60 lac
= 90 lac
Q29 True cost of Merger = Value given to vendor company - value of vendor co. before
In consideration of acquisition acquisition
a True cost of merger if Rs 60 per share is given in cash to YZ
true cost = 12 lac x 60 - 12 lac x 50
= 720 lac - 600 lac
= 120 lac
b. True cost of Merger is exchange ratio is 1:3
Value of YZ before Merger = 12 lac x 50
= Rs 600 lac
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Combined value of Merged firm = Value of AB + Value of YZ
Value of YZ after merger
Ke of YZ = + g
= + 0.06
= 0.10 0r 10%
If growth rate after merger is 8%, then MP of share of YZ after Merger
P0 =
= = Rs 100
Value of shares of YZ after acquisition = 12 lac x 100 = 1200 lac
Combined value of merged firm after merger = Value of AB + Value of YZ
= 20 lac x 180 + 1200 lac
= 4800 lac
Combined value of merger given to YZ
Exchange ratio : 1 : 3
New shares given to YZ : x 1 = 4 lac shares
Total shares after merger : 20 lac + 4 lac = 24 lac
Combined value given to YZ : 4800 lac x
: 800 lac
True cost of merger : 800 lac - 600 lac
: 200 lac
c.Synergy gain from acquisition = value of merged firm - value of AB & YZ before merger
= 4800 lac - (20 lac x 180 + 600 lac)
= 600 lac
Gain (NPV) given to YZ = True cost of merger
= 200 lac
NPV available to AB = 600 lac - 200 lac
= 400 lac
d. If expected growth rate continues to be 6%
Value of YZ before merger = 600 lac
Value of YZ after merger = Since growth rate is same so MP per share of
YZ before merger is equal to MP per share of
YZ after merger. So value of YZ after merger is
600 lac
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Value of Merged Firm = Value of AB + value of YZ
= 3600 lac + 600 lac
= 4200 lac
Value of merged firm given to YZ = x 4200 lac
= 700 lac
True cost of merger = 700 lac – 600 lac
= 100 lac
Synergy gain = value of Merged firm - Value of AB & YZ before merger
= 4200 lac – 4200 lac
= Nil
NPV given to YZ = 100 lac
NPV available to AB = Synergy gain – true cost of merger
= nil - 100 lac
= (100 lac)
Q30 i. Calculation of increase in total value of BCD Ltd. resulting from acquisition.
Cost of capital of BCD Ltd. before acquisition using Dividend growth model
Ke of BCD = + g
= + 0.07
= 0.1021 0r 10.21%
If growth rate after merger is 8%, then MP of share of YZ after Merger
P0 =
= = Rs 29.32
Current value of Firm = 5,00,000 x 20 = Rs 100,00,000
Value of firm after merger = 5,00,000 x 29.32 = Rs 146,60,633
Increase in value of BCD after merger = Rs 46,60,633
ii. calculation of gain or loss to shareholders of AFC Ltd and BCD Ltd, if AFC offers one
share for four shares in BCD Ltd
Combined value of firm after merger = 10 lac x 100 + 5 lac x 29.32
= 1000 lac + 146,60,663
= 1,146, 60,663
Combined Value of firm before merger = 10lac x 100 + 5 lac x 20
= 1100 lac
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Synergy gain = Rs 46,60,663
Value of combined firm after merger
Given to BCD = x 1146,60,663
= 127,40,073
True cost of Merger = value given to BCD – Value of BCD before merger
= 127,40,073 - 100 lac
= 27,40,073
Thus gain to SH o BCD
(NPV given to BCD) = 27,40,073
Gain to SH of AFC Ltd
(NPV to AFC) = 46,60,663 - 27,40,073
= Rs 19,20,590
iii. If AFC Ltd pays cash of Rs 22 per share to BCD and PE ratio of AFC is maintained and
EPS of AFC and BCD is 8 and 2.5 respectively, gain to shareholders of both companies
