plandelec_354_ie3

5
7/27/2019 plandelec_354_ie3 http://slidepdf.com/reader/full/plandelec354ie3 1/5 PLAN DE LECŢIE Data: Unitatea de învăţământ: Clasa: a III-a Obiectul: Limba şi literatura română Propunător Unitatea de învăţare: TU,EU, NOI Subiectul: „Din greşeală” după Lev Tolstoi Ora: 1h Tipul lecţiei: mixtă Scopul: Dezvoltarea deprinderilor şi priceperilor de studiere a unui text literar ; Consolidarea cunoştinţelor despre textul literar; Consolidarea deprinderilor de exprimare orală şi scrisă. Obiective operaţionale: A. Cognitive OC1: să citească cursiv şi conştient textul dat; Nivelul minim:citirea corectă, conştientă şi cursivă a primului fragment; Nivelul mediu: citirea corectă, conştientă şi cursivă a primelor două fragmente; Nivelul maxim: citirea corectă, conştientă şi cursivă a textului integral;  OC2: să răspundă la întrebări; Nivelul minim: răspund corect la două – trei întrebări referitoare la text; Nivelul mediu: răspund corect la trei – patru întrebări referitoare la text; Nivelul maxim: răspund corect la toate întrebările referitoare la text;  OC3: să formuleze ideile principale ale textului; Nivelul minim: formularea ideii din primul fragment; Nivelul mediu: formularea ideilor din primele două fragmente; Nivelul maxim: formularea ideilor din text.  OC4: să povestească oral textul; Nivelul minim: Povestesc primul fragment; Nivelul mediu: Povestesc primele două fragmente; Nivelul maxim: Povestesc întregul text; B. Motrice: OM1: să păstreze poziţia corectă în bancă şi la tablă; OM2: să-şi coordoneze mişcările pentru a manevra cu operativitate instrumentele de lucru; C. Afective: OA1: vor participa cu interes la lecţie; OA2: vor manifesta un comportament adecvat. Resurse: A. Metodologice a)strategia didactică: dirijată, inductivă, b)metode şi procedee: conversaţia, problematizarea, exerciţiul, cadranele, jurnal dublu, clepsidra , harta povestirii. c)forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe;

Upload: fromdusk

Post on 02-Apr-2018

257 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: plandelec_354_ie3

7/27/2019 plandelec_354_ie3

http://slidepdf.com/reader/full/plandelec354ie3 1/5

PLAN DE LECŢIE

Data:Unitatea de învăţământ:

Clasa: a III-aObiectul: Limba şi literatura românăPropunătorUnitatea de învăţare: TU,EU, NOISubiectul: „Din greşeală” după Lev TolstoiOra: 1hTipul lecţiei: mixtăScopul: Dezvoltarea deprinderilor şi priceperilor de studiere a unui text literar ;

Consolidarea cunoştinţelor despre textul literar;Consolidarea deprinderilor de exprimare orală şi scrisă.

Obiective operaţionale:

A. CognitiveOC1: să citească cursiv şi conştient textul dat;Nivelul minim:citirea corectă, conştientă şi cursivă a primului fragment;Nivelul mediu: citirea corectă, conştientă şi cursivă a primelor două fragmente;Nivelul maxim: citirea corectă, conştientă şi cursivă a textului integral;

  OC2: să răspundă la întrebări;Nivelul minim: răspund corect la două – trei întrebări referitoare la text;Nivelul mediu: răspund corect la trei – patru întrebări referitoare la text;Nivelul maxim: răspund corect la toate întrebările referitoare la text;

  OC3: să formuleze ideile principale ale textului;Nivelul minim: formularea ideii din primul fragment;

Nivelul mediu: formularea ideilor din primele două fragmente;Nivelul maxim: formularea ideilor din text.  OC4: să povestească oral textul;

Nivelul minim: Povestesc primul fragment;Nivelul mediu: Povestesc primele două fragmente;Nivelul maxim: Povestesc întregul text;

B. Motrice:OM1: să păstreze poziţia corectă în bancă şi la tablă;OM2: să-şi coordoneze mişcările pentru a manevra cu operativitate instrumentele delucru;C. Afective:OA1: vor participa cu interes la lecţie;OA2: vor manifesta un comportament adecvat.

Resurse:A. Metodologicea)strategia didactică: dirijată, inductivă,b)metode şi procedee: conversaţia, problematizarea, exerciţiul, cadranele, jurnaldublu, clepsidra , harta povestirii.c)forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe;

Page 2: plandelec_354_ie3

7/27/2019 plandelec_354_ie3

http://slidepdf.com/reader/full/plandelec354ie3 2/5

d)mijloace didactice: „Din greşeală” de Lev Tolstoi, fişe de evaluare, ilustrate.

