construction of 400m track
DESCRIPTION
400m TrackTRANSCRIPT
![Page 1: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/1.jpg)
Presented by
By Dr. BAIJU ABRAHAM
Lucknow Christian College
Lucknow
National Workshop on
E.T.A.R.A. 2011 Department of Physical
Education
B.H.U.
![Page 2: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/2.jpg)
![Page 3: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/3.jpg)
Formula for Length & Breadth
LENGTH
= Straight + 2xMDR + 2x(8Lanesx1.22m)+ Extra space (2x5m)
= 84.39 + 2x36.50 + 2x(9.76) + 10
= 84.39 + 73.00 + 19.52 + 10
= 186.91m
BREADTH
= 2xMDR + 2x(8Lanesx1.22m)+ Extra space (2x5m)
= 2x36.50 + 2x(9.76) + 10
= 73.00 + 19.52 + 10
= 102.52m
![Page 4: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/4.jpg)
Required Field for 400m Track
Length Wise
Space for 16 lanes = 9.76 x 2 = 19.52m
MDR both curves = 36.50 x 2 = 73.00m
Length of Straight = 84.39 = 84.39m
Extra space both sides = 5 x 2 = 10.00m
Total Length = 186.91m
![Page 5: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/5.jpg)
Required Field for 400m Track
Width Wise
Space for 16Lanes = 9.76 x 2 = 19.52m
MDR both curves = 36.50x2 = 73m
Extra space = 5x2 = 10m
Total Width required = 102.52m
![Page 6: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/6.jpg)
102.5
2 m
186.91 m
Measure the Length and Width of
the given Area
![Page 7: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/7.jpg)
What is Curve Radius?
1 curve = 115.61m
2 curve = 115.61 + 115.61 = 231.22m
2 curves a means a full circle.
Circumference of circle = 2 r
231.22 m = 2 x 3.1416 x r
r = 231.22
6.2832
r = 36.79972
Running distance radius = 36.80m
![Page 8: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/8.jpg)
How to find out the Marking
distance Radius? If the border is cemented or concrete, then
we deduct 30 cm. from the running distance radius. RDR = 36.80 m MDR = RDR – 30 cm. MDR = 36.80 – 30 cm. MDR = 36.50 m If the border is not cemented then we deduct
20 cm. from the RDR. RDR = 36.80 m MDR = 36.80 – 20 cm. MDR = 36.60 m
![Page 9: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/9.jpg)
Center point
Find the Centre Point of the given area by
marking Two Diagonal Lines from each
corner of the Field.
![Page 10: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/10.jpg)
42.195m 42.195 m
Mark the Straight Line from the Centre
point 42.195 meters towards each end.
![Page 11: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/11.jpg)
3m
4m
Mark the Straight Line making 90 degree
angle at each end of the Straight Line.
![Page 12: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/12.jpg)
36.50 m
Mark the Curve by taking the Marking
Radius. i.e. 36.50 meters.
![Page 13: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/13.jpg)
36.50 m
Join both ends of the Two Curve.
84.39 meters
84.39 meters
115.6
1
mete
rs 1
15.6
1 m
ete
rs
![Page 14: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/14.jpg)
36.50 m
Increase the Radius of Curve by 1.22 meters
and mark the Second Lane Curve at both side
and join the end of both the Curves .
![Page 15: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/15.jpg)
36.50 m
Increase the Radius again by 1.22 meters
and mark the Curve of Third Lane and
join their ends by Straight Line.
![Page 16: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/16.jpg)
Mark other Lanes similarly as previous Lanes have
been marked by increasing 1.22 meters in the
Radius of the Previous Lane.
![Page 17: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/17.jpg)
Curve Distance Radius and 1.22 Lane
Width, stick the markings in the
following Measurements.
36.50 = CDR (Inner Boarder)
36.50 + 1.22 = 37.72 m Lane – 1
37.72 + 1.22 = 38.94 m Lane – 2
38.94 + 1.22 = 40.16 m Lane – 3
40.16 + 1.22 = 41.38 m Lane – 4
41.38 + 1.22 = 42.60 m Lane – 5
42.60 + 1.22 = 43.82 m Lane – 6
43.82 + 1.22 = 45.04 m Lane – 7
45.04 + 1.22 = 46.26 m Lane – 8
46.26 + 1.22 = 47.48 m Lane – 9
![Page 18: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/18.jpg)
Extend the Home Straight for 100
meters and 110 meters run.
