cpp - bubble and dew points for ideal systems (1)
TRANSCRIPT
• Plot y against x for more volatile component at fixed Ptotal
Vapour-Liquid EquilibriumK-values and Relative Volatility
xA
yA
0 1
1 equilibrium
curve
y = x
x1
y1
AAB
AABA x1-α1
xαy
Higher α gives more easy separation by distiller
• Also, no such thing as “boiling point” any more
Vapour-Liquid EquilibriumK-values and Relative Volatility
Temperature (ºC)
0.0 1.0Mole fraction of more volatile component
Cool a vapour sample of 40% benzene, 60% toluene
Boiling point of pure toluene
Boiling point of pure benzene
Starts to condense here
Condensation now complete
Continues to cool as liquid
Dew point
Bubble point
• Liquid has N components and total pressure Ptotal
• Defining bubble point mathematically:
Vapour-Liquid EquilibriumBubble point calculations
1xKN
1iii
K-value of component i at this temperature/pressure/composition
mole fraction of component i in liquid phase
• For ideal liquid phase, Ki = f (T, P, composition) only
• Calculation of bubble point is stepwise procedureGuess a
temperatureCalculate K1,
K2, K3 etcDoes (K1x1)+(K2x2)+
…=1?
Pick a new temperature SuccessNO
YES
Vapour-Liquid EquilibriumBubble Point Example
• Find bubble point to nearest 0.1ºC
• Vapour of 80 mol% benzene and 20 mol% toluene
• Pressure is 1000 mmHg
• From now on call benzene (1) and toluene (2)
• SOLUTION assuming this binary combination is ideal in both vapour and liquid phases
• First we need to guess our first temperature
• Rather than a random guess, make an educated estimate…
Vapour-Liquid EquilibriumBubble Point Example
• Find boiling points of pure components at 1000 mmHg
• Use Antoine equation
• A1 = 6.90565 B1 = 1211.033 C1 = 220.790A2 = 6.95464 B2 = 1344.800 C2 = 219.482
(1) log10 (1000) = 6.90565 – 1211.033 (t + 220.79) t = 89.38°C
(2) log10 (1000) = 6.95464 – 1344.8 (t + 219.482) t = 120.6°C
• Make first guess at temperature to be weighted by mole%:
i.e.0.8(89.3) + 0.2(120.6) = 95.6°C
Vapour-Liquid EquilibriumBubble Point Example
• Calculate both values for Pi0 at this temperature:
log10 (P10)= 6.90565 – 1211.033 (95.6 + 220.79)
P10 = 1197 mmHg
log10 (P20)= 6.95464 – 1344.8 (95.6 + 219.482)
P20 = 486 mmHg
• Both liquids assumed ideal so:
total
0i
i P
PK 197.1
0010
1197K1 486.0
0001
486K2
0548.10.4860.21.1970.8xK2
1iii
Vapour-Liquid EquilibriumBubble Point Example
• Answer gave > 1, i.e. too high
• Need lower K-values, ie. a lower temperature
• Not below 89.3°C (pure benzene boils); try t =93°C
• Calculate both values for Pi0 at this temperature:
log10 (P10)= 6.90565 – 1211.033 (93 + 220.79)
P10 = 1112 mmHg
4477.00001
447.7K2
9795.04477.02.0112.18.0xK2
1iii
112.10010
1112K1
log10 (P20)= 6.95464 – 1344.8 (93 + 219.482)
P20 = 447.7 mmHg
Vapour-Liquid EquilibriumBubble Point Example
• Answer gave < 1, i.e. too lowNeed higher K-values, ie. a higher temperature
• Pick random temperature between 93°C and 95.6°C ?