B. Bibliografice

Ioan Serdean- „Metodica predării limbii române la clasele I-IV”,

Editura Didactica şi Pedagogică, Bucureşti, 1985

Anton Ilica- „Metodica predării limbii române în învăţământul primar”,Editura Grigore Tăbăcaru, Bacău, 1999

Carmen Iordăchescu- „ Să dezlegăm tainele textelor literare- clasa a III-a”,Editura Carminis, Piteşti, 2004

Elena Nica, Dora Băieşu- „Limba română comunicare pentru clasa a III-a”,Editura Carminis, Piteşti, 2005

Florica Chereja- „Dezvoltarea gândirii critice în învăţământul primar”Editura Humanitas/Educaţia 2000+, Bucureşti, 2004

Ioan Dănilă, Dumitru Gherghina- „Limba şi literatura română pentru studiul la clasă”,

Editura Didactica Nova, Craiova, 2005  C. Temporale :50 minute

Page 3: plandelec_354_ie3

7/27/2019 plandelec_354_ie3

http://slidepdf.com/reader/full/plandelec354ie3 3/5

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr.crt.

Ob.op.

Etapelelecţiei

Activitatea învăţătorului Activitateaelevilor

Strategiididactice

Evaluare

1. OC1OA1OM1

Captareaatenţiei

Le voi citi un fragment din „Dingreşeală” de Lev Tolstoi, apoi lesolicit să recunoască opera din careface parte fragmentul citit şi careeste numele autorului.

Urmăresc, apoi vor răspunde laîntrebări.Un elev va citi de peclepsidra lucrată oratrecută :autorul /titlul /personajele….

Conversaţia

MetodaClepsidrei

Observareasistematică

2. OC1OC2OC3OC4

Enunţa-rea

obiective-lor

Comunic elevilor în termeniaccesibili obiectivele şi sarcinile deînvăţare: aprofundarea textului princitirea cursivă, conştientă ,formularea ideilor principale şi povestirea conţinutului

Urmăresc scenariul propus. conversaţia

3. OC1OA1OM2OM1

Actualiza-rea

cunoştin-ţelor

Se va exersa actul citirii în variantemultiple.Se determină:-locul desfăşurării acţiunii-timpul desfăşurării acţiunii-personajele

DEBATE:

conversaţie :PRO /CONTRA

Elevii citesc în ritm propriu :in lanţselectiv, pe roluri.Se ficseazăfragmentele ce inducextragerea ideilor 

 principale.

Grupa PRO va apăra pe Vladimir.Grupa CONTRA îlva acuza peVladimir.

Conversaţia

Problemati-zarea

Observareasistematică

4.

OC1OC2OC3OC4OM1OM2OA1OA2

Dirijarea învăţării

Solicit elevilor să citească fiecarefragment.

Voi solicita elevilor să îşi ia o filăalbă de hârtie, o vor împături în 4 părţi egale.GRUPA 1.:scrieţi ideile principale;

GRUPA 2: caracterizaţi peVladimir;

GRUPA 3.:prezentaţi învăţăturatextului /ce îmi foloseşte în viitor.

Citesc fiecarefragment pe care îlvor povesti oral pegrupe.

Formulează opinii,idei principale.

 Notează în caiete

Conversaţia

Exerciţiul

Munca inechipa

Metadacadranelor 

Aprecierearăspunsu-rilor  

Observareasistematica

Page 4: plandelec_354_ie3

7/27/2019 plandelec_354_ie3

http://slidepdf.com/reader/full/plandelec354ie3 4/5

GRUPA 4:povestiţi pe scurt textul.

După ce expiră timpul de lucru pegrupe fiecare grup va prezentamunca celorlalte grupe.

Apoi să povestească oral, pe scurt,fiecare fragment.Se stabileşte planul de idei (subforma de propoziţii enunţiative).

ideile găsite decolegi.

Grupele au un timpde lucru dat: 7 min.

Elevii vor nota pefişe/ pe caiete dateleaflate.

5. OC4OA1OA2OM1OM2

Obţine-rea

perfor-manţei

Solicit elevilor să povestească oralintegral textul pe baza ideilor  principale.

Povestesc oral textulcu sprijin din parteacolegilor sau aînvăţătoarei.

Pe caiete vor scrieharta povestirii:Titlul, autor, personaje,evenimentul, soluţia,concluzia, morala.

Elevii vor primi ofişă pe care vor desena şi vor scrie pe scurt povestireaunui fragment ales.

Povestirea

Harta povestirii/fişă

Jurnaluldudlu

Observareasistematică

6. OA1 Evaluare Formulez unele aprecieri asupramodului de participare la lecţie.

Sunt atenţi.Participă la discuţii.

Conversaţia Aprecieriverbale pozitive

7. OC1OC4

Retenţiaşi

transferul

Tema pentru acasă.Citirea unei lecturi scrisă de LevTolstoi şi să scrie HARTAPOVESTIRII.

 Notează tema. Conversaţia Aprecieriverbale

Page 5: plandelec_354_ie3

7/27/2019 plandelec_354_ie3

http://slidepdf.com/reader/full/plandelec354ie3 5/5

 Numele şi prenumele: Data:…………………..

…………………………………

HARTA POVESTIRII :

Titlul: …………………………………….. 

Autorul: ……………………………………….Personajele: ……………………………………………………………………………

Evenimentul: ………………………………………………………………………..

Soluţia: ………………………………………………………………………….

Concluzia ………………………………………………………………………

Morala: ……………………………………………………………………….

DESEN: MOMENTUL CEL MAI PLĂCUT: