bstructure calculation
TRANSCRIPT
![Page 1: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/1.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
1 | P a g e
Tan Sheau Hui
0319235
![Page 2: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/2.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
2 | P a g e
Beam
Calculation
![Page 3: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/3.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
3 | P a g e
Beam Calculation
1. Beam B2/3-4 (Ground Floor)
Ground floor plan Structural plan
Basic information
Slab thickness : 0.15m
Wall thickness : 0.15m
Wall height : 3m
Beam size : Primary beam : 0.2m x 0.4m
: Secondary beam: 0.2m x 0.3m
Column size : 0.3m x 0.4m x 3m
Brick wall : 19kN/m2
RC : 24kN/m3
Live Load : Living area : 1.5kN/m2
: Bedroom : 1.5kN/m2
: Bathroom : 2.0kN/m2
: Kitchen : 3.0kN/m2
![Page 4: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/4.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
4 | P a g e
Dead Load
Slab self-weight
= 0.15m × 24kN/m3
= 3.6kN/m2
Dead load on slab B-B2/3-4
= 3.6kN/m2 × (2m/2)
= 3.6kN/m
Dead load on slab B2-c/3-4
= 3.6kN/m2 × (2.35m/2)
= 4.23kN/m
Brick wall weight
= 3m × 0.15m × 19kN/m2
Beam self-weight
= 0.2m × 0.3m × 24kN/m2
= 1.44kN/m
Total Dead Load
For 1-2
= 3.6kN/m + 4.23kN/m + 8.55kN/m + 1.44kN/m
= 17.82kN/m
Live Load
Live load on slab B-B2/3-4
= 2kN/m2 × (2m/2)
= 2kN/m
Live load on slab B2-C/3-4
= 1.5kN/m2 × (2.35m/2)
= 1.7625kN/m
Total Live Load
For 3-4
= 2kN/m + 1.7625kN/m
= 3.7625kN/m
![Page 5: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/5.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
5 | P a g e
Ultimate Load
Ultimate dead load 3-4
= 17.82kN/m × 1.4
= 24.948kN/m
Ultimate live load 3-4
= 3.7625kN/m × 1.6
= 6.02kN/m
Total ultimate load 3-4
= 24.948kN/m + 6.02kN/m
= 30.968kN/m
Ultimate Load Diagram
∑ƒy=0
R3 = R4
(30.968kN/m × 3.925m)/2
= 60.7747kN/m
(Point load on beam B-C/4)
Positive area
= 1/2 (60.77) (1.9625)
= 59.63 ~ 60
Negative area
= 1/2 (60.77) (1.9625)
= 59.63 ~ 60
![Page 6: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/6.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
6 | P a g e
Beam Calculation
2. Beam B-C/4 (Ground Floor)
Ground floor plan Structural plan
Basic information
Slab thickness : 0.15m
Wall thickness : 0.15m
Wall height : 3m
Beam size : Primary beam : 0.2m x 0.4m
: Secondary beam: 0.2m x 0.3m
Column size : 0.3m x 0.4m x 3m
Brick wall : 19kN/m2
RC : 24kN/m3
Live Load : Living area : 1.5kN/m2
: Bedroom : 1.5kN/m2
: Bathroom : 2.0kN/m2
: Kitchen : 3.0kN/m2
![Page 7: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/7.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
7 | P a g e
Dead Load
Slab self-weight
= 0.15m × 24kN/m3
= 3.6kN/m2
Dead load on slab B-B2/3-4
= 3.6kN/m2 × (2m/2) × 2/3
= 2.4kN/m
Dead load on slab B2-C/3-4
= 3.6kN/m2 × (2.35m/2) × 2/3
= 2.82kN/m
Dead load on slab B-C/4-5
= 3.6kN/m2 × (3.925m/2)
= 7.065kN/m
Brick wall weight
= 3m × 0.15m × 19kN/m2
= 8.55kN/m
Beam self-weight
= 0.2m × 0.4m × 24kN/m2
= 1.92kN/m
Total Dead Load
For B-B2
= 2.4 + 2.82 + 7.065 + 9.55 + 1.92
= 22.755kN/m
For B2-C
= 2.4 + 2.82 + 7.065 + 1.92
= 14.205kN/m
![Page 8: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/8.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
