quantity surveying presentation by 2-2_sec-c,aust
DESCRIPTION
Presentation made on a " 6 Storied Residential Building" for Quantity Surveying , CE-208 .TRANSCRIPT
PR E S E N TAT I O N OF QU A N T I T Y SU RV E Y I N GC E - 2 0 8
Compiled by – Group-01, 2nd Year, 2nd Semester, Section-C, Department of Civil
Engineering,
Ahsanullah University of Science & Technology
CONTRIBUTED BY- Arafat Chowdhury (GL) (12-01-03-116)
Sagar Ahmed (12-01-03-102)
Farah Tabassum Nova (12-01-03-103)
Abdul Aahad (12-01-03-104)
S.M. Rafsan (12-01-03-105)
Saffat Rabby Munayem (12-01-03-106)
Abdullah Al Hasan (12-01-03-107)
Shams Mashrur Khan (12-01-03-109)
Monisha Podder Puja (12-01-03-110)
Md. Mamun Or Rashid (12-01-03-111)
Mohibul Hasan Abir (12-01-03-112) Md. Amzad Hossain Patowary (12-01-
03-114) Khurrom Jah Murad (12-01-03-115) Asif Mahmud Tanveer (12-01-03-117) Bishwojith Deb (12-01-03-120) Shuvo Ghosh (12-01-03-121) Fatema Rahman Jisha (12-01-03-122) Sabrina Zissan Rafa (12-01-03-124) Md.Asif Faisal Chowdhury (12-01-03-
125)
Topic:Estimation of a Residential Building
CONTENTS: Site Details
Typical Plan
Earthwork Excavation
Footing
Short Column
Grade Beam
Water Reservoir
Floor Slab
Beam & Column
Stairs Masonry Wall Others Plastering & Paint Ground Floor Over Head Tank Costing Estimation
Site Details Client: Mr. & Mrs. X Chowdhury. Contractor: Building Technology & Ideas (bti).Architecture: Mr. Tofayel Muhammad Sarwar.Engineer: MD. Shakhawat Hossain.Location: Plot No: 44, Firmgate, Dhaka.Description of Building: • 6 (G+5) Storied.• 3 units at each floor.• 1620 sft Building Name: bti Garden.Starting Time: January 2012Ending Time: December 2014
Typical Plan
EARTHWORK EXCAVATION
Excavation for Footing:
872.25cft
Excavation for
Underground Water
Reservoir: 701cft
Total Volume: 1574cft
ESTIMATION OF FOOTING
Total Cement Concrete (CC)
for (F1,F2,F3,F4) :
280+262+113+81= 736cft
Total BFS for
(F1,F2,F3,F4) :
192+196+84.5+72=545sft
SHORT COLUMN
Total Cement
Concrete (CC) for
(C1,C2,C3,C4) :
23+35+34+39=131cf
t
REINFORCEMENT IN COLUMN
Total Reinforcement for
columns (C1,C2,C3,C4):
Φ 20: 588 KG
Φ 16: 74 KG
Φ10: 234 KG
Grade Beam (GB) to PL:
Φ 20: 75 KG
Φ 16: 16 KG
Φ 10: 22 KG
CC OF GRADE BEAM
Length: 202ft
Outflush:
0.5+0.5+0.75+1+1+0.75
+0.5+0.5+0.625+0.625+
0.625+0.625+0.5+0.5=
9ft
Total Length:
202+9=211ft
Cross Sectional Area:
1.25*1=1.25sft
Volume of CC:
211*1.25=264cft
REINFORCEMENT OF GB
3- Φ16 (2-Top+1 Bottom)=633ft
2- Φ20 (2 Bottom)= 420ft
2- Φ20 (Extra Top)=291ft
Total Length & Weight :
Φ20=420+291=711ft= 535KG
Φ16=633ft=305 KG
Stirrup (For Mid Section): 1080ft
Stirrup (For Support Section):
864ft
Total Length & Weight : Φ 10=
1944ft= 370 KG
UNDERGROUND WATER RESERVOIR
CC Layer under UGWR (3 inches thick) :
53cft
Bottom Slab (9 inches thick) : 158cft
Wall (7 inches thick) : 226cft
Top Slab (6 inches thick) : 78cft
Total Volume: 515cft
For Economical Purpose:
BFS Around UGWR Wall (5 inches
thick):186 cft
Reinforcement Φ 10:
Bottom Slab+Wall+Top Slab:
941+4113+1420=6475ft=1220 KG
