design of barrage(has)
TRANSCRIPT
-
8/12/2019 Design of Barrage(HAS)
1/22
DESIGN OF BARRAGE
Maximum Discharge Qmax = 300000 CusecsMinimum Discharge Qmin = 12000 Cusecs
River Bed Level RBL = 582 Ft
Highest Flood Level HFL = 600 Ft
Lowest Water Level LWL = 587 Ft
Minimum Pond Level = 598
No of Canals on Right
Bank= 2
No of Canal on Left Bank = 1
Maximum Discharge For
1 Canal= 3500 Cusecs
Slope of River = 1 Ft/mile
DESIGN OF BARRAGE PROFILE FOR OVERFLOW CONDITION
1.Minimum stable Wetted PerimeterWetted Parameter Pw = 2.666(sqrt(300000))
= 1460 Ft
Using Lacy Looseness
CoeffientLCC = 1.8
Width b/w Abutment Wa = 1.8 x 1460
2628 Ft
Try:,
40bays @ 60 = 2400 Ft
25 Piers @ 7 = 175 Ft
1 Fish Ladder = 20 Ft
-
8/12/2019 Design of Barrage(HAS)
2/22
2 Divide Walls = 35 Ft
Total Wa = 2630 Ft
Discharge b/w
Abutments
qabt = (300000/2630)
= 114.07 Cfs
Discharge b/w Weir qweir = (300000/2400)
= 125 Cfs
2. Calculation of Lacys Silt Factor(f).
f = [(1844/5000)(300000) ]
= 1.94
3. Fixation of Crest Level.
Assume
Afflux = 3 Ft
Height of Crest P = 6 Ft
Maximum Scour Depth R = 0.9 x (114.07 /1.94)
= 16.97 Ft
H0 = 16.97-6= 10.97 Ft
Velocity Head V0 = 114.07/16.97
= 6.72 Ft/sec
H0 = 6.72 /(2 x 32.2)
0.7 Ft
E0 = 10.97 + 0.7
= 11.67 Ft
E1 = 18 + 0.7 +3
21.7 Ft
Level of E1 = 582+21.7
= 603.7 Ft
-
8/12/2019 Design of Barrage(HAS)
3/22
Crest Level = 603.711.67
= 592.03 Ft
Maximum D/S Water
Level= 597.5 Ft
(From Discharge Curve)
h = 597.5592.03
= 5.47 Ft
h/E0 = 5.47/11.67
= 0.47
C/C = 0.95
Assume C = 3.5
C = 3.5 x 0.95= 3.325
Q = 3.325 x 2400 x 11.67
= 318133.33 Cfs
Q > Qmax OK
Lacys Looseness
CoefficientLCC = 2630/1660
= 1.58
4. Design of Undersluices.
Fix Crest Level of undersluices 3 ft below the main weir.
Crest Level of
Undersluices= 592.03-3
= 589.03 ft
Assume 5 Bays acts as Undersluices on both sides
b1 = 5 x 60= 300 Ft
Assuming,
Discharge ofUndersluices
qus = 120% of main weir.
= 1.2 x 125
-
8/12/2019 Design of Barrage(HAS)
4/22
= 150 Cfs
Maximum Scour Depth R = 0.9 x (150 /1.94)
= 20.37 Ft
D0 = 20.37 Ft
Velocity Head V0 = 150/20.37
= 7.36 Ft/sec
H0 = 7.36 /(2 x 32.2)
0.84 Ft
Maximum USEL = 603.00 + 0.84
603.84 Ft
E0 = 603.84589.03
= 14.81 Ft
h = 14.81-3
= 11.81 Ft
h/E0 = 11.81/14.81
= 0.79
C/C = 0.80
Assume C = 3.5
C = 3.5 x 0.80
= 2.8
Q1 & Q3 = 2.8 x (300 x 2) x 14.81
= 95750.70 Cfs
Qmain weir = 3.325 x (2400-600) x 11.67
238600.00 Cfs
Total Discharge QTotal = 95750.70 + 238600.00= 334350.7 Cfs
QTotal > Qmax(300,000) OK
Now %age Water Passing through
Undersluices= [95750.70/300000] x 100
= 32 %
-
8/12/2019 Design of Barrage(HAS)
5/22
The Undersluices are fixed at Crest = 589.03 ft
Number of Bays on each side = 5
5. Determination of Water Level and Energy Level.
We shall determine the water level and energy levels of the barrage for three states of the river
i.e
a) Retrogressed Stateb) Normal Statec) Accreted State
The Curve of the three states of the river are obtained by the actual stage-discharge relationship
at the barrage site.