8 | P a g e
Live Load
Live load on slab B-B2/3-4
= 2kN/m2 × (2m/2) × 2/3
= 1.3333kN/m
Live load on slab B2-C/3-4
= 1.5kN/m2 × (3.925/2)
= 5.8875kN/m
Total Live Load
For B-C
= 1.3333 + 1.175 + 5.8875
= 8.3958kN/m
Ultimate Load
Ultimate dead load B-B2
= 22.755kN/m × 1.4
= 31.857kN/m
Ultimate dead load B2-C
= 14.205kN/m × 1.4
= 19.887kN/m
Ultimate live load B-B2
= 7.2208kN/m × 1.6
= 11.5533kN/m
Ultimate live load B2-C
= 7.0625kN/m × 1.6
= 11.3kN/m
Total ultimate load B-B2
= 31.857kN/m + 11.5533kN/m
= 43.4103kN/m
Total ultimate load B2-C
= 19.887kN/m + 11.3kN/m
= 31.187kN/m
![Page 9: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/9.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
9 | P a g e
Ultimate Load Diagram
Point load 60.77kN/m taken from 1. Beam B2/3-4
∑mA=0
0 = RcY(4.35) – 86.8206(1) – 60.7747(2)
– 73.2895(3.175)
= 4.35RcY – 96.8206 – 121.5494
– 232.6942
RcY = 103.6929
∑ƒy=0
0 = RbY + 103.6929 – 86.8206 – 60.7747 –
73.2895
RbY = 117.1919
Positive area
1/2 (117.2 + 30.38) × 2
= 147.58
~ 150
Negative area
1/2 (30.39 + 103.7) × 2.35
= 147.56
~ 150
150 - 150 = 0
![Page 10: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/10.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
10 | P a g e
Beam Calculation
3. Beam A1/2-3 (First Floor)
First floor plan Structural plan
Basic information
Slab thickness : 0.15m
Wall thickness : 0.15m
Wall height : 3m
Beam size : Primary beam : 0.2m x 0.4m
: Secondary beam: 0.2m x 0.3m
Column size : 0.3m x 0.4m x 3m
Brick wall : 19kN/m2
RC : 24kN/m3
Live Load : Living area : 1.5kN/m2
: Bedroom : 1.5kN/m2
: Bathroom : 2.0kN/m2
: Kitchen : 3.0kN/m2
![Page 11: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/11.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
11 | P a g e
Dead Load
Slab self-weight
= 0.15m × 24kN/m3
= 3.6kN/m2
Dead load on slab A-A1/2.1-2.2
= 3.6kN/m2 × (1.95m/2) ×2/3
= 2.34kN/m
Dead load on slab A1-B/2-2.1
= 1.29kN/m
Dead load on slab A1-B/2.1-3
= 3.6kN/m2 × (1.5m/2)
= 2.7kN/m
Brick wall weight
= 3m × 0.15m × 19kN/m2
= 8.55kN/m
Beam self-weight
= 0.2m × 0.3m × 24kN/m2
= 1.44kN/m
Total Dead Load
For 2-2.1
= 1.29 + 8.55 +1.44
= 11.28kN/m
For 2.1-2.2
= 2.34 + 2.7 + 8.55 + 1.44
= 15.03kN/m
For 2.2-3
= 2.7 + 8.55 + 1.44
= 12.69kN/m
![Page 12: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/12.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
12 | P a g e
Live Load
Live load on slab A1-B/2-2.1
= 1.5kN/m2 × (1.075m/2) × 2/3
= 0.5375kN/m
Live load on slab A-A1/2.1-2.2
= 2.0kN/m2 × (1.95m/2) × 2/3
= 1.3kN/m
Live load on slab A1-B/2.1-3
= 1.5kN/m2 × (1.5m/2)
= 1.125kN/m
Total Live Load
For 2-2.1
= 0.5375kN/m
For 2.1-2.2
= 1.3 + 1.125
= 2.425kN/m
For 2.2-3
= 1.125kN/m
![Page 13: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/13.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
13 | P a g e
Ultimate Load
Ultimate dead load 2-2.1
= 11.28kN/m × 1.4
= 15.792kN/m
Ultimate dead load 2.1-2.2
= 15.03kN/m × 1.4
= 21.042kN/m
Ultimate dead load 2.2-3
= 12.69kN/m × 1.4
= 17.766kN/m
Ultimate live load 2-2.1
= 0.5375kN/m × 1.6
= 0.86kN/m
Ultimate live load 2.1-2.2
= 2.425kN/m × 1.6
= 3.88kN/m
Ultimate live load 2.2-3
= 1.125kN/m × 1.6
= 1.8kN/m
Total ultimate load 2-2.1
= 15.792 + 0.86
= 16.652kN/m
