example1 timber design
DESCRIPTION
deisng of timberTRANSCRIPT
![Page 1: Example1 Timber Design](https://reader036.vdocuments.us/reader036/viewer/2022081802/5695d00a1a28ab9b0290b100/html5/thumbnails/1.jpg)
13
EXAMPLE 1 LVL ROOF BEAMIt is required to check the adequacy of a 4.00 m clear span Kerto LVL beam 75 mm x 400 mm supporting atrussed rafter roof. For the applied loads, see Figure 19. It can be assumed that the compression edge is fullyrestrained and adequate bearing is provided. For comparison purposes the beam will be checked using bothBS 5268 Part 2 and EC5 Part 1.1.
Fig ure 19
Snow load 4.12 kN/m
Ceil ing im posed load 1.31 kN/m
4.1 m
BS 5268 PART 2SERVICE CLASS
Mois ture con tent ≤ 20% ∴ Serv ice class 2 (Cl 1.6.4)
TIMBER PROPERTIES
GRADE STRESSESFrom Table 6
Bending parallel to grain as a joist = 13.9 N/mm2
Shear parallel to grain as a joist = 1.5 N/mm2
Modulus of elasticity mean = 12750 N/mm2
minimum = 10400 N/mm2
Shear modulus = E mean
20
DIMENSIONS OF SECTION PROPERTIES
Breadth of beam section b = 75 mm
Depth of beam section h = 400 mm
Span between bearing centres L = 4100 mm
Bearing length lbearing
= 100 mm
Area of cross section A = 75 400 30000× = mm 2
Section modulus Zx
= 75 400
6
2×
= 2 10 6× mm 3
Second moment of area Ixx
= 75 400
12
3×
= 400 10 6× mm 4
EC5 PART 1.1
Mois ture con tent ≤ 20% ∴Serv ice class 2 Cl 6.3a NAD
CHARACTERISTIC VALUES From Table 7
fm,k
= 51 N/mm2
fv,r,0,k
= 5.1 N/mm2
E0,mean
= 14000 N/mm2
E0,05
= 12400 N/mm2
G0,mean
= 960 N/mm2
A = 30000 mm2
Wy
= 2 x 106 mm3
Iy
= 400 x 106 mm4
Self weight of to tal struc ture 5.45kN/m
Note: In EC5 the ma jor bend ingaxis of a rec tan gu lar sec tion isdes ig nated y-y as shown be low
z
z
y y
x
x
![Page 2: Example1 Timber Design](https://reader036.vdocuments.us/reader036/viewer/2022081802/5695d00a1a28ab9b0290b100/html5/thumbnails/2.jpg)
14
LOADS
BS 5268 treats snow load as a medium term durationload and the storage and total self-weight as long term duration loads, hence the medium term case will becritical ie
w = 5.45 + 1.38 + 4.12 = 10.95 kN/m
STRENGTH CHECKBENDING CHECK
Bending moment M = 10 95 41
8
2. .×
= 23.01 kN/m
∴ Bending stress σm,a,//
= 23 01 10
2 10
6
6
. ××
= 11.50 N/mm2
Bending strength σm,adm,//
= K3 x K
7 x grade stress
Depth factor K7
= 0 81400 92300
400 56800
2
2.
( )
)
××
= 0.94
σm,adm,//
= 1.25 x 0.94 x 13.9
= 16.33 N/mm2
Bending stress
Bending strength=
1150
16 33
.
.= 0.70 ∴ OK
SHEAR CHECK
Shear force V = 10 95 41
2
. .×= 22.45 kN
Shear stress = 15 22 45 10
30000
3. .× ×
= 1.12 N/mm2
Shear strength = K3 x grade stress
= 1.25 x 1.5 = 1.88 N/mm2
Shear stress
Shear strength=
112
188
.
. = 0.60 ∴ OK
ACTIONS
EC5 treats the snow load as short term duration, thestorage load as long term and the total self weight aspermanent loads. Critical case is short term with thesnow load dominant and adopting the characteristicload combination given in EC1 Part 1
Fd = (1.35 x 5.45) + (1.5 x 4.12) + (0.7 x 1.5 x 1.38)
Cl 9.10 EC1.1
= 14.99 kN/m
Md
= 14 99 41
8
2. .× = 31.50 kN/m
σm,d
= 3150 10
2 10
6
6
. ××
= 15.75 N/mm2
fm,d
= k k k fh crit mod m.k
Mγ
Depth factor kh: Step lecture A9 recommends no
modification is made for depth effects.
