answer-keys mid-term 30-1-12 g1
TRANSCRIPT
-
8/12/2019 Answer-Keys Mid-Term 30-1-12 G1
1/7
Mid-term Test Management Accounting (BKB0018) 30 January 2012 Solutions 1
Antwoordsleutel Midterm 2012
Er waren drie geheime versies. U weet pas in welke groep u zat na publicatie van het resultaat OF alsu op een of meer vragen let waarvan u zeker weet dat u het goed hebt, en het antwoord verschilttussen de versies, en u zoekt deze vragen terug in de gepubliceerde versie.
Groep 1 Correct Groep 2 Groep 3
1 B D D
2 D C A
3 D D C
4 C A D
5 D C C
6 A D C
7 C C E
8 D C B
9 C E A
10 C B B
11 E A E
12 B B D
13 A E A
14 B D E
15 E A C
16 D E A
17 A C A
18 E A C
19 C A B
20 A C D
21 A B E
22 C D B
23 B E D
24 D B C
25 E D D
-
8/12/2019 Answer-Keys Mid-Term 30-1-12 G1
2/7
Mid-term Test Management Accounting (BKB0018) 30 January 2012 Solutions 2
Numerical solutions:
Question 5
1,000 250 160 = 590
Question 6
60 + 10 + 18 + 32 = 120
Question 7
4 + 16 = 20
Question 8
Cost of Goods Manufactured Schedule
Direct materials used 378,000Direct manufacturing labor 480,000Manufacturing overhead
Depreciation of manufacturing equipment 264,000
Indirect manufacturing labor 186,000Indirect materials 84,000Miscellaneous plant overhead 135,000Plant utilities 92,400Property taxes on building 28,800 790,200
Manufacturing costs incurred 1,648,200Add beginning work-in-process inventory 140,400Total manufacturing costs 1,788,600Less ending work-in-process inventory 171,000Cost of goods manufactured 1,617,600
Question 11
Cost driver rate for machining:
$500,
,$25
000
20 000 machine hoursper machine hour=
Cost driver rate for finishing:
$400,
$500,.
000
00080%= of direct labor cost
-
8/12/2019 Answer-Keys Mid-Term 30-1-12 G1
3/7
Mid-term Test Management Accounting (BKB0018) 30 January 2012 Solutions 3
Question 12
Service Dept. Cost Allocation: Direct Method
Service Departments Production DepartmentsMaintenance Power Casting Assembly
Directlyidentifiedcosts 750,000 450,000 150,000 110,000
Allocation ofMaint. Dept.Costs
a (750,000) 500,000 250,000
Allocation ofPower Dept.Costs
b (450,000) 250,000 200,000
0 0 900,000 560,000
a 000,250
000,40000,80
000,40000,750;000,500
000,40000,80
000,80000,750 =
+
=
+
b
000,200000,160000,200
000,160000,504;000,250
000,160000,200
000,200000,450 =
+
=
+
Cost driver rate: Castingmachine hours
per machine hour
=
=
$900,
,
$11.
000
80 000
25
Cost driver rate: Assemblydirect labor hours
per direct labor hour
=
=
$560,
,
$9.
000
60 000
33
Direct labor and material costs 32.000
Support costs:
Casting (1 11.25) 11.250
Assembly (0.5 9.33) 4.665 15.915
Unit cost 47.915
-
8/12/2019 Answer-Keys Mid-Term 30-1-12 G1
4/7
Mid-term Test Management Accounting (BKB0018) 30 January 2012 Solutions 4
Question 13
M P
P M
= +
= +
$750, .
$450, .
000 01
000 04
Therefore,
M= 750,000 + 0.1 (450,000 + 0.4 M)
M= 795,000 + 0.04 M
0.96M= 795,000
M
P
= =
= + =
$795,
.$828,
, . $828, $781,
000
096125
450 000 04 125 250
Casting Assembly
Directlyidentifiedcosts 150,000 110,000
Allocationof Maint.Dept. costs
828,125 40% =331,250 828,125 20% =165,625
Allocationof PowerDept. costs 781,250 50% =390,625 781,250 40% =312,500
871,875 588,125
Cost driver rate: Casting
Cost driver rate: Assembly
Direct labor and material costs 32.0000
Support costs:
Casting (1 10.8984) 10.8984
Assembly (0.5 9.8021) 4.9011 15.7995
Unit cost 47.7995
=
=
$ ,
,
$ .
871 875
80 000
10 8984 per machine hour
=
=
$ ,
,
$ .