Total ultimate load 2.1-2.2
= 21.042 + 3.88
= 24.922kN/m
Total ultimate load 2.2-3
= 17.766 + 1.8
= 19.566kN/m
![Page 14: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/14.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
14 | P a g e
Ultimate Load Diagram
∑mA=0
0 = R3Y(4.075) – 17.9009(0.5375)
– 48.5979(2.05) – 20.5443(3.55)
= 4.075R3Y – 9.6217 – 99.6257 – 71.905
R3Y = 44.4546 ~ 44.45
∑ƒy=0
0 = R2Y + 44.45 – 17.9009 – 48.5979
– 20.5443
R2Y = 42.5918 ~ 42.59
(Point load on beam A-B/2)
x/y = 42.59/44.45 --- 1
x + y = 1.95 --- 2
x/(1.95-x) = 42.59/44.45
44.45x = 83.0505 – 42.59x
87.04x = 83.0505
x = 0.9542
y = 1.95 – 0.942
= 0.9958
Positive area
= [1/2 (42.59 + 24.6891)] + [1/2 (24.6891) (0.9542)]
= 36.1625 + 11.7792
= 47.9417 ~ 48
Negative area
= [1/2 (23.9088) (0.9958)] + [1/2 (23.9088 + 44.45) (1.05)]
= 11.9042 + 35.8884
= 47.7926 ~ 48
![Page 15: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/15.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
15 | P a g e
Beam Calculation
4. Beam A-B/2 (First Floor)
First floor plan Structural plan
Basic information
Slab thickness : 0.15m
Wall thickness : 0.15m
Wall height : 3m
Beam size : Primary beam : 0.2m x 0.4m
: Secondary beam: 0.2m x 0.3m
Column size : 0.3m x 0.4m x 3m
Brick wall : 19kN/m2
RC : 24kN/m3
Live Load : Living area : 1.5kN/m2
: Bedroom : 1.5kN/m2
: Bathroom : 2.0kN/m2
: Kitchen : 3.0kN/m2
![Page 16: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/16.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
16 | P a g e
Dead Load
Slab self-weight
= 0.15m × 24kN/m3
= 3.6kN/m
Dead load on slab A-B/1-2
= 3.6kN/m2 × (3.925m/2)
= 7.065kN/m
Dead load on slab A-A1/2-2.1
= 3.6kN/m2 × (1.075m/2)
= 1.935kN/m
Dead load on slab A1-B/2-2.1
= 3.6kN/m2 × (1.075m/2)
= 1.935kN/m
Brick wall weight
= 3m × 0.15m × 19kN/m2
= 8.55kN/m
Beam self weight
= 0.2m × 0.4m × 24kN/m2
= 1.92kN/m
Total Dead Load
For A-A1
= 7.065 + 1.935 + 8.55 + 1.92
= 19.47kN/m
For A1-B
= 7.065 + 1.935 + 8.55 + 1.92
= 19.47kN/m
Live Load
Live load on slab A-B/1-2
= 1.5kN/m2 × (3.925m/2)
= 2.9438kN/m
Live load on slab A-A1/2-2.1
![Page 17: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/17.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
17 | P a g e
= 1.5kN/m2 × (1.075m/2)
= 0.8063kN/m
Live load on slab A1-B/2-2.1
= 1.5kN/m2 × (1.075m/2)
= 0.8063kN/m
Total Live Load
For A-A1
= 2.9438 + 0.8063
= 3.7501kN/m
For A1-B
= 2.9438 + 0.8063
= 3.7501kN/m
Ultimate Load
Ultimate dead load A-A1
= 19.47kN/m × 1.4
= 27.258kN/m
Ultimate dead load A1-B
= 19.47kN/m × 1.4
= 27.258kN/m
Ultimate live load A-A1
= 3.7501kN/m × 1.6
= 6.0002kN/m
Ultimate live load A1-B
= 3.7501kN/m × 1.6
6.0002kN/m
Total ultimate load A-A1
= 27.258 + 6.0002
= 33.2582kN/m
Total ultimate load A1-B
= 27.258 + 6.0002
= 33.2582kN/m
![Page 18: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/18.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
18 | P a g e
Ultimate Load Diagram
Point load 47.59kN/m taken from 3. Beam A1/2-3
∑mA=0
0 = RbY(5) – 116.4037(1.75) – 42.59(3.5)
– 49.8873(4.25)
= 5RbY – 203.7065 - 149.065 – 212.021
RbY = 112.9585 ~ 112.96
∑ƒy=0
0 = RaY + 112.96 – 116.4037 – 42.59
– 49.8873
RaY = 95.921 ~ 95.92
x/y = 95.92/20.4837 --- 1
x + y = 3.5 --- 2
x/(3.5-x) = 95.92/20.4837
20.4837x = 335.72 – 95.92x