is
True cost of merger = value given to SH of BCD – Value before merger
= 22 x 5 lac – 5 lac x 20
= 10 lac
Thus gain to SH of BCD = Rs 10 lac
Mp of Merged firm = Post merger EPS x Post merger PE
= x
= 8.15 x 12.5
= Rs 101.875 per share
Value of AFC per merger = 101.875 x 10 lac
= Rs 1018.75 lac
Gain to SH of AFC = Rs 18.75 lac
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q31 S Ltd is acquiring K Ltd
i. Cost of Merger If S Ltd paid cash of Rs 40 per share
True cost of merger = Value paid to K Ltd - Value of K Ltd before merger
= 40 x 4.5 lac - 135 lac
= 180 lac - 135 lac
= Rs 45 lac
ii. Synergy gain =Value of S ltd after merger - value of S Ltd before merger
= 1135 lac - 1000 lac
Gain to SH of S Ltd = Rs 35 lac
iii. Cost of merger if share exchange ratio is 0.25:1
Ke of K Ltd = + g
= + 0.075
= 0.115 or 11.5%
Price of share if after merger growth rate is 10%
MP =
=
= 80
Value of K ltd after merger = 4.5 lac x 80
= 360 lac
Value of S Ltd after merger = 1000 lac + 360 lac
= 1360 lac
Value of S & K before merger = 1000 lac + 135 lac
= 1135 lac
Value of merged firm given to K ltd = x 1360 lac
= Rs 177.40 lac
True cost of merger = Value paid to K Ltd - Value of K Ltd before merger
= 177.40 lac - 135 lac
= Rs 42.40 lac
Synergy gain = 1360 lac - 1135 lac
NPV to S Ltd = Synergy gain - true cost of merger
= Rs 225 lac
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q32 i. EPS of Merged firm = Rs 2.67
EPS of Merged Firm =
2.67 =
Shares issued to XYZ = - 50,000
= 81,086 shares
Shares of Merged Firm = 50,000 + 81,086
= 1,31,086
ii. MP after Merger =
=
= Rs 17.164 per share
iii. Total market value after merger = 10,00,000 + 12,50,000
= Rs 22,50,000
iv. Total earnings after merger = 1,00,000 + 2,50,000
= Rs 3,50,000
v. PE ratio after merger =
= 6.43 times
c. Cost of merger = Value paid to XYZ - Value of XYZ before merger
= 81,086 x 17.164 - 10,00,000
= 13,91,760 - 10,00,000
= 3,91,760
d. Change in the total value of ABC shares that were outstanding before merger
= 50,000 ( 20 – 17.164)
= Rs 1,41,800 decrease
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q33 i.
Calculation of EPS
BA Ltd = = Rs 2.10 per share
DA Ltd = = Rs 1.2375 per share
Calculation of PE ratio
BA Ltd = = 19.05 times
DA Ltd = = 12.12
Calculation of Equity Funds = Equity cap + Retained earnings
BA Ltd = 10,00,000 + 200,000
= 12,00,000
DA Ltd = 8,00,000 + 0
Calculation of ROE =
BA Ltd = = 17.5%
DA = = 12.375%
Calculation of Book value =
BA Ltd = = Rs 12
DA Ltd = = Rs 10
Market Price
EPS P/E
EPS
ROE Book value
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
ii. Calculation of Growth rate ( g = b.r)
BA Ltd = ( 1 - 0.4) 17.5% = 10.5%
DA Ltd = ( 1 - 0.6) 12.375% = 4.95 %
iii. a. Share Exchange ratios
Maximum Ratio
Combined value of firm after merger = 1,00,000 x 40 + 80,000 x 20
= 56,00,000
Value retained by BA Ltd
( Pre merger value) = 40,00,000
Value given to SH of DA Ltd = 16,00,000
Shares given to DA Ltd (at rs 40) = = 40,000
Exchange Ratio = = 0.5 : 1
Minimum Exchange ratio
Combined value of firm after merger = 1,00,000 x 40 + 80,000 x 20
= 56,00,000
Value given to DA Ltd
( Pre merger value) = 12,00,000
Value retained by BA Ltd = 44,00,000
Post merger MP of BA = = Rs 44
Shares given to DA Ltd (at rs 44) = = 27,273
Exchange Ratio = = 0.341 : 1
b. Based on i and ii
Ba Ltd DA Ltd.