Line extended for 100 m
For 110 m H
110 m
H s
tart
100 m start
![Page 19: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/19.jpg)
W = Width of the Lane
N = Number of Lane
Formula for Calculating Half
Stagger
.10 = Boarder Track – Non Boarder Track
= 3.1416
![Page 20: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/20.jpg)
Lane 2 = [W (N-1) -.10]
= [1.22 (2-1) -.10] 3.1416
= [(1.22 x 1) -.10] 3.1416
= [1.22-.10] 3.1416
= [1.12x3.1416]
= 3.518592
= 3.52m
Second Lane Stagger for 200 meter
Events
![Page 21: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/21.jpg)
3.52 m
7.35 m
11.19 m
Mark 200 meters Staggers for
Lane 2, 3, and 4.
![Page 22: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/22.jpg)
Given below are Half Stagger of different
Width of Lanes (200m).
Lane No. 1.21m 122m 1.23m
1 Nil Nil Nil
2 3.49 3.52 3.55
3 7.29 7.35 7.42
4 11.09 11.19 11.29
5 14.89 15.02 15.15
6 18.70 18.85 19.02
7 22.50 22.69 22.88
8 26.30 26.52 26.75
![Page 23: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/23.jpg)
W = Width of the Lane
N = Number of Lane
Formula for Calculating Full
Stagger
.10 = Boarder Track – Non Boarder Track
= 3.1618
![Page 24: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/24.jpg)
Lane 2 = [W (N-1) -.10] 2π
= [1.22 (2-1) -.10] 2x3.1416
= [(1.22 x 1) -.10] 6.2832
= [1.22-.10] 6.2832
= 1.12 x 6.2832
= 7.037184
= 7.04m
Second Lane Stagger for 400 meter
Events
![Page 25: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/25.jpg)
7.04 m
14.70 m
22.37 m
Marking 400 meters Staggers for
Lane 2, 3, and 4.
![Page 26: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/26.jpg)
Given below are Full Stagger of
different Width of Lanes (400m).
Lane No. 1.21m 1.22m 1.23m
1 Nil Nil Nil
2 6.97 7.04 7.10
3 14.58 14.70 14.83
4 22.18 22.37 22.56
5 29.78 30.03 30.29
6 37.39 37.70 38.01
7 44.99 45.37 45.74
8 52.59 53.03 53.47
![Page 27: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/27.jpg)
400m
400m STANDARD TRACK
![Page 28: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/28.jpg)
Lane 2 = [W(N-1) -.10] + DE
= [3.52] + DE {BC=[W(N-1)-.10]}
= [3.52] + DE {BC = [1.22(2-1)-.10]}
= [3.52] + DE {BC = [1.22-.10]}
= [3.52] + DE {BC = [1.12]}
= [3.52] + DE {[AC² = AB² + BC²]}
= [3.52] + DE {[AC² = (84.39)² + (1.12)²}
= [3.52] + DE {[AC² =7121.6721 + 1.2544
= [3.52] + DE {[AC² =7122.9265]}
= [3.52] + DE {[AC = √7122.9265]}
= [3.52] + DE {[AC =84.397432]}
= [3.52] + DE {[84.397432 – 84.39(Straight)
= [3.52] + DE {[0.007]}
= [3.52 + 0.01] = 3.53M
Formula for Calculating Half Stagger +
Diagonal Excess for 800m Events
![Page 29: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/29.jpg)
3.53m
7.38 m
11.27 m
Marking 800 meters Staggers for
Lane 2. 3. and 4.
![Page 30: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/30.jpg)
Given below are Half stagger +
Diagonal Excess of different
Width of Lanes (800m).
