osama's cooperative learning project

12

Upload: john-mckeown

Post on 05-Dec-2014

845 views

Category:

Education


6 download

DESCRIPTION

 

TRANSCRIPT

Page 1: Osama's Cooperative Learning project
Page 2: Osama's Cooperative Learning project

2 Collaborative learningالتعلم التعاوني

Supervision: Dr.John A.G.Mckeown By: Ali Ahmed Kadhimإشراف : د. جون ماكيون إعداد : علي أحمد كاظم

Concept of Collaborative learningمفهوم التعلم التعاوني

• موقف تعليمي تعلمي يعمل فيه املتعلمون في شكل مجموعات صغيرة، في تفاعل ايجابي متبادل يشعر فيه كل فرد أنه مسئول عن

تعلمه وتعلم اآلخرين، بغية حتقيق أهداف مشتركة.

• نوع من التعلم الصفي يشترك فيه املتعلمون معا في شكل مجموعات صغيرة لتحقيق هدف تعليمي محدد.

“Collaborative learning” is an umbrella term for a variety of educational approaches involving joint intellectual effort by students, or students and teachers together.

Usually, students are working in groups of two or more, mutually searching for understanding, solutions, or meanings, or creating a product.

First, the concept and characteristics :أوالً املفهوم وسماته

عنوان الدرس:قراءة األعداد حتى 1000 وكتابتها

واملقارنة بينها

Lesson Title:Read numbers up to 1000 and writtenAnd

comparison of

ينقسم الدرس إلى جزئني: عملي : لصنع قرص األعداد الدوار

أدائي : كتابة وقراءة األعداد واملقارنة بينها

The lesson is divided into two parts: Practical: to make the Setup disk rotorperformance: writing and reading numbers and compare them

The practical side اجلانب العملي

األدوات :في هذا اجلزء عمل الطالب على انتاج قرص األعداد

الدوار وقد احتاجوا الى األدوات التالية:ورق مقوى ـ مقص ـ ورق ملون ـ دبوس ـ صمغ

Tools:In this part of the students worked on the production of the Setup disk rotor was needed to the following tools:Cardboard, colored paper scissors glue pin

املواد:القرص استثمار على الطالب عمل اجلزء هذا في الدوار في تعلم قراءة وكتابة األعداد واملقارنة بينها

وقد استخدموا املواد التالية: قطع الدينز ـ قرص األعداد الدوار ـ بطاقات كالمية

Material:In this section students worked on the turntable investment in learning to read and write numbers and compare them have used the following materials:Spare Alddens Setup disk rotor cards words

performance اجلانب األدائي

Page 3: Osama's Cooperative Learning project

3 Collaborative learningالتعلم التعاوني

Supervision: Dr.John A.G.Mckeown By: Ali Ahmed Kadhimإشراف : د. جون ماكيون إعداد : علي أحمد كاظم

كيف خططُت للدرس؟أوالً: اخلطوات التخطيطية:

How planned the lesson?First: Planning steps:

Steps to implement the strategy of cooperative learningخطوات تنفيذ استراتيجية التعلم التعاوني

ما أهم ومن اإلجراءات، من عددا املرحلة هذه تضمنت وقد قمت به :

اختيار املوضوع الذي يتالئم مع هذه االستراتيجيةأ. أرغب ب. التي والتربوية التعليمية أهدافي حددُت

بتحقيقها من عملية التعلم التعاوني، حيث تضمنت هذه األهداف اجلوانب الدراسية واالجتماعية.

أهداف اجلانب العملي:1- انتاج قرص األعداد الدوار بشكل مناسب.2- تنمية روح القيادة واملبادرة لدى التالميذ.

وأهداف الدرس التي أتوقع أن تتحقق هي:I ..1000 قراءة األعداد املكونة من ثالثة أرقام حتى

II ..1000 كتابة األعداد املكونة من ثالثة أرقام حتى III . الترتيب باستعمال منازل 3 من عددين مقارنة

التصاعدي.

تركيبتها، . في ونوعُت ، حددُت حجم كل مجموعة بحيث جعلُت كل مجموعة تتكون من 3-4 متعلمني.