EPS 2.10 1.2375
ROE 17.5% 12.375%
PE ratio 19.05 12.12
Growth rate 10.5% 4.95%
Since BA has a higher EPS, ROE, PE ratio, and growth rate, the negotiable
terms would be expected to be closer to lower limit
iv. If exchange ratio is 0.4 : 1, New shares to be issued to Da Ltd are 80,000 x 0.4 = 32,000
Post merger EPS =
= 2.341
Statement of Impact on EPS
BA DA
Pre Merger EPS 2.10 1.2375
Post Merger EPS 2.341 1 x 0.4 x 2.341
= 0.9364
Increase (decrease) in EPS 0.241 (0.3011)
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
v. If exchange ratio is 0.4 : 1, New shares to be issued to Da Ltd are 80,000 x 0.4 = 32,000
Post Merger MP, = PE ratio x Post Merger EPS
(if PE ratio of BA is maintained) 19.05 x
= 19.05 x 2.341
= Rs 44.60
Statement of Impact on MP
BA Ltd DA Ltd
Pre Merger MP 40 15
Post Merger MP 44.60 0.4 x 1 x 44.60
= 17.84
Accretion (dilution) in MP 4.60 2.84
Q34 i. Maximum exchange ratio if PE ratio is 12 times
Combined value after merger = PE x total earnings
= 12 x 70 mil
= 840 mil
Value of merged firm Retained by A Ltd
( pre merger value) = 20 mil x 30 = 600 mil
Value of merged firm given to B ltd = 240 mil
Shares issued to B Ltd = = 8 mil
Exchange ratio = = 0.8 : 1
ii. Minimum exchange ratio if PE ratio is 11 and synergy gains is 5%
Combined value of merger = PE x total earnings
= 11 x 70(1.05)
= 808.5 mil
Value of merged firm given to B ltd
(Pre merger value) = 200 mil
Value retained by A Ltd = 608.5 mil
Post merger share price = = Rs 30.425
Shares issued to B Ltd = = 6.574 mil shares
Exchange ratio = = 0.3287 : 1
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
iii. If exchange ratio is on the basis MP then Pre-merger and Post merger MP remains same
i.e Value of holding of share holders of Vendor company after merger is equal to its value
before merger ie after merger SH of Vendor company take shares equal to its pre-merger
value
Similarly value oh holding of SH of Purchasing company after merger is similar to
premerger value
Thus, Minimum and maximum ratio is same if exchange ratio is on the basis MP. If
Exchange ratio is on the basis of MP, then post merger PE ratio is weighted average PE
ratio
Thus at weighted average PE ratio minimum and maximum exchange ratio is same
Weighted Avg. PE ratio =
=
= 11.4286 times
Q35 ABC is considering to acquire XYZ.
a. Effect on EPS, if ABC offers to pay Rs 30 per share to XYZ ( i.e ABC is giving price of rs 30
per share of XYZ)
Exchange ratio = = = 0.4 : 1
No. of shares in merged firm after merger = 6,00,000 + 2,50,000 x 0.4
= 7,00,000 shares
Post merger EPS =
=
= 5.1428
Impact on EPS
ABC Ltd XYZ Ltd
Pre merger EPS 5 2.40
Post Merger EPS 5.1428 1 x 0.4 x 5.1428
= 2.057
If ABC Ltd offers Price of rs 30 per share, Post merger EPS of ABC Ltd will increase by
Rs 0.1428 per share
b. Effect on EPS, if ABC offers to pay Rs 40 per share to XYZ ( i.e ABC is giving price of Rs 40
per share of XYZ)
Exchange ratio = = = 0.533 : 1
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
No. of shares in merged firm after merger = 6,00,000 + 2,50,000 x 0.5333
= 7,33,333 shares
Post merger EPS =
=
= 4.9090
Impact on EPS
ABC Ltd XYZ Ltd
Pre merger EPS 5 2.40
Post Merger EPS 4.9090 1 x 0.4 x 4.9090
= 2.618
If ABC Ltd offers Price of rs 30 per share, Post merger EPS of ABC Ltd will decrease by
Rs 0.091 per share
Q36 ABC Ltd is absorbing XYZ Ltd. The proposal will be sound if Present value of cash inflow is more
than cash outflow
Net Cash Outflows in zero period
Debentures 1,00,000 x 1.1 1,10,000
Creditors 30,000
Cash (14 x 10,000) 1,40,000
Equity share capital 1,60,000
Dissolution expenses 10,000
Cash outflow 4,50,000
Less Inventories 1,00,000
Debtors 20,000