Instability factor kcrit
: Effective length from TRADADA3. L
ef = 1.0 x L = 4100 mm
∴ σm,crit = 0 75 2. E
L h0,05
ef
bNAD Cl 6.5a
= 0 75 12400 75
4100 400
2. × ××
= 31.9
λrel,m = fm k
m crit
,
,σ =
51
319.= 1.26 Eq 5.2.2a
kcrit = 1.56 - 0.75 λrel,m Eq 5.2.2d
= 1.56 - 0.75 x 1.26 = 0.62
fm,d
= 0 62 0 9 5100
13
. . .
.
× ×= 21.89 N/mm2
15 75
2189
.
.= 0.72 ∴ OK
Vd
= 14 99 41
2
. .×= 30.73 kN
τd
= 15 30 73 10
30000
3. .× ×= 1.54 N/mm2
fv,d
= k fmod v, k
γ M
= 0 9 51
13
. .
.
×= 3.53 N/mm2
= 154
353
.
.= 0.44 ∴ OK
BS 5268 EC5
![Page 3: Example1 Timber Design](https://reader036.vdocuments.us/reader036/viewer/2022081802/5695d00a1a28ab9b0290b100/html5/thumbnails/3.jpg)
15
SERVICEABILITY
=
FUDL
5 4100
384 14000 400 10
12 4100
8 960 30000
4
6
2×× × ×
+ ×× ×
.
= 0.745 FUDL
To provide a low risk of cracking in a plasterboardceiling, the characteristic load combination given inEC1 Part 1 will be used. By inspection, the short termcase will be critical with the snow load dominant.
Fd1
= 5.45 kN/m Fd2
= 4.12 + 0.7 x 1.38
= 5.09 kN/m
∴u1, inst
= 0.745 x 5.45 u2,inst
= 0.745 x 5.09
= 4.06 mm = 3.79 mm
INITIAL DEFLECTION
Creep will be calculated using the quasi-permanentload combination using a k
def,perm of 1.0 Table 4.1
A value of ψ2 = 0.3 is assumed, for this example only,
for the long term ceiling imposed load pending avalue being given in EC1.1 NAD. This recognises thatit is likely that areas of the ceiling will be unloaded.
Fd.creep = 5.45 + (0 x 4.12) + (0.3 x 1.38)EC1.1 Eq 9.18
= 5.86 kN/m
ucreep
= 0.745 kdef,perm
Fd,creep
= 0.745 x 1.0 x 5.86 = 4.37 mm
For a UDL the elastic + shear deflection = 5 12 UDL L
384 EI
UDL L
8 G
4 2
0, mean
+ .
A
ufin
= u1,inst
+ u2,inst
+ ucreep
= 4.06 + 3.79 + 4.37 = 12.22 mm
u2,fin
= u2,inst
+ ucreep
= 3.79 + 4.37 = 8.16 mm
= w5 4100
384 12750 400 10
12 4100 20
8 12750 3000
4
6
2×× × ×
+ × ×× ×.
0
= 0.853w
Design load: By inspection, the medium term case iscritical
ie w = 10.95 kN/m as previously calculated.
∴ Deflection= 0.853 x 10.95
= 9.34 mm
The deflection limits for ufin
and u2,fin
are taken fromTRADA WI Sheet 4 - 24 Serviceability limit states fortimber in buildings.
ufin
≤ span
250=
4100
250= 16.4 mm
u2,fin
≤ span
350=
4100
350= 13.76 mm
Repeat calculations will show that a 63 x 400 mmdeep section is 1% over stressed which the designermay consider acceptable.
BS 5268 EC5
CREEP DEFLECTIONNot considered in BS 5268
TOTAL DEFLECTION= Initial deflection
= 9.34 mm
DEFLECTION LIMITS
Deflection ≤ 0.003 x span = 0.003 x 4100
= 12.3 mm
If smaller depth used ie 360 mm, deflection limits exceeded
If thinner section used ie 63 mm, depth to breadth ratio exceeds 6.3 see BS 5268 Table 16.
∴ use 75 x 400 mm Kerto LVL.