These included stage a number of actions, and most important what I do:

A. Choose a topic that fits with this strategyB. Set my goals of education and educational I would like to achieve them from the process of collaborative learning, which included the objectives of study and social aspects.

Objectives of the practical side:1. Production of the Setup disk rotor properly.2. Development of leadership and initiative of the students.

And objectives of the lesson, which I expect to be achieved are:

I. read the numbers, consisting of three numbers up to 1000.II. Write the numbers of three numbers up to 1000.III. Comparison of two issues of 3 houses using ascending order.

C. Set the size of each group, and diversified in its composition, so that made it all a group of 3-4 learners

مت توزيع املتعلمني في مجموعات ، وكانت غير متجانسة ألن ج. األبحا تشير إلى اجملموعات غير املتجانسة تعطي نتائج أفضل.

D. The distribution of the learners in groups, and they are not homogeneous because research suggests heterogeneous groups give better results.

Page 4: Osama's Cooperative Learning project

4 Collaborative learningالتعلم التعاوني

Supervision: Dr.John A.G.Mckeown By: Ali Ahmed Kadhimإشراف : د. جون ماكيون إعداد : علي أحمد كاظم

Steps to implement the strategy of cooperative learningخطوات تنفيذ استراتيجية التعلم التعاوني

يسمح د. مبا املكان ترتيب من وذلك بحرية، بالعمل للمجموعات يواجه بحيث الصف غرفة ترتيب خالل املتعلمون في اجملموعة الواحدة بعضهم املعلم مبشاركة تنفيذه عند بعضا للمعلم يسمح وبشكل واملتعلمني، أعمالها ملتابعة اجملموعات بني بالتجوال

بسهولة ويسر.

توزيع األدوار بني أعضاء اجملموعة: ه. وهنا تغير دور املتعلم وحتول من تعلم تنافسي مع أقرانه إلى تعلم تعاوني نشط يتطلبها أدوار جديدة ميارسها

املتعلم في الصف، وقد وزعت األدوار كالتالي:اجملموعة باسم يتحد الذي وهو : املقرر

أمام مجموعته إليها توصلت التي النتائج ويعرض املعلم واملتعلمني بالصف.

تنفيذ وقت يتولى ضبط الذي وهو امليقاتي: املهمة وينبه إلى الوقت بشكل مستمر.

التي النتائج يسجل الذي وهو : الكاتب توصلت إليها اجملموعة.

E. Place the order to allow the groups to operate freely, and that by arranging the classroom so that learners face in the same group each other when implemented with the participation of teachers and learners, and teachers are allowed to stroll among the groups to follow up the work easily.

F. The distribution of roles between the members of the group: Here, the changing role of the learner and the shift from a competitive learning with peers to learn the required active collaborative new roles exercised by the learner in the classroom, the roles were distributed as follows:

Decision: it is who speaks on behalf of the group and displays the results reached by the group in front of the teacher and learners class.

Timer: a timer, which shall carry out the task and the call to a time continuously.

Writer: It is recording the findings of the group.

تنويه:هناك العديد من األدوار التي ميمكن أن يلعبها املتعلم لم أستخدمها في استراتيجيتي لم يكن عدد أفراد اجملموعة يتالئم معها ومن تلك

األدوار:

القارئ: وهو الذي يقرأ املطلوب من النشاطllأية تعليمات • إضافية تساعد على اإلجناز أمام اجلميع.

مسئول املواد: وهو الذي يستلم املواد الالزمة لتنفيذ املهام • املطلوبة، ويقدمها ملن يحتاجها من أفراد اجملموعة، ثم يعيدها

إلى مكانها بعد االنتهاء من املهمة.

Disclaimer: There are many roles to be played by the learner Imemkn not use in my strategy was not suitable for the number of members of the group and with those roles:

• Reader: It is required that reads the activity ll help any additional instructions to deliver to everyone.