x = 2.8841
y = 3.5 – 2.8841
= 0.6159
Positive area
= 1/2 (95.92) (2.8841)
= 138.3647 ~ 138
Negative area
= [1/2 (1.5) (63.0737+ 112.96)]
+ [1/2 (0.6159) (20.4837)]
= 132.0253 + 6.308
= 138.3333 ~ 138
x = 1/2 × 20.4837 × 0.6159
= 6.308
![Page 19: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/19.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
19 | P a g e
Beam Calculation
5. Beam D-E1/4.1 (First Floor)
First floor plan Structural plan
Basic information
Slab thickness : 0.15m
Wall thickness : 0.15m
Wall height : 3m
Beam size : Primary beam : 0.2m × 0.4m
: Secondary beam: 0.2m × 0.3m
Column size : 0.3m x 0.4m x 3m
Brick wall : 19kN/m2
RC : 24kN/m3
Live Load : Living area : 1.5kN/m2
: Bedroom : 1.5kN/m2
: Bathroom : 2.0kN/m2
: Kitchen : 3.0kN/m2
![Page 20: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/20.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
20 | P a g e
Dead Load
Slab self-weight
= 0.15m × 24kN/m2
= 3.6kN/m2
Dead load on slab D-E/4-4.1
= 3.6kN/m2 × (1.025m/2)
= 1.845kN/m
Dead load on slab E-E1/4-4.1
= 3.6kN/m2 × (0.85m/2) × 2/3
= 1.02kN/m
Brick wall weight
= 3m × 0.15m × 19kN/m2
= 8.55kN/m
Beam self-weight
= 0.2m × 0.3m × 24kN/m2
= 1.44kN/m
Total Dead Load
For D-E
= 1.845 + 8.55 + 1.44
= 11.835kN/m
For E-E1
= 1.02 + 8.55 + 1.44
= 11.01kN/m
![Page 21: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/21.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
21 | P a g e
Live Load
Live load on slab D-E/4-4.1
= 1.5kN/m2 × (1.025m/2)
= 0.7688kN/m
Live load on slab E-E1/4-4.1
= 1.5kN/m2 × (0.85m/2) × 2/3
= 0.425kN/m
Total Live Load
For D-E
= 0.7688kN/m
For E-E1
= 0.425kN/m
Ultimate Load
Ultimate dead load D-E
= 11.835kN/m × 1.4
= 16.597kN/m
Ultimate dead load E-E1
= 11.01kN/m × 1.4
= 15.414kN/m
Ultimate live load D-E
= 0.7688kN/m × 1.6
= 1.23kN/m
Ultimate live load E-E1
= 0.425kN/m × 1.6
= 0.68kN/m
Total ultimate load D-E
= 16.597kN/m + 1.23kN/m
= 17.827kN/m
Total ultimate load E-E1
= 15.414kN/m + 0.68kN/m
= 16.094kN/m
![Page 22: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/22.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
22 | P a g e
Ultimate Load Diagram
∑mA=0
0 = ReY(4) – 71.308(2) – 13.6799(4.425)
4ReY = 142.616 + 60.5336
ReY = 50.79
(Point load on beam E/3-4.1)
∑ƒy=0
0 = RdY + 50.79 – 71.308 – 13.6799
RdY = 34.2
x/(4 – x) = 37.108/34.2
34.2x = 148.432 – 34.2
x = 2.08
Positive area
= [1/2 (34.2) (4.208)] + [1/2 (0.85) (13.682)]
= 32.832 + 5.815
= 38.647 ~ 39
Negative area
= 1/2 (2.08) (37.108)
= 38.59 ~ 39
![Page 23: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/23.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
23 | P a g e
Beam Calculation
6. Beam E/3-4.1 (First Floor)
Ground floor plan Structural plan
Basic information
Slab thickness : 0.15m
Wall thickness : 0.15m
Wall height : 3m
Beam size : Primary beam : 0.2m × 0.4m
: Secondary beam: 0.2m × 0.3m
Column size : 0.3m x 0.4m x 3m
Brick wall : 19kN/m2
RC : 24kN/m3
Live Load : Living area : 1.5kN/m2
: Bedroom : 1.5kN/m2
: Bathroom : 2.0kN/m2
: Kitchen : 3.0kN/m2
![Page 24: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/24.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
24 | P a g e
Dead Load
Slab self-weight
= 0.15m × 24kN/m3
= 3.6kN/m2
Dead load on slab D-E/3-4