5.1 Check for Main Weir
Check for Normal StateCheck for Retrogressed State
Check for Accreted State
-
8/12/2019 Design of Barrage(HAS)
6/22
FOR UNDERSLUICES:-
6. Fixation of d/s floor level and length of d/s glacis and d/s floor.
6.1 Fixation of d/s floor levels for normal weir section using Crumps method and determination
of floor length.
a)
Discharge Q = 300000 Cfs
Maximum DSWL = 603 Ft
USWL = 604 FtUSEL = 604.5 Ft
RBL = 582 Ft
Crest Level = 592.03 Ft
DSFL = 576 Ft
Dpool = 603-576
= 27 Ft
d/s velocity V = 300000/(27 x 2630)
= 4.23 Ft/sec
d/s velocity head h0 = 4.23 /(2 x 32.2)
= 0.28 Ft
DSEL = 603+0.28= 603.28 Ft
K = 604.5-592.03
= 12.47 Ft
L = 604.5-603.28
= 1.22 Ft
q = 300000/2400
= 125 Cfs/ft
-
8/12/2019 Design of Barrage(HAS)
7/22
Critical Depth C = [125/32.2]
= 7.86 Ft
L/C = 1.22/7.86
= 0.15
(K+F)/C = 1.92(From Crumps Curve)
F = 1.92 x 7.8612.47
= 2.62
Level of Interaction
of jump with glacis= Crest levelF
= 592.03-2.62
= 589.41 Ft
E2 = 603.28589.41= 13.87 Ft
Submergency ofJump
= 589.41576
= 13.41 Ft
Length of glacis d/s
of jump= 3 x 13.41
= 40.23 Ft
Length of silting pool = 4.5 x 13.87
= 62.42 Ft
Length of d/s floor = 62.42 - 40.23
= 23
say = 25 Ft
b)
Discharge Q = 300000 Cfs
Minimum DSWL = 593 Ft
USWL = 598 FtUSEL = 598.95 Ft
RBL = 582 Ft
Crest Level = 592.03 Ft
DSFL = 576 Ft
Dpool = 593-576
= 17 Ft
d/s velocity V = 300000/(17 x 2630)
-
8/12/2019 Design of Barrage(HAS)
8/22
= 6.71 Ft/sec
d/s velocity head h0 = 6.71 /(2 x 32.2)
= 0.70 Ft
DSEL = 593+0.7
= 593.7 Ft
K = 598.95-592.03= 6.92 Ft
L = 598.95-593.7
= 5.25 Ft
q = 300000/2400
= 125 Cfs/ft
Critical Depth C = [125/32.2]
= 7.86 Ft
L/C = 5.25/7.86
= 0.67
(K+F)/C = 2.52(From Crumps Curve)
F = 2.52 x 7.866.92
= 12.89
Level of Interaction of jump with
glacis= Crest levelF
= 592.03-12.89
= 579.14 Ft
E2 = 593.7579.14
= 14.56 Ft
Submergence of
Jump= 579.14576
= 3.14 Ft
Length of glacis d/s of jump = 3 x 3.14
= 9.42 Ft
Length of silting pool = 4.5 x 14.56= 65.52 Ft
Length of d/s floor = 65.52- 9.42
= 56
say = 60 Ft
Hence we shall provide d/s floor 60 ft long.