• Better to use a method to seek next guessLinear interpolation suggests the following:
Temperature (ºC)
Σ(Kixi)
93 95.6
1.0548
0.9795
1.0000
• Model curve as straight line between the two known points
• Straight line gradient is:
39t
0.9795-1.0000
396.59
0.9795-1.0548
t
Vapour-Liquid EquilibriumBubble Point Example
• Calculate both values for Pi0 at this temperature:
log10 (P10)= 6.90565 – 1211.033 (93.7 + 220.79)
P10 = 1135 mmHg
log10 (P20)= 6.95464 – 1344.8 (93.7 + 219.482)
P20 = 457.8 mmHg
C7.930.9795-1.0548
0.9795-1.0000396.5993t
4578.00001
457.8K2
9993.04578.02.0135.18.0xK2
1iii
135.10010
1135K1
• Effectively converged on 1 – bubble point = 93.7ºC
Vapour-Liquid EquilibriumBubble Point Example
• Also interesting to know vapour composition at equilibrium with this liquid, ie. that of the first few bubbles
i
ii x
yK yi = Kixi
y1 = 0.8 × 1.135 = 0.908 y2 = 0.2 × 0.4578 = 0.092 y1 + y2 = 0.908 + 0.092 = 1.000
• Vapour at equilibrium with liquid at 1000 mmHg and 93.7°C is 91 mol% benzene and 9 mol% toluene
Vapour-Liquid EquilibriumDew Point Example
• Now find dew point to nearest 0.1ºC for same mixture at 1000 mmHg
• SOLUTION assuming this binary combination is ideal in both vapour and liquid phases
• Again, first guess at temperature is weighted average of boiling points:
i.e. 0.8(89.3) + 0.2(120.6) = 95.6°C
• This time, we use dew point criterion, which is:
1K
y2
1i i
i
K-value of component i at this
temperature/pressure/composition
mole fraction of component i in vapour phase
Vapour-Liquid EquilibriumDew Point Example
• Calculate both values for Pi0 at this temperature:
log10 (P10)= 6.90565 – 1211.033 (95.6 + 220.79)
P10 = 1197 mmHg 197.1
0010
1197K1
486.00001
486K2
08.10.486
0.2
1.197
0.8
K
y2
1i i
i
log10 (P20)= 6.95464 – 1344.8 (95.6 + 219.482)
P20 = 486 mmHg
• Both liquids assumed ideal so:
> 1, i.e. too high. K-values not high enough
Vapour-Liquid EquilibriumDew Point Example
• A higher temperature will increase K values.
• Cannot be >120.6°C (pure toluene boils); try t =105°C
• Calculate both values for Pi0 at this temperature:
log10 (P10)= 6.90565 – 1211.033 (105 + 220.79)
P10 = 1543 mmHg
log10 (P20)= 6.95464 – 1344.8 (105 + 219.482)
P20 = 645.9 mmHg 6459.0
0001
645.9K2
828.00.646
0.2
1.543
0.8
K
y2
1i i
i
543.10010
1543K1
Vapour-Liquid EquilibriumDew Point Example
• Answer gave < 1, i.e. too lowNeed lower K-values, ie. a lower temperature
• Use linear interpolation like before:
Temperature (ºC)95.6 105
1.08
0.828
1.0000
• Model curve as straight line between the two known points
• Straight line gradient is:
t-95.6
1.0000-1.08
1056.59
0.828-1.08
i
i
K
y
t
C6.980.828-1.08
1.0000-1.081056.59-95.6t
Vapour-Liquid EquilibriumDew Point Example
• Calculate both values for Pi0 at this temperature:
log10 (P10)= 6.90565 – 1211.033 (98.6 + 220.79)
P10 = 1300 mmHg
99.00.533
0.2
1.300
0.8
K
y2
1i i
i
log10 (P20)= 6.95464 – 1344.8 (98.6 + 219.482)
P20 = 533 mmHg 533.0
0001
533K2
300.10010
1300K1
•Try linear interpolation, as = 0.99 < 1: too lowIf 95.6°C gives = 1.08 and 98.6°C gives = 0.99
C98.398.6-95.60.991.08
0.99-198.6try t
Vapour-Liquid EquilibriumDew Point Example
• Calculate both values for Pi0 at this temperature:
log10 (P10)= 6.90565 – 1211.033 (98.3 + 220.79)
P10 = 1289 mmHg
999.00.5282
0.2
1.289
0.8
K
y2
1i i
i
5282.00001
528.2K2
289.10010
1289K1
log10 (P20)= 6.95464 – 1344.8 (98.3 + 219.482)
P20 = 528.2 mmHg
• Dew point at 1000 mmHg for vapour mixture of 80 mol% benzene and 20 mol% toluene is 98.3°C
Vapour-Liquid EquilibriumDew Point Example
• Also interesting to know liquid composition at equilibrium with this vapour, ie. that of the first few drops
i
ii x
yK
x1 = 0.8 1.289 = 0.6206 x2 = 0.2 0.5282 = 0.3786 x1 + x2 = 0.6206 + 0.3786 = 0.9992 1
• Liquid at equilibrium with vapour at 1000 mmHg and 98.3°C is 62 mol% benzene and 38 mol% toluene
i
ii K
yx
Vapour-Liquid Equilibriumde Priester charts for K-values
• Common hydrocarbon reference
• All in psia and °F!