Bank balance 10,000 1,30,000
Net cash outflow at the time of absorption 3,20,000
Net cash inflows
Annual cash inflows 1,50,000 for 5 years
Present value of cash inflows 1,50,000 x 3.433 5,14,950
Thus NPV of Proposal 5,14,950 - 3,20,000 Rs 1,94,950
Since NPV is positive, so ABC’s decision of Merger is financially sound
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q37 i. Maximum price that A ltd will be willing to pay is Present value cash inflows reduced by
amount payable to clear debt
Annual cash inflows will be of Rs 15,00,000
PV of Cash inflows = = Rs 100 lakh
Less debt = Rs 10 lakh
Maximum price A ltd will be willing to pay 90 lakh
ii. Maximum price if Cost of capital of A ltd is 12%
PV of Cash inflows = = Rs 125 lakh
Less debt = Rs 10 lakh
Maximum price A ltd will be willing to pay 115 lakh
Iii Statement of Net cash inflows
Particulars 1 2 3 4 5 6
Cash inflows 15 lac 18 lac 21.6 lac 21.6 lac 21.6 lac 21.6lac
Incremental
cash inflows - 3 lac 3.6 lac - - -
Incremental
cash outflow (0.7) - 2.1 lac 2.52 lac - - -
Net cash inflows 15 lac 15.9 lac 19.08 lac 21.6 lac 21.6 lac 21.6 lac
Statement of NPV
Cash Inflows
15 lac 1 0.893 13,39,500
15.90 Lac 2 0.797 12,67,230
19.08 Lac 3 0.712 13,58,496
21.6 Lac 4 onward 128,16,000
167,81,226
Cash outflow
Debt 10,00,000
Maximum price A will pay 157,81,226
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q38 Current value of Firm is present value of all cash inflows
Statement of value of ABC Ltd without Merger
Year Cash flows PV factor ( 15%) Present value
1 275 0.870 239.25
2 302.5 0.756 228.69
3 324.5 0.658 213.52
4 341 0.572 195.05
5 357.5 0.497 177.677
5 = 3753.75 0.497 1865.614
Current value of ABC without merger 2919.801
Statement of value of ABC Ltd after Merger
Year Cash flows PV factor (15%) Present value
1 440 0.870 382.8
2 495 0.756 374.22
3 563.75 0.658 370.9475
4 591.25 0.572 338.195
5 618.75 0.497 307.51875
5 = 7287.5 0.497 3621.88
Current value of ABC after merger 5395.56
Share of Pre-merger SH of ABC in Post merger value of ABC
Let shares of ABC before Merger be 1
Let shares of PQ before Merger be 1
No. of shares offered to PQ in Merger 1 x 0.6 = 0.6
Shares in ABC after merger 1 + 0.6 = 1.6
Share of PQ in combined value = 5395.56 x
= 2023.335
Statement of Increase in the total wealth of ABC’s existing share holders
Rs
Wealth of ABC’s shareholders after Merger
5395.56 - 2023.335 3372.225
Wealth of ABC’s shareholders before merger 2919.80
Increase in wealth of ABC’s shareholders due to merger 452.425
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q39 Value of acquisition is Present value of all cash inflows
Year PAT Cash Depreciation Net cash factor Present
outflows inflows value
1 20 50 30 - 0.870 -
2 30 50 40 20 0.756 15.12
3 40 - - 40 0.658 26.32
4 50 - - 50 0.572 28.6
5 50 - - 50 0.497 24.85
6 50 - - 50 0.432 21.6
6 - - 400 0.432 172.8
Value of acquisition 289.29
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q40 Salt Ltd is considering to acquire Sugar Ltd. Salt Ltd offered Rs 65 for first 50,000 shares and
Rs 50 for remaining 50,000 shares
a. If offer is accepted Salt Ltd will pay
First 50,000 shares 50,000 x 65 = 32,50,000
Balance 50,000 shares 50,000 x 50 = 25,00,000
Total amount payable 57,50,000
Total amount receivable by Sugar Ltd 57,50,000
Current market value of Sugar Ltd 1,00,000 x 55 55,00,000
From economies of 15 lakh amt available to Sugar Ltd 2,50,000
b. If Acting independently, shareholders of Sugar Ltd can maximize their wealth by acting
promptly upon the offer of Salt Ltd i.e shareholders of sugar Ltd should sell their shares in
first lot to get Rs 55 per share