= 3.6kN/m2 × (3.95m/2) × 2/3
= 4.71kN/m
Dead load on slab E-E1/3-4
= 3.6kN/m2 × (0.85m/2)
= 1.53kN/m
Dead load on slab E-E1/4-4.1
= 3.6kN/m2 × (0.85m/2)
= 1.53kN/m
Beam self-weight
= 0.2m × 0.4m × 24kN/m2
= 1.92kN/m
Total Dead Load
For 3-4
= 4.71 + 1.53 + 1.92
= 8.16kN/m
For 4-4.1
= 1.53 + 1.92
= 3.45kN/m
![Page 25: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/25.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
25 | P a g e
Live Load
Live load on slab D-E/3-4
= 1.5kN/m2 × (3.925m × 2) × 2/3
= 1.9625kN/m
Live load on slab E-E1/3-4
= 1.5kN/m2 × (0.85m/2)
= 0.6375kN/m
Live load on slab E-E1/4-4.1
= 1.5kN/m2 × (0.85m/2)
= 0.6375kN/m
Total Live Load
For 3-4
= 1.9625 + 0.6375
= 2.6kN/m
For 4-4.1
= 0.6375kN/m
Ultimate Load
Ultimate dead load 3-4
= 8.16kN/m × 1.4
= 11.424kN/m
Ultimate dead load 4-4.1
= 3.45kN/m × 1.4
= 4.83kN/m
Ultimate live load 3-4
= 2.6kN/m × 1.6
= 4.16kN/m
Ultimate live load 4-4.1
= 0.6375kN/m × 1.6
= 1.02kN/m
![Page 26: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/26.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
26 | P a g e
Total ultimate load 3-4
= 11.424 + 4.16
= 15.584kN/m
Total ultimate load 4-4.1
= 4.83 + 1.02
= 5.85kN/m
Ultimate Load Diagram
Point load 50.79kN/m taken from 5. Beam D-E1/4.1
∑mA=0
0 = R4Y(3.925) – 61.1672(1.9625) – 5.9963(4.4375)
– 50.79(4.95)
3.925R4Y = 120.0406 + 26.6086 + 251.4105
R4Y = 101.4165
∑ƒy=0
0 = R3Y + 101.4165 – 61.1672 – 5.9963 – 50.79
R3Y = 16.537
x/(3.925 – x) = 44.6302/16.537
16.537x = 175.17 – 44.6302x
x = 2.86
Positive area
= [1/2 (16.537) (3.925 – 2.86)] +
[1/2 (56.7863 + 50.79) (1.025)]
= 8.806 + 55.1329
= 63.9 ~ 64
Negative area
= 1/2 (44.6302) (2.86)
= 63.8212 ~ 64
![Page 27: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/27.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
27 | P a g e
Column
Calculation
![Page 28: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/28.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
28 | P a g e
Column Calculation
1. Column B4
Ground floor plan First floor plan
Ground floor roof plan First floor roof plan
(Column B4 does not touch
ground floor roof structure)
![Page 29: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/29.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
29 | P a g e
Ground floor structural plan First floor structural plan
First floor structural plan
Basic information
Height of the floors : 3m
Brick wall thickness : 150mm
Dead Load= 3m × 0.15m × 19 kN/m3= 8.55kN/m
Beam size : Primary beam : 0.2m × 0.4m
Dead Load= 0.2 m × 0.4 m × 24 kN/m3= 1.92kN/m
: Secondary beam: 0.2m × 0.3m
Dead Load= 0.2 m × 0.3 m × 24 kN/m3= 1.44kN/m
Slab thickness : 150mm,
Dead Load= 0.15m × 24 kN/m3= 3.6 kN/m2
Column size : 0.3m × 0.4m × 3m
![Page 30: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/30.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
30 | P a g e
Dead Load= 0.3m × 0.4m × 3m × 24 kN/m3 = 8.64 kN
Live Load : Living area : 1.5kN/m2
: Bedroom : 1.5kN/m2
: Bathroom : 2.0kN/m2
: Kitchen : 3.0kN/m2
First Floor Roof Level
Total slab area = (1.926m + 1.025m) (2.5m + 2.175m)
= 2.9875m × 4.675m
= 13.97m2
Total beam length = 2.5m + 1.9625m + 2.175m + 1.025m
= 7.66m
Dead Load
Slab = 13.97m2 × 3.6kN/m2
= 50.292kN
Roof beam = 7.66m × 1.08kN/m
= 8.2728kN