• Official material: it is who receives the necessary materials to perform the tasks required, and those in need by members of the group, and then return it to its place after the completion of the task

Page 5: Osama's Cooperative Learning project

5 Collaborative learningالتعلم التعاوني

Supervision: Dr.John A.G.Mckeown By: Ali Ahmed Kadhimإشراف : د. جون ماكيون إعداد : علي أحمد كاظم

خطوات تنفيذ استراتيجية التعلم التعاوني

كيف نفذت الدرس؟ثانياً: اخلطوات التنفيذية: ) اجلزء 1 العملي (

How have the lesson?Second: Operational steps: )Part 1 practical(:

Steps to implement the strategy of cooperative learning

تشكيل اجملموعات بحسب ما مت التخيط له سابقاً.. 1مجموعة كل مجموعات ستة تشكيل مت (

مكونة من ثالثة متعلمني(.املهام، . 2 بتحديد وذلك التعليمات، إعطاء

املطلوب وتوضيح التنفيذ، وآلية واألدوار، من النشاط توضيحا دقيقاً.

لديك مجموعات من األدوات:• ) ورق مقوى، مقص، دبوس، ألوان، أوراق ملونة(.

كما • دوار قرص انتاج الفريق أعضاء على هو موضح بالنموذج املعروض أمامك.

وللتنفيذ عليك مبشاهد خطوات التنفيذ • ) مت عمل النموذج أمام التالميذ قبل البدء

بالعمل(.التعاونية، . 3 االجتماعية املهارات تأكيد

والعمل على إقناع املتعلمني بأهمية ذلك.أفراد اجملموعة،، يحيث تتكامل فيما التأكيد على توزيع العمل بني )مت بينها، شخص يتولى رسم الدائرة، وآخر القص، وآخر يعمل على انتاج

املؤشر(.التشديد على أنواع التفكير والفعل والسلوك املرغوب فيه.. 4

01. Composition of the groups according to what has been Altejet him earlier. )Was the formation of six groups, each group of three learners(. 2. Giving instructions, and

identifying the tasks, roles, and the implementation mechanism, and clarify the required explanation of the activity accurately.

You have groups of tools: )Cardboard, scissors, pin, Colors, colored papers(. Members of the team producing a turntable as described model before you. And implementation steps you need to scenes of implementation )was working prototype to students before starting work(. 3. Confirm the cooperative social skills, and work to convince

learners of the importance of that. )Emphasis was placed on the distribution of work between members of the group, setting cleans integrated with each other, a person shall draw a circle, and another cut, and another is working on the production index(. Emphasis on the types of thinking and action and the desired behavior

توضيح النموذج للتالميذ قبل بدء العملClarify the model for students before the start of work

التأكيد على توزيع العمل بني أفراد اجملموعةEmphasis on the distribution of work between members of the group

توضيح اإلرشادات.• مالحظة تفاعل املتعلمني.• التأكد من أن املتعلمني يتقدمون في دورة عملهم، دون إعاقة، أو •

إبطاء غير مبررين.املساعدات • أو التوجيه، تقدمي

للمجموعات، أو األفراد بحسب طلبهم ومبقدار حاجتهم إليها.

سلوكية • ألمناط والدعم التعزيز تقدمي مرغوب فيها.

اقتراح أساليب وإجراءت للتعاون.•

إظهار التحويل إلى احلروف الالتينية •• • Clarify the instructions. • Note the interaction of learners. • To ensure that learners in the

session ahead of their work, unimpeded, or delay is arguing.

• Provide guidance, or assistance to groups or individuals according to their request and by need.

• Provide reinforcement and support for the undesirable behavior patterns.

• Propose methods and procedures for cooperation.

ثالثاً: اخلطوات االسنادية للتعلم التعاوني )أثناء التعلم التعاوني(

Third: Steps predicate for collaborative learning )during the cooperative learning(

تقدمي التوجيه، أو املساعدات للمجموعات،Provide guidance, or assistance to groups

Page 6: Osama's Cooperative Learning project

6 Collaborative learningالتعلم التعاوني

Supervision: Dr.John A.G.Mckeown By: Ali Ahmed Kadhimإشراف : د. جون ماكيون إعداد : علي أحمد كاظم

كيف نفذت الدرس؟صور اخلطوات التنفيذية للجزء األول من الدرس

في # اجملموعة أفراد بني التعاون وواضح الدوار، القرص أجزاء لصق توزيع األدوار.