If shareholders of sugar Ltd respond collectively as cartel, they can influence Salt ltd to offer
same price (i.e Rs 55) or more for full 1,00,000 shares
c. Amount payable by Salt Ltd if Rs 65 is paid for first 50,000 shares and Rs 40 for balance
50,000 shares
First 50,000 shares 50,000 x 65 32,50,000
Balance 50,000 shares 50,000 x 40 20,00,000
Total amount payable by Salt Ltd 52,50,000
Q41 AB is planning to acquire XY . Business of XY is valued on the basis of average of
1. Value on the basis of Discounted cash flows
2. Value on the basis of Net Assets
Purchase consideration will be discharged at price which is average of highest (Rs 570) and
lowest (Rs 430) price in last 6 months
1. Value of business of XY Ltd
- On the basis of discounted cash flows
Year cash inflows Disc factor @ 8% Present value
1 105 0.930 97.65
2 120 0.857 102.84
3 125 0.794 99.25
4 120 0.735 88.20
5 100 + 200 0.681 204.3
Value of business on the basis of discounted cash flows 592.24 lakh
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
- On the basis of Net Assets
Statement of Net Assets
Rs in Lakh
Fixed Assets 150
Current Assets 200
Total Assets 350
Loans (100)
Net Assets 250
Value of Business =
=
= Rs 421.12 lakh
ii. Number of shares to be issued
Shares will be issued at =
= Rs 500 per share
Shares to be issued = = 84,240 shares
iii. Allocation of shares among shareholders of XY
Statement of Equivalent partly paid up shares in XY
10 lakh shares of Rs 5 each 10 lakh
20 lakh shares of Rs 10 each ie 40 Lakh shares
of Rs 5 each 40 lakh
Total partly paid up shares 50 lakh
Exchange ratio = = 0.016848 : 1
Shares issued to 10 lakh partly paid up shares = 10 lakh x 0.016848
= 16,848 shares
Shares issued to 20 lakh fully paid up shares = 40 lakh x 0.016848
= 67392
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q42 Statement of net cash outflows in zero period
Debentures and other liabilities 1,30,000
Dissolution expenses 10,000
Equity share capital
( Calculation of equity shares to be issued
Value of assets taken over
Land and building 5,00,000
Plant and machinery 5,00,000
Inventories 70,000
Debtors 35,000
Bank 15,000
Goodwill 50,000
Total amount payable 11,70,000
Payable as cash 1,30,000
Balance by equity 10,40,000) 10,40,000
Total cash outflows 11,80,000
Less Cash received Bank (15,000)
Realization of current assets (90,000)
Net cash outflows 10,75,000
Present value of cash inflows
CFAT 2,00,000 1e 0.870 1,74,000
3,00,000 2e 0.756 2,26,800
2,60,000 3e 0.658 1,71,080
2,00,000 4e 0.572 1,14,400
1,00,000 5e 0.497 49,700
Terminal value 6,40,000 5e 0.497 3,18,080 10,54,060
Ney benefit (loss) (20,940)
Proposal should be rejected
Q43 Cost of acquisition (outflows in zero period)
10% preference share capital 100 crore
12% convertible debentures 80 crore
Equity share capital x 42 420 crore
Payment of liabilities 100 crore
Less
Sale of stock (150) crore
Debtors (102) crore
Investments (55) crore
Cash in hand received (65) crore
Net cost 328 crore
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
- Computation of cash flows required after tax for return of 20%
Annual cash inflows x factor (8yrs,20%) = cost of acq
X x 3.837 = 328 crore
X =
Annual cash inflows required = 85.483 crore
- Computation of cash inflows if there is a salvage value of 30 crore after 8 years
Annual cash inflows x factor (8yrs,20%) = cost of acq
X x 3.837 = 328 crore – 30 crore x 0.233
X =
Annual cash inflows required = 83.662 crore
Q44 Maximum value which Shyam Ltd can quote for Kiddies wear is the benefit which Shyam Ltd
expects to derive from Kiddies wear which is equal to present value of incremental cash flows in
future adjusted with cash outflow or inflow in zero period
Statement of cash flow in zero period