Lane No. 1.21m 1.22m 1.23m
1 Nil Nil Nil
2 3.49 + 0.01 = 3.50 3.52 + 0.01 = 3.53 3.55 + 0.01 = 3.56
3 7.29 + 0.03 = 7.32 7.35 + 0.03 = 7.38 7.42 + 0.03 = 7.45
4 11.09 + 0.07 = 11.16 11.19 + 0.08 = 11.27 11.38 + 0.08 = 11.37
5 14.89 + 0.13 = 15.02 15.02 + 0.13 = 15.15 15.15 + 0.14 = 15.29
6 18.70 + 0.21 = 18.91 18.85 + 0.21 = 19.06 19.02 + 0.21 = 19.23
7 22.50 + 0.30 = 22.80 22.69 + 0.30 = 22.99 22.88 + 0.30 = 23.18
8 26.20 + 0.41 = 26.71 26.54 + 0.42 = 26.94 26.75 + 0.42 = 27.17
![Page 31: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/31.jpg)
Mark 1500 meters Start Line by Marking
Curve with the Radius of 28.9025 meters
Assemble line
1500 m start line
100 m.
Curve Start = Total Curve = 231.22 = 28.9025m
No. of Lane 8
![Page 32: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/32.jpg)
Mark 5000 meters Start Line by Marking
Curve with the Radius of 28.9025 meters
5000m Start
Curve Start = Total Curve = 231.22 = 28.9025m
No. of Lane 8
![Page 33: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/33.jpg)
Mark 10000 meters Start Line by Marking
Curve with the Radius of 28.9025 meters
Curve Start = Total Curve = 231.22 = 28.9025m
No. of Lane 8
![Page 34: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/34.jpg)
Method of Calculating Measurements
for Marking 4x100m Relay
Formula for Take Over Zone = t-d x Full Stagger
t t = The total distance to be run in curves in the First Lane.
d = The total distance covered in curves by the runner in Lane
No.1
First Take Over Zone = 231.22 – 100 x 7.04
231.22
= 131.22x7.04
231.22
= 923.7888
231.22
= 3.995 = 4.00m
![Page 35: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/35.jpg)
Method of Calculating Measurements
for Marking 4x100m Relay
Second Take Over Zone = 231.22 – 115.61 x 7.04
231.22
= 115.61x7.04
231.22
= 813.8944
231.22
= 3.52m
![Page 36: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/36.jpg)
Method of Calculating Measurements
for Marking 4x100m Relay
Third Take Over Zone = 231.22 – 215.61 x 7.04
231.22
= 15.61x7.04
231.22
= 109.894
231.22
= 0.47528069
= 0.48m
![Page 37: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/37.jpg)
Stagger Distance for 4x100m Relay
and Width of the Lane is 1.21m
Lane No. Full Stagger I TOZ II TOZ IIITOZ
1 Nil Nil Nil Nil
2 6.97 3.96 3.49
0.47
3 14.58 8.27 7.29
0.98
4 22.18 12.59 11.09
1.48
5 29.78 16.90 14.89
2.01
6 37.39 21.22 18.70
2.52
7 44.99 25.53 22.50
3.04
8 52.59 29.85 26.30
3.46
![Page 38: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/38.jpg)
Stagger Distance for 4x100m Relay
and Width of the Lane is 1.22m
Lane No. Full Stagger I TOZ II TOZ IIITOZ
1 Nil Nil Nil Nil
2 7.04 4.00 3.52 0.48
3 14.70 8.34 7.35 0.99
4 22.37 12.70 11.19 1.51
5 30.03 17.04 15.02 2.03
6 37.70 21.40 18.85 2.55
7 45.37 25.75 22.69 3.06
8 53.03 30.10 26.52 3.58
![Page 39: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/39.jpg)
Stagger Distance for 4x100m Relay
and Width of the Lane is 1.23m
Lane No. Full Stagger I TOZ II TOZ IIITOZ
1 Nil Nil Nil Nil
2 7.10 4.03 3.55 0.48
3 14.83 8.42 7.42 1.00
4 22.56 12.81 11.29 1.52
5 30.29 17.18 15.15 2.04
6 38.01 21.57 19.02 2.57
7 45.74 25.96 22.88 3.09
8 53.47 30.34 26.75 3.61
![Page 40: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/40.jpg)
Marking 4x100m Relay Staggers
for Lane 2. 3. and 4.