# Paste parts of the turntable, and clear cooperation between the members of the group in the distribution of roles.

التخطيط والرسم قبل بدء التنفيذ. # # Planning and drawing before the start of implementation.

تدخل املعلم عند االستدعاء وتقدمي التوجيه الالزم للمجموعة. # # Intervention teacher at the call and provide the necessary guidance to the group.

تدخل املعلم عند االستدعاء وتقدمي التوجيه الالزم للمجموعة. # # Intervention teacher at the call and provide the necessary guidance to the group.

عملية تقطيع ولصق األرقام ـ وهنا تالحظ اختالف دور املتعلم من #منافس إلى متعاون نشط.

# The process of cutting and pasting the numbers and notice a difference here the role of the learner from a competitor to an active collaborator.

تلوين أجزاء القرص، وواضح أن أحد أفراد اجملموعة غير نشط، لذا #ننصح بتكليفه مبهة ضمن اجملموعة. # Coloring parts of the disk, and clear

that one of the members of the group is not active, so we recommend instructed to Bmhp within the group

أن # يفترض اليمنى الصورة في ينشغل املتعلمون اآلخرون مبهمة أخرى أو مساعدة التلميذ املكلف الصورة املقوى، وفي الورق بقطع وتوزيع املساعدة جند اليسرى

املهام. # Right in the picture

supposed to be preoccupied with other learners another task or assist the student in charge of cutting cardboard, and in the left picture, we find assistance and distribution of tasks.

نرى # كما املهام توزيع أهمية تبرز وهنا القطع، عملية في البدء بعضهم مهام إلكمال عدة على متزعون املتعلمون الصورة في

البعض. # Start in the cutting process, and here highlights the importance

of the distribution of tasks as we see in the picture learners Metzon several tasks to complete each other

الصورة اليمنى•

How have the lesson?Second: Operational steps: )Part 1 practical(:

Page 7: Osama's Cooperative Learning project

7 Collaborative learningالتعلم التعاوني

Supervision: Dr.John A.G.Mckeown By: Ali Ahmed Kadhimإشراف : د. جون ماكيون إعداد : علي أحمد كاظم

أسس تشكيل مجموعات التعلم التعاوني

Cooperative learning style followed byأسلوب التعلم التعاوني الذي اتبعته.

Managing Group Work Rules for Group Presentations

األدوات • لتحضير املساعدة في املعلمني كلية طلبة استثمار الالزمة للدرس ) التعاون بني الزمالء (

)تنويه: كان الهدف من اللجوء إلى طلبة اجلامعة اخلبرات وتبادل امليدانية اخلبرات اعطائهم هو أن قبل التعاوني اجلانب ميارسون ـ بحيث معهم يتم دعوتهم للصف ملشاهدة اجلانب التعاوني بني

املتعلمني(.

Teachers College students invest in helping to prepare the necessary tools for the lesson )Cooperation

)between colleagues

Disclaimer: The purpose of the use of( university students is to give them field experience and exchange of experiences with them so engaged in the cooperative aspect before they are invited to class to see.)the cooperative aspect among the educated

تعاون طلبة كلية املعلمني في إعداد أدوات اجلزء األدائي للدرس

Cooperation of students of teachers in the development of tools for study, part performance piece

إن ما اتخذه من خطوات تخطيطية وتنفيذية في اجلزء الثاني )األدائي( تتشابه في بعض أجزاءها مع ما مت في اجلزء العملي من:

- اختيار املوضوع. - حتديد األهداف التعليمية والتربوية

- حتديد حجم كل مجموعة ... ألخ ) انظر اجلزء األول( وهنا لن استعرض ذات اخلطوات بل سأركز على القواعد التي

يجب ان تتخذها في إدارة مجموعات التعلم التعاوني.