Total dead load = 50.292kN + 8.2728kN
= 58.5648kN
First Floor
Total slab area = (1.9625m + 1.025m) (2.5m + 2.175m)
= 2.9875m × 4.675m
= 13.97m2
Total beam length
Primary = 2.5m + 1.9625m + 2.175m + 1.025m
= 7.66m
Secondary = 1.9625m + 1.025m + 2.5m + 2.175m
= 7.66m
![Page 31: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/31.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
31 | P a g e
Dead Load
Walls (none)
Slabs = 13.97m2 × 3.6kN/m2
= 50.292kN
Beams
Primary = 7.66m × 1.92kN/m
= 14.7072kN
Secondary = 7.66m × 1.44kN/m
= 11.03m
Column = 8.64kN
Total dead load = 50.292kN +14.7072kN + 11.03m + 8.64kN
= 84.6692kN
Ground Floor
Total slab area = 1.9625m × 2.175m
= 4.14m2
Total beam length
Primary beam= 1.9625m + 1.9625m + 2.175m
= 6.1m
Secondary beam= 1.9625m
Total beam = 6.1m + 1.9625m
= 8.0625m
Total wall length = 8.0625m
Dead Load
Walls = 8.0625m × 8.55kN/m
= 68.934kN
Slabs = 4.14m2 × 3.6kN/m2
= 14.904kN
Beams
Primary = 6.1m × 1.92kN/m
= 11.712kN
Secondary = 1.9625m × 1.44kN/m
![Page 32: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/32.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
32 | P a g e
= 2.826kN
Column = 8.64kN
Total dead load = 68.934kN + 14.904kN + 11.712kN + 2.826kN + 8.64kN
= 107.016kN
Live Load
First floor
Bedroom = (2.9875m × 4.675m) (1.5kN/m2)
= 20.95kN
Ground Floor
Toilet = (1.9625m × 2.175m) (2kN/m2)
= 8.54kN
Kitchen = (1.9625m × 2.175m) (3kN/m2)
= 12.81kN
Total Dead Load
= 58.5648kN + 84.6692kN + 107.016kN
= 250.25kN
Total Live Load
= 20.59kN + 8.54kN + 12.81kN
= 42.3kN
![Page 33: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/33.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
33 | P a g e
Ultimate load on column B4
Ultimate dead load = 250.25kN × 1.4
= 350.35kN
Ultimate live load = 42.3kN × 1.6
= 67.68kN
Total ultimate load = 350.35kN + 67.68kN
= 418.03kN
N = 0.4fcuAc + 0.8 fyAsc
N = capacity of concrete
Fcu = concrete strength (N/mm2)
Ac = cross section of concrete column
fcu = yield strength of steel (N/mm2)
Asc = steel content in a column
Given that fcu = 30N/mm2 and fy = 460N/mm2.
Assuming percentage of steel reinforcement in a rectangular concrete column is 2%,
determine the capacity of the column.
Ac = 300 × 400 = 120,000
Asc = 2 % × 120,000 = 2,400
N = 0.4fcuAc + 0.8 fyAsc
= 0.4(30)(120000) + 0.8(460)(2400)
= 1440,000 + 883,200
= 2323200 N = 2323.2kN
Thus, this column can sustain any ultimate load below 2323.2 kN.
![Page 34: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/34.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
34 | P a g e
Column Calculation
2. Column E3
Ground floor plan First floor plan
Ground floor roof plan First floor roof plan
![Page 35: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/35.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
35 | P a g e
Ground floor structural plan First floor structural plan
Ground floor structural plan First floor structural plan
Basic information
Height of the floors : 3m
Brick wall thickness : 150mm
Dead Load= 3m x 0.15m x 19 kN/m3= 8.55kN/m
Beam size : Primary beam : 0.2m x 0.4m
Dead Load= 0.2 m x 0.4 m x 24 kN/m3= 1.92kN/m
: Secondary beam: 0.2m x 0.3m
Dead Load= 0.2 m x 0.3 m x 24 kN/m3= 1.44kN/m
Slab thickness : 150mm,
Dead Load= 0.15m x 24 kN/m3= 3.6 kN/m2
Column size : 0.3m x 0.4m x 3m
