rph pa21
TRANSCRIPT
RPTPA21
B Y
Z U B A I D A H B I B I B I N T I M O B A R A K A L I
S I S C + ( B A H A S A I N G G E R I S M E N E N G A H ) P P D S E R E M B A N
BY: ZUBAIDAH ALI, SISC+ BI
‘THUMBS’Similar to traffic lights,
students can quickly be
asked ‘thumbs up’, ‘thumbs
sideways/horizontal’ or
‘thumbs down’.
No resources are required!
This can easily lead on the
great feedback/feed forward
discussion.
BY: ZUBAIDAH ALI, SISC+ BI
AKTIVITI ‘TAKE OFF TOUCH DOWN’
TIDAK SETUJU = BERDIRI
SETUJU = DUDUK
• P&p berpusatkan murid lebih mendatangkan manfaat
kepada guru.
• Guru yang hebat ialah guru yang menggunakan ICT dalam
p&p.
• Guru yang baik ialah guru yang mampu menyusun
perancangan pengajaran yang berkesan.
• Murid merupakan penyumbang utama kepada kemorosotan
prestasi sekolah.
OBJECTIVES :
Pada akhir sesi ini, guru-guru dapat:
–Menulis RPH yang lengkap dengan elemen
p&p abad ke-21.
KRITERIA KEJAYAAN :
Saya berjaya sekiranya, saya dapat :
–menulis objektif pembelajaran yang menepati
kehendak p&p abad ke-21
–merancang aktiviti p&p yang lengkap (pemula, dua
langkah pembelajaran dan penutup).
–menulis refleksi pengajaran yang tepat.
RPT
B Y
Z U B A I D A H B I B I B I N T I M O B A R A K A L I
S I S C + ( B A H A S A I N G G E R I S )
DEFINISI
•Rancangan Pelajaran Tahunan mengandungi secara
ringkas isi pengajaran dan pembelajaran berdasarkan
sukatan pelajaran kebangsaan yang dikeluarkan oleh
Kementerian Pelajaran Malaysia.(SPI Bil. 3/1999)
CIRI UTAMA RANCANGAN PELAJARANTAHUNAN
•Berdasarkan Sukatan Pelajaran
•Berdasarkan Huraian Sukatan Pelajaran
•Merangkumi sepanjang tahun
•Diolah mengikut kesesuaian kelas dan tahap
pencapaian murid
•Disusun berdasarkan takwim sekolah
RPH
B Y
Z U B A I D A H B I B I B I N T I M O B A R A K A L I
S I S C + ( B A H A S A I N G G E R I S )
DEFINISI RANCANGAN PELAJARANHARIAN
Rancangan Pelajaran Harian merupakan terjemahan
Rancangan Pelajaran Tahunan yang mengandungi
sekurang- kurangnya maklumat seperti objektif,
cara bagaimana hendak mencapai objektif dan
kenyataan sejauh mana objektif itu tercapai.
(SPI Bil. 3/1999)
DOKUMEN YANG PERLU DIRUJUK
1. Sukatan Pelajaran KBSM
2. Huraian Sukatan Pelajaran KBSM
3. Rancangan Pelajaran Tahunan (RPT)
4. Buku Teks
5. Refleksi p&p yang lepas
SENARAI SEMAK PERKARA YANG MESTI ADA DAL AM RPH
• MATA PELAJARAN
• KELAS
• MASA
• TEMA & TAJUK
• STANDARD PEMBELAJARAN
• OBJEKTIF PEMBELAJARAN [Termasuk KBAT dan PBS (jika berlaku pentaksiran)]
• AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN [Starter, sekurang-kurangnya 2
langkah pembelajaran dan Plenary]
• BAHAN BANTU MENGAJAR
• REFLEKSI
– Nyatakan bilangan murid yang mencapai objektif p&p
– Tindakan susulan
PENULISAN RPH
• RPH perlu selaras dengan RPT
• Mengambil kira keupayaan murid
• Aktiviti menjurus kepada pencapaian objektif pengajaran
• Mengambilkira refleksi p&p yang lepas
• Merangkumi semua kemahiran yang terkandung dalam
HSP, Standard Kandungan/Pembelajaran
PENULISAN OBJEKTIF
•Bentuk perlakuan
•Boleh diukur
•Sesuai dengan keupayaan murid
•Sesuai dengan pengetahuan dan kemahiran yang diajar
•Boleh dicapai dalam lingkungan masa yang ditetapkan
•Objektif pengajaran memberikan rangka
tindakan untuk proses pengajaran
•Dengan adanya objektif pengajaran, guru dapat
menilai sama ada matlamat pengajarannya
tercapai atau sebaliknya.