Sale of fixed Assets 45
Investments 212
Stock 470
Less workers compensation (130)
S. creditors (400)
Retrenchment benefit (48)
Cash inflow 149
Statement of Present value of incremental future cash inflows
Year Post Merger Pre merger Incremental factor Present value
1 1800 1500 300 0.833 249.9
2 1900 1700 200 0.694 138.8
3 2300 2000 300 0.579 173.7
4 2950 2500 450 0.482 216.9
5 3500 3000 500 0.402 201
6 4000 3400 600 0.335 201
7 4500 3800 700 0.279 195.3
8 5300 4500 800 0.233 186.4
9 5800 5000 800 0.194 155.2
10 6900 6000 900 0.162 145.8
1864
Thus maximum quote of Shyam Ltd is 1864 + 149 = 2013
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
b. Difference in valuation of Kiddies wear had there been no merger
Year Cash flows factor present value
1 120 0.833 99.96
2 160 0.694 111.04
3 200 0.579 115.8
4 280 0.482 134.96
5 340 0.402 136.68
6 460 0.335 154.10
7 520 0.279 145.08
8 600 0.233 139,80
9 660 0.194 128.04
10 800 0.162 129.60
1295.06
Q45 Statement of present value of cash outflows in zero period
11% debentures 300 lakh
12% preference shares 100 lakh
Equity shares in A Ltd 3000 Lakh
Dissolution expenses 30 lakh
Current liabilities 190 lakh
Less
Sale of Investments 120 lakh
Bank 100 lakh
Net cash outflow 3400 lakh
Statement of Present of cash inflows
Year Cash inflow factor Present value
1 450 0.877 394.65
2 600 0.769 461.4
3 780 0.675 526.5
4 900 0.592 532.8
5 650 0.519 337.35
6 350 0.456 159.6
6 = 1312.5 0.456 598.5
Cash inflows 3010.8
Net cash inflows = 3010.80 – 3400
= 389.20 lakh
Proposal should be rejected
Q46 value of business is present value of all cash inflows
Year Cash inflows factor Present value
1 250 0.893 223.25
2 300 0.797 239.10
3 400 0.712 284.80
Value of business 747.15
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q47 Exchange ratio on the basis of MP =
=
= 1.25 : 1
New shares to be issued = 1,00,000 x 1.25
= 1,25,000 shares
EPS of B Ltd before merger (B ltd) =
= = 0.706
EPS after Merger (B ltd) =
=
= = 0.805
After Merger EPS of B Ltd increased by (0.805 – 0.706) = 0.099 per share
Q48 Proposal of Acquiring A ltd is beneficial if Present value of cash inflow is higher than cash outflow
Statement of Net cash outflow in zero period
Payment of debentures 3,30,000
Preference shares 1,00,000
Equity shares 22,50,000
Dissolution expenses 30,000
Current Liabilities 1,90,000
Less
Bank 1,00,000
Investments 1,25,000
Debtors 3,50,000
Inventories 4,25,000
Net cash outflows 19,00,000
Statement of Present value of cash inflows
Year cash flow factor Present value
1 – 6 7,00,000 3.784 26,48,800
6 3,00,000 0.432 1,29,600
Present value of cash inflow 27,78,400
Net cash inflows from proposal = 27,78,400 – 19,00,000
= 8,78,400
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q49 Fortune India Ltd is considering de-merger of its Pharma division
1. Ratio in which shares are to be issued to shareholders of Fortune India Ltd In Fortune
Pharma Ltd
PE ratio of Fortune Pharma 25
Price of Fortune Pharma Rs 24.50
EPS of Fortune Pharma = 0.98
Total earnings of Fortune Pharma Rs 1470 lakhs
No of shares issued 1500 lakhs shares
Exchange ratio = 0.5 : 1
2. MP of Fortune India Ltd
PE Ratio of FMCG 42
Total Earnings of Fortune India Rs 11,400
No of shares of Fortune India 3,000
EPS 3.8
MP PE x EPS Rs 159.60
3. Book Value of Both companies after DE Merger
Fortune Pharma Fortune India
Fixed Assets 7.740 12,660
Investments 7,600 4,700
Current assets 8,800 21,400
Loans and Advances 900 6,400
Deferred taxes 60 (260)
Less
Secured Loans (400) (2600)
Unsecured loans (2400) 1600
Current liabilities (1300) (19,900)
21,000 24,000
No. of shares 1500 3000
BV per share 14 8