![Page 41: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/41.jpg)
Marking 4x400m Relay Staggers for
Lane 2, 3, 4, 5, and 6.
![Page 42: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/42.jpg)
Formula for 4x400m Relay = 1½ Stagger
+ Diagonal Excess and Width of the Lane
is 1.21m.
Lane No. Full Stagger Half Stagger Diagonal Excess 1½Stagger+DE
1 Nil Nil Nil Nil
2 6.97 + 3.49 + 0.01 = 10.47
3 14.58 + 7.29 + 0.03 = 21.90
4 22.18 + 11.09 + 0.07 = 33.34
5 29.78 + 14.89 + 0.13 = 44.80
6 37.39 + 18.70 + 0.21 = 56.30
7 44.99 + 22.50 + 0.30 = 67.79
8 52.59 + 26.30 + 0.41 = 79.30
![Page 43: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/43.jpg)
Formula for 4x400m Relay = 1½ Stagger
+ Diagonal Excess and Width of the Lane
is 1.22m.
Lane No. Full Stagger Half Stagger Diagonal Excess 1½Stagger+DE
1 Nil Nil Nil Nil
2 7.04 + 3.52 + 0.01 = 10.57
3 14.70 + 7.35 + 0.03 = 22.08
4 22.37 + 11.19 + 0.08 = 33.64
5 30.03 + 15.02 + 0.13 = 45.18
6 37.70 + 18.85 + 0.21 = 56.76
7 45.37 + 22.69 + 0.30 = 68.36
8 53.03 + 26.52 + 0.42 = 79.97
![Page 44: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/44.jpg)
Formula for 4x400m Relay = 1½ Stagger
+ Diagonal Excess and Width of the Lane
is 1.23m.
Lane No. Full Stagger Half Stagger Diagonal Excess 1½Stagger+DE
1 Nil Nil Nil Nil
2 7.10 + 3.55 + 0.01 = 10.66
3 14.83 + 7.42 + 0.03 = 22.28
4 22.56 + 11.29 + 0.08 = 33.93
5 30.29 + 15.15 + 0.14 = 45.58
6 38.01 + 19.02 + 0.21 = 57.24
7 45.74 + 22.88 + 0.30 = 68.92
8 53.47 + 26.75 + 0.42 = 80.64
![Page 45: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/45.jpg)
The Distance for Placing Hurdles for
Men and Women Items in Height of No. of Hurdles The Distance The distance The Distance
Hurdle the required for from the between from the
Compe- Hurdles for each Starting Hurdles Last Hurdle
tition Lane Point to the to the Finish
First Hurdle Line
60m 0.762m 06 11.00m 7.00m 14.00m
80m 0.762m 08 12.00m 8.00m 12.00m
100m 0.840m 10 13.00m 8.50m 10.50m
110m 1.067m 10 13.72m 9.14m 14.02m
400m 0.762m 10 45.00m 35.00m 40.00m
400m 0.914m 10 45.00m 35.00m 40.00m
![Page 46: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/46.jpg)
Marking for 400m Hurdles Staggers for
Lane 2, 3, 4, 5, and 6.
150
185
255
325
360
![Page 47: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/47.jpg)
Formula to find out the Stagger in
400m Hurdles
Formula for Take Over Zone = t-dh x Full Stagger
t
t = The total distance to be run in curves in the First Lane.
d = The total distance covered in curves by the runner in First
Lane.