![Page 36: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/36.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
36 | P a g e
Dead Load= 0.3m x 0.4m x 3m x 24 kN/m3 = 8.64 kN
Live Load : Living area : 1.5kN/m2
: Bedroom : 1.5kN/m2
: Bathroom : 2.0kN/m2
: Kitchen : 3.0kN/m2
First Floor Roof Level
Total slab area = (2.0375m + 1.9625m) (2m + 0.85m)
= 4m × 2.85m
= 11.4m2
Total beam length = 2.0375m + 1.9625m + 2m + 0.85m
= 6.85m
Dead Load
Slab = 11.4m2 × 3.6kN/m2
= 41.04kN
Roof beam = 6.85m × 1.92kN/m
= 13.152kN
Total dead load = 41.04kN + 13.152kN
= 54.192kN
First Floor
Total slab area = (2.0375m + 1.9625m) (2m + 0.85m)
= 4m × 2.85m
= 11.4m2
Total beam length
Primary = 2.0375m + 1.9625m + 2m + 0.85m
= 6.85m
Secondary = 2.02375m + 1.9625m
= 4m
Total wall length = 2m + 0.85m
= 2.85m
![Page 37: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/37.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
37 | P a g e
Dead Load
Walls = 2.85m × 8.55kN/m
= 24.3675kN
Slabs = 11.4m2 × 3.6kN/m2
= 41.04kN
Beams
Primary = 6.85m × 1.92kN/m
= 13.152kN
Secondary = 4m × 1.44kN/m
= 5.76kN
Column = 8.64kN
Total dead load = 24.3675kN + 41.04kN + 13.152kN + 5.76kN + 8.64kN
= 92.96kN
Ground Floor Roof Level
Total slab area = (2.0375m × 5.075m) + (1.9625m × 3.075m)
= 10.3403m2 + 6.0347m2
= 16.375m2
Total beam length = 2.0375m + 1.9625m + 2m + 3.075m
= 9.075m
Dead Load
Slab = 16.375m2 × 3.6kN/m2
= 58.95kN
Roof beam = 9.075m × 1.92kN/m
= 17.424kN
Total dead load = 58.95kN + 17.424kN
= 76.374kN
Ground Floor
Total slab area = (1.9625m) (2m + 1.5375m)
= 1.9625m × 3.5375m
= 6.9423m2
![Page 38: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/38.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
38 | P a g e
Total beam length = 1.9625m + 2m + 1.5375m
= 5.5m
Total wall length = 2m + 1.5375m
= 3.5375m
Dead Load
Walls = 3.5375m × 8.55kN/m
= 30.2456kN
Slabs = 6.9423m2 × 3.6kN/m2
= 24.9923kN
Beams = 5.5m × 1.92kN/m
= 10.56kN
Column = 8.64kN
Total dead load = 30.2456kN + 24.9923kN + 10.56kN + 8.64kN
= 74.4379kN
Live Load
First floor
Toilet = (2.85m × 2.0375m) × 2kN/m2
= 11.6138kN
Bedroom = (2.85m × 1.9625m) × 1.5kN/m2
= 8.3897kN
Ground Floor
Living & dining = (1.9625m × 3.5375m) × 1.5kN/m2
= 10.4135kN
Total Dead Load
= 54.192kN + 92.96kN + 76.374kN + 74.4379kN
= 297.905kN
Total Live Load
= 11.6138kN + 8.3897kN + 10.4135kN
= 30.417kN
![Page 39: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/39.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
39 | P a g e
Ultimate load on column E3
Ultimate dead load = 297.905kN × 1.4
= 417.067kN
Ultimate live load = 30.417kN × 1.6
= 48.6672kN
Total ultimate load = 417.067kN + 48.6672kN
= 465.7342kN
N = 0.4fcuAc + 0.8 fyAsc
N = capacity of concrete
Fcu = concrete strength (N/mm2)
Ac = cross section of concrete column
fcu = yield strength of steel (N/mm2)
Asc = steel content in a column
Given that fcu = 30N/mm2 and fy = 460N/mm2.
Assuming percentage of steel reinforcement in a rectangular concrete column is 2%,
determine the capacity of the column.
Ac = 300 x 400 = 120,000
Asc = 2 % x 120,000 = 2,400
N = 0.4fcuAc + 0.8 fyAsc
= 0.4(30)(120000) + 0.8(460)(2400)
= 1440,000 + 883,200
= 2323200 N = 2323.2kN
Thus, this column can sustain any ultimate load below 2323.2 kN.
