concept of survivor curve and probable life curve
Post on 19-Dec-2015
219 views
TRANSCRIPT
Concept of Survivor Curve and Probable Life
Curve
From Chapter 9, Page 207 of Winfrey’s Text Book
“The survivor curve is a curve which shows the number of units of property that survive in service at given ages. The area under the curve is a direct measure of the average service life of the property units. The probable life of the surviving units at any age can also be calculated from the remaining area by diving the remaining area by the amount surviving at that age.”
As per Winfrey’s Text Book
0
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Age (Years)
% S
urvi
ving
Probable Life = (Shaded area)/(% Survived at that age)
From Winfrey’s Reference 9-13*
“Service remaining at any age is equal to the area under the curve to the right of the ordinate erected at that age.”
*Statistical Analyses of Industrial Property Retirements,by Robley Winfrey, 1967.
As per Winfrey’s Reference 9-13
0
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
0 2 5 10 15 20 25 30 35 40Time (Years)
% S
urv
ivin
g
Expectancy at 5 yrs = (Shaded area at 5 yrs)/(% Survived at 5 yrs)
From Winfrey’s Reference 9-13*
“The expectancy at any age is a function of the remaining service which is obtained by summing the areas for each age interval, starting at the age of the last survival (0% surviving) and working to the left to the age in question.”
*Statistical Analyses of Industrial Property Retirements,by Robley Winfrey, 1967.
From Winfrey’s Reference 9-13*
“The expectancy of life at any given age is then obtained by dividing the remaining service at that age by the percent surviving at the same age.”
“The probable average life of the survivors at any given age is equal to the sum of the expectancy and the age for which the expectancy is computed.”
*Statistical Analyses of Industrial Property Retirements,by Robley Winfrey, 1967.
Example Problem
100Total
026
152520151052
025
10152025303540
Number of Units RetiredAge in Years
Using the Individual Unit Method, draw the Frequency Curve, Survivor Curve and Probable Life Curve
Frequency Curve
• Choose X-axis for Age in Years (N) and Y-axis for Number of Units Retired (f)
• Draw the Frequency Distribution Curve
Frequency Distribution Curve
0
2
6
15
25
20
15
10
5
2
0
5
10
15
20
25
30
0 2 5 10 15 20 25 30 35 40
A ge, N (Y ear s )Age, N (Years)
Nu
mb
er o
f U
nit
s R
etir
ed (
f)
Average Service Life
Age in Years
(N)
Number of Units Retired
(f)
Cumulative Number of
Units Retired
Number of Units
Survived%
Survived N*f0 0 0 100 100 02 2 2 98 98 45 6 8 92 92 3010 15 23 77 77 15015 25 48 52 52 37520 20 68 32 32 40025 15 83 17 17 37530 10 93 7 7 30035 5 98 2 2 17540 2 100 0 0 80
Sum = 100 Sum = 1889
Average Service Life, M = = = 18.89(N*f)
f1889100
Survivor Curve
• Survivor Curve is drawn with X-axis for Age in Years and Y-axis for Percent Surviving
Survivor Curve100
98
92
77
52
32
17
7
200
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
0 2 5 10 15 20 25 30 35 40Time (Years)
% S
urv
ivin
g
Total Remaining Service
• Total Remaining Service in %-Years is calculated at any age by considering a triangle under the Survivor Curve to the right of the ordinate at that age
• The area of a triangle is given by:
Area = ½*(Base)*(Altitude)• Total Remaining Service
= ½*(Number of Years Remaining)*(% Surviving)
0
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
0 2 5 10 15 20 25 30 35 40Time (Years)
% S
urv
ivin
g
Survivor Curve and Average Life Line
Survivor Curve
Average Service Life=18.89
Calculation of Total Remaining Service (%-Years)
Total Remaining Service at any time, t
At=1/2*(Number of Years Remaining)*(% Surviving)
At t=0, A0=1/2*(40-0)*(100) = 2000
At t=2, A2=1/2*(40-2)*(98) = 1862
At t=5, A5=1/2*(40-5)*(92) = 1610
At t=10, A10=1/2*(40-10)*(77) = 1155
At t=15, A15=1/2*(40-15)*(52) = 650
Calculation of Total Remaining Service (%-Years)
Total Remaining Service at time t,
At=1/2*(Number of Years Remaining)*(% Surviving)
At t=20, A0=1/2*(40-20)*(32) = 320
At t=25, A2=1/2*(40-25)*(17) = 127.5 128
At t=30, A5=1/2*(40-30)*(7) = 35
At t=35, A10=1/2*(40-35)*(2) = 5
At t=40, A15=1/2*(40-40)*(0) = 0
Average Service Life
Average Service Life can be calculated by dividing the total area (%-Years) below the Survivor Curve (A0) by Total % (100%).