2nd Lane 1st Hurdle = t−dh x Full Stagger
t
=> 231.22 − 45 x 7.04 => 186.22 x 7.04
231.22 231.22
=> 1310.9888 => 5.6698763
231.22
= 5.67m
![Page 48: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/48.jpg)
2nd Lane 2nd Hurdle = t−dh x Full Stagger
t
=>231.22 − 80 x 7.04 => 151.22 x 7.04
231.22 231.22
1064.5888 => 4.6042245
231.22
=> 4.60m
2nd Lane 3rd Hurdle = t−dh x Full Stagger
t
=>231.22 − 115 x 7.04 => 116.22 x 7.04
231.22 231.22
818.1888 => 3.5385728
231.22
=> 3.54m
![Page 49: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/49.jpg)
2nd Lane 4th Hurdle = t−dh x Full Stagger
t
=>231.22 − 115.61 x 7.04 => 115.61 x 7.04
231.22 231.22
813.8944 => 3.52
231.22
=> 3.52m
2nd Lane 5th Hurdle = t−dh x Full Stagger
t
=>231.22 − 115.61 x 7.04 => 115.61 x 7.04
231.22 231.22
813.844 => 3.52
231.22
=> 3.52m
![Page 50: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/50.jpg)
2nd Lane 6th Hurdle = t−dh x Full Stagger
t
=>231.22 − 135.61 x 7.04 => 95.61 x 7.04
231.22 231.22
673.0944 => 2.9110561
231.22
=> 2.91m
2nd Lane 7th Hurdle = t−dh x Full Stagger
t
=>231.22 − 170.61 x 7.04 => 60.61 x 7.04
231.22 231.22
426.6944 => 1.8454.44
231.22
=> 1.84m
![Page 51: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/51.jpg)
2nd Lane 8th Hurdle = t−dh x Full Stagger
t
=>231.22 − 205.61 x 7.04 => 25.61 x 7.04
231.22 231.22
180.2944 => 0.77975262
231.22
=> 0.78m
2nd Lane 9th & 10th Hurdle = t−dh x Full Stagger
t
=>231.22 − 231.22 x 7.04 => 0 x 7.04
231.22 231.22
0 => 0
231.22
=> 0m
![Page 52: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/52.jpg)
Colour Markings in 400m Track.
10m = 4x400m Relay Take Over Zone ends (Blue).
45m = 1st Hurdle in 400m Hurdles – the central
part is (Red) and two sides (Green).
80m = 2nd Hurdle in 400m Hurdles – the central
part is (Red) and two sides (Green).
80m = The First Acceleration Zone in 4x100m
Relay two sides (Yellow) and middle (Red).
90m = Beginning of the First Exchange Zone in
4x100m Relay (Red).
100m = 1500m Start Curved Line (White).
100m = 4x100m Relay scratch line in First Zone
(White).
![Page 53: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/53.jpg)
Colour Markings in 400m Track. 110m = The end of the 1st Exchange Zone in 4x100m
Relay (Red).
115m = 3rd Hurdle in 400m Hurdles – the central part
is (Red) and two sides (Green).
150m = 4th Hurdle in 400m Hurdles – the central part
is (Red) and two sides (Green).
180m = The Second Acceleration Zone in 4x100m
Relay two sides (Yellow) and middle (Red).
185m = 5th Hurdle in 400m Hurdles – the central part
is (Red) and two sides (Green).
190m = Beginning of the Second Exchange Zone in
4x100m Relay (Red).
200m = 200m Starting Line (White).
200m = 5000m Start Curved Line (White).
200m = 4x100m Relay scratch line in Second Zone
(White).
![Page 54: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/54.jpg)
Colour Markings in 400m Track. 210m = The end of the 2nd Exchange Zone in 4x100m
Relay (Red).
220m = 6th Hurdle in 400m Hurdles – the central part
is (Red) and two sides (Green).
255m = 7th Hurdle in 400m Hurdles – the central part
is (Red) and two sides (Green).
280m = The Third Acceleration Zone in 4x100m Relay
two sides (Yellow) and middle (Red).
290m = 8th Hurdle in 400m Hurdles – the central part
is (Red) and two sides (Green).
290m = Beginning of the Third Exchange Zone in
4x100m Relay (Red).
300m = 4x100m Relay scratch line in Third Zone
(White).
![Page 55: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/55.jpg)
Colour Markings in 400m Track.
310m = The Finish of the 3rd Exchange Zone in
4x100m Relay (Red).
325m = 9th Hurdle in 400m Hurdles – the
central part is (Red) and two sides (Green).
360m = 10th Hurdle in 400m Hurdles – the
central part is (Red) and two sides (Green).
390m = The Start of 4x400m relay common
take over zone ends (Blue).
400m = The Finishing Line (White).
400m = 10000m Curved Starting Line (White).
400m = Starting Line for all items (White)
Marking of 100m Hurdles = Blue
Marking of 110m Hurdles = Yellow
![Page 56: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/56.jpg)
Hurdles Marking For 100m and
110m Hurdles
From 100m Starting Line
3.72m = 1st Hurdle of 110m Hurdles.