![Page 40: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/40.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
40 | P a g e
Column Calculation
3. Column E4
Ground floor plan First floor plan
Ground floor roof plan First floor roof plan
![Page 41: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/41.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
41 | P a g e
Ground floor structural plan First floor structural plan
Ground floor structural plan First floor structural plan
Basic information
Height of the floors : 3m
Brick wall thickness : 150mm
Dead Load= 3m x 0.15m x 19 kN/m3= 8.55kN/m
Beam size : Primary beam : 0.2m x 0.4m
Dead Load= 0.2 m x 0.4 m x 24 kN/m3= 1.92kN/m
: Secondary beam: 0.2m x 0.3m
Dead Load= 0.2 m x 0.3 m x 24 kN/m3= 1.44kN/m
Slab thickness : 150mm,
Dead Load= 0.15m x 24 kN/m3= 3.6 kN/m2
![Page 42: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/42.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
42 | P a g e
Column size : 0.3m x 0.4m x 3m
Dead Load= 0.3m x 0.4m x 3m x 24 kN/m3 = 8.64 kN
Live Load : Living area : 1.5kN/m2
: Bedroom : 1.5kN/m2
: Bathroom : 2.0kN/m2
: Kitchen : 3.0kN/m2
First Floor Roof Level
Total slab area = (2m + 0.85m) (1.9625m + 1.025m)
= 2.85m × 2.9875m
= 8.51m2
Total beam length = 2m + 0.85m + 1.9625m + 1.025m + 1.9625m
= 7.8m
Dead Load
Slab = 8.51m2 × 3.6kN/m2
= 30.636kN
Roof beam = 7.8m × 1.92kN/m
= 14.976kN
Total dead load = 30.636kN + 14.976kN
= 45.612kN
First Floor
Total slab area = (2m + 0.85m) (1.9625m + 1.025m)
= 2.85m × 2.9875m
= 8.5144m2
8.51m2
Total beam length
Primary = 1.9625m + 1.025m + 2m + 0.85m
= 5.84m
Secondary = 2m + 0.85m + 1.025m + 1.9625m
= 5.84m
![Page 43: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/43.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
43 | P a g e
Dead Load
Walls (none)
Slabs = 8.51m2 × 3.6kN/m2
= 30.636kN
Beams
Primary = 5.84m × 1.92kN/m
= 11.2128kN
Secondary = 5.84m × 1.44kN/m
= 8.41kN
Column = 8.64kN
Total dead load = 30.636kN + 11.2128kN + 8.64kN + 8.41kN
= 58.9kN
Ground Floor Roof Level
Total slab area = 3.925m × 1.5375m
= 6.0347m2
Total beam length = 3.925m + 1.5375m
= 5.4625m
Dead Load
Slab = 6.0347m2 × 3.6kN/m2
= 21.7249kN
Roof beam = 5.4625m × 1.92kN/m
= 10.488kN
Total dead load = 21.7249kN + 10.488kN
= 32.2129kN
Ground Floor
Total slab area = (3.925m) (2m + 3.075m)
= 3.925m × 5.075m
= 19.9194m2
Total beam length = 3.925m + 5.075m
= 9m
![Page 44: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/44.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
44 | P a g e
Dead Load
Walls (none)
Slabs = 19.9194m2 × 3.6kN/m2
= 71.7098kN
Beams = 9m × 1.92kN/m
= 17.28kN
Column = 8.64kN
Total dead load = 71.7098kN + 17.28kN + 8.64kN
= 97.6298kN
Live Load
First floor
Bedroom = 8.51m2 × 1.5kN/m2
= 12.765kN
Ground Floor
Living & dining = 19.9194m2 × 1.5kN/m2
= 29.8791kN
Total Dead Load
= 41.8488kN + 32.2129kN + 58.9kN + 97.6298kN
= 230.59kN
Total Live Load
= 12.765kN + 28.8791kN
= 42.6441kN
![Page 45: BStructure calculation](https://reader033.vdocuments.us/reader033/viewer/2022042619/5886140e1a28abe63e8b5d7b/html5/thumbnails/45.jpg)
Tan Sheau Hui 0319235
45 | P a g e
Ultimate load on column E4
Ultimate dead load = 230.59kN × 1.4
= 322.83kN
Ultimate live load = 42.6441kN × 1.6
= 68.2306kN
Total ultimate load = 322.83kN + 68.2306kN
= 391.06kN
N = 0.4fcuAc + 0.8 fyAsc
N = capacity of concrete
Fcu = concrete strength (N/mm2)
Ac = cross section of concrete column
fcu = yield strength of steel (N/mm2)
Asc = steel content in a column
Given that fcu = 30N/mm2 and fy = 460N/mm2.
Assuming percentage of steel reinforcement in a rectangular concrete column is 2%,
determine the capacity of the column.
Ac = 300 x 400 = 120,000
Asc = 2 % x 120,000 = 2,400
N = 0.4fcuAc + 0.8 fyAsc
= 0.4(30)(120000) + 0.8(460)(2400)
= 1440,000 + 883,200
= 2323200 N = 2323.2kN
Thus, this column can sustain any ultimate load below 2323.2 kN.