Q51 Chennai Ltd will acquire Kolkata Ltd. Kolkata Ltd will receive shares in Chennai Ltd and cash
from Chennai Ltd
a. Kolkata Ltd will receive cash equal to 50% of the projected benefits from the merger. Benefits
from the merger are Present value of incremental Future projected earnings
Statement of Present value of Incremental projected earnings
Year Cash Flow Factor Present Value
05 50 0.833 41.65
06 75 0.694 52.05
07 90 0.579 52.11
08 100 0.482 48.2
09 105 0.402 42.21
09 = 595 0.402 239.19
475.41
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Total incremental Benefits in future = 475.41 Lakh
Cash available to Kolkata Ltd 50% of 475.41 = 237.705 lakh
Cash available to each shareholder of Kolkata Ltd = = Rs 23.771
b. Total Purchase consideration is Cash + shares issued to Kolkata Ltd in Chennai Ltd
Exchange ratio = = = 0.5 : 1
New share to be issued = 0.5 x 10,00,000 = 5,00,000 shares
Total value of shares offered = 5,00,000 x 50 = Rs 250 lakh
Total Purchase consideration = 237.705 lakh + 250 lakh
= 487.705 Lakh
Q50 a. Statement of valuation of Business
Profit After Tax 65 Lakh
Tax rate 35%
Profit before tax 100 lakh
Less Extraordinary Income (10)
Add Extraordinary Losses 3
Profit from launch of new product
Sale 60
Material cost 15
Labour cost 10
Fixed cost 8 27
Expected profits before taxes 120 lakh
Taxes 35% 42 lakh
PAT 78 Lakh
Capitalization rate 520 lakh
b. Statement of MP Profit after tax 78
Preference share dividend 100 lakh x 0.10 (11)
Earning for equity shareholders 67
EPS 1.675
PE ratio 8 times
MP PE x EPS Rs 13.4
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q52 A is considering to Buy Firm B
- Statement of Present value of Cash Flows
Cash Flows
(1,00,000) 1e 0.833 (83,300)
(5,00,000) 2e 0.694 (3,47,000)
5,00,000 3e 0.579 2,89,500
10,00,000 4e 0.482 4,82,000
15,00,000 5e 0.402 6,03,000
315, 00,000 5e 0.402 126,63,000
PV of cash flows 136,07,200
- PV of estimated synergy by combining A nad B is Rs 30 lac
If A offers maximum price, it will pay PV of cash flows 136,072 lac
If A offers Minimum price it will pay PV of synergies 30 lac
Q54 Interest and principal payable to Senior lender and EBIT required to serve
Year Principal Interest EBIT for principal (in mil)
1 1.4 0.98 2.1
2 1.4 0.784 2.1
3 1.4 0.588 2.1
4 1.4 0.392 2.1
5 1.4 0.196 2.1
Amount payable to Junior lender
Year Principal Interest EBIT for principal (in mil)
1 - 0.3
2 - 0.3
3 - 0.3
4 - 0.3
5 - 0.3
6 2 0.3 3
Statement of Evaluation of EBIT
1 2 3 4 5 6
Senior debt
Principal 2.1 2.1 2.1 2.1 2.1 -
Interest 0.98 0.784 0.588 0.392 0.196 -
Junior Debt
Principal - - - - - 3
Interest 0.3 0.3 0.3 0.3 0.3 0.3
Required EBIT 3.38 3.184 2.988 2.792 2.596 3.3
Actual EBIT 3.4 3.4 3.4 3.4 3.4 3.4
Since Actual EBIT is more than Required EBIT so proposal should be accepted
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Statement of Evaluation of EBIT
1 2 3 4 5 6
Senior debt
Principal 2.1 2.1 2.1 2.1 2.1 -
Interest 0.98 1.232 0.924 0.616 0.308 -
Junior Debt
Principal - - - - - 3
Interest 0.3 0.3 0.3 0.3 0.3 0.3
Required EBIT 3.38 3.632 3.324 3.016 2.708 3.3
Actual EBIT 3.4 3.4 3.4 3.4 3.4 3.4
Since Actual EBIT is less than Required EBIT in 2nd
year and it is mentioned that debt is to be
serviced only from profits, so proposal should not be accepted
Q55 Interest and principal payable to Senior lender
Year Principal Interest
1 17.696 10.6176
2 17.696 8.49408
3 17.696 6.370
4 17.696 4.247
5 17.696 2.123
Amount payable to Junior lender
Year Principal Interest
1 - 2.8756
2 - 2.8756
3 - 2.8756
5 - 2.8756
6 22.12 2.8756
Statement of Evaluation of EBIT
1 2 3 4 5 6
Senior debt
Principal 17.696 17.696 17.696 17.696 17.696 -
Interest 10.6176 8.49408 6.370 4.247 2.123 -