588 125
60 000
9 8021 per labor hour
-
8/12/2019 Answer-Keys Mid-Term 30-1-12 G1
5/7
Mid-term Test Management Accounting (BKB0018) 30 January 2012 Solutions 5
Question 14
Budgeted contribution per unit = 11.60 - 3.40 (5% x 11.60) = 7.62Break-even point (units) = (430,500 + 198,150) / 7.62 = 82,500 unitsBreak-even point (sales value) = 82,500 x 11.60 = 957,000Budgeted Sales = 1,044,000 = 90,000 x 11.60Margin of safety () = 1,044,000 - 957,000 = 87,000Margin of safety (%) = 87,000 / 1,044,000 = 8.3%
Question 15
Budgeted contribution per unit = 12.25 - 3.40 (8% x 12.25) = 7.87Break-even point (units) = (430,500 + 198,150) / 7.87 = 79,879 units
Question 16
Total budgeted contribution = 80,000 x 4 + 20,000 x 5 = 420,000Average contribution per unit = 420,000 / 100,000 = 4.20Break-even point (units) = 273,000 / 4.20 = 65,000 unitsAverage selling price per unit = (80,000/100,000) x 12 + (20,000/100,000) x 8 = 11.20Break-even point (sales revenue) = 65,000 x 11.20 = 728,000
Question 17
Number of sales units required
units31,625$16
*$200,000$306,000
marginoncontributiunitnew
profitnettargetcostsfixednew
=
+=
+=
to earn target net profit, givenmanufacturing changes
*Last year's profit: ($50)(25,000) $1,050,000 = $200,000New unit contr. margin $16 = $20 - $4.00 ($9.00 $5.00 increasein the unit cost of the new part)
Question 18
.40*$50
$20ratiomargin-oncontributiOld
pricesales
marginoncontributiunitratiomargin-onContributi
==
=
*Sales price, given in problem.
Let Pdenote the price required to cover increased direct-material cost and maintain the samecontribution margin ratio:
(rounded)$56.67$34.60.40$34
.40$4*$30
=
=
=
=
P
P
PPP
P
* Old unit variable cost = $30 = $750,000 25,000 unitsIncrease in direct-material cost = $4
-
8/12/2019 Answer-Keys Mid-Term 30-1-12 G1
6/7
Mid-term Test Management Accounting (BKB0018) 30 January 2012 Solutions 6
Question 19
Manufacturing support cost driver rate
=+
=
$ , ,
, ,
$ .
11500000
100000 300000
2875perdirectlaborhour.
Costs Per Unit Product X21 Product Y37
Direct materials cost 120.00 140.00
Direct labor cost
2 10 20.00
3 15 45.00
Manufacturing support cost
28.75 (100,00050,000) 57.50
28.75 (300,000100,000) 86.25
Unit cost 197.50 271.25
Question 20
Costs Allocated to Products
Activity Activity Costs
Cost
Driver
Quantity
Cost Driver
Rate X21 Y37
Handling 3,000,000 60,000 50 50 40,000 50 20,000
Number
of parts 2,400,000 20,000 120 120 12,000 120 8,000
Design
changes 3,300,000 3,000 1,100 1,100 2,000 1,100 1,000
Setups 2,800,000 14,000 200 200 8,000 200 6,000
Total 11,500,000 7,240,000 4,260,000
Costs Per Unit X21 Y37Direct materials cost 120.00 140.00
Direct labor cost 20.00 45.00
Manufacturing support cost
7,240,000 50,000 144.80
4,260,000 100,000 42.60
Unit cost 284.80 227.60
-
8/12/2019 Answer-Keys Mid-Term 30-1-12 G1
7/7
Mid-term Test Management Accounting (BKB0018) 30 January 2012 Solutions 7
Question 22
Slope coefficient = (138,000 120,000) / (4,520,000 4,120,000) = 0.045 per kwh
Constant = 138,000 (0.045 x 4,520,000) = 65,400
Kilowatt-hour estimating equation = -65,400 + 0.045KWH
Question 23
Job Hours Cumulative Cumulative Average1 5 5 52 4 9 4.5
Learning percentage = 4.5/5 = 0.90
Question 24
Y = p Xq
= 5 x 16-0.3219
= 2.048 hours
or 1 unit = 52 units = 5 x 0.8 = 44 units = 4 x 0.8 = 3.2
8 units = 3.2 x 0.8 = 2.5616 units = 2.56 x .8 = 2.048 hours