What steps he has taken planning and operational in Part II )performance piece( are similar in some parts with what was in the practical part:- Choose a topic.- Identify the educational objectives and educational- Determine the size of each group ... Etc. )see Part I(And will not review here the same steps, but I will focus on the rules that must be taken in the management of cooperative learning groups.

هناك العديد من أساليب التعلم التعاوني، وهي في مجملها تنطوي أو مجموعات صغيرة يساعد كل عضو فيها على تشكيل جماعات، ومن مشكلة، حل أو تعليمية، مادة يتعلموا أن على األعضاء، سائر

أهم تلك األساليب:

يقوم املتعلم، يحيث رئيس على نشاط الطريقة بشكل وتتركز هذه بدور املعلم واملتعلم في نفس الوقت، ونخلص خطواتها فيما يلي:

منها كل تسمى مجموعات إلى الصف في املتعلمني تقسيم أوالً: )اجملموعة األم( ويقوم املعلم بتقسيم املهمة إلى مهام فرعية، وتكليف كل متعلم في اجملموعة بأحد هذه املهام، بحيث مت كل مجموعة جميع

املهام الفرعية التي تتكون منها املهمة األصلية.

مجموعة في معا ليجلسوا املتماثلة املهمة متعلمو ينتقل ثانياً: واحدة تسمى ) مجموعة التخصص(

مجموعة أفراد جميع قبل من الفرعية املهمة مناقشة بعد ثالثاً: إلى مجموعته يعود كل متعلم الثانية، التخصص، كما في اخلطوة األم )األولى( ويتولى تعليم بقية أعضاء اجملموعة املهمة الفرعية التي

قام مبناقشتها وتعلما مع مجموعة التخصص.

There are many methods of collaborative learning, they are mostly involved the formation of groups, or small groups will help each member of the other members, to learn educational material, or solving a problem, and most important of these methods:

The focus of this method mainly on the activity of the learner, setting cleans the role of the teacher and learner at the same time, and conclude with the following steps:

First: the division of learners in the class into groups called for each )parent group( and the teacher break a task into subtasks, assigning each learner in the group one of these tasks, so that was all the set of all subtasks that make up the original task.

Second: moving learners task identical to sit together in one group called the )group of specialization(

Third: After discussing the sub-task by all members of a specialization, as in step two, because each learner to his mother )the first( and would teach the rest of the sub-task group has discussed and educated with a specialization.

:Scientific materialمادة علمية:

1- طريقة جكسو ) مجموعات التركيب(: 1 - How Jkso )installation kits(:

Page 8: Osama's Cooperative Learning project

8 Collaborative learningالتعلم التعاوني

Supervision: Dr.John A.G.Mckeown By: Ali Ahmed Kadhimإشراف : د. جون ماكيون إعداد : علي أحمد كاظم

أسلوب التعلم التعاوني الذي اتبعته.Cooperative learning style followed by

• �أن �ل�سابقة مم��ك��ن �ل��رك��ي��ب �أن ط��ري��ق��ة جم��م��وع��ات رغ���م � �لأد�ئ��ي �لدر�س ) �جل��زء �لثاين من تكون منا�سبة للجزء �أُِع��د يف �جلزء �لعملي من �لنظري ( و�ل��ذي مت ��ستثمار ما قر�س دو�ر لتعلم �لأعد�د يف �جلزء �لأد�ئي �أل �أين قد �تبعت �أ�سلوب مغاير� لتلك �ل�سر�تيجية، حيث ��ستخدمت �أ�سلوب

�لفريق.

• �أتبعته يف �جل���زء �لأد�ئ����ي، وه��و باملعنى �لأج��ر�ئ��ي وه��و م��ا �أع�ساوؤها يعمل �لتي �ملتاألفة �ل�سغرى �ملجموعات �أ�سلوب �لأك��ر �لأ�ساليب م��ن �أن��ه �لإ���س��ارة بع�سا، وجت��در بع�سهم

�سيوعاً و��ستعمال باملقارنه بغريه من �لأ�ساليب.• �ل��ف��ري��ق يعملون معا �أع�����س��اء �أن �لأ���س��ا���س��ي��ة ه��ي: وف��ك��رت��ه

