mc-t-321-21.pdf
TRANSCRIPT
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
1/164
AGUILA FABRICACION S.A. DE C.V.
Km. +3.5 Puerto Industrial Altamira Tamps
www.giaguila.com.mx
COMPRESS Pressure Vessel Design Calculations
Item: Tanque de DECANTADOR
Vessel No: T-321-21
Customer: Mexichem 1
Contract:
Designer: Sergio Pineyro
Date: domingo, febrero 07, 2016
You can edit this page by selecting Cover Page settings...in the reportmenu.
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
2/164
Table of Contents
General Arrangement Drawing..............................................................................................................................1/162
Deficiencies Summary............................................................................................................................................2/162
Nozzle Schedule......................................................................................................................................................3/162
Nozzle Summary.....................................................................................................................................................4/162
Pressure Summary.................................................................................................................................................5/162
Revision History......................................................................................................................................................7/162
Settings Summary...................................................................................................................................................8/162
Radiography Summary.........................................................................................................................................10/162
Thickness Summary.............................................................................................................................................11/162
Weight Summary...................................................................................................................................................12/162
Long Seam Summary...........................................................................................................................................13/162
Hydrostatic Test....................................................................................................................................................15/162
Bill of Materials......................................................................................................................................................16/162
F&D Head #2..........................................................................................................................................................18/162
Straight Flange on F&D Head #2..........................................................................................................................20/162
AGUA DMW (G).....................................................................................................................................................26/162
LT-321-214 (B).......................................................................................................................................................37/162
PSV321-213 (D)......................................................................................................................................................58/162
SALIDA DE ALCOHOL (P)....................................................................................................................................69/162
SUMINISTRO NITROGENO (C).............................................................................................................................80/162
Cylinder #1.............................................................................................................................................................91/162
MANHOLE (EH)....................................................................................................................................................101/162
Support Lugs #1..................................................................................................................................................119/162
TI-321-207 (G)......................................................................................................................................................126/162
Straight Flange on F&D Head #1........................................................................................................................137/162
F&D Head #1........................................................................................................................................................143/162
SALIDA DE PRODUCTO (E)................................................................................................................................145/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
3/164
General Arrangement Drawing
1/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
4/164
Deficiencies Summary
Deficiencies for F&D Head #1UG-32(i): The inside crown radius (1,768.6 mm) is greater than the head skirt outside diameter (1,252.7 mm).(Corroded)
UG-32(i): The inside knuckle radius (36.76 mm) is less than 6 percent of the head skirt outside diameter (0.06*1,252.7mm = 75.16 mm). (Corroded)
Deficiencies for F&D Head #2
UG-32(i): The inside crown radius (1,768.6 mm) is greater than the head skirt outside diameter (1,252.7 mm).(Corroded)UG-32(i): The inside knuckle radius (36.76 mm) is less than 6 percent of the head skirt outside diameter (0.06*1,252.7
mm = 75.16 mm). (Corroded)
2/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
5/164
Nozzle Schedule
Specifications
Nozzlemark
Identifier Size MaterialsImpactTested
NormalizedFineGrain
Flange Blind
B LT-321-214NPS 4 Sch 40S (Std)
DN 100
NozzleSA-312 TP304 Wld
pipeNo No No NPS 4 Class 150
SO A182 F304No
Pad SA-240 304 No No No
CSUMINISTRO
NITROGENO
NPS 1 Sch 40S (Std)
DN 25Nozzle
SA-312 TP304 Wld
pipeNo No No
NPS 1 Class 150
SO A182 F304No
D PSV321-213NPS 0.5 Sch 40S (Std)
DN 15Nozzle
SA-312 TP304 Wld
pipeNo No No
NPS 1/2 Class150
SO A182 F304
No
E SALIDA DE PRODUCTONPS 3 Sch 40S (Std)
DN 80Nozzle
SA-312 TP304 Wldpipe
No No No NPS 3 Class 150SO A182 F304
No
Pad SA-240 304 No No No
EH MANHOLE NPS 20 Sch 40 DN 500
NozzleSA-312 TP304 Wld
pipeNo No No
NPS 20 Class 150SO A182 F304
NPS 20
Class150
A182F304Pad SA-240 304 No No No
G AGUA DMWNPS 2 Sch 40S (Std)
DN 50Nozzle
SA-312 TP304 Wldpipe
No No NoNPS 2 Class 150SO A182 F304
No
G TI-321-207NPS 1.5 Sch 40S (Std)
DN 40Nozzle
SA-312 TP304 Wld
pipeNo No No
NPS 1 1/2 Class150
SO A182 F304No
P SALIDA DE ALCOHOLNPS 2 Sch 40S (Std)
DN 50Nozzle
SA-312 TP304 Wldpipe
No No NoNPS 2 Class 150SO A182 F304
No
3/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
6/164
Nozzle Summary
Dimensions
Nozzle
mark
OD
(mm)
tn(mm)
Req tn(mm)
A1? A2?
ShellReinforcement
Pad Corr
(mm)
Aa/Ar(%)
Nom t
(mm)
Design t
(mm)
User t
(mm)
Width
(mm)
tpad(mm)
B 114.3 6.02 6.02 Yes Yes 12* 12 50.8 7 0 102.9
C 33.4 3.38 3.38 Yes Yes 12* N/A N/A N/A 0 Exempt
D 21.34 2.77 2.77 Yes Yes 12* N/A N/A N/A 0 Exempt
E 88.9 5.49 5.49 Yes Yes 12* 12 50.8 7 0 114.4
EH 508 15.09 6.88 Yes Yes 6.35 5.17 50.8 7 0 100.0
G 48.26 3.68 3.68 Yes Yes 6.35 N/A N/A N/A 0 Exempt
G 60.33 3.91 3.91 Yes Yes 12* N/A N/A N/A 0 Exempt
P 60.33 3.91 3.91 Yes Yes 12* N/A N/A N/A 0 Exempt
*Head minimum thickness after forming
Definitions
tn Nozzle thickness
Req tnNozzle thickness required per UG-45/UG-16Increased for pipe to account for 12.5% pipe thickness tolerance
Nom t Vessel wall thickness
Design t Required vessel wall thickness due to pressure + corrosion allowance per UG-37
User t Local vessel wall thickness (near opening)
Aa Area available per UG-37, governing condition
Ar Area required per UG-37, governing condition
Corr Corrosion allowance on nozzle wall
4/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
7/164
Pressure Summary
Component Summary
Identifier
P
Design
(kPa)
T
Design
(C)
MAWP
(kPa)
MAP
(kPa)
MDMT
(C)
MDMT
Exemption
Impact
Tested
F&D Head #2 551.58 125 731.59 753.43 -196 Note 1 No
Straight Flange on F&D Head #2 551.58 125 1,364.04 1,404.75 -196 Note 2 No
Cylinder #1 551.58 125 610.54 1,194.04 -196 Note 2 No
Straight Flange on F&D Head #1 551.58 125 1,159.43 1,194.04 -196 Note 2 No
F&D Head #1 551.58 125 621.85 640.42 -196 Note 3 No
Support Lugs #1 551.58 125 551.58 N/A N/A N/A N/A
LT-321-214 (B) 551.58 125 1,495 1,870.09 -48Nozzle Note 4 No
Pad Note 5 No
SUMINISTRO NITROGENO (C) 551.58 125 1,495 1,870.09 -48 Note 4 No
PSV321-213 (D) 551.58 125 1,495 1,870.09 -48 Note 4 No
SALIDA DE PRODUCTO (E) 551.58 125 1,495 1,870.09 -48Nozzle Note 4 No
Pad Note 5 No
MANHOLE (EH) 551.58 125 647.07 1,144.69 -48
Nozzle Note 4 No
Pad Note 2 No
AGUA DMW (G) 551.58 125 1,495 1,870.09 -48 Note 4 No
TI-321-207 (G) 551.58 125 718.3 1,404.76 -48 Note 4 No
SALIDA DE ALCOHOL (P) 551.58 125 1,495 1,870.09 -48 Note 4 No
Chamber Summary
Design MDMT -28.89 C
Rated MDMT -48 C @ 551.58 kPa
MAWP hot & corroded551.58 kPa @ 125
C
MAP cold & new640.42 kPa @ 21.11
C
(1) This pressure chamber is not designed forexternal pressure.
5/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
8/164
Notes for MDMT Rating
Note # Exemption Details
1. Straight Flangegoverns MDMT
2. Rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a), (carbon content does not exceed 0.10%) = -196C
3. Straight Flangegoverns MDMT
4.Flange rating governs:Flange rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a) = -196CBolts rated MDMT per Fig UCS-66 note (c) = -48C
5. Impact test exempt per UHA-51(g) (coincident ratio = 0.2947)
6/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
9/164
Revision History
Revisions
No. Date Operator Notes
0 2/ 7/2016 spineyro New vessel created ASME Section VIII Division 1 [COMPRESS 2016 Build 7600]
7/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
10/164
Settings Summary
COMPRESS 2016 Build 7600
ASME Section VIII Division 1, 2015 Edition Metric
Units SI
Datum Line Location-1,600.00 mm from bottomseam
Vessel Design Mode Get Thickness from Pressure
Minimum thickness 1.5 mm per UG-16(b)
Design for cold shut down only No
Design for lethal service (full radiography required) No
Design nozzles for Design P only
Corrosion weight loss 100% of theoretical loss
UG-23 Stress Increase 1.20
Skirt/legs stress increase 1.0Minimum nozzle projection 152.4 mm
Juncture calculations for > 30 only Yes
Preheat P-No 1 Materials > 1.25" and
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
11/164
Apply interpretation VIII-1-86-175 Yes
Apply interpretation VIII-1-01-37 Yes
Apply interpretation VIII-1-01-150 Yes
Apply interpretation VIII-1-07-50 Yes
No UCS-66.1 MDMT reduction No
No UCS-68(c) MDMT reduction No
Disallow UG-20(f) exemptions No
UG-22 Loadings
UG-22(a) Internal or External Design Pressure Yes
UG-22(b) Weight of the vessel and normal contents under operating or testconditions
Yes
UG-22(c) Superimposed static reactions from weight of attached equipment
(external loads)No
UG-22(d)(2) Vessel supports such as lugs, rings, skirts, saddles and legs Yes
UG-22(f) Wind reactions No
UG-22(f) Seismic reactions No
UG-22(j) Test pressure and coincident static head acting during the test: No
Note: UG-22(b),(c) and (f) loads only considered when supports are present.
License Information
License Key # 31058
Support Expires July 22, 2016
9/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
12/164
Radiography Summary
UG-116 Radiography
Component
Longitudinal Seam Top Circumferential Seam Bottom Circumferential Seam
MarkCategory(Fig
UW-3)
Radiography / JointType
Category(Fig
UW-3)
Radiography / JointType
Category(Fig
UW-3)
Radiography / JointType
F&D Head #2 N/A Seamless No RT N/A N/A BFull UW-11(a) / Type
1RT1
Cylinder #1 A Spot UW-11(b) / Type1
B Full UW-11(a) / Type1
B Spot UW-11(b) / Type1
RT4
F&D Head #1 N/A Seamless No RT BSpot UW-11(b) / Type
1N/A N/A RT3
Nozzle Longitudinal SeamNozzle to Vessel Circumferential
SeamNozzle free end Circumferential
Seam
PSV321-213 (D) N/A Welded pipe D N/A / Type 7 C N/A N/A
SUMINISTRO NITROGENO (C) N/A Welded pipe D N/A / Type 7 C N/A N/A
LT-321-214 (B) N/A Welded pipe D N/A / Type 7 C N/A N/A
SALIDA DE ALCOHOL (P) N/A Welded pipe D N/A / Type 7 C N/A N/A
AGUA DMW (G) N/A Welded pipe D N/A / Type 7 C N/A N/A
TI-321-207 (G) N/A Welded pipe D N/A / Type 7 C N/A N/A
MANHOLE (EH) N/A Welded pipe D N/A / Type 7 C N/A N/A
SALIDA DE PRODUCTO (E) N/A Welded pipe D N/A / Type 7 C N/A N/A
Nozzle Flange Longitudinal Seam Flange FaceNozzle to Flange Circumferential
Seam
ASME B16.5/16.47 flange attached toPSV321-213 (D)
N/A Seamless No RT N/A N/A / Gasketed C N/A N/A
ASME B16.5/16.47 flange attached toSUMINISTRO NITROGENO (C)
N/A Seamless No RT N/A N/A / Gasketed C N/A N/A
ASME B16.5/16.47 flange attached toLT-321-214 (B)
N/A Seamless No RT N/A N/A / Gasketed C N/A N/A
ASME B16.5/16.47 flange attached to SALIDADE ALCOHOL (P)
N/A Seamless No RT N/A N/A / Gasketed C N/A N/A
ASME B16.5/16.47 flange attached to AGUADMW (G)
N/A Seamless No RT N/A N/A / Gasketed C N/A N/A
ASME B16.5/16.47 flange attached to
TI-321-207 (G)N/A Seamless No RT N/A N/A / Gasketed C N/A N/A
ASME B16.5/16.47 flange attached to
MANHOLE (EH)N/A Seamless No RT N/A N/A / Gasketed C N/A N/A
ASME B16.5/16.47 flange attached to SALIDA
DE PRODUCTO (E)N/A Seamless No RT N/A N/A / Gasketed C N/A N/A
Interpretation VIII-1 01-150 has been applied.
UG-116(e) Required Marking:RT4
10/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
13/164
Thickness Summary
Component Data
Component
IdentifierMaterial Diameter
(mm)
Length
(mm)
Nominal t
(mm)
Design t
(mm)
Total Corrosion
(mm)
Joint
ELoad
F&D Head #2 SA-240 304 1,240 ID 149.92 12* 9.05 0 1.00 Internal
Straight Flange on F&D Head #2 SA-240 304 1,240 ID 50.8 6.35 2.56 0 1.00 Internal
Cylinder #1 SA-240 304 1,240 ID 2,500 6.35 6.03 3 0.85 Internal
Straight Flange on F&D Head #1 SA-240 304 1,240 ID 50.8 6.35 3.01 0 0.85 Internal
F&D Head #1 SA-240 304 1,240 ID 149.92 12* 10.65 0 0.85 Internal
*Head minimum thickness after forming
Definitions
Nominal t Vessel wall nominal thickness
Design t Required vessel thickness due to governing loading + corrosion
Joint E Longitudinal seam joint efficiency
Load
Internal Circumferential stress due to internal pressure governs
External External pressure governs
WindCombined longitudinal stress of pressure + weight + wind
governs
SeismicCombined longitudinal stress of pressure + weight + seismicgoverns
11/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
14/164
Weight Summary
Weight (kg) Contributed by Vessel Elements
Component Metal
New*
MetalCorroded
InsulationInsulationSupports
LiningPiping
+ Liquid
OperatingLiquid
Test Liquid Surface Aream2
New Corroded New Corroded
F&D Head #2 139.4 139.4 0 0 0 0 0 0 163.4 163.4 1.6
Cylinder #1 488.5 258.4 0 0 0 0 0 0 3,041.3 3,070.5 9.63
F&D Head #1 140.5 140.5 0 0 0 0 0 0 161.2 161.2 1.61
Support Lugs #1 18.5 18.5 0 0 0 0 0 0 0 0 0.54
TOTAL: 786.9 556.7 0 0 0 0 0 0 3,365.9 3,395.1 13.38
*Shells with attached nozzles have weight reduced by material cut out for opening.
Weight (kg) Contributed by Attachments
ComponentBody Flanges
Nozzles &Flanges
PackedBeds
Ladders &
PlatformsTrays
TraySupports
Rings &Clips
VerticalLoads
Surface Aream2
New Corroded New Corroded
F&D Head #2 0 0 21.6 21.6 0 0 0 0 0 0 0.28
Cylinder #1 0 0 269.2 267.8 0 0 0 0 0 0 0.91
F&D Head #1 0 0 7.6 7.6 0 0 0 0 0 0 0.07
TOTAL: 0 0 298.3 296.9 0 0 0 0 0 0 1.26
Vessel Totals
New Corroded
Operating Weight (kg) 1,085 854
Empty Weight (kg) 1,085 854
Test Weight (kg) 4,451 4,249
Surface Area (m2) 14.65 -
Capacity** (liters) 3,340 3,369
**The vessel capacity does not include
volume of nozzle, piping or otherattachments.
Vessel Lift Condition
Vessel Lift Weight, New (kg) 1,085
Center of Gravity from Datum (mm) 2,924.4
12/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
15/164
Long Seam Summary
Shell Long SeamAngles
Component Seam 1
Cylinder #1 0
Shell Plate Lengths
Component StartingAngle
Plate 1
Cylinder #1 0 3,915.52 mm
Notes
1) Plate Lengths use the circumference of the vessel based on the mid diameter of the components.2) North is located at 0
13/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
16/164
Shell Rollout
14/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
17/164
Hydrostatic Test
Horizontal shop hydrostatic test based on MAWP per UG-99(b)
Gauge pressure at 21.11C = 1.3*MAWP*LSR= 1.3*551.58*1.0263
= 735.91 kPa
Horizontal shop hydrostatic test
IdentifierLocal testpressure
(kPa)
Test liquidstatic head
(kPa)
UG-99(b)stressratio
UG-99(b)pressure
factor
F&D Head #2 748.06 12.15 1.0299 1.30
Straight Flange on F&D Head #2 748.06 12.15 1.0299 1.30
Cylinder #1 748.06 12.15 1.0299 1.30
Straight Flange on F&D Head #1 748.06 12.15 1.0299 1.30
F&D Head #1 748.06 12.15 1.0299 1.30
AGUA DMW (G) (1) 738.85 2.94 1.0263 1.30
LT-321-214 (B) 740.53 4.62 1.0263 1.30
MANHOLE (EH) 744.33 8.42 1.0263 1.30
PSV321-213 (D) 744.03 8.11 1.0263 1.30
SALIDA DE ALCOHOL (P) 742.25 6.33 1.0263 1.30
SALIDA DE PRODUCTO (E) 742.37 6.46 1.0263 1.30
SUMINISTRO NITROGENO (C) 738.72 2.81 1.0263 1.30
TI-321-207 (G) 745.15 9.24 1.0263 1.30
(1) AGUA DMW (G) limits the UG-99(b) stress ratio.(2) The zero degree angular position is assumed to be up, and the test
liquid height is assumed to the top-most flange.
The field test condition has not been investigated.
15/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
18/164
Bill of Materials
Heads / Covers
Item # Type Material Thk [mm] Dia. [mm] Wt. [kg] (ea.) Qty
H1 F&D Head SA-240 304 12 (min.) 1,240 ID 141 2
H2 ASME B16.5/B16.47 Blind NPS 20 Class 150 A182 F304 42.93 698.5 OD 145.6 1
Shells
Item # Type Material Thk [mm] Dia. [mm] Length [mm] Wt. [kg] (ea.) Qty
S1 Cylinder SA-240 304 6.35 1,240 ID 2,500 498.9 1
Nozzles
Item # Type Material NPS Thk [mm] Dia. [mm] Length [mm] Wt. [kg]
Noz1 Nozzle SA-312 TP304 Wld pipe NPS 0.5 Sch 40S (Std) DN 15 2.77 21.34 OD 164 0.2
Noz2 Nozzle SA-312 TP304 Wld pipe NPS 1 Sch 40S (Std) DN 25 3.38 33.4 OD 356 0.9
Noz3 Nozzle SA-312 TP304 Wld pipe NPS 4 Sch 40S (Std) DN 100 6.02 114.3 OD 279 6.1
Noz4 Nozzle SA-312 TP304 Wld pipe NPS 2 Sch 40S (Std) DN 50 3.91 60.33 OD 468 2.6
Noz5 Nozzle SA-312 TP304 Wld pipe NPS 1.5 Sch 40S (Std) DN 40 3.68 48.26 OD 155 0.6
Noz6 Nozzle SA-312 TP304 Wld pipe NPS 20 Sch 40 DN 500 15.09 508 OD 223 46.7
Noz7 Nozzle SA-312 TP304 Wld pipe NPS 3 Sch 40S (Std) DN 80 5.49 88.9 OD 232 3.9
Flanges
Item # Type Material NPS Dia. [mm] Wt. [kg] (ea.) Qty
AF1 ASME B16.5 Slip On - Class 150 A182 F304 0.5 88.9 x 22.35 0.5 1
AF2 ASME B16.5 Slip On - Class 150 A182 F304 1.0 107.95 x 34.54 0.9 1
AF3 ASME B16.5 Slip On - Class 150 A182 F304 4 228.6 x 116.08 5.9 1
AF4 ASME B16.5 Slip On - Class 150 A182 F304 2.0 152.4 x 61.98 2.3 2
AF5 ASME B16.5 Slip On - Class 150 A182 F304 1.5 127 x 49.53 1.4 1
AF6 ASME B16.5 Slip On - Class 150 A182 F304 20 698.5 x 513.08 74.8 1
AF7 ASME B16.5 Slip On - Class 150 A182 F304 3.0 190.5 x 90.68 3.6 1
Gaskets
Item # Type Size [mm] Thk [mm] Qty
G1 Flexitallic Solid Metal Core Flexpro Facing; 304 S.S. : Metal; Nickel N.A. N.A. 7
G2 Flexitallic Solid Metal Core Flexpro Facing; 304 S.S. : Metal; Nickel 584.2 x 513.08 4.44 1
16/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
19/164
Fasteners
Item # Description Material Length [mm] Qty
FB1 1/2" series 8 bolt SA-193 B7 Bolt
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
20/164
F&D Head #2
ASME Section VIII Division 1, 2015 Edition Metric
Component F&D Head
Material SA-240 304 (II-D Metric p. 86, ln. 43)
Attached To Cylinder #1
ImpactTested
Normalized Fine GrainPractice
PWHT Optimize MDMT/Find MAWP
No No No No No
DesignPressure (kPa)
DesignTemperature (C)
DesignMDMT (C)
Internal 551.58 125 -28.89
Static Liquid Head
Condition Ps(kPa) Hs(mm) SG
Test horizontal 12.15 1,240 1
Dimensions
Inner Diameter 1,240 mm
Crown Radius L 1,768.6 mm
Knuckle Radius r 36.76 mm
Minimum Thickness 12 mm
CorrosionInner 0 mm
Outer 0 mm
Length Lsf
50.8 mm
Nominal Thickness tsf 6.35 mm
Weight and Capacity
Weight (kg)1 Capacity (liters)1
New 139.39 160.41
Corroded 139.39 160.41
Radiography
Category A joints Seamless No RT
Head to shell seam Full UW-11(a) Type 11includes straight flange
18/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
21/164
Results Summary
Governing condition internal pressure
Minimum thickness per UG-16 1.5 mm + 0 mm = 1.5 mm
Design thickness due to internal pressure (t) 9.05mm
Maximum allowable working pressure (MAWP) 731.59kPa
Maximum allowable pressure (MAP) 753.43kPa
Straight Flangegoverns MDMT -196C
Note: Endnote 90 used to determine allowable stress.
Factor M
M = 1/4*[3 + (L / r)1/2]
Corroded M = 1/4*[3 + (1,768.6 / 36.76)1/2] 2.4842
New M = 1/4*[3 + (1,768.6 / 36.76)1/2] 2.4842
Design thickness for internal pressure, (Corroded at 125 C) Appendix 1-4(d)
t = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P) + Corrosion= 551.58*1,768.6*2.4842 / (2*134,000*1 - 0.2*551.58) + 0
= 9.05mm
Maximum allowable working pressure, (Corroded at 125 C) Appendix 1-4(d)
P = 2*S*E*t / (L*M + 0.2*t) - Ps= 2*134,000*1*12 / (1,768.6*2.4842 + 0.2*12) - 0= 731.59kPa
Maximum allowable pressure, (New at 21.11 C) Appendix 1-4(d)
P = 2*S*E*t / (L*M + 0.2*t) - Ps= 2*138,000*1*12 / (1,768.6*2.4842 + 0.2*12) - 0
= 753.43kPa
% Forming strain - UHA-44(a)(2)
EFE = (75*t / Rf)*(1 - Rf/ Ro)
= (75*6.35 / 39.93)*(1 - 39.93 / infinity)
= 11.9268%
19/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
22/164
Straight Flange on F&D Head #2
ASME Section VIII Division 1, 2015 Edition Metric
Component Cylinder
Material SA-240 304 (II-D Metric p. 86, ln. 43)
ImpactTested
NormalizedFine GrainPractice
PWHTOptimize MDMT/
Find MAWP
No No No No No
DesignPressure (kPa)
DesignTemperature (C)
DesignMDMT (C)
Internal 551.58 125 -28.89
Static Liquid Head
Condition Ps(kPa) Hs(mm) SG
Test horizontal 12.15 1,240 1
Dimensions
Inner Diameter 1,240 mm
Length 50.8 mm
Nominal Thickness 6.35 mm
CorrosionInner 0 mm
Outer 0 mm
Weight and Capacity
Weight (kg) Capacity (liters)
New 10.14 61.35
Corroded 10.14 61.35
Radiography
Longitudinal seam Seamless No RT
Bottom Circumferentialseam
Full UW-11(a) Type 1
20/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
23/164
Results Summary
Governing condition Internal pressure
Minimum thickness per UG-16 1.5 mm + 0 mm = 1.5mm
Design thickness due to internal pressure (t) 2.56 mm
Design thickness due to combined loadings + corrosion 1.27 mm
Maximum allowable working pressure (MAWP) 1,364.04 kPa
Maximum allowable pressure (MAP) 1,404.75 kPa
Rated MDMT -196 C
UHA-51 Material Toughness Requirements
Rated MDMT per UHA-51(d)(1)(a), (carbon content does not exceed 0.10%) = -196C
Material is exempt from impact testing at the Design MDMT of -28.89C.
Design thickness, (at 125 C) UG-27(c)(1)
t = P*R / (S*E - 0.60*P) + Corrosion= 551.58*620 / (134,000*1.00 - 0.60*551.58) + 0
= 2.56mm
Maximum allowable working pressure, (at 125 C) UG-27(c)(1)
P = S*E*t / (R + 0.60*t) - Ps= 134,000*1.00*6.35 / (620 + 0.60*6.35) - 0= 1,364.04kPa
Maximum allowable pressure, (at 21.11 C) UG-27(c)(1)
P = S*E*t / (R + 0.60*t)
= 138,000*1.00*6.35 / (620 + 0.60*6.35)= 1,404.75kPa
% Forming strain - UHA-44(a)(2)
EFE = (50*t / Rf)*(1 - Rf/ Ro)
= (50*6.35 / 623.18)*(1 - 623.18 / infinity)
= 0.5095%
21/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
24/164
Thickness Required Due to Pressure + External Loads
ConditionPressure P (
kPa)
AllowableStress BeforeUG-23 Stress
Increase (MPa)
Temperature (C)
Corrosion C(mm)
LoadReq'd Thk Due to
Tension (mm)
Req'd Thk Dueto
Compression(mm)
St Sc
Operating, Hot & Corroded 551.58 134 57.63 125 0 Weight 1.27 1.27
Operating, Hot & New 551.58 134 57.63 125 0 Weight 1.27 1.27
Hot Shut Down, Corroded 0 134 57.63 125 0 Weight 0.01 0.01
Hot Shut Down, New 0 134 57.63 125 0 Weight 0.01 0.01
Empty, Corroded 0 138 68.14 21.11 0 Weight 0.01 0.01
Empty, New 0 138 68.14 21.11 0 Weight 0.01 0.01
Hot Shut Down, Corroded, Weight &
Eccentric Moments Only0 134 57.63 125 0 Weight 0.01 0.01
Allowable Compressive Stress, Hot and Corroded- ScHC, (table HA-1Metric)
A = 0.125 / (Ro/ t)
= 0.125 / (626.35 / 6.35)
= 0.001267
B = 57.63 MPa
S = 134 / 1.00 = 134 MPa
ScHC = min(B, S) = 57.63 MPa
Allowable Compressive Stress, Hot and New- ScHNScHN = ScHC
= 57.63 MPa
Allowable Compressive Stress, Cold and New- ScCN, (table HA-1 Metric)
A = 0.125 / (Ro/ t)= 0.125 / (626.35 / 6.35)
= 0.001267
B = 68.14 MPa
S = 138 / 1.00 = 138 MPa
ScCN = min(B, S) = 68.14 MPa
Allowable Compressive Stress, Cold and Corroded- ScCCScCC = ScCN
= 68.14 MPa
Allowable Compressive Stress, Vacuum and Corroded- ScVC, (tableHA-1 Metric)
A = 0.125 / (Ro/ t)
= 0.125 / (626.35 / 6.35)
= 0.001267
B = 68.14 MPa
S = 138 / 1.00 = 138 MPa
22/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
25/164
ScVC = min(B, S) = 68.14 MPa
Operating, Hot & Corroded, Bottom Seam
tp = P*R / (2*St*Ks*Ec+ 0.40*|P|) (Pressure)
= 551.58*620 / (2*134,000*1.00*1.00 + 0.40*|551.58|)
= 1.27 mm
tm = M / (*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 56.7 / (*623.172*134,000*1.00*1.00) * 106
= 0 mm
tw = W / (2**Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 161 / (2**623.17*134,000*1.00*1.00) * 104
= 0 mm
tt = tp+ tm- tw (total required, tensile)
= 1.27 + 0 - (0)
= 1.27 mm
tc = |tmc+ twc- tpc| (total, net tensile)
= |0 + (0) - (1.27)|
= 1.27 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t - tm+ tw) / (R - 0.40*(t - tm+ tw))
= 2*134,000*1.00*1.00*(6.35 - 0 + (0)) / (620 - 0.40*(6.35 - 0 + (0)))
= 2,757.29kPa
Operating, Hot & New, Bottom Seam
tp = P*R / (2*St*Ks*Ec+ 0.40*|P|) (Pressure)
= 551.58*620 / (2*134,000*1.00*1.00 + 0.40*|551.58|)= 1.27 mm
tm = M / (*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 56.7 / (*623.172*134,000*1.00*1.00) * 106
= 0 mm
tw = W / (2**Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 161 / (2**623.17*134,000*1.00*1.00) * 104
= 0 mm
tt = tp+ tm- tw (total required, tensile)
= 1.27 + 0 - (0)
= 1.27 mm
tc = |tmc+ twc- tpc| (total, net tensile)
= |0 + (0) - (1.27)|
= 1.27 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t - tm+ tw) / (R - 0.40*(t - tm+ tw))
= 2*134,000*1.00*1.00*(6.35 - 0 + (0)) / (620 - 0.40*(6.35 - 0 + (0)))
23/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
26/164
= 2,757.29 kPa
Hot Shut Down, Corroded, Bottom Seam
tp = 0 mm (Pressure)
tm = M / (*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 56.7 / (*623.172*57,629.96*1.00) * 106
= 0 mm
tw = W / (2**Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 161 / (2**623.17*57,629.96*1.00) * 104
= 0.01 mm
tt = |tp+ tm- tw| (total, net compressive)
= |0 + 0 - (0.01)|
= 0.01 mm
tc = tmc+ twc- tpc (total required, compressive)
= 0 + (0.01) - (0)
= 0.01 mm
Hot Shut Down, New, Bottom Seam
tp = 0 mm (Pressure)
tm = M / (*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 56.7 / (*623.172*57,629.96*1.00) * 106
= 0 mm
tw = W / (2**Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 161 / (2**623.17*57,629.96*1.00) * 104
= 0.01 mm
tt = |tp+ tm- tw| (total, net compressive)
= |0 + 0 - (0.01)|
= 0.01 mm
tc = tmc+ twc- tpc (total required, compressive)
= 0 + (0.01) - (0)
= 0.01 mm
Empty, Corroded, Bottom Seam
tp = 0 mm (Pressure)
tm = M / (*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 56.7 / (*623.172*68,142.43*1.00) * 106
= 0 mmtw = W / (2**Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 161 / (2**623.17*68,142.43*1.00) * 104
= 0.01 mm
tt = |tp+ tm- tw| (total, net compressive)
= |0 + 0 - (0.01)|
= 0.01 mm
tc = tmc+ twc- tpc (total required, compressive)
24/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
27/164
= 0 + (0.01) - (0)
= 0.01 mm
Empty, New, Bottom Seam
tp = 0 mm (Pressure)
tm = M / (*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 56.7 / (*623.172*68,142.43*1.00) * 106
= 0 mm
tw = W / (2**Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 161 / (2**623.17*68,142.43*1.00) * 104
= 0.01 mm
tt = |tp+ tm- tw| (total, net compressive)
= |0 + 0 - (0.01)|
= 0.01 mm
tc = tmc+ twc- tpc (total required, compressive)
= 0 + (0.01) - (0)
= 0.01 mm
Hot Shut Down, Corroded, Weight & Eccentric Moments Only, Bottom Seam
tp = 0 mm (Pressure)
tm = M / (*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 56.7 / (*623.172*57,629.96*1.00) * 106
= 0 mm
tw = W / (2**Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)
= 161 / (2**623.17*57,629.96*1.00) * 104
= 0.01 mm
tt = |tp+ tm- tw| (total, net compressive)
= |0 + 0 - (0.01)|
= 0.01 mm
tc = tmc+ twc- tpc (total required, compressive)
= 0 + (0.01) - (0)
= 0.01 mm
25/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
28/164
AGUA DMW (G)
ASME Section VIII Division 1, 2015 Edition Metric
Note: round inside edges per UG-76(c)
Location and Orientation
Located on F&D Head #2
Orientation 30
End of nozzle to datum line 4,500 mm
Calculated as hillside Yes
Distance to head center, R 400 mm
Passes through a Category A joint No
Nozzle
Description NPS 2 Sch 40S (Std) DN 50
Access opening No
Material specification SA-312 TP304 Wld pipe (II-D Metric p. 90, ln. 11)
Inside diameter, new 52.5 mm
Pipe nominal wall thickness 3.91 mm
Pipe minimum wall thickness1 3.42 mm
Corrosion allowance 0 mm
Opening chord length 53.9 mm
Projection available outside vessel, Lpr 234.2 mm
Projection available outside vessel to flange face, Lf 238.11 mm
Local vessel minimum thickness 12 mm
Liquid static head included 0 kPa
Longitudinal joint efficiency 1
Welds
26/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
29/164
Inner fillet, Leg41 7 mm
Nozzle to vessel groove weld 3 mm1Pipe minimum thickness = nominal thickness times pipe tolerance factor of 0.875.
ASME B16.5-2013 Flange
Description NPS 2 Class 150 SO A182 F304
Bolt Material SA-193 B7 Bolt
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
30/164
Reinforcement Calculations for Internal Pressure
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
UG-45Summary
(mm)
For P = 551.58 kPa @ 125 CThe nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable
A1 A2 A3 A5A
weldstreq tmin
This nozzle is exempt from area
calculations per UG-36(c)(3)(a)3.42 3.42
UG-41 Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculations per UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld descriptionRequired weld
size (mm)Actual weldsize (mm) Status
Nozzle to shell fillet (Leg41) 2.74 4.9 weld size is adequate
Nozzle to shell groove (Lower) 2.74 3 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 551.58 kPa @ 125 C
Parallel Limit of reinforcement per UG-40
LR = MAX(d, Rn+ (tn- Cn) + (t - C))
= MAX(53.9, 26.95 + (3.91 - 0) + (12 - 0))
= 53.9 mm
Outer Normal Limit of reinforcement per UG-40
LH = MIN(2.5*(t - C), 2.5*(tn- Cn) + te)
= MIN(2.5*(12 - 0), 2.5*(3.91 - 0) + 0)
= 9.78 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P)
= 551.5806*26.25 / (134,000*1 - 0.6*551.5806)
= 0.11 mm
Required thickness trfrom UG-37(a)(a)
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)
= 551.5806*1,768.6*1 / (2*134,000*1 - 0.2*551.5806)
= 3.64 mm
28/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
31/164
Required thickness trper Interpretation VIII-1-07-50
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)= 551.58*1,768.6*2.4842 / (2*134,000*1 - 0.2*551.58)= 9.05 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
UW-16(d) Weld Check
tmin= lesser of 19 mm or tnor t = 3.91 mmt1(min)or t2(min)= lesser of 6 mm or 0.7*tmin= 2.74mm
t1(actual)= 0.7*Leg = 0.7*7 = 4.9 mmThe weld size t1is satisfactory.
t2(actual)= 3 mmThe weld size t2is satisfactory.
t1+ t2= 7.9 >= 1.25*tmin
The combined weld sizes for t1and t2are satisfactory.
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
ta UG-27 = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P) + Corrosion
= 551.5806*26.25 / (114,000*1 - 0.6*551.5806) + 0
= 0.13 mm
ta = max[ ta UG-27, ta UG-22]= max[ 0.13 , 0 ]
= 0.13 mm
tb1 = 9.04 mm
tb1 = max[ tb1, tb UG16]
= max[ 9.04 , 1.5 ]
= 9.04 mm
tb = min[ tb3, tb1]
= min[ 3.42 , 9.04 ]= 3.42 mm
tUG-45 = max[ ta, tb]
= max[ 0.13 , 3.42 ]
= 3.42 mm
Available nozzle wall thickness new, tn= 0.875*3.91 = 3.42 mm
29/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
32/164
The nozzle neck thickness is adequate.
30/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
33/164
Reinforcement Calculations for MAWP
The attached ASME B16.5 flange limits the nozzle MAWP.
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
UG-45Summary
(mm)
For P = 1,495 kPa @ 125 CThe nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable
A1 A2 A3 A5A
weldstreq tmin
This nozzle is exempt from area
calculations per UG-36(c)(3)(a)3.42 3.42
UG-41 Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculations per UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld descriptionRequired weld
size (mm)Actual weldsize (mm)
Status
Nozzle to shell fillet (Leg41) 2.74 4.9 weld size is adequate
Nozzle to shell groove (Lower) 2.74 3 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 1,495 kPa @ 125 C
Parallel Limit of reinforcement per UG-40
LR = MAX(d, Rn+ (tn- Cn) + (t - C))
= MAX(53.9, 26.95 + (3.91 - 0) + (12 - 0))
= 53.9 mm
Outer Normal Limit of reinforcement per UG-40
LH = MIN(2.5*(t - C), 2.5*(tn- Cn) + te)
= MIN(2.5*(12 - 0), 2.5*(3.91 - 0) + 0)
= 9.78 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P)
= 1,495.0015*26.25 / (134,000*1 - 0.6*1,495.0015)= 0.29 mm
Required thickness trfrom UG-37(a)(a)
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)
= 1,495.0015*1,768.6*1 / (2*134,000*1 - 0.2*1,495.0015)
= 9.88 mm
31/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
34/164
Required thickness trper Interpretation VIII-1-07-50
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)= 1,495*1,768.6*2.4842 / (2*134,000*1 - 0.2*1,495)= 24.54 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
UW-16(d) Weld Check
tmin= lesser of 19 mm or tnor t = 3.91 mmt1(min)or t2(min)= lesser of 6 mm or 0.7*tmin= 2.74mm
t1(actual)= 0.7*Leg = 0.7*7 = 4.9 mmThe weld size t1is satisfactory.
t2(actual)= 3 mmThe weld size t2is satisfactory.
t1+ t2= 7.9 >= 1.25*tmin
The combined weld sizes for t1and t2are satisfactory.
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
ta UG-27 = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P) + Corrosion
= 1,495.0015*26.25 / (114,000*1 - 0.6*1,495.0015) + 0
= 0.35 mm
ta = max[ ta UG-27, ta UG-22]= max[ 0.35 , 0 ]
= 0.35 mm
tb1 = 24.54 mm
tb1 = max[ tb1, tb UG16]
= max[ 24.54 , 1.5 ]
= 24.54 mm
tb = min[ tb3, tb1]
= min[ 3.42 , 24.54 ]= 3.42 mm
tUG-45 = max[ ta, tb]
= max[ 0.35 , 3.42 ]
= 3.42 mm
Available nozzle wall thickness new, tn= 0.875*3.91 = 3.42 mm
32/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
35/164
The nozzle neck thickness is adequate.
33/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
36/164
Reinforcement Calculations for MAP
The vessel wall thickness governs the MAP of this nozzle.
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
UG-45Summary
(mm)
For P = 1,870.09 kPa @ 21.11 CThe nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable
A1 A2 A3 A5A
weldstreq tmin
This nozzle is exempt from area
calculations per UG-36(c)(3)(a)3.42 3.42
UG-41 Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculations per UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld descriptionRequired weld
size (mm)Actual weldsize (mm)
Status
Nozzle to shell fillet (Leg41) 2.74 4.9 weld size is adequate
Nozzle to shell groove (Lower) 2.74 3 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 1,870.09 kPa @ 21.11 C
Parallel Limit of reinforcement per UG-40
LR = MAX(d, Rn+ (tn- Cn) + (t - C))
= MAX(53.9, 26.95 + (3.91 - 0) + (12 - 0))
= 53.9 mm
Outer Normal Limit of reinforcement per UG-40
LH = MIN(2.5*(t - C), 2.5*(tn- Cn) + te)
= MIN(2.5*(12 - 0), 2.5*(3.91 - 0) + 0)
= 9.78 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P)
= 1,870.0892*26.25 / (138,000*1 - 0.6*1,870.0892)= 0.36 mm
Required thickness trfrom UG-37(a)(a)
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)
= 1,870.0892*1,768.6*1 / (2*138,000*1 - 0.2*1,870.0892)
= 12 mm
34/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
37/164
Required thickness trper Interpretation VIII-1-07-50
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)= 1,870.09*1,768.6*2.4842 / (2*138,000*1 - 0.2*1,870.09)= 29.81 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
UW-16(d) Weld Check
tmin= lesser of 19 mm or tnor t = 3.91 mmt1(min)or t2(min)= lesser of 6 mm or 0.7*tmin= 2.74mm
t1(actual)= 0.7*Leg = 0.7*7 = 4.9 mmThe weld size t1is satisfactory.
t2(actual)= 3 mmThe weld size t2is satisfactory.
t1+ t2= 7.9 >= 1.25*tmin
The combined weld sizes for t1and t2are satisfactory.
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
ta UG-27 = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P) + Corrosion
= 1,870.0892*26.25 / (117,000*1 - 0.6*1,870.0892) + 0
= 0.42 mm
ta = max[ ta UG-27, ta UG-22]= max[ 0.42 , 0 ]
= 0.42 mm
tb1 = 29.81 mm
tb1 = max[ tb1, tb UG16]
= max[ 29.81 , 1.5 ]
= 29.81 mm
tb = min[ tb3, tb1]
= min[ 3.42 , 29.81 ]= 3.42 mm
tUG-45 = max[ ta, tb]
= max[ 0.42 , 3.42 ]
= 3.42 mm
Available nozzle wall thickness new, tn= 0.875*3.91 = 3.42 mm
35/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
38/164
The nozzle neck thickness is adequate.
36/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
39/164
LT-321-214 (B)
ASME Section VIII Division 1, 2015 Edition Metric
Note: round inside edges per UG-76(c)
Location and Orientation
Located on F&D Head #2
Orientation 300
End of nozzle to datum line 4,500 mm
Calculated as hillside Yes
Distance to head center, R 400 mm
Passes through a Category A joint No
Nozzle
Description NPS 4 Sch 40S (Std) DN 100
Access opening No
Material specification SA-312 TP304 Wld pipe (II-D Metric p. 90, ln. 11)
Inside diameter, new 102.26 mm
Pipe nominal wall thickness 6.02 mm
Pipe minimum wall thickness1 5.27 mm
Corrosion allowance 0 mm
Opening chord length 104.98 mm
Projection available outside vessel, Lpr 226.58 mm
Internal projection, hnew 14 mm
Projection available outside vessel to flange face, Lf 232.6 mm
Local vessel minimum thickness 12 mm
Liquid static head included 0 kPa
Longitudinal joint efficiency 1
37/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
40/164
Reinforcing Pad
Material specification SA-240 304 (II-D Metric p. 86, ln. 43)
Diameter, Dp 218.9 mm
Thickness, te 7 mm
Is split No
Welds
Inner fillet, Leg41 7 mm
Outer fillet, Leg42 6.35 mm
Lower fillet, Leg43 14 mm
Nozzle to vessel groove weld 5 mm
Pad groove weld 7 mm1Pipe minimum thickness = nominal thickness times pipe tolerance factor of 0.875.
ASME B16.5-2013 Flange
Description NPS 4 Class 150 SO A182 F304
Bolt Material SA-193 B7 Bolt
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
41/164
UHA-51 Material Toughness Requirements Nozzle
tr= 551.58*51.13 / (117,000*1 - 0.6*551.58) = 0.24 mm
Stress ratio = tr*E*/ (tn- c) = 0.24*1 / (5.27 - 0) = 0.0459
Impact test exempt per UHA-51(g) (coincident ratio = 0.0459)
Rated MDMT = -196C
Material is exempt from impact testing at the Design MDMT of -28.89C.
UHA-51 Material Toughness Requirements Pad
tr= 551.58*1,768.6*1 / (2*138,000*1 - 0.2*551.58) = 3.54 mm
Stress ratio = tr*E*/ (tn- c) = 3.54*1 / (12 - 0) = 0.2947
Impact test exempt per UHA-51(g) (coincident ratio = 0.2947)
Rated MDMT = -196C
Material is exempt from impact testing at the Design MDMT of -28.89C.
39/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
42/164
Reinforcement Calculations for Internal Pressure
UG-37 Area Calculation Summary (cm2)UG-45
Summary(mm)
For P = 551.58 kPa @ 125 C
Theopening is adequately reinforced
The nozzlepasses UG-45
Arequired
Aavailable
A1 A2 A3 A5A
weldstreq tmin
3.8229 21.9585 8.7748 2.5619 1.6855 6.4859 2.4503 5.27 5.27
UG-41 Weld Failure Path Analysis Summary (N)
All failure paths are stronger than the applicable weld loads
Weld loadW
Weld loadW1-1
Path 1-1strength
Weld loadW2-2
Path 2-2strength
Weld loadW3-3
Path 3-3strength
-52,871 127,811 225,071 109,110 424,254 196,021 372,791
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld descriptionRequired weld
size (mm)Actual weldsize (mm)
Status
Nozzle to pad fillet (Leg41) 4.21 4.9 weld size is adequate
Pad to shell fillet (Leg42) 3.5 4.45 weld size is adequate
Nozzle to inside shell fillet (Leg 43) 4.219.8
(corroded)weld size is adequate
Nozzle to shell groove (Lower) 4.21 5 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 551.58 kPa @ 125 C
Parallel Limit of reinforcement per UG-40
LR = MAX(d, Rn+ (tn- Cn) + (t - C))
= MAX(104.98, 52.49 + (6.02 - 0) + (12 - 0))
= 104.98 mm
Outer Normal Limit of reinforcement per UG-40
LH = MIN(2.5*(t - C), 2.5*(tn- Cn) + te)
= MIN(2.5*(12 - 0), 2.5*(6.02 - 0) + 7)
= 22.05 mm
Inner Normal Limit of reinforcement per UG-40
LI = MIN(h, 2.5*(t - C), 2.5*(ti- Cn- C))
= MIN(14, 2.5*(12 - 0), 2.5*(6.02 - 0 - 0))
= 14 mm
40/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
43/164
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P)
= 551.5806*51.13 / (134,000*1 - 0.6*551.5806)
= 0.21 mm
Required thickness trfrom UG-37(a)(a)
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)
= 551.5806*1,768.6*1 / (2*134,000*1 - 0.2*551.5806)
= 3.64 mm
Required thickness trper Interpretation VIII-1-07-50
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)
= 551.58*1,768.6*2.4842 / (2*134,000*1 - 0.2*551.58)= 9.05 mm
Area required per UG-37(c)
Allowable stresses: Sn= 134, Sv= 134, Sp= 134 MPa
fr1= lesser of 1 or Sn/ Sv= 1
fr2= lesser of 1 or Sn/ Sv= 1
fr3= lesser of fr2or Sp/ Sv= 1
fr4= lesser of 1 or Sp/ Sv= 1
A = d*tr*F + 2*tn*tr*F*(1 - fr1)
= (104.98*3.64*1 + 2*6.02*3.64*1*(1 - 1)) / 100= 3.8229cm2
Area available from FIG. UG-37.1
A1= larger of the following= 8.7748cm2
= d*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)
= (104.98*(1*12 - 1*3.64) - 2*6.02*(1*12 - 1*3.64)*(1 - 1)) / 100
= 8.7748 cm2
= 2*(t + tn)*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)
= (2*(12 + 6.02)*(1*12 - 1*3.64) - 2*6.02*(1*12 - 1*3.64)*(1 - 1)) / 100
= 3.0123 cm2
A2= smaller of the following= 2.5619cm2
= 5*(tn- trn)*fr2*t
= (5*(6.02 - 0.21)*1*12) / 100
41/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
44/164
= 3.4852 cm2
= 2*(tn- trn)*(2.5*tn+ te)*fr2= (2*(6.02 - 0.21)*(2.5*6.02 + 7)*1)/ 100
= 2.5619 cm2
A3= smaller of the following= 1.6855cm2
= 5*t*ti*fr2= (5*12*6.02*1) / 100
= 3.6119cm2
= 5*ti*ti*fr2= (5*6.02*6.02*1) / 100
= 1.8119cm2
= 2*h*ti*fr2= (2*14*6.02*1) / 100
= 1.6855cm2
A41 = Leg2*fr3
= (72*1) / 100
= 0.4903cm2
A42 = Leg2*fr4
= (02*1) / 100
= 0cm2
(Part of the weld is outside of the limits)
A43 = Leg2*fr2
= (142*1) / 100
= 1.96cm2
A5 = (Dp- d - 2*tn)*te*fr4= ((209.96 - 117.3)*7*1) / 100
= 6.4859cm2
Area = A1+ A2+ A3+ A41+ A42+ A43+ A5= 8.7748 + 2.5619 + 1.6855 + 0.4903 + 0 + 1.96 + 6.4859
= 21.9585cm2
As Area >= A the reinforcement is adequate.
42/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
45/164
UW-16(d) Weld Check
Inner fillet: tmin = lesser of 19 mm or tnor te= 6.02 mm
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin= 4.21mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*7 = 4.9 mm
Outer fillet: tmin = lesser of 19 mm or teor t = 7 mm
tw(min) = 0.5*tmin= 3.5mm
tw(actual) = 0.7*Leg = 0.7*6.35 = 4.45 mm
Lower fillet: tmin = lesser of 19 mm or tnor t = 6.02 mm
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin= 4.21mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*14 = 9.8 mm
Lower groove: tmin = lesser of 19 mm or tnor t = 6.02 mm
tw(min) = 0.7*tmin= 4.21mm
tw(actual) = 5 mm
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
ta UG-27 = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P) + Corrosion
= 551.5806*51.13 / (114,000*1 - 0.6*551.5806) + 0
= 0.25 mm
ta = max[ ta UG-27, ta UG-22]
= max[ 0.25 , 0 ]
= 0.25 mm
tb1 = 9.04 mm
tb1 = max[ tb1, tb UG16]
= max[ 9.04 , 1.5 ]
= 9.04 mm
tb = min[ tb3, tb1]
= min[ 5.27 , 9.04 ]
= 5.27 mm
tUG-45 = max[ ta, tb]
= max[ 0.25 , 5.27 ]
= 5.27 mm
Available nozzle wall thickness new, tn= 0.875*6.02 = 5.27 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
43/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
46/164
Allowable stresses in joints UG-45 and UW-15(c)
Groove weld in tension: 0.74*134 = 99.16 MPa
Nozzle wall in shear: 0.7*114 = 79.8 MPa
Inner fillet weld in shear: 0.49*114 = 55.86 MPa
Outer fi llet weld in shear: 0.49*134 = 65.66 MPa
Upper groove weld in tension: 0.74*134 = 99.16 MPa
Lower fillet weld in shear: 0.49*114 = 55.86 MPa
Strength of welded joints:
(1) Inner fillet weld in shear
(/ 2)*Nozzle OD*Leg*Si= (/ 2)*114.3*7*55.86 = 70,204.53 N
(2) Outer fillet weld in shear(/ 2)*Pad OD*Leg*So= (/ 2)*218.9*6.35*65.66 = 143,364.98 N
(3) Nozzle wall in shear(/ 2)*Mean nozzle dia*tn*Sn= (/ 2)*108.28*6.02*79.8 = 81,706 N
(4) Groove weld in tension
(/ 2)*Nozzle OD*tw
*Sg
= (/ 2)*114.3*5*99.16 = 89,016.94 N
(5) Lower fillet weld in shear(/ 2)*Nozzle OD*Leg*Sl= (/ 2)*114.3*14*55.86 = 140,409.06 N
(6) Upper groove weld in tension(/ 2)*Nozzle OD*tw*Sg= (/ 2)*114.3*7*99.16 = 124,623.72 N
Loading on welds per UG-41(b)(1)
W = (A - A1+ 2*tn*fr1*(E1*t - F*tr))*Sv= (382.2884 - 877.4821 + 2*6.02*1*(1*12 - 1*3.64))*134
= -52,871.3N
W1-1 = (A2+ A5+ A41+ A42)*Sv= (256.193 + 648.585 + 49.0322 + 0)*134
= 127,810.58N
W2-2 = (A2+ A3+ A41+ A43+ 2*tn*t*fr1)*Sv= (256.193 + 168.5544 + 49.0322 + 195.9996 + 2*6.02*12*1)*134
= 109,110.1N
W3-3 = (A2+ A3+ A5+ A41+ A42+ A43+ 2*tn*t*fr1)*Sv= (256.193 + 168.5544 + 648.585 + 49.0322 + 0 + 195.9996 + 2*6.02*12*1)*134
= 196,020.51N
Load for path 1-1 lesser of W or W1-1= -52,871.3 NPath 1-1 through (2) & (3) = 143,364.98 + 81,706 = 225,070.98N
Path 1-1 is stronger than W so it is acceptable per UG-41(b)(2).
44/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
47/164
Load for path 2-2 lesser of W or W2-2= -52,871.3 N
Path 2-2 through (1), (4), (5), (6) = 70,204.53 + 89,016.94 + 140,409.06 + 124,623.72 = 424,254.26NPath 2-2 is stronger than W so it is acceptable per UG-41(b)(2).
Load for path 3-3 lesser of W or W3-3= -52,871.3 NPath 3-3 through (2), (4), (5) = 143,364.98 + 89,016.94 + 140,409.06 = 372,790.98N
Path 3-3 is stronger than W so it is acceptable per UG-41(b)(2).
45/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
48/164
Reinforcement Calculations for MAWP
The attached ASME B16.5 flange limits the nozzle MAWP.
UG-37 Area Calculation Summary (cm2)UG-45
Summary(mm)
For P = 1,495 kPa @ 125 C
The opening is adequately reinforced
The nozzlepasses UG-45
Arequired
Aavailable
A1 A2 A3 A5A
weldstreq tmin
10.3685 15.252 2.229 2.4013 1.6855 6.4859 2.4503 5.27 5.27
UG-41 Weld Failure Path Analysis Summary (N)
All failure paths are stronger than the applicable weld loads
Weld loadW
Weld loadW1-1
Path 1-1strength
Weld loadW2-2
Path 2-2strength
Weld loadW3-3
Path 3-3strength
112,494 125,658 225,071 106,957 424,254 193,868 372,791
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld descriptionRequired weld
size (mm)Actual weldsize (mm)
Status
Nozzle to pad fillet (Leg41) 4.21 4.9 weld size is adequate
Pad to shell fillet (Leg42) 3.5 4.45 weld size is adequate
Nozzle to inside shell fillet (Leg 43) 4.219.8
(corroded)weld size is adequate
Nozzle to shell groove (Lower) 4.21 5 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 1,495 kPa @ 125 C
Parallel Limit of reinforcement per UG-40
LR = MAX(d, Rn+ (tn- Cn) + (t - C))
= MAX(104.98, 52.49 + (6.02 - 0) + (12 - 0))
= 104.98 mm
Outer Normal Limit of reinforcement per UG-40
LH = MIN(2.5*(t - C), 2.5*(tn- Cn) + te)= MIN(2.5*(12 - 0), 2.5*(6.02 - 0) + 7)
= 22.05 mm
Inner Normal Limit of reinforcement per UG-40
LI = MIN(h, 2.5*(t - C), 2.5*(ti- Cn- C))
= MIN(14, 2.5*(12 - 0), 2.5*(6.02 - 0 - 0))
= 14 mm
46/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
49/164
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P)
= 1,495.0015*51.13 / (134,000*1 - 0.6*1,495.0015)
= 0.57 mm
Required thickness trfrom UG-37(a)(a)
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)
= 1,495.0015*1,768.6*1 / (2*134,000*1 - 0.2*1,495.0015)
= 9.88 mm
Required thickness trper Interpretation VIII-1-07-50
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)
= 1,495*1,768.6*2.4842 / (2*134,000*1 - 0.2*1,495)= 24.54 mm
Area required per UG-37(c)
Allowable stresses: Sn= 134, Sv= 134, Sp= 134 MPa
fr1= lesser of 1 or Sn/ Sv= 1
fr2= lesser of 1 or Sn/ Sv= 1
fr3= lesser of fr2or Sp/ Sv= 1
fr4= lesser of 1 or Sp/ Sv= 1
A = d*tr*F + 2*tn*tr*F*(1 - fr1)
= (104.98*9.88*1 + 2*6.02*9.88*1*(1 - 1)) / 100= 10.3685cm2
Area available from FIG. UG-37.1
A1= larger of the following= 2.229cm2
= d*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)
= (104.98*(1*12 - 1*9.88) - 2*6.02*(1*12 - 1*9.88)*(1 - 1)) / 100
= 2.229 cm2
= 2*(t + tn)*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)
= (2*(12 + 6.02)*(1*12 - 1*9.88) - 2*6.02*(1*12 - 1*9.88)*(1 - 1)) / 100
= 0.7652 cm2
A2= smaller of the following= 2.4013cm2
= 5*(tn- trn)*fr2*t
= (5*(6.02 - 0.57)*1*12) / 100
47/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
50/164
= 3.2677 cm2
= 2*(tn- trn)*(2.5*tn+ te)*fr2= (2*(6.02 - 0.57)*(2.5*6.02 + 7)*1)/ 100
= 2.4013 cm2
A3= smaller of the following= 1.6855cm2
= 5*t*ti*fr2= (5*12*6.02*1) / 100
= 3.6119cm2
= 5*ti*ti*fr2= (5*6.02*6.02*1) / 100
= 1.8119cm2
= 2*h*ti*fr2= (2*14*6.02*1) / 100
= 1.6855cm2
A41 = Leg2*fr3
= (72*1) / 100
= 0.4903cm2
A42 = Leg2*fr4
= (02*1) / 100
= 0cm2
(Part of the weld is outside of the limits)
A43 = Leg2*fr2
= (142*1) / 100
= 1.96cm2
A5 = (Dp- d - 2*tn)*te*fr4= ((209.96 - 117.3)*7*1) / 100
= 6.4859cm2
Area = A1+ A2+ A3+ A41+ A42+ A43+ A5= 2.229 + 2.4013 + 1.6855 + 0.4903 + 0 + 1.96 + 6.4859
= 15.252cm2
As Area >= A the reinforcement is adequate.
48/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
51/164
UW-16(d) Weld Check
Inner fillet: tmin = lesser of 19 mm or tnor te= 6.02 mm
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin= 4.21mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*7 = 4.9 mm
Outer fillet: tmin = lesser of 19 mm or teor t = 7 mm
tw(min) = 0.5*tmin= 3.5mm
tw(actual) = 0.7*Leg = 0.7*6.35 = 4.45 mm
Lower fillet: tmin = lesser of 19 mm or tnor t = 6.02 mm
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin= 4.21mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*14 = 9.8 mm
Lower groove: tmin = lesser of 19 mm or tnor t = 6.02 mm
tw(min) = 0.7*tmin= 4.21mm
tw(actual) = 5 mm
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
ta UG-27 = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P) + Corrosion
= 1,495.0015*51.13 / (114,000*1 - 0.6*1,495.0015) + 0
= 0.68 mm
ta = max[ ta UG-27, ta UG-22]
= max[ 0.68 , 0 ]
= 0.68 mm
tb1 = 24.54 mm
tb1 = max[ tb1, tb UG16]
= max[ 24.54 , 1.5 ]
= 24.54 mm
tb = min[ tb3, tb1]
= min[ 5.27 , 24.54 ]
= 5.27 mm
tUG-45 = max[ ta, tb]
= max[ 0.68 , 5.27 ]
= 5.27 mm
Available nozzle wall thickness new, tn= 0.875*6.02 = 5.27 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
49/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
52/164
Allowable stresses in joints UG-45 and UW-15(c)
Groove weld in tension: 0.74*134 = 99.16 MPa
Nozzle wall in shear: 0.7*114 = 79.8 MPa
Inner fillet weld in shear: 0.49*114 = 55.86 MPa
Outer fi llet weld in shear: 0.49*134 = 65.66 MPa
Upper groove weld in tension: 0.74*134 = 99.16 MPa
Lower fillet weld in shear: 0.49*114 = 55.86 MPa
Strength of welded joints:
(1) Inner fillet weld in shear
(/ 2)*Nozzle OD*Leg*Si= (/ 2)*114.3*7*55.86 = 70,204.53 N
(2) Outer fillet weld in shear(/ 2)*Pad OD*Leg*So= (/ 2)*218.9*6.35*65.66 = 143,364.98 N
(3) Nozzle wall in shear(/ 2)*Mean nozzle dia*tn*Sn= (/ 2)*108.28*6.02*79.8 = 81,706 N
(4) Groove weld in tension
(/ 2)*Nozzle OD*tw
*Sg
= (/ 2)*114.3*5*99.16 = 89,016.94 N
(5) Lower fillet weld in shear(/ 2)*Nozzle OD*Leg*Sl= (/ 2)*114.3*14*55.86 = 140,409.06 N
(6) Upper groove weld in tension(/ 2)*Nozzle OD*tw*Sg= (/ 2)*114.3*7*99.16 = 124,623.72 N
Loading on welds per UG-41(b)(1)
W = (A - A1+ 2*tn*fr1*(E1*t - F*tr))*Sv= (1,036.8476 - 222.9028 + 2*6.02*1*(1*12 - 1*9.88))*134
= 112,494.01N
W1-1 = (A2+ A5+ A41+ A42)*Sv= (240.1286 + 648.585 + 49.0322 + 0)*134
= 125,657.94N
W2-2 = (A2+ A3+ A41+ A43+ 2*tn*t*fr1)*Sv= (240.1286 + 168.5544 + 49.0322 + 195.9996 + 2*6.02*12*1)*134
= 106,957.46N
W3-3 = (A2+ A3+ A5+ A41+ A42+ A43+ 2*tn*t*fr1)*Sv= (240.1286 + 168.5544 + 648.585 + 49.0322 + 0 + 195.9996 + 2*6.02*12*1)*134
= 193,867.86N
Load for path 1-1 lesser of W or W1-1= 112,494.01 NPath 1-1 through (2) & (3) = 143,364.98 + 81,706 = 225,070.98N
Path 1-1 is stronger than W so it is acceptable per UG-41(b)(2).
50/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
53/164
Load for path 2-2 lesser of W or W2-2= 106,957.46 N
Path 2-2 through (1), (4), (5), (6) = 70,204.53 + 89,016.94 + 140,409.06 + 124,623.72 = 424,254.26NPath 2-2 is stronger than W2-2so it is acceptable per UG-41(b)(1).
Load for path 3-3 lesser of W or W3-3= 112,494.01 NPath 3-3 through (2), (4), (5) = 143,364.98 + 89,016.94 + 140,409.06 = 372,790.98N
Path 3-3 is stronger than W so it is acceptable per UG-41(b)(2).
51/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
54/164
Reinforcement Calculations for MAP
The vessel wall thickness governs the MAP of this nozzle.
UG-37 Area Calculation Summary (cm2)UG-45
Summary(mm)
For P = 1,870.09 kPa @ 21.11 C
The opening is adequately reinforced
The nozzlepasses UG-45
Arequired
Aavailable
A1 A2 A3 A5A
weldstreq tmin
12.5971 12.9682 -- 2.3464 1.6855 6.4859 2.4503 5.27 5.27
UG-41 Weld Failure Path Analysis Summary (N)
All failure paths are stronger than the applicable weld loads
Weld loadW
Weld loadW1-1
Path 1-1strength
Weld loadW2-2
Path 2-2strength
Weld loadW3-3
Path 3-3strength
173,840 128,652 231,501 109,393 436,174 198,898 383,423
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld descriptionRequired weld
size (mm)Actual weldsize (mm)
Status
Nozzle to pad fillet (Leg41) 4.21 4.9 weld size is adequate
Pad to shell fillet (Leg42) 3.5 4.45 weld size is adequate
Nozzle to inside shell fillet (Leg 43) 4.219.8
(corroded)weld size is adequate
Nozzle to shell groove (Lower) 4.21 5 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 1,870.09 kPa @ 21.11 C
Parallel Limit of reinforcement per UG-40
LR = MAX(d, Rn+ (tn- Cn) + (t - C))
= MAX(104.98, 52.49 + (6.02 - 0) + (12 - 0))
= 104.98 mm
Outer Normal Limit of reinforcement per UG-40
LH = MIN(2.5*(t - C), 2.5*(tn- Cn) + te)= MIN(2.5*(12 - 0), 2.5*(6.02 - 0) + 7)
= 22.05 mm
Inner Normal Limit of reinforcement per UG-40
LI = MIN(h, 2.5*(t - C), 2.5*(ti- Cn- C))
= MIN(14, 2.5*(12 - 0), 2.5*(6.02 - 0 - 0))
= 14 mm
52/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
55/164
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P)
= 1,870.0892*51.13 / (138,000*1 - 0.6*1,870.0892)
= 0.7 mm
Required thickness trfrom UG-37(a)(a)
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)
= 1,870.0892*1,768.6*1 / (2*138,000*1 - 0.2*1,870.0892)
= 12 mm
Required thickness trper Interpretation VIII-1-07-50
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)
= 1,870.09*1,768.6*2.4842 / (2*138,000*1 - 0.2*1,870.09)= 29.81 mm
Area required per UG-37(c)
Allowable stresses: Sn= 138, Sv= 138, Sp= 138 MPa
fr1= lesser of 1 or Sn/ Sv= 1
fr2= lesser of 1 or Sn/ Sv= 1
fr3= lesser of fr2or Sp/ Sv= 1
fr4= lesser of 1 or Sp/ Sv= 1
A = d*tr*F + 2*tn*tr*F*(1 - fr1)
= (104.98*12*1 + 2*6.02*12*1*(1 - 1)) / 100= 12.5971cm2
Area available from FIG. UG-37.1
A1= larger of the following= 0cm2
= d*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)
= (104.98*(1*12 - 1*12) - 2*6.02*(1*12 - 1*12)*(1 - 1)) / 100
= 0 cm2
= 2*(t + tn)*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)
= (2*(12 + 6.02)*(1*12 - 1*12) - 2*6.02*(1*12 - 1*12)*(1 - 1)) / 100
= 0 cm2
A2= smaller of the following= 2.3464cm2
= 5*(tn- trn)*fr2*t
= (5*(6.02 - 0.7)*1*12) / 100
53/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
56/164
= 3.1929 cm2
= 2*(tn- trn)*(2.5*tn+ te)*fr2= (2*(6.02 - 0.7)*(2.5*6.02 + 7)*1) /100
= 2.3464 cm2
A3= smaller of the following= 1.6855cm2
= 5*t*ti*fr2= (5*12*6.02*1) / 100
= 3.6119cm2
= 5*ti*ti*fr2= (5*6.02*6.02*1) / 100
= 1.8119cm2
= 2*h*ti*fr2= (2*14*6.02*1) / 100
= 1.6855cm2
A41 = Leg2*fr3
= (72*1) / 100
= 0.4903cm2
A42 = Leg2*fr4
= (02*1) / 100
= 0cm2
(Part of the weld is outside of the limits)
A43 = Leg2*fr2
= (142*1) / 100
= 1.96cm2
A5 = (Dp- d - 2*tn)*te*fr4= ((209.96 - 117.3)*7*1) / 100
= 6.4859cm2
Area = A1+ A2+ A3+ A41+ A42+ A43+ A5= 0 + 2.3464 + 1.6855 + 0.4903 + 0 + 1.96 + 6.4859
= 12.9682cm2
As Area >= A the reinforcement is adequate.
54/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
57/164
UW-16(d) Weld Check
Inner fillet: tmin = lesser of 19 mm or tnor te= 6.02 mm
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin= 4.21mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*7 = 4.9 mm
Outer fillet: tmin = lesser of 19 mm or teor t = 7 mm
tw(min) = 0.5*tmin= 3.5mm
tw(actual) = 0.7*Leg = 0.7*6.35 = 4.45 mm
Lower fillet: tmin = lesser of 19 mm or tnor t = 6.02 mm
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin= 4.21mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*14 = 9.8 mm
Lower groove: tmin = lesser of 19 mm or tnor t = 6.02 mm
tw(min) = 0.7*tmin= 4.21mm
tw(actual) = 5 mm
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
ta UG-27 = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P) + Corrosion
= 1,870.0892*51.13 / (117,000*1 - 0.6*1,870.0892) + 0
= 0.83 mm
ta = max[ ta UG-27, ta UG-22]
= max[ 0.83 , 0 ]
= 0.83 mm
tb1 = 29.81 mm
tb1 = max[ tb1, tb UG16]
= max[ 29.81 , 1.5 ]
= 29.81 mm
tb = min[ tb3, tb1]
= min[ 5.27 , 29.81 ]
= 5.27 mm
tUG-45 = max[ ta, tb]
= max[ 0.83 , 5.27 ]
= 5.27 mm
Available nozzle wall thickness new, tn= 0.875*6.02 = 5.27 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
55/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
58/164
Allowable stresses in joints UG-45 and UW-15(c)
Groove weld in tension: 0.74*138 = 102.12 MPa
Nozzle wall in shear: 0.7*117 = 81.9 MPa
Inner fillet weld in shear: 0.49*117 = 57.33 MPa
Outer fi llet weld in shear: 0.49*138 = 67.62 MPa
Upper groove weld in tension: 0.74*138 = 102.12 MPa
Lower fillet weld in shear: 0.49*117 = 57.33 MPa
Strength of welded joints:
(1) Inner fillet weld in shear
(/ 2)*Nozzle OD*Leg*Si= (/ 2)*114.3*7*57.33 = 72,052.02 N
(2) Outer fillet weld in shear(/ 2)*Pad OD*Leg*So= (/ 2)*218.9*6.35*67.62 = 147,644.53 N
(3) Nozzle wall in shear(/ 2)*Mean nozzle dia*tn*Sn= (/ 2)*108.28*6.02*81.9 = 83,856.15 N
(4) Groove weld in tension
(/ 2)*Nozzle OD*tw
*Sg
= (/ 2)*114.3*5*102.12 = 91,674.17 N
(5) Lower fillet weld in shear(/ 2)*Nozzle OD*Leg*Sl= (/ 2)*114.3*14*57.33 = 144,104.03 N
(6) Upper groove weld in tension(/ 2)*Nozzle OD*tw*Sg= (/ 2)*114.3*7*102.12 = 128,343.83 N
Loading on welds per UG-41(b)(1)
W = (A - A1+ 2*tn*fr1*(E1*t - F*tr))*Sv= (1,259.7092 - 0 + 2*6.02*1*(1*12 - 1*12))*138
= 173,840.36N
W1-1 = (A2+ A5+ A41+ A42)*Sv= (234.6447 + 648.585 + 49.0322 + 0)*138
= 128,652.15N
W2-2 = (A2+ A3+ A41+ A43+ 2*tn*t*fr1)*Sv= (234.6447 + 168.5544 + 49.0322 + 195.9996 + 2*6.02*12*1)*138
= 109,393.45N
W3-3 = (A2+ A3+ A5+ A41+ A42+ A43+ 2*tn*t*fr1)*Sv= (234.6447 + 168.5544 + 648.585 + 49.0322 + 0 + 195.9996 + 2*6.02*12*1)*138
= 198,898.19N
Load for path 1-1 lesser of W or W1-1= 128,652.15 NPath 1-1 through (2) & (3) = 147,644.53 + 83,856.15 = 231,500.69N
Path 1-1 is stronger than W1-1so it is acceptable per UG-41(b)(1).
56/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
59/164
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
60/164
PSV321-213 (D)
ASME Section VIII Division 1, 2015 Edition Metric
Note: round inside edges per UG-76(c)
Location and Orientation
Located on F&D Head #2
Orientation 240
End of nozzle to datum line 4,407.02 mm
Calculated as hillside Yes
Distance to head center, R 400 mm
Passes through a Category A joint No
Nozzle
Description NPS 0.5 Sch 40S (Std) DN 15
Access opening No
Material specification SA-312 TP304 Wld pipe (II-D Metric p. 90, ln. 11)
Inside diameter, new 15.8 mm
Pipe nominal wall thickness 2.77 mm
Pipe minimum wall thickness1 2.42 mm
Corrosion allowance 0 mm
Opening chord length 16.22 mm
Projection available outside vessel, Lpr 146.62 mm
Projection available outside vessel to flange face, Lf 149.39 mm
Local vessel minimum thickness 12 mm
Liquid static head included 0 kPa
Longitudinal joint efficiency 1
Welds
58/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
61/164
Inner fillet, Leg41 7 mm
Nozzle to vessel groove weld 3 mm1Pipe minimum thickness = nominal thickness times pipe tolerance factor of 0.875.
ASME B16.5-2013 Flange
Description NPS 0.5 Class 150 SO A182 F304
Bolt Material SA-193 B7 Bolt
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
62/164
Reinforcement Calculations for Internal Pressure
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
UG-45Summary
(mm)
For P = 551.58 kPa @ 125 CThe nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable
A1 A2 A3 A5A
weldstreq tmin
This nozzle is exempt from area
calculations per UG-36(c)(3)(a)2.42 2.42
UG-41 Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculations per UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld descriptionRequired weld
size (mm)Actual weldsize (mm) Status
Nozzle to shell fillet (Leg41) 1.94 4.9 weld size is adequate
Nozzle to shell groove (Lower) 1.94 3 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 551.58 kPa @ 125 C
Parallel Limit of reinforcement per UG-40
LR = MAX(d, Rn+ (tn- Cn) + (t - C))
= MAX(16.22, 8.11 + (2.77 - 0) + (12 - 0))
= 22.88 mm
Outer Normal Limit of reinforcement per UG-40
LH = MIN(2.5*(t - C), 2.5*(tn- Cn) + te)
= MIN(2.5*(12 - 0), 2.5*(2.77 - 0) + 0)
= 6.92 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P)
= 551.5806*7.9 / (134,000*1 - 0.6*551.5806)
= 0.033 mm
Required thickness trfrom UG-37(a)(a)
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)
= 551.5806*1,768.6*1 / (2*134,000*1 - 0.2*551.5806)
= 3.64 mm
60/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
63/164
Required thickness trper Interpretation VIII-1-07-50
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)= 551.58*1,768.6*2.4842 / (2*134,000*1 - 0.2*551.58)= 9.05 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
UW-16(d) Weld Check
tmin= lesser of 19 mm or tnor t = 2.77 mmt1(min)or t2(min)= lesser of 6 mm or 0.7*tmin= 1.94mm
t1(actual)= 0.7*Leg = 0.7*7 = 4.9 mmThe weld size t1is satisfactory.
t2(actual)= 3 mmThe weld size t2is satisfactory.
t1+ t2= 7.9 >= 1.25*tmin
The combined weld sizes for t1and t2are satisfactory.
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
ta UG-27 = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P) + Corrosion
= 551.5806*7.9 / (114,000*1 - 0.6*551.5806) + 0
= 0.0381 mm
ta = max[ ta UG-27, ta UG-22]= max[ 0.0381 , 0 ]
= 0.0381 mm
tb1 = 9.04 mm
tb1 = max[ tb1, tb UG16]
= max[ 9.04 , 1.5 ]
= 9.04 mm
tb = min[ tb3, tb1]
= min[ 2.42 , 9.04 ]= 2.42 mm
tUG-45 = max[ ta, tb]
= max[ 0.0381 , 2.42 ]
= 2.42 mm
Available nozzle wall thickness new, tn= 0.875*2.77 = 2.42 mm
61/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
64/164
The nozzle neck thickness is adequate.
62/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
65/164
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
66/164
Required thickness trper Interpretation VIII-1-07-50
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)= 1,495*1,768.6*2.4842 / (2*134,000*1 - 0.2*1,495)= 24.54 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
UW-16(d) Weld Check
tmin= lesser of 19 mm or tnor t = 2.77 mmt1(min)or t2(min)= lesser of 6 mm or 0.7*tmin= 1.94mm
t1(actual)= 0.7*Leg = 0.7*7 = 4.9 mmThe weld size t1is satisfactory.
t2(actual)= 3 mmThe weld size t2is satisfactory.
t1+ t2= 7.9 >= 1.25*tmin
The combined weld sizes for t1and t2are satisfactory.
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
ta UG-27 = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P) + Corrosion
= 1,495.0015*7.9 / (114,000*1 - 0.6*1,495.0015) + 0
= 0.1 mm
ta = max[ ta UG-27, ta UG-22]= max[ 0.1 , 0 ]
= 0.1 mm
tb1 = 24.54 mm
tb1 = max[ tb1, tb UG16]
= max[ 24.54 , 1.5 ]
= 24.54 mm
tb = min[ tb3, tb1]
= min[ 2.42 , 24.54 ]= 2.42 mm
tUG-45 = max[ ta, tb]
= max[ 0.1 , 2.42 ]
= 2.42 mm
Available nozzle wall thickness new, tn= 0.875*2.77 = 2.42 mm
64/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
67/164
The nozzle neck thickness is adequate.
65/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
68/164
Reinforcement Calculations for MAP
The vessel wall thickness governs the MAP of this nozzle.
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
UG-45Summary
(mm)
For P = 1,870.09 kPa @ 21.11 CThe nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable
A1 A2 A3 A5A
weldstreq tmin
This nozzle is exempt from area
calculations per UG-36(c)(3)(a)2.42 2.42
UG-41 Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculations per UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld descriptionRequired weld
size (mm)Actual weldsize (mm)
Status
Nozzle to shell fillet (Leg41) 1.94 4.9 weld size is adequate
Nozzle to shell groove (Lower) 1.94 3 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 1,870.09 kPa @ 21.11 C
Parallel Limit of reinforcement per UG-40
LR = MAX(d, Rn+ (tn- Cn) + (t - C))
= MAX(16.22, 8.11 + (2.77 - 0) + (12 - 0))
= 22.88 mm
Outer Normal Limit of reinforcement per UG-40
LH = MIN(2.5*(t - C), 2.5*(tn- Cn) + te)
= MIN(2.5*(12 - 0), 2.5*(2.77 - 0) + 0)
= 6.92 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P)
= 1,870.0892*7.9 / (138,000*1 - 0.6*1,870.0892)= 0.11 mm
Required thickness trfrom UG-37(a)(a)
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)
= 1,870.0892*1,768.6*1 / (2*138,000*1 - 0.2*1,870.0892)
= 12 mm
66/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
69/164
Required thickness trper Interpretation VIII-1-07-50
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)= 1,870.09*1,768.6*2.4842 / (2*138,000*1 - 0.2*1,870.09)= 29.81 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
UW-16(d) Weld Check
tmin= lesser of 19 mm or tnor t = 2.77 mmt1(min)or t2(min)= lesser of 6 mm or 0.7*tmin= 1.94mm
t1(actual)= 0.7*Leg = 0.7*7 = 4.9 mmThe weld size t1is satisfactory.
t2(actual)= 3 mmThe weld size t2is satisfactory.
t1+ t2= 7.9 >= 1.25*tmin
The combined weld sizes for t1and t2are satisfactory.
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
ta UG-27 = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P) + Corrosion
= 1,870.0892*7.9 / (117,000*1 - 0.6*1,870.0892) + 0
= 0.13 mm
ta = max[ ta UG-27, ta UG-22]= max[ 0.13 , 0 ]
= 0.13 mm
tb1 = 29.81 mm
tb1 = max[ tb1, tb UG16]
= max[ 29.81 , 1.5 ]
= 29.81 mm
tb = min[ tb3, tb1]
= min[ 2.42 , 29.81 ]= 2.42 mm
tUG-45 = max[ ta, tb]
= max[ 0.13 , 2.42 ]
= 2.42 mm
Available nozzle wall thickness new, tn= 0.875*2.77 = 2.42 mm
67/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
70/164
The nozzle neck thickness is adequate.
68/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
71/164
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
72/164
Nozzle to vessel groove weld 3 mm1Pipe minimum thickness = nominal thickness times pipe tolerance factor of 0.875.
ASME B16.5-2013 Flange
Description NPS 2 Class 150 SO A182 F304
Bolt Material SA-193 B7 Bolt
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
73/164
Reinforcement Calculations for Internal Pressure
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
UG-45Summary
(mm)
For P = 551.58 kPa @ 125 CThe nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable
A1 A2 A3 A5A
weldstreq tmin
This nozzle is exempt from area
calculations per UG-36(c)(3)(a)3.42 3.42
UG-41 Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculations per UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld descriptionRequired weld
size (mm)Actual weldsize (mm) Status
Nozzle to shell fillet (Leg41) 2.74 4.9 weld size is adequate
Nozzle to shell groove (Lower) 2.74 3 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 551.58 kPa @ 125 C
Parallel Limit of reinforcement per UG-40
LR = MAX(d, Rn+ (tn- Cn) + (t - C))
= MAX(52.5, 26.25 + (3.91 - 0) + (12 - 0))
= 52.5 mm
Outer Normal Limit of reinforcement per UG-40
LH = MIN(2.5*(t - C), 2.5*(tn- Cn) + te)
= MIN(2.5*(12 - 0), 2.5*(3.91 - 0) + 0)
= 9.78 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P)
= 551.5806*26.25 / (134,000*1 - 0.6*551.5806)
= 0.11 mm
Required thickness trfrom UG-37(a)(a)
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)
= 551.5806*1,768.6*1 / (2*134,000*1 - 0.2*551.5806)
= 3.64 mm
71/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
74/164
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
75/164
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
76/164
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
77/164
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
78/164
The nozzle neck thickness is adequate.
