- compete with yourself... 28) answer: 'c' total distance = 8 km total time = 50 km time...
TRANSCRIPT
www.ibpsguide.com
IBPS RRB Office Assistant Prelims Based on Nov 2016 Exam Pattern Mock Test- 3 Solutions REASONING
Direction (1-5) Solution
N
1) Answer: Option
C Explanation: Fargo and Mercedes are on both the sides
of cadillac car 2) Answer: Option A Explanation: Therefore, Maruti is next left of Ambassador 3) Answer: Option B
Explanation: Therefore, Cadillac is next left to Mercedes car. 4) Answer: Option B Explanation: Mercedes, Cadillac and Fargo cars are to
the right of Ambassador. 5) Answer: Option
D Explanation: The correct position of Mercedes is fourth to
the right of Maruti. 6) Ans: c)
4632571 7654321
8)- Ans:(b) 9) Answer: B Explanation: Now dog is facing North. 10. Answer: Option C
Explanation: There are two alphabetical series here. The first
series is with the first letters only: STUVW. The
second series involves the remaining letters: CD,
EF, GH, IJ, KL. 11. Answer: Option D Only III and IV are true 12. Answer: Option C Only IV and either I or III are true 13. Answer: Option B
Only Conclusion I is true
14. Answer: Option D Neither conclusion I or II follows
15. Answer: Option C Either conclusion I or II
follows 16. Ans : A only conclusion I follows
7)- Ans: (c)
www.ibpsguide.in | mock.ibpsguide.in | www.sscexamguide.com IBPSGuide Copyright@2017 Page 1
www.ibpsguide.com
17. Ans : D neither conclusion I nor II follows
18) Ans : D neither conclusion I nor II follows
19) Ans : C either conclusion I or II follows
20) Ans : D neither conclusion I nor II follows
21: Answer: C 198, 284, 463, 529, 637, 873 22 Answer: B 284, 299,463, 529, 637 23) Answers: D 436,248,837,592, 189, 673 24) Answer: A 891, 482, 364, 925, 736, 378 25) Answer: E 198,284, 637, 873, 926, 1058 26) Answer: e 27) Answer: d 28) Answer: a 29) Answer: a 30) Answer: b
Direction: (31-35)
31) Answer: A 32) Answer: D
Explanation:
T is immediate right to the V. 33) Answer: C 34) Answer: C 35) Answer: B 36)
www.ibpsguide.in | mock.ibpsguide.in | www.sscexamguide.com IBPSGuide Copyright@2017 Page 2
www.ibpsguide.com
37) 38) Answer: 'C'
10th letter from your left is J
7th letter from your right is T
The mid letter between J and T is O.
39) Answer: Option 'C'
Only son of Amar's mother's father --
Amar's maternal uncle. So, the girl's maternal uncle is Amar's
maternal uncle. Thus, the girl's mother is Amar's aunt.
40) Answer: Option 'B'
There are 7 letters in the word. The middle letter (4th) has been left intact.
The first and the last letters of the word
have interchanged their position. Similarly, the second and the thisrd letters and he
fifth and the sixth letters have
interchanged their position.
QUANTITATIVE APPTITUDE
1. Ans: a Series proceeds with a difference of 3, 5, 7, 9,
11, respectively. Hence, the missing number will
be 19. 2. Ans: d Series is written in descending order with a
difference of 9, 8, 7, 6 and 5, respectively.
Hence, the missing number will be 104. 3. Ans: a Series proceeds with a difference of 4, 4, 12, 12,
36, 36. Hence, the missing number will be 108.
4. Ans: e
Series follows the pattern 4 x 2 + 2 = 10, 10 x 2 +
3 = 23, 23 x 2 + 4 = 50, 50 x 2 + 5 = 105, 105 x 2 + 6 = 216 and so on. 5. Ans: c Series moves with a difference of squares of odd
natural numbers i.e., 1, 9, 25, 49, 81, 121. Hence,
the number should be 167 6) Answer: Option 'C' 8357 35% = 4500 35
7 % = 45007
5% = 642.8 65% = 642.8 * 13 = 8357
7) Answer: Option 'D' 5 8) Answer: Option 'A' 9) Answer: Option
'B' 56,646 10) Answer: B
29380
11) 12)
www.ibpsguide.in | mock.ibpsguide.in | www.sscexamguide.com IBPSGuide Copyright@2017 Page 3
www.ibpsguide.com
13)
14)
15) Answer: 'B' (875
233/899) × 899 (786625
+ 233)/899 × 899
786858/899 × 899
786858 16) Answer: 'D' (121)1/6 =>(112)1/6 => 11 2/6 => 111/3 => ∛11 17) Answer: 'C'
(√1.21)/(√0.81) + (√1.44)/(√0.49) 11/9 + 12/7 => (77 + 108)/63 => 185/63
18. Answer: 'A' 19. Answer: Option B
Explanation: 18800 / 470 / 20 = (18800 / 470) / 20 = 40 / 20 = 2
20. Answer: Option B Explanation: = (31/10) * (3/10) + (7/5) / 20 = (3.1) * (.3) + (1.4) / 20 = 0.93 + 0.07 = 1
21. Answer: Option
B Explanation
22. Answer: Option D Explanation:
23) Answer: Option D
Explanation: 60 + 5 * 12 / (180/3) = 60 + 5 * 12 /
(60) = 60 + (5 * 12)/60 = 60 + 1 = 61. 24) Answer: Option C Explanation: 0.003 * ? * 0.0003 = 0.00000027
3/1000 * ? * 3/10000 = 3/1000 * 3/1000 * 3/100
? = 3/10 = 0.3 25) Answer: Option E Explanation:
(242 + 144 / 3) / 36 = (24 * 24 + 48)/36
= [12(48 + 4)]/(12 * 3) = 52/3 = 17 1/3
26) Answer: Option 'C' Cost of 8 kg grapes = 70 × 8 = 560. Cost of
9 kg of mangoes = 55 × 9 = 490. Total cost
he has to pay = 560 + 490 = 1055. 27)
Answer: Option 'A' If A can complete a work in x days and B can
complete the same work in y days, then, both of
them together can complete the work in x y/ x+ y
days Therefore, here, the required number of days =
12 × 24/ 36 = 8 days.
www.ibpsguide.in | mock.ibpsguide.in | www.sscexamguide.com IBPSGuide Copyright@2017 Page 4
www.ibpsguide.com
28) Answer: 'C' Total distance = 8 Km Total time = 50 Km Time taken to cover the distence of 3 Km
= 50*2/5 = 20 min = 1/3 hours Remaining
distance = 8 - 3 = 5 Km Required speed =
5/1/3 = 15 Kmph
29) Answer: 'C' For 2 years = (1002D)/R2 = (1002 × 45)/(5 × 5) = (10000 × 45)/25
= Rs.18000/-
30) Answer: Option 'D' A = Rs.2000/- , that is 2 parts B = Rs.3000/- , that is 3 parts C = Rs.4000/- , that is 4 parts Total 9 parts -------> profit (4500/-) ----->1 part -------->Rs.500/- then A's share 2 parts -----> Rs.1000/-
31) Answer: Option 'B' Total Length = platform Length+ Train Length Total Length= 500m D = S * T 500 = 72 * time 500 = 72 * 5/18 * time Time = 25Sec 32) Answer: Option 'C' Actual total weight is (20X 58.4 - 56 + 65)
= 1177 Kgs Actual average weight is 1177/20 = 58.85kgs 33) Answer: Option 'A' Second side = √172-
82 = √289-64 = 15 Cm Perimeter = 2 (l+b) = 2(8+5) Cm = 2(23) =
46 Cm 34) Answer: Option 'C'
Total no'of arrangements 5P5 = 5! = 120 no'of
arrangements start with AE=1 × 6 = 6 no'of
arrangements which do not start with AE = 120
- 6 = 114. 35) Answer: Option 'D'
Cost of 3 chairs + 10 tables = Rs.9856
Multiplying each term by ‘2’, we get Cost of 6 chairs + 20 tables = Rs.9856 x 2 =
Rs.19712.
36) Answer: Option
'B' 2 years = Rs.120/-
37) Answer: Option 'A'
A:B:C = 6:2:1 Total parts = 9 A's share is = 6 parts
9 -----> Rs.900/- 6 -----> Rs.600/-
year = 120/2 Rate of Interest = 1%
100/1% * 120/2 = Rs.6000/-
P = Rs.6000/-
38) Answer: Option B Explanation: Let A's age 10 years ago = x years.
Then, B's age 10 years ago = 2x years.
(x + 10) / (2x+ lO) = 3/4 => x = 5. So, the total of their present ages =(x + 10 + 2x + 10) = (3x + 20) = 35 years.
39) Answer: Option 'B' Man's rate down stream = 8 + 2 = 10 kmph
Man's rate upstream = 8 - 2 = 6 kmph Let the required distance be X
km Then X/10 + X/6 = 2 3X +
5X = 60 8X = 60 X = 7.5 km
40) Answer: Option 'A'
Total = 100 %, First person got 60% second person got remaining 40 %
of votes. than 40 % = 280
www.ibpsguide.in | mock.ibpsguide.in | www.sscexamguide.com IBPSGuide Copyright@2017 Page 5
www.ibpsguide.com
40% = 40×7 = 280 100% =100×7 =700votes
www.ibpsguide.in | mock.ibpsguide.in | www.sscexamguide.com IBPSGuide Copyright@2017 Page 6