-
8/12/2019 Design of Barrage(HAS)
9/22
6.1 Fixation of d/s floor levels for undersluices section using Crumps method and determination
of floor length
95750.70
a)
Discharge Q = 114900 CfsMaximum DSWL = 603.5 Ft
USWL = 604.5 Ft
USEL = 605.19 Ft
RBL = 582 Ft
Crest Level = 589.03 Ft
DSFL = 573 Ft
Dpool = 603.5-573
= 30.5 Ft
d/s velocity V = 114900/(30.5 x 600)
= 6.28 Ft/sec
d/s velocity head h0 = 6.28 /(2 x 32.2)= 0.61 Ft
DSEL = 603.5+0.61
= 604.11 Ft
K = 605.19-589.03
= 16.16 Ft
L = 605.19-604.11
= 1.08 Ft
q = 114900/600
= 191.5 Cfs/ft
Critical Depth C = [191.5 /32.2]
= 10.44 Ft
L/C = 1.08/10.44
= 0.10
(K+F)/C = 1.97
(From Crumps Curve)
F = 1.97x 10.4416.16
= 4.40
Level of Interactionof jump with glacis
= Crest levelF
= 589.03-4.4
= 584.63 Ft
E2 = 604.11584.63
= 19.48 Ft
-
8/12/2019 Design of Barrage(HAS)
10/22
Submergence of
Jump= 584.63573
= 11.63 Ft
Length of glacis d/s
of jump
= 3 x 11.63
= 34.89 Ft
Length of silting pool = 4.5 x19.48
= 87.66 Ft
Length of d/s floor = 87.6634.89
= 53
say = 55 Ft
b)
Discharge Q = 114900 CfsMinimum DSWL = 598 Ft
USWL = 603 Ft
USEL = 603.79 Ft
RBL = 582 Ft
Crest Level = 589.03 Ft
DSFL = 573 Ft
Dpool = 598-573
= 25 Ft
d/s velocity V = 114900/(25 x 600)
= 7.66 Ft/sec
d/s velocity head h0 = 7.66 /(2 x 32.2)
= 0.91 Ft
DSEL = 598+0.91
= 598.91 Ft
K = 603.79-589.03
= 14.76 Ft
L = 603.79-598.91
= 13.88 Ft
q = 114900/600
= 191.5 Cfs/ft
Critical Depth C = [191.5 /32.2]
= 10.44 Ft
L/C = 13.88/10.44
= 1.33
(K+F)/C = 2.9
(From Crumps Curve)
-
8/12/2019 Design of Barrage(HAS)
11/22
F = 2.9 x 10.4414.76
= 15.5
Level of Interactionof jump with glacis
= Crest levelF
= 589.03-15.5= 573.53 Ft
E2 = 598.91573.53
= 25.38 Ft
Submergence of
Jump= 573.53573
= 0.53 Ft
Length of glacis d/s
of jump = 3 x 0.53= 1.59 Ft
Length of silting pool = 4.5 x 25.38
= 114.21 Ft
Length of d/s floor = 114.21-1.59
= 113
say = 115 Ft
Hence we shall provide d/s floor 115 ft long.
7. Scour Protection.
Assume 20% concentration,
q = 125 x 1.2
= 150 Cfs
R = 0.9 x [(150 )/1.94]
= 20.37 ft
7.1 D/S Scour Protection.
Safety Factor =1.75 for d/s floor critical
condition.
= 1.75 x 20.37
= 35.65 Ft
Minimum D/S Water = 593 Ft
-
8/12/2019 Design of Barrage(HAS)
12/22
Level for 0.3 million
discharge.
D/s Apron Level = 576 Ft
Depth of Water onApron
= 593576
= 17 Ft
Add 0.5 ft increase in depth for concentration.
D =Depth of Water with
concentration.
= 17.5 Ft
R D = 35.6517.5
= 18.15 Ft
Length of Apron to cover a surface
of scour at 1:3 slope= Sq.rt (3
2+ 1
2) x (18.15)
57.40 Ft
Therefore the length of D/S stoneapron in horizontal position
= 57.40 x {1.25t/1.75t]
41 Ft
7.2 U/S Scour Protection.
Safety Factor = 1.25 for U/S Floor
R = 1.25 x 20.37
= 25.46 Ft
Minimum U/S Water Level forDischarge of 0.3 million cfs.
= 598 Ft
U/S Apron Level = 582 Ft
Depth of Water onApron = 598582
= 16 Ft
Add 0.5 ft increase in depth for concentration.
D =Depth of Water with
concentration.