Junior Debt
Principal - - - - - 22.12
Interest 2.8756 2.8756 2.8756 2.8756 2.8756 2.8756
Required EBIT 31.1892 29.06568 26.9416 24.8186 22.6946 24.9956
Actual EBIT 3.4 3.4 3.4 3.4 3.4 3.4
Since Actual EBIT is less than Required EBIT so proposal should not be accepted
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Q56 Pre Merger value of Alpha Ltd
(No. of share x price per share (4 mil x 4) 16 mil
Pre merger value of Beta Ltd (2 mil x 2) 4 mil
A Cash take over arrangement
Day 1 = Price per share (Alpha) = Rs4
Price per share (beta) = Rs 2
Market semi strong
The market price of share will be affected by notified decision
Day 4 = Nothing is notified to public
Price per share (Alpha) = Rs4
Price per share (beta) = Rs 2
Day 6 = The decision of take over is notified and no information about synergy
Benefits
Value per share (beta) = Rs 4
Value per share (alpha) =
=
= Rs 3 per share
Day 12 = The benefit of synergy gain Rs 6 mil also notified value per share Beta
Rs 4
Value per share (alpha) =
=
= Rs 4.50 per share
Strong form market
Under strong market it is assumed that everything is in the knowledge of all from vary starting
point whether communicated or not
In this case share price will change from Day 1 itself, when decision was taken in person in
melting price per share
Day (4,6,12) = Alpha Rs 4.5
Beta Rs 4.00
B Share for share exchange
One share in Alpha is offered for one share of Beta
i. Market semi strong
Day 4 = Nothing is notified. No change in price
Price per share Alpha Rs 4
Beta Rs 2
Day 6 = Merger decision is notified but nothing about synergy benefit
Value per share (alpha) =
= = Rs 3.33 per share
Value per share (beta) = one share of alpha Rs 3.33 per share
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
Day 12 = Value per share of alpha when synergy benefit is not notified
Value per share (alpha) =
= Rs 4.33 per share
Value of one share of Beta = Rs 4.33 ( one share of alpha)
ii. Market strong form
If market follows strong form hypothesis the price of the sharebwill change from
day 4 itself
Day 4,6,12 Price per share Alpha Rs 4.33
Price per share Beta Rs 4.33
Q57 Existing position
No. of existing shares = 10 mil
PAT = Rs 9 mil
EPS = = Rs 0.90
PE ratio = 12
Price per share = 0.90 x 12 = Rs 10.80
Proposed position (after going private)
Increased post tax profit = 110% of 9 mil
= 9.90 mil
Additional pre tax savings = 0.80 mil
Additional post tax savings = 0.80 ( 1 – 0.30)
= 0.56 mil
Total post tax profits = 9.90 + 0.56
= Rs 10.46 mil
EPS =
= 1.046 mil
Price per share = 1.046 x 12
= 12,552
Premium over existing price = 12.552 - 10.80
= Rs 1.752
Q58 T ltd is acquiring E Ltd. T Ltd offers Consideration of 7 times EBDIT reduced by debt whereas E
ltd seek exchange ratio of 0.5 : 1
According to T’s offer
1. Net consideration payable =
7 times EBIDT 7 x 115.71 809.97 lac
Less debt 240.00 lac
569.97 lac
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS
PRAVINN MAHAJAN CA CLASSES 9871255244
2. No. of shares issued by T ltd 2,59,000
3. EPS of T Ltd after acquisition
Total EBDIT ( 400.86 + 115.71 lac) 516.57
Less interest 88
428.57
Less 30% tax 128.57
PAT 300 lac
No. of shares 14.59 lac
EPS Rs 20.56 per share
4. Post merger MP =
=
= Rs 226.18
According to E Ltd’s offer
1. Net consideration payable 6 lakh x 110 6,60,000
2. No.of share to be issued by T x 6 lakh 3 lakh
3. EPS of T ltd after acquisition
= Rs 20 per share
5. Expected MP
=
= Rs 220
Advantages of Acquisition to T Ltd
Since 2 companies are in the same industry , following advantages could accrue
- Synergy, cost reduction and operating efficiency
- Better market share
- Avoidance of competition
PRAVINN
MAHAJAN
CA CLASESS