•Guru akan merasa berpuas hati jika objektif
pengajarannya tercapai
ALL-WRITE-ROUND-ROBIN
Andainya objektif tidak tercapai ia mungkin telah
disebabkan oleh beberapa hal, umpamanya:
• Andainya objektif tidak tercapai ia mungkin
telah disebabkan oleh beberapa hal,
umpamanya:
Objektif terlalu tinggi dan tidak sesuai
dengan kebolehan murid-murid
Pengetahuan sedia ada murid-murid
kurang untuk membolehkan mereka
mengikuti pelajaran berkenaan.
Kaedah mengajar guru itu tidak sesuai
CONTOH ISTILAH ATAU KATA KERJA YANG DAPAT DIGUNAKAN DALAM MENULIS
OBJEKTIF YANG JELAS:
•Menulis ; murid dapat menuliskan……..
•Menyebut ; murid dapat menyebutkan………..
•Memilih ; murid dapat memilih ……………..
•Mendemonstrasikan ; murid dapat
mendemonstrasikan ………………
K
B
A
T
K
B
A
R
REVISED BLOOM TAXONOMY
BY: ZUBAIDAH ALI,
SISC+ BI
Bloom’s Taxonomy
Remembering Creating
BY: ZUBAIDAH ALI, SISC+ BI
KATA KERJA
TAKSONOMI BLOOM
1) MENGINGATMENGINGAT KEMBALI MAKLUMAT SEBAGAIMANA YANG DIPEROLEH
TAKRIFKAN
LABELKAN
NAMAKAN SENARAIKAN
BACA
NYATAKAN
KENALPASTI
TANDAKANPADANKAN
SEBUTKANPILIH
BY:
ZU
BA
IDA
H A
LI, S
ISC
+ B
I
KATA KERJA
TAKSONOMI BLOOM
2) MEMAHAMIMentafsir, Menterjemah, Meringkaskan sesuatu maklumaT
SEBUTKAN
HURAIKAN
NYATAKAN KEMUKAKAN
BANDINGKAN
RAMALKAN
TULIS SEMULA DENGAN PERKATAAN
SENDIRI
TERANGKAN
JELASKAN SIMPULKAN
BY:
ZU
BA
IDA
H A
LI, S
ISC
+ B
I
KATA KERJA
TAKSONOMI BLOOM
3) APLIKASI
MEMILIH, MEMINDAH DAN MENGGUNAKAN MAKLUMAT UNTUK MENYELESAIKAN MASALAH DALAM SITUASI BAHARU.
BINA
GUNAKAN
TENTUKAN KAITKAN
SESUAIKAN
GAMBARKAN
RAMALKAN
LAKSANAKANTUNJUKKAN
SIMULASIKAN
KIRA
BY:
ZU
BA
IDA
H A
LI, S
ISC
+ B
I
KATA KERJA
TAKSONOMI BLOOM
4) ANALISIS
MEMBEZAKAN, MENGASINGKAN, MENGKLASIFIKASIKAN, MENGAITKAN STRUKTUR.
BANDING
BEZAKAN
SEBAB KESAN
BUKTIKAN
KRITIK
SUSUN
CERAKINKANSIMPULKAN
PERINCIKAN
KENALPASTI
BY:
ZU
BA
IDA
H A
LI, S
ISC
+ B
I
KATA KERJA
TAKSONOMI BLOOM
5) MENILAI
MEMBUAT KEPUTUSAN , PERTIMBANGAN, KRITIKANBERDASARKAN UKURAN TERTENTU.