• Use chart instead of Antoine equation to find K-value
• eg. find dew point at 1.36 atm. of 10% n-pentane, 40% n-hexane and 50% n-heptane
Vapour-Liquid Equilibriumde Priester charts for K-values
• Conversion:• 14.7 psia = 1 atm.
• 1.36 × 14.7 = 20.0 psia
• Make first guess 100°F
K5 = 0.73
K6 = 0.25
K7 = 0.086
137.00.73
0.1
K
y
5
5
6.10.25
0.4
K
y
6
6
8.50.086
0.5
K
y
7
7
Vapour-Liquid Equilibriumde Priester charts for K-values
• Σ = 0.137 + 1.6 + 5.8 = 7.55
• Reduce Σ by increase in K
• Higher temperature needed
• Try 200°F
K5 = 3.2
K6 = 1.4
K7 = 0.60
0313.03.2
0.1
K
y
5
5
2857.01.4
0.4
K
y
6
6
8333.00.60
0.5
K
y
7
7
Vapour-Liquid Equilibriumde Priester charts for K-values
• Σ = 0.031 + 0.285 + 0.833 = 1.149
• Much better
• Try 210°F
K5 = 3.4
K6 = 1.5
K7 = 0.70
0294.03.4
0.1
K
y
5
5
2667.01.5
0.4
K
y
6
6
7143.00.70
0.5
K
y
7
7
Vapour-Liquid Equilibriumde Priester charts for K-values
• Σ = 0.029 + 0.267 + 0.714 = 1.010
• Best yet
• Is 212°F any better?
K5 = 3.5
K6 = 1.6
K7 = 0.72
0286.03.5
0.1
K
y
5
5
2500.01.6
0.4
K
y
6
6
6944.00.72
0.5
K
y
7
7
Vapour-Liquid Equilibriumde Priester charts for K-values
• Σ = 0.029 + 0.250 + 0.694 = 0.973
• Overshot target
• Answer for 210°F best
• Conversion to °CSubtract 32Then multiply by 0.556
• Tdew = 0.556(210 – 32)
• Tdew = 98.9°C ie 99°C
Gas-Liquid EquilibriumHenry’s Law
• Consider a 2-phase system (e.g. water & a gas)• gas is mixture of A & B (e.g. NH3 & air)• A is soluble in liquid, B is not (ideally)• constant pressure, Ptotal
• temperature fixed for each run, T
• Apply HENRY'S LAW: PA = HCA (dilute solution only)
PA
CA
T2 (high)
T1 (low)
solubility of A lower with high T
Gas-Liquid EquilibriumHenry’s Law
• e.g. For O2 in water @ 20°C, H = 4.01×104 atm/mol.
• What is saturated O2 concentration in water for dry air @ 1 atm/20°C?
• HENRY'S LAW: PA = H.xO
(air is 21% O2 & 79% N2)
• DALTON'S LAW: PO2 = 0.21×1 atm = 0.21 atm
• xO2 = PO
2÷H = 0.21÷(4.01×104) = 5.24×10-6 mol
fraction
Gas-Liquid EquilibriumHenry’s Law
• Take 1 kg solution
• 1 kg water occupies one litre volume at 20°C
• xA = moles of oxygen/moles of solution ≈ NO2÷NH
2O
• NH2
O = 1000÷18 = 55.56 mol
• NO2
= 55.56×(5.24×10-6) = 2.91×10-4 mol/kg water
• Molecular weight of oxygen is 32 g/mol
• CO2 = 9.32×10-3 g/kg water = 9.32×10-3 g/litre