Average Service Life = A0/100 = (2000)/(100) = 20.0 YrsAverage Service Life as calculated from the Frequency Distribution Curve differs
a little (18.89 Yrs), since the area calculation gives approximate results.
Expectancy As Per Winfrey
• Expectancy at the start of any age is calculated by dividing Total Remaining Service by % Surviving
Expectancy at the Start of the YearExpectancy at time t,
Et= (Total Remaining Service, At)/(% Surviving)
At t=0, E0= (2000)/(100)=20.0
At t=2, E2= (1862)/(98)=19.0
At t=5, E5= (1610)/(92)=17.5
At t=10, E10= (1155)/(77)=15.0
At t=15, E15= (650)/(52)=12.5
At t=20, E20= (320)/(32)=10.0
At t=25, E25= (128)/(17)=7.5
Expectancy at the Start of the YearExpectancy at time t,
Et= (Total Remaining Service, At)/(% Surviving)
At t=30, E30= (35)/(7)=5.0
At t=35, E35= (5)/(2)=2.5
At t=40, E40= (0)/(0)=Undefined. However, considering 40 years as the end of service life after which no life is remaining, we consider E40= 0.
Probable Life
• Probable Life at the start of any age is the Sum of Expectancy and Number of Years of Life at that age
Probable Life at the Start of the Year
Probable Life at time t,
Pt= Expectancy (Et) + Number of Years of Life (N)
At t=0, P0= 20.0+0=20.0
At t=2, P2= 19.0+2=21.0
At t=5, P5= 17.5+5=22.5
At t=10, P10= 15.0+10=25.0
At t=15, P15= 12.5+15=27.5
At t=20, P20= 10.0+20=30.0
Probable Life at the Start of the Year
Probable Life at time t,
Pt= Expectancy (Et) + Number of Years of Life (N)
At t=25, P25= 7.5+25=32.5
At t=30, P30= 5.0+30=35.0
At t=35, P35= 2.5+35=37.5
At t=40, P40= 0+40=40.0
Probable Life Curve
• Probable Life Curve can be drawn by taking X-axis for Age in Years and Y-axis for Probable Life at any time
Probable Life Curve
0
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
0 2 5 10 15 20 25 30 35 40
Time (Years)
% S
urv
ivin
g
Summary of Calculations
0
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
0 2 5 10 15 20 25 30 35 40Time (Years)
% S
urv
ivin
g
Survivor and Probable Life Curve
Survivor Curve Probable Life Curve
Average Service Life=18.89
Area Calculation by Integration• Enter the Data in MS Excel Spreadsheet
Area Calculation by Integration• Draw a Scatter Plot for % Surviving against Age using the following Excel option
Area Calculation by Integration• Scatter Plot in order to draw the Survivor Curve
0
20
40
60
80
100
120
0 10 20 30 40 50
Age (Years)
% S
urv
ivin
g
Area Calculation by Integration• We find the best fit curve by Regression using Excel• Right click on any dot and select Add Trend Line, which gives the following window• Select Polynomial of Order 2
• We get the Trend Line as it fits best with the data
0
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
0 10 20 30 40
Age(Years)
% S
urv
ivin
g
• Right click on Trend Line and select Format Trend Line• Click on Options and check the boxes as shown
• We find the 2nd Degree Polynomial Equation of the Survivor Curve as shown below
y = 0.0413x2 - 4.4574x + 107.74
R2 = 0.9829
0
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
0 10 20 30 40
Age(Years)
% S
urv
ivin
g
Area at any age can be calculated by integrating the equation of the Survivor Curve between two age limits of consideration
where y = 0.0413t2 – 4.4574t + 107.74
Area Calculation by Integration
Area at any age t1 = ydtt=t1
t=40
Area at age 0 yrs =
= [0.0413t2 – 4.4574t + 107.74]dtt=0
t=40
ydtt=0
t=40
= [0.0413t3/3 – 4.4574t2/2 + 107.74t]t=0
t=40
= [0.0413(40)3/3 – 4.4574(40)2/2 + 107.74(40)]
- [0.0413(0)3/3 – 4.4574(0)2/2 + 107.74(0)]
= 1624.75 %-Years
Area at age 2 yrs =
= [0.0413t2 – 4.4574t + 107.74]dtt=2
t=40
ydtt=2
t=40
= [0.0413t3/3 – 4.4574t2/2 + 107.74t]t=2
t=40
= [0.0413(40)3/3 – 4.4574(40)2/2 + 107.74(40)]
- [0.0413(2)3/3 – 4.4574(2)2/2 + 107.74(2)]
= 1624.75 – 197.7605= 1426.989 %-Years
Area at age 5 yrs =
= [0.0413t2 – 4.4574t + 107.74]dtt=5
t=40
ydtt=5
t=40
= [0.0413t3/3 – 4.4574t2/2 + 107.74t]t=5
t=40
= [0.0413(40)3/3 – 4.4574(40)2/2 + 107.74(40)]
- [0.0413(5)3/3 – 4.4574(5)2/2 + 107.74(5)]
= 1624.75- 484.70 = 1140.05 %-Years
Area at age 10 yrs =
= [0.0413t2 – 4.4574t + 107.74]dtt=10
t=40
ydtt=10
t=40
= [0.0413t3/3 – 4.4574t2/2 + 107.74t]t=10
t=40
= [0.0413(40)3/3 – 4.4574(40)2/2 + 107.74(40)]
- [0.0413(10)3/3 – 4.4574(10)2/2 + 107.74(10)]
= 1624.75- 868.297 = 756.453 %-Years
Area at age 15 yrs =
= [0.0413t2 – 4.4574t + 107.74]dtt=15
t=40
ydtt=15
t=40
= [0.0413t3/3 – 4.4574t2/2 + 107.74t]t=15
t=40
= [0.0413(40)3/3 – 4.4574(40)2/2 + 107.74(40)]
- [0.0413(15)3/3 – 4.4574(15)2/2 + 107.74(15)]
= 1624.75- 1161.05 = 463.645%-Years
Area at age 20 yrs =
= [0.0413t2 – 4.4574t + 107.74]dtt=20
t=40
ydtt=20
t=40
= [0.0413t3/3 – 4.4574t2/2 + 107.74t]t=20
t=40
= [0.0413(40)3/3 – 4.4574(40)2/2 + 107.74(40)]
- [0.0413(20)3/3 – 4.4574(20)2/2 + 107.74(20)]
= 1624.75- 1373.453 = 251.297%-Years
Area at age 25 yrs =
= [0.0413t2 – 4.4574t + 107.74]dtt=25
t=40
ydtt=25
t=40
= [0.0413t3/3 – 4.4574t2/2 + 107.74t]t=25
t=40
= [0.0413(40)3/3 – 4.4574(40)2/2 + 107.74(40)]
- [0.0413(25)3/3 – 4.4574(25)2/2 + 107.74(25)]
= 1624.75- 1515.667 = 109.083%-Years
Area at age 30 yrs =
= [0.0413t2 – 4.4574t + 107.74]dtt=30
t=40
ydtt=30
t=40
= [0.0413t3/3 – 4.4574t2/2 + 107.74t]t=30
t=40
= [0.0413(40)3/3 – 4.4574(40)2/2 + 107.74(40)]
- [0.0413(30)3/3 – 4.4574(30)2/2 + 107.74(30)]
= 1624.75- 1598.07 = 26.68 %-Years
Area at age 35 yrs =
= [0.0413t2 – 4.4574t + 107.74]dtt=35
t=40
ydtt=35
t=40
= [0.0413t3/3 – 4.4574t2/2 + 107.74t]t=35
t=40
= [0.0413(40)3/3 – 4.4574(40)2/2 + 107.74(40)]
- [0.0413(35)3/3 – 4.4574(35)2/2 + 107.74(35)]
= 1624.75- 1630.988= - 6.238%-Years
Area at age 40 yrs =
= [0.0413t2 – 4.4574t + 107.74]dtt=40
t=40
ydtt=40
t=40
= [0.0413t3/3 – 4.4574t2/2 + 107.74t]t=40
t=40
= [0.0413(40)3/3 – 4.4574(40)2/2 + 107.74(40)]
- [0.0413(40)3/3 – 4.4574(40)2/2 + 107.74(40)]
= 1624.75- 1624.75 = 0 %-Years
Summary of Calculations
Age in Years
% Survived
Remaining Service by Integration (%-Years)
Expectancy at any age
Probable Life at any age
0 100 1624.75 16.25 16.252 98 1426.989 14.56 16.565 92 1140.05 12.39 17.39
10 77 756.453 9.82 19.8215 52 463.645 8.92 23.9220 32 251.297 7.85 27.8525 17 109.083 6.42 31.4230 7 26.68 3.81 33.8135 2 -6.238 -3.12 31.8840 0 0 0 40.00
Survivor Curve and Probable Life Curvey = 0.0413x2 - 4.4574x + 107.74
R2 = 0.9829
0
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
0 10 20 30 40
Age(Years)
% S
urv
ivin
g