ليتعلمو�، ويكونو� م�سئولني عن تعلم �سائر �أع�ساء �لفريق

وتعليمهم، كما يكونون �أي�سا م�سئولني عن تعّلمهم �لفردي، لي�سو� �ملتعلمني �أن على ف��ري��ق يف �لعمل �أ���س��ل��وب وي�����س��دد �أع�ساء يف �ملجموعة ليقومو� بعمل ما، بل ليتعلمو� �سيئا ما كجماعة، وحتى يتحقق ذلك عملُت �أن تتو�فر تكافوؤ �لفر�س �أقوياء خمتلفة، م�ستويات �سم بحيث �لفريق �أع�ساء بني

ومتو�سطني و�سعاف يف �لتح�سيل �ملدر�سي.

Which was followed up in part pe -formance piece، a sense of procedural style small groups consisting of me -bers work each other، and it should be noted that the methods most co -monly used in comparison with other methods. The core idea: that team members are working together to learn، and be r -sponsible for lear -ing the other me -bers of the team and teach them، as they are also responsible for the learning i -dividual، and stres -es the method of work in a team that learners are not members of the group to do the job، but to learn something as a group، Until then worked to be avai -able equal opportunities for members of the team that the inclusion of diffe -ent levels، strong and medium-sized and weak on school achievement.

Although the method sets installation prev -ous possible to be suitable for second part of the lesson )Part performance piece theoret -cal(، which was invested prepared in the pra -tical part of the turntable to learn the numbers in the part performance piece but I have fo -lowed a method different to that strategy، u -ing the team approach.

:Method of the Group - 22 - أسلوب الفريق:

Page 9: Osama's Cooperative Learning project

9 Collaborative learningالتعلم التعاوني

Supervision: Dr.John A.G.Mckeown By: Ali Ahmed Kadhimإشراف : د. جون ماكيون إعداد : علي أحمد كاظم

• وه��و ) ق���ر�ءة وك��ت��اب��ة �لأع����د�د �مل��ك��ون��ة من ثالثة �أرقام و�ملقارنة بينها(

• - حددُت �لأهد�ف �لتعليمية �لتي �أتوقع حتقيقها:• وهي: • �أن يقر�أ �لتلميذ �لأعد�د �ملكونة من ثالثة �أرقام حتى 1000.• �أن يكتب �لتلميذ �لأعد�د �ملكونة من ثالثة �أرقام حتى 1000.• �أن يقارن �لتلميذ بني �لأعد�د �ملكونة من ثالثة �أرقام.• ترتيبا �أرق���ام ثالثة من �ملكونة �لأع���د�د �لتلميذ يرتب �أن

ت�ساعدياً.• - حددُت عدد �أفر�د �ملجموعة:• كل جمموعة مكونة من ثالثة متعلمني.

• م�ستويات بح�سب جمموعات يف �ملتعلمني وزع��ت -خمتلفة:

• )دون خمتلفة مب�����س��ت��وي��ات متعلمني ت�سم جم��م��وع��ة ك��ل �ملت�سوى، �سريعو �لتعلم ، متفوقني(

• عدد على بناءِ ف �ل�سّ غرفة رتبُت -�ملجموعات، وحجم كل منها.

• - Set the educational goals that I expect them:Namely:Student to read the numbers، consisting of three numbers up to 1000.The student to write numbers، consisting of three numbers up to 1000.To compare the student between the nu -bers of three figures.To arrange the student numbers، composed of three numbers in ascending order.- Set the number of members of the group:Each group of three learners.- Distributed learners in groups accor -ing to different levels:Inclusion of learners with different levels )without Almtsuy، learn quickly، high achie -ers(- Arranged the classroom based on the number of groups، and the size of each of them.

A )reading and writing nu -bers، consisting of three nu -bers and compare them(

اخلطوة األولى: حددت موضوع درسي :

:Step Two: You have the following actionsاخلطوة الثانية: قمت باإلجراءات التالية:

First step: set the subject of lesson:

Steps to implement the strategy of cooperative learningخطوات تنفيذ استراتيجية التعلم التعاوني

• �إن ما �ساأذكره من خطو�ت هنا �سبق ذكرها يف �جلزء �لأول من �لدر�س يف �جلانب �لعملي، و�ساأخت�سرها كي �أذكرك بها ولكن مع �ختالف يف ��سلوب �لتعلم و�ختالف �أدو�ر �ملتعلمني

يف �جلانب �لأد�ئي عنه يف �جلانب �لعملي.

What is going to say to the steps already mentioned here in the first part of the le -son in the practical side، and Sochtzaretha to remind them، but with a different style of learning and the different roles of learners in the performance piece about the practical side

اخلطوات االجرائية والتنفيذية للجزء الثاني ) األدائي (Procedural and operational steps for the second part )performance piece(

Page 10: Osama's Cooperative Learning project

10 Collaborative learningالتعلم التعاوني

Supervision: Dr.John A.G.Mckeown By: Ali Ahmed Kadhimإشراف : د. جون ماكيون إعداد : علي أحمد كاظم

• و�ملتطلبات �لتعليمية و�لو�سائل �مل��و�د ح��ددُت -�لالزمة لتنفيذ �لأن�سطة.

• وهي: • �لقر�س �لأعد�د �لدو�ر.• قطع دينز.• �سجل ( كالمية بطاقات

ع��ل��ي��ه��ا ع�����س��ر�ت ، م��ئ��ات ، �آحاد(• • - مت حتديد ما �ستقوم به كل جمموعة، وما �سيقوم

به كل ع�سو فيها.• �لطلبة يف جمموعات ثالثية، جعلُت كل طالب توزيع بعد

�أو �مل��ئ��ات، �لآت��ي��ة: �لفئات �إح��دى �ملجموعة م�سئول عن يف �لع�سر�ت، �أو �لآحاد.

• - تو�سيح �ملهمة ب�سكل حمدد:• يتبادل �لطلبة تدوير �لقر�س لتكوين عدد من ثالثة منازل.• �ل��ذي يظهر يف �لرقم ثم ي�سع �لقر�س، كل طالب يحرك

�لقر�س يف �خلانة �لتي ميثلها �لطالب �لذي حرك �لقر�س.

• يكتب �ملقرر �لعدد �لذي مت تكوينه من ثالثة �أرقام.• يقر�أ �لقارئ �لعدد.• يثمل جميع �لطلبة يف �ملجموعة �لعدد با�ستعمال قطع دينز.

- Clarify the mission specifically: • Exchange students rotate the disk to co -

figure the number of three houses. • Each student drives the disk، and then put

the number that appears in the disk in the box that represents the student، who move the disk.

• - Select materials and educ -tional methods and requirements for implementation of activities.Namely:• Rotor disk nu -

bers.• Spare Deans.• Verbal cards

)record of tens، hundreds، of individual(played by each group، and will be pe -formed by each member.• After the distribution of students in

teams of three، has made every st -dent in the group responsible for

one of the following categories: hu -dreds، or dozens، or Sundays.

اخلطوة الثالثة: القواعد والتعليمات الالزمة إلجناح عمل اجملموعات:

Step Three: Rules and instructions necessary for the success of the work groups:

Steps to implement the strategy of cooperative learningخطوات تنفيذ استراتيجية التعلم التعاوني

اخلطوات االجرائية والتنفيذية للجزء الثاني ) األدائي (Procedural and operational steps for the second part )performance piece(

Page 11: Osama's Cooperative Learning project

11 Collaborative learningالتعلم التعاوني

Supervision: Dr.John A.G.Mckeown By: Ali Ahmed Kadhimإشراف : د. جون ماكيون إعداد : علي أحمد كاظم

• يت�سارك جميع �لطلبة يف ترتيب �لأعد�د ب�سكل ت�ساعدي.• ع�سو فيها.• وهنا مت عر�س منوذج ملا هو مطلب من �لطلبة قبل بدء

�ملهمة.

• Decision to write the number that is co -figured of three figures.

• Reader reads the number. • Get drunk all the students in the group

using the number of spare Deans. Shared by all students in the numbers in a -cending order. Member.

Here has been a model of what is a requir -ment for students before starting the task.

• �أن �أم �ملهمة؟ بنف�س يقوم �جلميع هل �ملهمة، ن��وع حتديد �لأع��د�د بعد �سيعر�س �أخ��ري هناك كاتب، ومقرر، و�سخ�س

ترتيبها؟• من �مل��ك��ون �ل��ع��دد ( �ل��و�ح��دة �ملهمة تق�سيم �سيتم �إذن

ثالثة �أرقام( �إىل �أجز�ء ) �ل�سخ�س �لذي �سيمثل �لآحاد �سيكتب �جلزء ي��وؤدي �سخ�س وك��ل للع�سر�ت( بالن�سبة وكذلك �لآح���اد،

�خلا�س به.

• ت�سجيع �أع�ساء �ملجموعات على �لتاآزر، حيث بينت لهم �أن كال منهم م�سوؤوًل عن تعّلم ما �أ�سند �إليه،

وعن تعّلم باقي �أع�ساء جمموعته.

Encourage members of groups on the synergies، as explained to them that both of them respons -ble for learning what was given him، and learn the rest of the members of his group

• Determine the type of task، everyone does the same job? Or is there a wri -er، and the decision، and one final numbers will show after the order?

Permission will be divided into a single task )number of the three numbers( to parts )the person who will write Su -days Sundays، as well as for scores( and every person who performs part of its own.

Steps to implement the strategy of cooperative learningخطوات تنفيذ استراتيجية التعلم التعاوني

Page 12: Osama's Cooperative Learning project

12 Collaborative learningالتعلم التعاوني

Supervision: Dr.John A.G.Mckeown By: Ali Ahmed Kadhimإشراف : د. جون ماكيون إعداد : علي أحمد كاظم

Steps to implement the strategy of cooperative learningخطوات تنفيذ استراتيجية التعلم التعاوني

• حتديد زمن �لن�ساط• ي�ستطيع �لتي �لنجاح معايري حتديد

من خاللها �ملعلم �حلكم على �سري �لأد�ء و�ل��ف��ه��م و�ل���س��ت��ي��ع��اب ل���دى �ل��ط��الب، وك��ل��م��ا ك���ان���ت م��ع��اي��ري �ل��ن��ج��اح دق��ي��ق��ة �لأه����د�ف حتقيق ك���ان كلما وحم����ددة، من ��ستخد�م هذه �ل�سر�تيجية �أ�سهل

و�أ�سرع.

• �للتز�م بالهدوء.• �أن يلتزم كل ع�سو بدوره.• �ملناق�سات �جلماعية ولي�س �لثنائية.• فهم �ملطلوب.• �مل�ساركة �لفاعلة.• �حر�م �آر�ء �لآخرين.• �ل�ستماع �جليد �إىل �أفكار �لآخرين.• عدم مقاطعة �لآخرين �أثناء حديثهم.• نقد �لأفكار ولي�س �لأ�سخا�س.• م�ساركة �جلميع يف �لر�أي.

• Stay calm.• To commit to each member in turn.• Group discussions and not bilateral.• Understanding is required.• Active participation.• Respect for the views of others.• Listening to the ideas of others.• Not to interrupt others while they talk.• Criticism of ideas، not people.• Participation of all in view.

• Determine the time of a -tivity

• Define success criteria through which the teacher to judge the progress of performance، understan -ing and comprehension of students، and the more precise criteria for success and specific، as was to achieve the goals of using this strategy is easier and faster.

:Remind the students instructions discipline, in terms ofتذكير الطالب بتعليمات االنضباط، وذلك من حيث:

في نهاية النشاط عرضت كل مجموعة نتائج علمها.• ثم تبادلت اجملموعات النتائج كي تقوم لبعضها لبعض وتصوب •

األخطاء، بحيت يتعلمون من أخطاء بعضهم ويصوبون

لبعضهم.

at the end of each group presented the r -sults of its flag.Then each group so that the r -sults are to each other and co -rect errors، Laket learn from the mistakes of each other and pointing to each other.