76/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
79/164
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
80/164
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
81/164
The nozzle neck thickness is adequate.
79/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
82/164
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
83/164
Inner fillet, Leg41 7 mm
Nozzle to vessel groove weld 3 mm1Pipe minimum thickness = nominal thickness times pipe tolerance factor of 0.875.
ASME B16.5-2013 Flange
Description NPS 1 Class 150 SO A182 F304
Bolt Material SA-193 B7 Bolt
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
84/164
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
85/164
Required thickness trper Interpretation VIII-1-07-50
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)= 551.58*1,768.6*2.4842 / (2*134,000*1 - 0.2*551.58)= 9.05 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
UW-16(d) Weld Check
tmin= lesser of 19 mm or tnor t = 3.38 mmt1(min)or t2(min)= lesser of 6 mm or 0.7*tmin= 2.36mm
t1(actual)= 0.7*Leg = 0.7*7 = 4.9 mmThe weld size t1is satisfactory.
t2(actual)= 3 mmThe weld size t2is satisfactory.
t1+ t2= 7.9 >= 1.25*tmin
The combined weld sizes for t1and t2are satisfactory.
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
ta UG-27 = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P) + Corrosion
= 551.5806*13.32 / (114,000*1 - 0.6*551.5806) + 0
= 0.0635 mm
ta = max[ ta UG-27, ta UG-22]= max[ 0.0635 , 0 ]
= 0.0635 mm
tb1 = 9.04 mm
tb1 = max[ tb1, tb UG16]
= max[ 9.04 , 1.5 ]
= 9.04 mm
tb = min[ tb3, tb1]
= min[ 2.96 , 9.04 ]= 2.96 mm
tUG-45 = max[ ta, tb]
= max[ 0.0635 , 2.96 ]
= 2.96 mm
Available nozzle wall thickness new, tn= 0.875*3.38 = 2.96 mm
83/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
86/164
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
87/164
Reinforcement Calculations for MAWP
The attached ASME B16.5 flange limits the nozzle MAWP.
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
UG-45Summary
(mm)
For P = 1,495 kPa @ 125 CThe nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable
A1 A2 A3 A5A
weldstreq tmin
This nozzle is exempt from area
calculations per UG-36(c)(3)(a)2.96 2.96
UG-41 Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculations per UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld descriptionRequired weld
size (mm)Actual weldsize (mm)
Status
Nozzle to shell fillet (Leg41) 2.36 4.9 weld size is adequate
Nozzle to shell groove (Lower) 2.36 3 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 1,495 kPa @ 125 C
Parallel Limit of reinforcement per UG-40
LR = MAX(d, Rn+ (tn- Cn) + (t - C))
= MAX(27.35, 13.68 + (3.38 - 0) + (12 - 0))
= 29.05 mm
Outer Normal Limit of reinforcement per UG-40
LH = MIN(2.5*(t - C), 2.5*(tn- Cn) + te)
= MIN(2.5*(12 - 0), 2.5*(3.38 - 0) + 0)
= 8.45 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P)
= 1,495.0015*13.32 / (134,000*1 - 0.6*1,495.0015)= 0.15 mm
Required thickness trfrom UG-37(a)(a)
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)
= 1,495.0015*1,768.6*1 / (2*134,000*1 - 0.2*1,495.0015)
= 9.88 mm
85/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
88/164
Required thickness trper Interpretation VIII-1-07-50
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)= 1,495*1,768.6*2.4842 / (2*134,000*1 - 0.2*1,495)= 24.54 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
UW-16(d) Weld Check
tmin= lesser of 19 mm or tnor t = 3.38 mmt1(min)or t2(min)= lesser of 6 mm or 0.7*tmin= 2.36mm
t1(actual)= 0.7*Leg = 0.7*7 = 4.9 mmThe weld size t1is satisfactory.
t2(actual)= 3 mmThe weld size t2is satisfactory.
t1+ t2= 7.9 >= 1.25*tmin
The combined weld sizes for t1and t2are satisfactory.
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
ta UG-27 = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P) + Corrosion
= 1,495.0015*13.32 / (114,000*1 - 0.6*1,495.0015) + 0
= 0.18 mm
ta = max[ ta UG-27, ta UG-22]= max[ 0.18 , 0 ]
= 0.18 mm
tb1 = 24.54 mm
tb1 = max[ tb1, tb UG16]
= max[ 24.54 , 1.5 ]
= 24.54 mm
tb = min[ tb3, tb1]
= min[ 2.96 , 24.54 ]= 2.96 mm
tUG-45 = max[ ta, tb]
= max[ 0.18 , 2.96 ]
= 2.96 mm
Available nozzle wall thickness new, tn= 0.875*3.38 = 2.96 mm
86/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
89/164
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
90/164
Reinforcement Calculations for MAP
The vessel wall thickness governs the MAP of this nozzle.
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
UG-45Summary
(mm)
For P = 1,870.09 kPa @ 21.11 CThe nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable
A1 A2 A3 A5A
weldstreq tmin
This nozzle is exempt from area
calculations per UG-36(c)(3)(a)2.96 2.96
UG-41 Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculations per UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld descriptionRequired weld
size (mm)Actual weldsize (mm)
Status
Nozzle to shell fillet (Leg41) 2.36 4.9 weld size is adequate
Nozzle to shell groove (Lower) 2.36 3 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 1,870.09 kPa @ 21.11 C
Parallel Limit of reinforcement per UG-40
LR = MAX(d, Rn+ (tn- Cn) + (t - C))
= MAX(27.35, 13.68 + (3.38 - 0) + (12 - 0))
= 29.05 mm
Outer Normal Limit of reinforcement per UG-40
LH = MIN(2.5*(t - C), 2.5*(tn- Cn) + te)
= MIN(2.5*(12 - 0), 2.5*(3.38 - 0) + 0)
= 8.45 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P)
= 1,870.0892*13.32 / (138,000*1 - 0.6*1,870.0892)= 0.18 mm
Required thickness trfrom UG-37(a)(a)
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)
= 1,870.0892*1,768.6*1 / (2*138,000*1 - 0.2*1,870.0892)
= 12 mm
88/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
91/164
Required thickness trper Interpretation VIII-1-07-50
tr = P*L*M / (2*S*E - 0.2*P)= 1,870.09*1,768.6*2.4842 / (2*138,000*1 - 0.2*1,870.09)= 29.81 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
UW-16(d) Weld Check
tmin= lesser of 19 mm or tnor t = 3.38 mmt1(min)or t2(min)= lesser of 6 mm or 0.7*tmin= 2.36mm
t1(actual)= 0.7*Leg = 0.7*7 = 4.9 mmThe weld size t1is satisfactory.
t2(actual)= 3 mmThe weld size t2is satisfactory.
t1+ t2= 7.9 >= 1.25*tmin
The combined weld sizes for t1and t2are satisfactory.
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
ta UG-27 = P*Rn/ (Sn*E - 0.6*P) + Corrosion
= 1,870.0892*13.32 / (117,000*1 - 0.6*1,870.0892) + 0
= 0.22 mm
ta = max[ ta UG-27, ta UG-22]= max[ 0.22 , 0 ]
= 0.22 mm
tb1 = 29.81 mm
tb1 = max[ tb1, tb UG16]
= max[ 29.81 , 1.5 ]
= 29.81 mm
tb = min[ tb3, tb1]
= min[ 2.96 , 29.81 ]= 2.96 mm
tUG-45 = max[ ta, tb]
= max[ 0.22 , 2.96 ]
= 2.96 mm
Available nozzle wall thickness new, tn= 0.875*3.38 = 2.96 mm
89/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
92/164
The nozzle neck thickness is adequate.
90/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
93/164
Cylinder #1
ASME Section VIII Division 1, 2015 Edition Metric
Component Cylinder
Material SA-240 304 (II-D Metric p. 86, ln. 43)
ImpactTested
NormalizedFine GrainPractice
PWHTOptimize MDMT/
Find MAWP
No No No No No
DesignPressure (kPa)
DesignTemperature (C)
DesignMDMT (C)
Internal 551.58 125 -28.89
Static Liquid Head
Condition Ps(kPa) Hs(mm) SG
Test horizontal 12.15 1,240 1
Dimensions
Inner Diameter 1,240 mm
Length 2,500 mm
Nominal Thickness 6.35 mm
CorrosionInner 3 mm
Outer 0 mm
Weight and Capacity
Weight (kg) Capacity (liters)
New 488.53 3,019.07
Corroded 258.38 3,048.36
Radiography
Longitudinal seam Spot UW-11(b) Type 1
Top Circumferentialseam
Full UW-11(a) Type 1
Bottom Circumferentialseam
Spot UW-11(b) Type 1
91/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
94/164
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
95/164
Thickness Required Due to Pressure + External Loads
ConditionPressure P (
kPa)
AllowableStress
Before UG-23Stress
Increase (MPa)
Temperature (C)
Corrosion C(mm)
Location LoadReq'd Thk Due to
Tension (mm)
Req'd Thk Dueto
Compression(mm)
St Sc
Operating, Hot & Corroded 551.58 134 45.85 125 3Top Weight 1.28 1.26
Bottom Weight 1.29 1.29
Operating, Hot & New 551.58 134 57.63 125 0Top Weight 1.27 1.25
Bottom Weight 1.28 1.28
Hot Shut Down, Corroded 0 134 45.85 125 3Top Weight 0 0.07
Bottom Weight 0 0
Hot Shut Down, New 0 134 57.63 125 0Top Weight 0 0.06
Bottom Weight 0.01 0.01
Empty, Corroded 0 138 52.21 21.11 3Top Weight 0 0.06
Bottom Weight 0 0
Empty, New 0 138 68.14 21.11 0Top Weight 0 0.05
Bottom Weight 0.01 0.01
Hot Shut Down, Corroded,Weight & Eccentric MomentsOnly
0 134 45.85 125 3
Top Weight 0 0.07
Bottom Weight 0 0
Allowable Compressive Stress, Hot and Corroded- ScHC, (table HA-1Metric)
A = 0.125 / (Ro/ t)
= 0.125 / (626.35 / 3.35)
= 0.000669
B = 45.85 MPa
S = 134 / 1.00 = 134 MPa
ScHC = min(B, S) = 45.85 MPa
Allowable Compressive Stress, Hot and New- ScHN, (table HA-1 Metric)
A = 0.125 / (Ro/ t)
= 0.125 / (626.35 / 6.35)
= 0.001267
B = 57.63 MPa
S = 134 / 1.00 = 134 MPa
ScHN = min(B, S) = 57.63 MPa
Allowable Compressive Stress, Cold and New- ScCN, (table HA-1 Metric)
A = 0.125 / (Ro/ t)
= 0.125 / (626.35 / 6.35)
= 0.001267
B = 68.14 MPa
S = 138 / 1.00 = 138 MPa
ScCN = min(B, S) = 68.14 MPa
93/162
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
96/164
-
7/25/2019 MC-T-321-21.pdf
97/164
tm = M / (*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 2,001 / (*623.172*134,000*1.00*1.00) * 106
= 0.01 mm
tw = W / (2**Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)
= 766.7 / (2**623.17*134,000*1.00*1.00) * 104
= 0.01 mm
tt = tp+ tm- tw (total required, tensile)
= 1.27 + 0.01 - (0.01)= 1.27 mm
tc = |tmc+ twc- tpc| (total, net tensile)
= |0.01 + (0.01) - (1.27)|
= 1.25 mm
Maximum allowable working pressure, Lo