FLOOR SLAB CC &
REINFORCEMENT
BFS: 1454sft
CC (3 inches
Thickness) :
363.5cft
Φ10= 9754ft=1936
KG
Φ12= 375ft=102
KG
BEAMSLong Sec-B-1:
Φ20=28 KG
Φ16=113 KG
Φ10=37 KG
Long Sec-B-2:
Φ20=11 KG
Φ16=64 KG
Φ10=21 KG
Long Sec-B-3:
Φ20=25 KG
Φ16=69 KG
Φ10=21 KG
Long Sec-B-4:Φ20=84 KGΦ16=124 KGΦ10=37 KG
Long Sec-B-5:Φ20=88 KGΦ16=146 KGΦ10=37 KG
Long Sec-B-6:Φ20=57 KGΦ16=131 KGΦ10=39 KG
Long Sec-B-7:Φ20=144 KGΦ16=232 KGΦ10=73 KG
Long Sec-B-8:Φ16=12 KGΦ10=13 KG
Long Sec-B-9:Φ20=119 KGΦ16=332 KGΦ10=85 KG
Long Sec-B-10:Φ20=36 KGΦ16=107 KGΦ10=31 KG
Total Weight :Φ20=394 KGΦ16=1342 KGΦ10=592 KG
Columns:
CC:
Volume: 171.875*5=860cft
Reinforcement:
For C1+C2+C3:
1st Floor+ Ground :Volume: 1.25*1*10*3=37.5cft
2nd to 5th Floor: Volume: 1.25*1*9.5*3=35.625cft
Total Weight: Φ20=52*3=156KG Φ16=33.2*3= 100 KG
For C4 :
1st Floor+ Ground :Volume: 1.5*1*10=15cft
2nd to 5th Floor: Volume: 1.5*1*9.5=14.25cft
Total Weight: Φ20=52KG Φ16=33.2KG
STAIRS
Flight:
Steps: 9*12= 108 Steps
(Each Floor: 2*9=18 Steps)
Area:
0.5(1+0.5)*0.563=0.437 sft
Volume of Flight:
0.437*3.583*108= 170cft
Landing:
Landings=13
Volume of Landings:
4*0.5*7.583*13= 200 cft
REINFORCEMENT OF STAIRS
Landing:
Φ10: 1882ft
Φ12: 3250ft
Flight:
Φ10: 660ft
Φ12: 1210ft
Total Length & Weight:
Φ10: 2542ft=480 KG
Φ12: 4460ft= 1210 KG
Railing:
Area: 130*3=390sft
Masonry Wall:
Brick Required for 1st Floor:
Length of Wall: 288.5ft Area of Wall: 2885sft Deduction for Windows & Door: 263+464.5=727.5sft Total Brick: 2157.5sft
Brick Required for 2nd Floor:
Length of Wall: 288.5ft Area of Wall: 2740.75sft Deduction for Windows & Door: 263+464.5=727.5sft Total Brick: 2013.5sft
Brick Required for 3rd, 4th & 5th Floor:
Length of Wall: 278ft Area of Wall: 2641sft Deduction for Windows & Door: 263+464.5=727.5sft Total Area of Brick: 1914sft
Window Grill:
1st & 2nd Floor: Area: 225sft
3rd, 4th & 5th Floor: Area: 240sft
Tiles:
1st & 2nd Floor: Left Side: 436.033sft Right Side: 410.649sft
3rd & 5th Floor: Left Side: 405sft Right Side: 410.649sft
4th Floor: Left Side: 417.351sft Right Side: 410.649sft
Others
Reinforcement in Verandah Railing:
For 1st Floor & 2nd Floor (Φ10) : V1+V2+V6+V4= 43+42+36+19= 140sft
For 3rd Floor & 5th Floor (Φ10) : V1+V2+V5+V3= 43+42+27+36= 150sft
For 4th Floor (Φ10) : V1+V2+V7+V3= 43+42+37+36= 160sft
Reinforcement in Lintel:
Length for 1st, 2nd ,3rd ,4th, 5th Floor (Φ20): 511ft Stirrup (Φ20) : 427.5ft Total Length (Φ20): 511+427.5= 940ft= 177 KG
Reinforcement in Cantilever: 1st Floor (Φ20): 24+27=51 KG 2nd Floor (Φ20): 26+34=60 KG3rd Floor (Φ20): 54+40=94 KG4th Floor (Φ20): 53+31= 84 KG
GB Lap:
Φ16= 70ft= 34 KG Φ20= 67ft= 50 KG
Door Frame & Shutter:
1st & 2nd Floor:
D1 (2 Pieces)= 3.333ft D2 (4 Pieces) = 3ft D3 (6 Pieces) = 2.5ft
3rd, 4th & 5th Floor:
D1 (2 Pieces)= 3.333ft D2 (4 Pieces) = 3ft D3 (5 Pieces) = 2.5ft
Window:
Thai-Aluminium:Length: 22*0.25=5.5sft Glass: 30sft
Sanitary Pit:
Height= 2.5 ft Length= 2ft Width= 2ft
Brick Wall Perimeter: 2*(2.416+2.417)=9.667Area: 9.667*2.5=25sft*10=250sft
Cover:
Volume of CC=20cft Weight of Φ10 Reinforcement=71KG
False Slab:
Volume of CC: 9*24=216cft Length of Reinforcement (Φ10): 72+32=104*24=2496ft
Lintel: Volume of CC: 1.458*80=117cft Length of Reinforcement (Φ10): 28*80=2240ft
Kitchen Worktop:Volume of CC: 2.625*10=26.25cft Length of Reinforcement (Φ10): 42*10=420ft
Plastering:
For 1st Floor: Length of Wall: 288.5ft Area of Wall: 2885sft Deduction for Windows & Door: 263+464.5=727.5sft Total Area of Inside: 2157.5sft Volume: 1078.5cft (0.5 inch Thickness) Total Area of Outside: 2157.5sft Volume: 1618.125cft (0.75 inch Thickness)
For 2nd Floor: Length of Wall: 288.5ft Area of Wall: 2740.75sft Deduction for Windows & Door: 263+464.5=727.5sft Total Area of Inside: 2013.5sft Volume: 1006.75cft (0.5 inch Thickness)
Total Area of Outside: 2013.5sft Volume: 1510.1255cft (0.75 inch Thickness)
For 3rd, 4th & 5th Floor:
Length of Wall: 278ft Area of Wall: 2641sft Deduction for Windows & Door: 263+464.5=727.5sft Total Area of Inside: 1914sftVolume: 957cftTotal Area of Outside: 1914sft Volume: 1435.5cft
Paint:
(Same as Plastering)Total Volume of Paint for inside: 1078.5+2013.5+957= 4050cft Total Volume of Paint for Outside: 1618.125+1510.1255+1435.5= 4564cft
Ground Floor:
Boundary:
Masonry Wall: 119.3*5*.4167=249cft No. Of Bricks= 3443 Nos.Volume of Brick with Mortar: 300cft Volume of Brick without Mortar: 235cft Volume of Mortar: 65cft Volume of wetted Mortar: 65*1.5= 97.5cft Volume of Sand: 78cft Volume of Cement: 19.5cft=16 Bags
Garage:
Masonry Wall: 119.3*7*.4167=348cft No. Of Bricks= 4811 Nos.Volume of Brick with Mortar: 418cft Volume of Brick without Mortar: 328cft Volume of Mortar: 90cft Volume of wetted Mortar: 90*1.5= 135cft Volume of Sand: 108cft Volume of Cement: 27cft=22 Bags Grill: No of Long Bar: 12No of Short Bar: 480Total Length of Φ10 Bar: 2868ft
Over Head Tank :
Section B-1: Volume of CC: 87.5cft Reinforcement: 2-16 Length : 19ft+16ft=35ft 10mm= 25.25*2=50.5ft 16mm=42*2=84ft
Section B-2: Volume of CC: 87.5cft Reinforcement:2-16 Length : 37+12=49ft 10mm= 27.25*2=54.5ft 3-16mm=27.25*2=54.5ft
ESTIMATION OF COST
# Labor Cost: (6 Labors, 1800 BDT/Day) = 12,42,000 BDT# Cement: (2856 Bags*500 BDT) =14,28,000 BDT# Sand: 12456cft (10,000BDT/1000cft)= 1,24,560 BDT # Brick: 20,000 Nos ( 10 BDT/ Each)= 2,00,000 BDT # Reinforcement: 11702 KG= 13,57,432 BDT# Tiles: (2490sft*60 BDT/sft)= 1,49,420 BDT # Thai- Aluminium & Glass: (5000*80)=4,00,000 BDT # Door : 40*10,000 =4,00,000 BDT Total Cost of Materials & Man Power: 49,01,412 BDT Other Cost: # Plumbing System Cost: 11% of Total Cost= 5,39,155 BDT # Electrical Cost: 11% of Total Cost= 5,39,155 BDT # Elevator: 22 Lac #Generator: 16 LacTotal Cost: 97,79,722.00 BDT
FINALLY !
COPYRIGHT
This presentation is copyright protected by
Arafat Chowdhury, Department of Civil
Engineering, Ahsanullah University of Science &
Technology (AUST) , Dhaka, Bangladesh, 2014.
If you want to present or use these slides for any
purposes kindly contact to Arafat Chowdhury.
Thank you for watching & your precious time !