HUJAH
CANTUMKAN
RAMALAN HUBUNGKAIT
BUKTIKAN
BAHASKAN
BANDINGKAN
GABUNGKANJUSTIFIKASI
PENDAPAT
VARIFIKASI
BY:
ZU
BA
IDA
H A
LI, S
ISC
+ B
I
KATA KERJA
TAKSONOMI BLOOM
6) MENCIPTA
MENGGABUNGKAN UNSUR/ MAKLUMAT UNTUK MENDAPATKANSATU KESIMPULAN BARU
SIMPULKAN
PERINCIKAN
JANA GABUNGKAN
PERJELASKAN
BUKTIKAN
MAIN PERANAN
CADANGKAN JUSTIFIKASI
KEPUTUSAN
CIPTA
RANCANG
BY:
ZU
BA
IDA
H A
LI, S
ISC
+ B
I
ISTILAH KATA KERJA YANG TIDAK JELAS (IMPLISIT)
•Mengetahui
•Memahami
•Menikmati
•Mempercayai
•Menghayati
•Menyedari
•Menghargai
•Mengamalkan
•Meyakini
TIGA STRUKTUR PENGAJARAN /
THREE-PART LESSON STRUCTURE
SET INDUKSI / PEMULA / STARTER
LANGKAH PENGAJARAN / MAIN ACTIVITIES
PENUTUP / PLENARI / PLENARY / (REFLEKSI)
BY: ZUBAIDAH ALI, SISC+ BI
THREE-PART LESSON STRUCTURE
STARTER
STARTER ACTIVITY to engage students Sharing Learning Objectives
Linking to prior knowledgeSharing Success Criteria
MAIN ACTIVITIES
Main learning episodes More than one activity
PLENARY
Students reflect on their learning Students set their next steps
What is a Starter Activity and when do I use it?
A short activity
At the beginning of the lesson
To capture students’ interest, right before the actual key activities begin
Lesson Starter Activities
A strong start to a lesson
will be steered
in the right direction.
ensures the
When students enter into a classroom, they
want to feel excitement toward their learning. As a teacher, you have the power to engage
and empower them in their learning.
Not longer than 5 minutes
Vary your activities each time
TIPS
Suggested Starter/Plenary Activities
Uses of…
List-O-Mania
Running Dictation
Pass The Parcel
Octagon
Info Folio Dominoes
Do I Know You
True/False - Choose
Suggested Starter/Plenary Activities
You Got That?
10 WordsFollow That…
Stand Up Sit Down
Find Me A Partner
THREE-PART LESSON STRUCTURE
STARTER
STARTER ACTIVITY to engage students Sharing Learning Objectives
Linking to prior knowledgeSharing Success Criteria
MAIN ACTIVITIES
Main learning episodes More than one activity
PLENARY
Students reflect on their learning Students set their next steps
BY: ZUBAIDAH ALI, SISC+ BI
KOLABORATIF DAN KOPERATIF
BY: ZUBAIDAH ALI, SISC+ BI
GROUP / KUMPULAN
• ‘Four No More’. Four is a successful size for groups. It facilitates pair structures in different combinations.
• A table group (ahli kumpulan) refers to the group students are seated in.
• A shoulder partner (rakan bahu) refers to the person on either the right or left of a student.
• A face partner (rakan hadapan) refers to pairs facing each other in a table group of 4.
BY: ZUBAIDAH ALI, SISC+ BI
MIXED ABILITY GROUPS (KUMPULAN PELBAGAI KEBOLEHAN)• In a differentiated setting, the less able learn from the more able, the more able
have the opportunity to coach their peers.
ABILITY GROUPS (KUMPULAN SAMA KEBOLEHAN)• It is not encouraged to have the students primarily seated in ability groups. It is
demotivating for less able learners. During a lesson, when differentiated activitiesare used, the teacher may need to move students into ability groupings. Again,they need to know how to efficiently move in and out of this setting.
SOCIAL GROUPS (KUMPULAN SOSIAL)• Sometimes, this is a desirable way for students to group, especially if they are
completing a task according to interest.
TYPES OF GROUPS / JENIS-JENIS KUMPULAN
BY: ZUBAIDAH ALI, SISC+ BI
TUGASAN DALAM KUMPULAN
1 = PENCATAT
2 = PENJAGA MASA
3 = PENGURUS PERALATAN
4 = KETUA KUMPULAN
KAD CAKNA
BY: ZUBAIDAH ALI, SISC+ BI
PEMBEZAAN
1. Kandungan pelajaran yang dibezakan
2. Produk yang dibezakan
3. Proses yang dibezakan
4. Konteks atau persekitaran yang dibezakan
BY: ZUBAIDAH ALI, SISC+ BI
Apakah itu Pembelajaran Koperatif
dan Kolaboratif?
• Proses pembelajaran bersama, sama ada dalam
kumpulan kecil atau kumpulan besar.
• Sejenis pembelajaran yang mengatur pembelajaran
secara berkumpulan dengan langkah-langkah tertentu.