= 16.5 Ft
-
8/12/2019 Design of Barrage(HAS)
13/22
R D = 25.4616.5
= 8.96 Ft
Length of Apron to
cover a surface ofscour at 1:3 slope
= Sq.rt (32
+ 12
) x (8.96)
= 28.32 ft
= 30 (Say)
Therefore the length
of U/S stone apron in
horizontal position
= 30 x {1.25t/1.75t]
= 21.45 ft
7.3 Thickness of Aprons.
The Basic Idea in determining the thickness is that there should be sufficient volume of stoneswhen launching that it fully covers the surface of scour at maximum possible slope (1:3).Now t
for medium sand and a slope of 12/mile is 34.
Thickness of Stone Apron inHorizontal position
= 1.75 x (34/12)
= 5 Ft
While the size of the concrete blocks over the filter will be 4 x 4 x 4 , the thickness of the
stone apron shall be 5 ft.
Summary,
Total Length of D/S Stone Apron = 41 Ft
4 thick block Apron = 13 (1/3 of Total Length) Ft
5 thick block Apron = 28 Ft
Total Length of U/S Stone Apron = 21.45 Ft
4 thick block Apron = 7 (Block Size 4 x 4x 4) Ft
5 thick block Apron = 14.45 Ft
7.4 Scour Protection For Undersluices.
Proceeding on similar lines above, the length and thickness for the U/S & D/s loose stone aprons
-
8/12/2019 Design of Barrage(HAS)
14/22
may be calculated for the undersluices portion. In this case since the discharge intensity will be
higher, the maximum scour will be more than that in previous case & consequently the length
will be greater as compared to those for the normal weir section.
Assume 20% concentration,
q = 159.58 x 1.2= 191.5 Cfs
R = 0.9 x [(191.5 )/1.94]
= 23.97 ft
7.4.1 D/S Scour Protection.
Safety Factor =1.75 for d/s floor criticalcondition.
= 1.75 x 23.97
= 41.96 Ft
Minimum D/S Water
Level for 0.3 million
discharge.
= 593 Ft
D/s Apron Level = 576 Ft
Depth of Water onApron
= 593576
= 17 Ft
Add 0.5 ft increase in depth for concentration.
D =Depth of Water with
concentration.
= 17.5 Ft
R D = 41.9617.5
= 24.46 Ft
Length of Apron to cover a surface
of scour at 1:3 slope= Sq.rt (3
2+ 1
2) x (24.46)
= 77.35 Ft
Therefore the length of D/S stone
apron in horizontal position= 77.35 x {1.25t/1.75t]
= 55.25 Ft
7.4.2 U/S Scour Protection.
-
8/12/2019 Design of Barrage(HAS)
15/22
Safety Factor = 1.25 for U/S Floor
R = 1.25 x 23.97
= 29.96 Ft
Minimum U/S Water Level for
Discharge of 0.3 million cfs.= 598 Ft
U/S Apron Level = 582 Ft
Depth of Water on
Apron= 598582
= 16 Ft
Add 0.5 ft increase in depth for concentration.
D = Depth of Water withconcentration.
= 16.5 Ft
R D = 29.9616.5
= 13.46 Ft
Length of Apron tocover a surface of
scour at 1:3 slope
= Sq.rt (32+ 1
2) x (13.46)
= 42.57 ft
= 45 (Say)
Therefore the length
of U/S stone apron inhorizontal position
= 45 x {1.25t/1.75t]
= 32.15 ft
7.4.3 Thickness of Aprons.
The Basic Idea in determining the thickness is that there should be sufficient volume of stoneswhen launching that it fully covers the surface of scour at maximum possible slope (1:3).Now t
for medium sand and a slope of 12/mile is 34.
Thickness of Stone Apron in
Horizontal position= 1.75 x (34/12)
= 5 Ft
While the size of the concrete blocks over the filter will be 4 x 4 x 4 , the thickness of the
-
8/12/2019 Design of Barrage(HAS)
16/22
stone apron shall be 5 ft.