+9.14m = 12.86m = 2nd Hurdle 110m Hurdles.
+0.14m = 13.00m = 1st Hurdle 100m Hurdles.
+8.50m = 21.50m = 2nd Hurdle 100m Hurdles
+0.50m = 22.00m = 3rd Hurdle 110m Hurdles.
+8.00m = 30.00m = 3rd Hurdle 100m Hurdles.
+1.14m = 31.14m = 4th Hurdle 110m Hurdles.
+7.36m = 38.50m = 4th Hurdle 100m Hurdles.
+1.78m = 40.28m = 5th Hurdle 110m Hurdles.
+6.72m = 47.00m = 5th Hurdle 100m Hurdles.
![Page 57: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/57.jpg)
Hurdles Marking For 100m and
110m Hurdles
+2.42m = 49.42m = 6th Hurdle 110m Hurdles.
+6.08m = 55.50m = 6th Hurdle 100m Hurdles.
+3.06m = 58.56m = 7th Hurdle 110m Hurdles.
+5.44m = 64.00m = 7th Hurdle 100m Hurdles.
+3.70m = 67.70m = 8th Hurdle 110m Hurdles.
+4.80m = 72.50m = 8th Hurdle 100m Hurdles.
+4.34m = 76.84m = 9th Hurdle 110m Hurdles.
+4.16m = 81.00m = 9th Hurdle 100m Hurdles.
+4.98m = 85.98m = 10th Hurdle 110m Hurdles.
+3.52m = 89.50m = 10th Hurdle 100m Hurdles.
+10.50m = 100.00m = Finish Line
![Page 58: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/58.jpg)
3000m Steeple Chase Marking
Water Jump inside the Field/Track 1st Semicircle bend = 115.61m
2 Straight of 84.39m each = 168.78m
Water jump bend
2 Straight portions middle of the bend = 15.101m
each.
2 Transition bend = 13.416m each
2 Semicircle bend section = 27.33m
2nd Semicircle bend = (15.101 x 2) + (13.416 x 2) +
(27.330 x 2)
= 30.202 + 26.832 + 54.66
= 111.694m
Total One Lap = 115.61 + 168.78 + 111.694
= 396.084m
![Page 59: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/59.jpg)
3000m Steeple Chase Marking
Water Jump inside the Field/Track
Number of Laps to be Completed = 7½
Number of Hurdles per Steeple chase Lap = 5
Number of Normal Hurdles = 28 (7 x 4)
Number of Water Jump Hurdles = 7 (7 x 1)
Total Number of Hurdles to Cross = 35
Number of Steeple chase Lap = 396.084m
Total Length of running = 396.084 x7= 2772.588m
3000 – 2772.588 = 227.412m
Less distance per lap = 400 – 396.084 = 3.916m
Total less distance of 7laps = 7x3.916 =27.412m
Starting point for 3000m Steeple chase= 227.412m
or 172.588m
![Page 60: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/60.jpg)
3000m Steeple Chase Marking
Water Jump inside the Field/Track
Calculation = Total running distance of steeplechase
Number of Hurdles in one lap
= 396.084
5
= 79.2168m
Distance selected rounded for 5 hurdles points=79
Total = 79 x 4
= 316m
Balance = 396.084 - 316
= 80.084m
![Page 61: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/61.jpg)
3000m Steeple Chase Marking
Water Jump inside the Field/Track
From the finish line steeplechase hurdles are as
follows in the direction of running.
1st hurdle = 22.647m
2nd hurdle = 22.647 + 79 = 101.647m
3rd hurdle = 101.647 + 79 = 180.647m
4th hurdle = 180.647 + 79 = 259.647m
5th hurdle = 259.647 + 79 = 338.647m
5th hurdle to finish line = 396.084 – 338.647
=57.437m
Distance between 5th hurdle to 1st hurdle = 57.437
+ 22.647 = 80.084m
![Page 62: Construction of 400m Track](https://reader031.vdocuments.us/reader031/viewer/2022012301/563dbb23550346aa9aaa9035/html5/thumbnails/62.jpg)