excel sheet
TRANSCRIPT
Particulars 2011 2012 2013
Sales 1440000 1800000 2400000less: Cost of goods soldCotton Waste 44800 61600 80500Spawn 24000 30000 37500Plastic Bags 9600 12000 17500Labor 224000 300000 375000Total CGS 280800 376600 476750Gross profit 1159200 1423400 1923250
Salaries 240000 264000 290400 Electricity 120000 132000 144000 Traveling 48000 50000 52000
Advertisement 120000 100000 100000 Telephone 24000 25000 27000Total Operating Expenses 552000 571000 613400Earning before income tax 607200 852400 1309850Tax deduction: (5% on sales) 72000 90000 120000Net income 535200 762400 1189850
Less: Operating expenses: Administrative exp
Marketing exp
Calculations:
3200 bags * 1.5 kg = 4800 kg4800 kg * 300/kg = 1440000
Cotton waste: (Rs 20/kg) 0.70*400 = 280kg/flock 280*20 = 5600/flockSpawn: (Rs 500/kg) 0.0015*400 = 6kg/flock 6* 500 = 3000/flockPlastic bags (1 bundle=100bags=Rs 300) 4*300 = 1200/flock 1200*8 = 9600/flockLabor: (1 bag=70 rs) 400*70=28000/flock 28000*8=224000 rs
Salaries: 10000 rs per care taker 10000*2=20000 rs/month 20000*12=240000rsElectricity: 15000*6 months= 90000 5000*6 month=30000rsTravelling: (600km/flock, 1000rs/100km) 1000*6=6000 rs/ flock 6000*8=48000rs
Asvertisement: (5000rs/cable operator) 5000*6=30000rs/month 30000*4=120000rsTelephone: (2000rs/month) 2000*12=24000 rs
Tax deduction:(5 % on sales) 1440000*0.05=72000 rs
Data: 8 flocks/ year, 400 bags/flock = 3200 bags/yearSales for 2011:
5600*8 = 448003000*8 = 24000
90000+30000=120000rs
Calculations:3000002500030000 Iron shelves: 40 shelves*10000
50003000012000010000530000
Products Cost Purchase of raw material Building rent Iron Shelves Supplies (office and operation)
Cutting equipment Utilities Generator Humidity controller TOTAL