Summary,
Total Length of D/S Stone Apron = 55.25 Ft
4 thick block Apron = 18 (1/3 of Total Length) Ft
5 thick block Apron = 37.25 Ft
Total Length of U/S Stone Apron = 32.15 Ft
4 thick block Apron = 10 (Block Size 4 x 4x 4) Ft
5 thick block Apron = 22.15 Ft
8. Inverted Filter Design.
Extensive experiments have shown that it is not necessary for a filter to restrain all the particles
of the soil. Instead it may restrain 15% coarser or the D85of the soil. These voids will createsmaller openings to trap finer soil particles. Therefore the diameter of the openings of the filter
must be less then D85 of the soil. Since Effective pore diameter is about 1/5D15.
Therefore: D85(Filter) > 5D85(Soil)
If Filter provide free drainage than it much more pervious than the soil and in such case thecriterion is.
D15(Filter) > 5 D15 (Soil)
The Concrete Block of 4 x 4 x 4 will be placed over 2ft thick inverted filter which consists of a9 layer of Single (3-6) over 9 layer of coarse shingle (3/4 -3) over 6 layer of fine shingle
(3/16 ).there are 2 inches wide spacings on the sides of the blocks which are filled withfine shingle to provide free seepage flow.
9. Design of Guide Bank.
1)
Length of each guide bank measured in a straight line along the barrage U/S is
LU/S = 1.5 x 2630
= 3945 ft
2)
-
8/12/2019 Design of Barrage(HAS)
17/22
Length of Guide bank D/s of Barrage
LD/S = 0.2 x 2630
= 526 Ft
3)For the nose of the S/S guide
bank & the full length of D/S guide
bank use Laceys depth.
= 1.75 x 20.37
= 15.28 Ft
For remaining U/s guide bank
Laceys depth= 1.25 x 20.37
= 25.46 Ft
4)
Possible Slope ofScour
= 1 : 3
5)
Free Board U/S = 7 (Above HFL Level) Ft
Free Board D/S = 6 (Above HFL Level) ft
These Free board also contains allowance for Accretion.
6)
Top of Guide Bank Width = 40 Ft
7)
Side Slope of Guide Bank = 1 : 2
8)
Minimum Apron Thickness = 4 Ft
Length of Barrage = 2630 Ft
Length of U/S Guide Bank = 3945 ft
Length of D/S Guide Bank = 526 ft
Radius of U/S Curved Part = 600 Ft
Radius of D/s Curved Path = 400 Ft
-
8/12/2019 Design of Barrage(HAS)
18/22
-
8/12/2019 Design of Barrage(HAS)
19/22
Assume d2 At the nose of the guide Bank & Calculate l. If the assumed value is correct, the L
will come out to be equal to the Length of the Guide Bank.
Assume,
d2 = 18.8 Ft
d1/D = 19 / 18
= 1.056 ft
( d1/D) = 0.8568
=From Bresse Back WaterFunction Table.
d2/D = 18.8/18
= 1.05 Ft
( d2/D) = 0.8968
Substituting the Values in Above Formula
L =( (19-18.8) / (1/5000) ) + 18((50000(71
2/32.2))[0.8968
0.8568]
L = 3987 ft
>= 3945 Ft
(OK)
L = 3987 Ft
Rise I River Bed Level = 3945 / 5000
0.789
From The Level At Barrage
water level along h/w axis at3945; U/s of Barrage.
= 582 + 0.789 + 18.8
= 601.589 Ft
Level At the Nose of U/S Guide
Bank
= 601.589 + free board
= 601.589 + 7
= 608.598 Ft
Level at the Barrage = HFL + Free Board
= 600 + 7
= 607 Ft
-
8/12/2019 Design of Barrage(HAS)
20/22
-
8/12/2019 Design of Barrage(HAS)
21/22
Transition From Nose
to Straight= 1.5 x 20.04
= 30 Ft
Straight Reach ofGuide Bank
= 1.25 x 20.04
= 25 Ft
D = 18.9 ft
Length of unlaunched (horizontal)
Apron= 2.5 (R D)
= 2.5 x (20.0418.9)
= 2.85 Ft
Length of Launched Apron at 1:3Slope
= Sq.rt(10) (R D)
= Sq.rt (10) x (20.0418.9)
= 3.6 Ft
Volume of Stone in Apron = 9.5 (R D)
= 9.5 x ( 20.0418.9)
= 10.83 Ft
11. Design of Marginal Bank.
Top width (With NoDowel)
=
-
8/12/2019 Design of Barrage(HAS)
22/22