BY: ZUBAIDAH ALI, SISC+ BI
Contoh pebelajaran kolaboratif
• Murid saling membantu untuk menyiapkan tugasan
sekolah
• Membincangkan topik atau jawapan kepada soalan
• Kerja berkumpulan
• Percambahan fikiran dan idea
• Bekerjasama untuk satu projek
• Forum E-learning – blog, laman web
BY: ZUBAIDAH ALI, SISC+ BI
PRINSIP-PRINSIP PEMBELAJARAN KOPERATIF
YANG BERJAYA
PIES
• P = Positif Interdependance / Saling bergantungan yang positif
• I = Individual Accuntability / Akauntabiliti dan prestasi individu
• E = Equal Participation / Penglibatan Sama Rata
• S = Simultaneous Interaction / Interaksi Serentak
BY: ZUBAIDAH ALI, SISC+ BI
AKTIVITI ‘THINK-PAIR-SHARE’
SOALAN : APAKAH 4 PRINSIP PEMBELAJARAN
KOPERATIF YANG BERJAYA?
SECARA BERPASANGAN (SHOULDER PARTNER) –
BINCANGKAN.
UCAPKAN TERIMA KASIH KEPADA RAKAN DAN
BERIKAN RESPON POSITIF
COOPERATIVE LEARNING STRUCTURES
ALL WRITE ROUND ROBIN
GALLERY WALK
JOT THOUGHTS
PAIRS COMPARE
NUMBERED HEAD
TOGETHER
MIX-PAIR-SHARE
QIUZ-QUIZ-TRADE
THINK-PAIR-SHARE
ROUND ROBIN
K
A
G
A
N
THREE-PART LESSON STRUCTURE
STARTER
STARTER ACTIVITY to engage students Sharing Learning Objectives
Linking to prior knowledgeSharing Success Criteria
MAIN ACTIVITIES
Main learning episodes More than one activity
PLENARY
Students reflect on their learning Students set their next steps
What is a Plenary Activity and when do I use it?
A plenary activity is a short activity that comes:
right at the end of the lesson
after all key components have been taught
to wind up a lesson successfully and effectively
Problems with Plenary Activities
TIPSNot longer than 5 minutes
Plan to fit it into your lesson, as it is often forgotten due to time constraints
Vary your activities each time
An effective Plenary Activity is important because it:
PENTAKSIRAN UNTUK PEMBELAJARAN
{AfL}
BY: ZUBAIDAH ALI, SISC+ BI
TEKNIK PENYOALAN
POSE PAUSE POUNCE BOUNCE
Lontarkan soalan kepada kelas (Pose)
Tunggu beberapa saat (Pause)
Pilih murid untuk menjawab (Pounce)
Gunakan tindak balas itu untuk menarik murid-murid
lain ke dalam perbincangan (Bounce)
BY: ZUBAIDAH ALI, SISC+ BI
TWO STARS AND A WISH / 2 BINTANG DAN 1 IMPIAN (Teacher / Peer assessment)
• Teachers/Peers use two stars for what has been done well in relation to the learning objective. One wish for improvement is also suggested.
Tahniah anda telah menggunakan huruf besar dannoktah.
Tahniah anda telah menulis ayat dengan baik.
Anda boleh cuba menulis ayat yang pelbagai.
BY: ZUBAIDAH ALI, SISC+ BI
• Medals and Missions (Self assessment)Students write feedback on what has been done well (medals).
before focusing on the next learning steps (mission).
___________________________________________________________
___________________________________________________________
____________________________________________________________
BY: ZUBAIDAH ALI, SISC+ BI
Mini whiteboard
Mini whiteboards are used as a formative assessment tool to find out what participants already know and understand. This provides fast feedback on the next step to work on.
I understand what I
have learnt
BY: ZUBAIDAH ALI, SISC+ BI
BY: ZUBAIDAH ALI, SISC+ BI
BY: ZUBAIDAH ALI, SISC+ BI
HINTPlenary activity ideas often work as starter ideas and
vice versa.
PENULISAN REFLEKSI
• Mengenal pasti pencapaian objektif
• Mengenal pasti kekuatan dan kelemahan p&p
• Membuat cadangan / inovasi tindakan
penambahbaikan / intervensi
• Kelemahan dan kekuatan p&p diguna pakai sebagai
panduan p&p yang akan datang
Make Learning Fun and Meaningful…..
Boost Engagement! Boost Learning!
BY: ZUBAIDAH ALI, SISC+ BI